Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.05.2010, 10:48:12
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pocoo Vezi mesajul
:thumbsup:
as vrea sa aflu si eu cateva pareri daca exista soarta sau nu
Citeste semnatura mea si vei vedea ce cred eu despre soarta....si, cred cu tarie astfel !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.05.2010, 11:04:04
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
Daca admitem ca exista destin sau soarta cum vreti sa-i spunem credeti ca aceasta poate fi schimbata prin rugaciune? ... de exemplu daca eu imi doresc foarte mult un lucru si ma rog mult pentru el .....il pot obtine datorita rugaciunii (cereti si vi se va da ) si mi se schimba destinul ca urmare a rugaciunilor mele
Poate ca DA, ai fi surprins sa constati ca aceasta putere a rugaciunii chiar da roade, inclusiv atunci cand totul pare potrivnic. Rugaciunea in sine reprezinta o minune care se defineste prin intensitate. Rugaciunea chiar poate schimba o viata, dar, acum depinde cat se incadreaza ea in limitele posibilitatilor pamantene.
Uneori, parca incremenesti in neputinta, nici nu mai poti sau nu mai indraznesti sa te rogi, dar continui sa te rogi in mod subtil si involuntar prin dorinta, dorinta din interiorul tau de-a te izbavi...si astfel poate izvora tamaduirea.
Rugaciunea, pana la urma , inseamna duh, o contemplare a divinitatii prin duhul lucrurilor pamantene, astfel ramane cea mai fantastica forma de supravietuire, pentru ca rugaciunea inseamna speranta.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.05.2010, 12:11:39
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

De cand ne nastem avem destinul in fata numai ca daca cerem ajutorul lui Dumnezeu el ne poate izbavi,de exemplu o moarte naprasnica,boli,etc....dar daca cerem si cand suntem bine,oricum milostivirea lui Dumnezeu este mare si de ajungem in boala,necaz si ii cerem ajutorul desi tarziu EL ne ajuta ca EL este iubirea
daca e sa ne asemanam cu Dumnezeu este prin IUBIRE......
cu cat esti mai bun la suflet si ierti cu atat esti mai fericit si mai implinit,culmea toate acestea stau in iubire
cat despre liberu arbitru tocmai asta inseamna ,avem sansa sa facem ce vrem asta e destinul nostru pe care noi il facem dar avand liber arbireu trebuie sa lasam voia nostra in voia TATALUI si atunci noi putem schimba ceva ,sa nu uitam ca in NT pacate parintilor cad pana la al 4 neam daca parintii s au pocait de pacatele lor copii vor fii binecuvantati pana la al 9 neam deci asta e marea taina care a dat o Hristos prin rastihnire,deci sa nu uitam caci copii nostrii mai si platesc din cauza rautatii noasre care o provacam in timpul vietii facand lacrimii in stanga si in dreapta si oare nu e normal ca acele lacrimi si suferinte cineva le trage.....dar daca ISI CERE IERTARE va dobandi iertare
privind la copii nostrii vedem ca uneori seamna cu bunici strabunici etc deci de aici putem intelege cum si pacate se trag din neam in neam ,caci nu se poate trage doar fizicul si caracterul ci si restul.......
cu toate ca uni nu sunt deacord caci copii lor vor plati zicand ca fiecare isi plateste ...
eu intotdeauna ma rugat doar pentru sa ma izbaveasca de moarte naprasnica doar atat ca restul le fac ,si culmea ca ma lovit o masina credetima din plin eram cu bicicleta{si culmea nu acasa ci in japonia in centrul metropolei} dar nu mam ales decat cu cateva zgarieturi si de acolo mi am dat seama ca nu sunt singura si tot ce ceri Dumnezeu iti da numai sa crezi asta e marea taina a credintei sa crezi ,e groaznic sa iti vezi viata intr o secunda si dupa acea secunda deschizii ochii te uiti in jur si realizezi ca traesti e incredibil.....si mie imi era frica de avion mergand 14 ore dar dupa acesta experenta nu imi mai este frica de nimic......
si destinul mai poate fii schimbat prin credinta......
deci destinul tine de multii factorii...
un mare profesor de genetica spunea caci copii nu ne apartin noua ci strabunicilor nostri,facand chear un experiment pe barbati din anumite nationalitati si ajungand la concluzia ca arborile genealogic la barbati provin de la o singura gena la lui Adam......destinul ce ceri asta ti se va da.....
eu ce am cerut am primit si iii multumesc lui Dumnezeu pt tot ...din copilarie nadejdia mi a fost la Dumnezeu si nu la oamenii...'indrazniti EU am biruit lumea'.....!
scuza ti greselile de ortografie!

Last edited by piedonee; 14.05.2010 at 12:19:14.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.01.2011, 16:51:14
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Fiecare din noi are un destin...Nu degeaba te nasti intr-o anume familie , intr-un anumit moment, capeti un nume anumit...te imbolnavesti, sau iti mor parintii copil fiind , sau ai un accident de masina la 6 ani de ex....Despre toate acestea Tatal stie , deoarece intr-un psalm se spune ca ne cunoaste inca din pantecele mamei noastre, alcatuirea....Sigur, vine momentul in care putem alege , o directie...Si multe sunt ele , si pot duce in acelasi loc...Liber arbitru exista in ceea ce alegem noi sa fim/devenim cand deja putem singuri discerne binele de rau , sau un anume lucru da altul...Rugaciunea facuta din inima , sustinut, aduce mereu roade si permite sa ne modelam "destinul".....Doamne ajuta 1
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.01.2011, 17:34:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

nu exista ceea ce intelegem prin soarta, destin.
can spunem "asta i-a fost soarta" spunem de fapt "asa a fost sa fie".
un crestin nu trebuie sa creada in destin. mai ales unul ortodox.
stiu ca unii protestanti cred in predestinare, dar este o greseala.
se spune ca Dumnezeu prestie totul dar nu predestineaza nimic.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.01.2011, 22:55:50
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu exista ceea ce intelegem prin soarta, destin.
can spunem "asta i-a fost soarta" spunem de fapt "asa a fost sa fie".
un crestin nu trebuie sa creada in destin. mai ales unul ortodox.
stiu ca unii protestanti cred in predestinare, dar este o greseala.
se spune ca Dumnezeu prestie totul dar nu predestineaza nimic.
Pai "asa a fost sa fie", de fapt, ce inseamna?Inseamna exact predestinare.O predestinare in fatza careia nu putem face nimic."Asa a fost sa fie", sau "asa a fost scris sa fie".
Eu nu pot fi de acord cu ideea ca noi ne nastem sa strabatem un traseu bine prestabilit.Sunt de acord maxim cu ideea, ca m-am nascut in punctul "x" si trebuie (asa e scris)sa ajung in punctul "y".Dar DRUMUL pe care il parcurg de la "x" la "y", depinde de mine.Pot sa aleg un drum drept sau unul sinusoidal.Depinde mereu de alegerile pe care le fac in viata.Altfel,daca nu as putea schimba si alege nimic,nu ar avea sens rugaciunea,credinta,fapta buna,gandul bun,etc..toate "armele" pe care le am ca sa am un drum frumos.Admit ca pot exista intre "x" si "y", momente inevitabile care indiferent cum voi proceda, tot ma voi izbi de ele.Dar si in acest caz,conteaza modul cum le abordez.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.01.2011, 23:55:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pocoo Vezi mesajul
as vrea sa aflu si eu cateva pareri daca exista soarta sau nu
Părerea mea este că nu există soartă, dar există predeterminare. Mai exact, aceasta înseamnă că ne naștem într-un anumit cadru și cu o anumită înzestrare inițială (vezi pilda talanților) care are o strânsă legătură cu vrednicia înaintașilor noștri (vezi "am să pedepsesc până la al patrulea neam, am să răsplătesc până la al miilea neam"). Dar alegerile noastre nu sunt predeterminate, ci consecință a voinței libere.
Voința liberă este una din cele patru facultăți ale sufletului, primite în dar, care ne fac să fim asemănători lui Dumnezeu. Celelalte trei sunt: sufletul, rațiunea, nemurirea. Plantele și animalele nu au această facultate: numai omul se poate opune voinței lui Dumnezeu (în mod normal, în afară de cazuri excepționale când Sf Spirit este irezistibil). Animalele au instinct. Când profetul Daniel a fost dat leilor, instinctul lor normal era să îl mănânce, dar Dumnezeu, stăpân pe legile Lui, a suspendat temporar acest instinct. Deci, nu este un merit al leului, el ascultă automat de porunca lui Dumnezeu. Doar omul poate să nu asculte. Din această cauză, numai el poate avea merit, pe când animalele nu au merit.

Această libertate a voinței umane are consecințe practice în demonologie și în deosebirea duhurilor. Preștiință are numai Dumnezeu. El singur, și cei cărora le-a descoperit El (sfinți și îngeri, ori oameni vii) are capacitate de a cunoaște dinainte alegerile noastre. Diavolul nu are această capacitate. El are preter-inteligență, el poate cunoaște dinainte când va avea loc un eveniment independent de voința omului. Dar care va fi voința lui la un moment dat, nu poate cunoaște.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.01.2011, 00:31:30
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Preștiință are numai Dumnezeu. El singur, și cei cărora le-a descoperit El (sfinți și îngeri, ori oameni vii) are capacitate de a cunoaște dinainte alegerile noastre. Diavolul nu are această capacitate. El are preter-inteligență, el poate cunoaște dinainte când va avea loc un eveniment independent de voința omului. Dar care va fi voința lui la un moment dat, nu poate cunoaște.
Mi-ar place sa stiu cum ati ajuns la concluzia asta.
De unde putem stii noi exact ce capacitate are diavolul?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.01.2011, 01:04:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Mi-ar place sa stiu cum ati ajuns la concluzia asta.
De unde putem stii noi exact ce capacitate are diavolul?
la practicarea ghicitului,vrajitoarele apeleaza la diavol pt a accesa date despre evenimente trecute sau viitoare,in istoria clientului respectiv...cu exceptia ca evenimentele viitoare pot sa nu aiba loc,datorita factorului de liber arbitru al persoanei!

Cat despre soarta,in sine,am mari dubii...vad in jur persoane care nici nu participa la evenimentele majore din viata lor,pur si simplu se intampla,miraculos,fara ca ele sa faca ceva,nici macar sa ia o decizie...unii au parte de bine accidental,altii de rau...unde este factorul de decizie la cel care se naste in Kenia,la cel acre se naste handicapat sau la Paris Hilton?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.01.2011, 01:20:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
De unde putem stii noi exact ce capacitate are diavolul?
Din Sf Scriptură și Sf Tradiție. De exemplu:
-diavolul cunoaște evenimente care vor avea loc în viitor: diavolii din demonizat strigă către Isus: "ai venit să ne chinuiești înainte de vreme !" (Matei 8 cu 29)
-diavolul nu cunoaște în ce fel va alege omul: cartea lui Iov.

PS: Suntem off-topic. Cu plăcere sunt gata să continuăm discuția pe un topic adecvat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Soarta Livadariudragos Intrebari utilizatori 4 15.02.2012 21:18:21
Cine nu crede in Dumnezeu ladyanda Generalitati 235 14.08.2011 14:08:26
cine mai crede in cuvantul prietenie? alinutza0707 Nunta 30 22.03.2011 14:52:27
Soarta Turku Despre Biserica Ortodoxa in general 6 09.05.2008 21:22:14