Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 07.08.2008, 05:37:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ba eu prefer camasile bleu la barbati, sau alea negre/gri cu dungi inguste :rolleyes:
Reply With Quote
  #182  
Vechi 07.08.2008, 09:46:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule e vorba mai ales de tzinuta omului interior, de sufletul omului interior, ala dinlauntru, ala care le pare multora ca nu-i important, ala ce e ucigash, curvar, necredincios, nemultzumit, razvratit, plin de toate poftele cele necurate shi rele, preaiubitorul ala mincinos de sine, ala de se satura repede, ala care face alea bune numai pentru slava de la oameni, ala ce dormiteaza pe el shi e plin de neshtiinta, uitare shi nepasare, ala ce viseaza la ilene cosanzene shi harapi albi, ala ce se roaga mult bolborosind shi inchipuind cele inalte, ala care se bucura de raul altuia shi se intristeaza de binele aproapelui, ala care intareshte sadic facerea raului, ala ce e sluga gLumei gLumii ce lucreaza fara pic de timp liber la caramizile lui faraon pentru ca ii da shi lui un petic de lux unde sa desfraneze... despre hainele aluia e vorba in primulrand... pe ala l-atzi intrebat de ce shade plin de intinaciune in timp ce pe afara iata ca poarta haine curate shi ingrijite?

dar apoi pe dinlauntru lui cu ce o sa trebuiasca sa se imbrace shi cum o sa se pregateasca de sarbatoare?

ca la biserica asha trebuie sa te imbraci, feciorii in dreapta shi fetele in stanga... cum priveshti dinspre intrare... iar neamul viclean shi adulter, adica ala spurcat... pe afara... sau cum?
Reply With Quote
  #183  
Vechi 07.08.2008, 10:18:49
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Important este sa nu dam prilej de sminteala celorlalti prin tinuta si atitudinea noastra.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 07.08.2008, 10:45:15
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Cel mai frumos ar fii ca in biserica sa observam tinutele sfintilor, adica sa ne atintim ochii la sfintele icoane sa ne putem inalta mintea in rugaciune.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 20.08.2009, 11:27:53
DanielaTM's Avatar
DanielaTM DanielaTM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de denissa Vezi mesajul
Important este sa nu dam prilej de sminteala celorlalti prin tinuta si atitudinea noastra.
Cum spune si denissa este adevarat dar eu merg in fiecare Duminica la Catedrala Mitropolitana din Timisoara si vremurile se schimba cred ca nu suntem in masura sa ii judecam pe cei care se imraca "necorespunzator" in Biserica si cel mai importan e sa luam aminte la cele spuse in Biserica si sa plecam cu gandul ca vom fi mai bun sa simtit cu sufletul tot ceea ce se intampla in Biserica
__________________
Priveghiati Si Va Rugati ca sa nu cadeti in ispita sufletul este zelos iara trupul neputincios

Filipeni 4:13

Reply With Quote
  #186  
Vechi 21.08.2009, 13:01:45
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielaTM Vezi mesajul
Cum spune si denissa este adevarat dar eu merg in fiecare Duminica la Catedrala Mitropolitana din Timisoara si vremurile se schimba cred ca nu suntem in masura sa ii judecam pe cei care se imraca "necorespunzator" in Biserica si cel mai importan e sa luam aminte la cele spuse in Biserica si sa plecam cu gandul ca vom fi mai bun sa simtit cu sufletul tot ceea ce se intampla in Biserica
Te rog sa ma ieti sora ca intervin vis-avis de parerea ta dar la ceea ce spui se pot adauga citeva corective. Cu iertarea de rigoare imi permit sa le aduc:
- notiunea de ,,a nu judeca" poate fi una f. inselatoare in cazul in care nu o stapinim nici lumeste si cu atit mai mult duhovniceste.Inainte de a o ,,desface" putin (dupa cit ma pricep)vreau sa amintesc ca noi ortodoxii avem o porunca ,pe care o gasim in cadrul poruncilor bisericesti ,prin care avem obligatia (pe linga a-l adapa pe calator,a-l gazdui,a-l hrani,a-l imbraca pe cel gol)de a invata si sfatui pe nestiutor sau pe cel ce graseste impotriva rinduielilor sau a legilor(canoanelor bisericesti).Deci, cu politete, bun simt,tact si dragoste(de cita suntem noi in stare)trebuie sa atentionam pe fratii care gresesc,pe de o parte pt. ca avem porunca,iar pe de alta procedind citi mai multi in felul acesta contribuim la formarea unei opinii(defapt este vorba de formarea unui duh de vietuire)sanatoase si corecte de comportament cresrinesc in mai toate situatiile vietii. Daca nu facem asa atunci la proxima spovedanie este f. potrivit sa ne marturisim de acest pacat. Pacatul il gasim trecut in indreptarele de spovedanie la cele impotriva poruncilor bisericesti. Cautati si veti gasi !
Revenind la atitudinile gresite de a nu judeca sa discutam situatiile intilnite frecvent in viata crestinului: cind vedem pe cineva ca face un rau altuia (de la injurare si pina la inselare,furt, batjocura, violentare fizica,etc) nu intervenim de loc? sau cind copilul nostru face o greseala,o prostie ...il certam ca sa indrepte raul si sa nu mai faca sau il binecuvintam pupindu-l pe crestet? cind sotul ne apostrofeaza sau ne atentioneaza pt. o situatie gresit inteleasa pe noi sau pe alti membri ai familiei nu intevenim corectiv explicind situatia?. Si exemplele sunt mii si mii ,greu de insirat acum. Ei, in toate aceste cazuri tacem si punem capul in pamint ? sau dupa ce in sinea noastra rapid analizam si judecam fapta rea intervenim corectiv? In afara de faptul ca avem obligatie cetateneasca, morala ,profesionala...si cite si mai cite,avem o mare obligatie duhovniceasca de a-l indrepta pe cel ce nu stie si greseste.
Asemanator actiunii de a ,,nu judeca", defectuos inteleasa si aplicata, mai este si cea de ,,a ierta" dindu-ne de obicei mai iertatori (evident din fariseismul pe care nici nu-l banuim in noi !)decit sfintii care au facut canoanele. La fel este si cea a ,,iubirii" rau aplicata ,fie lumeste cind ne orientam spre persoane care ne fac mai mult rau decit sa ne iubeasca si ei in consecinta sau duhovniceste cind atit de mult ii iubim asa,subit, incit si pe pagini incepem sa-i pomenim la slujbele BOR.
Si exemplele pot continua ...multe. Tocmai de aceea sf. parinti si si parintii bisericii vorbesc si invata despre ,,dreapta socoteala" pe care trebuie sa o avem in toate actiunile noastre ca sa nu gresim si sa cadem in pacate...pe care de multe ori nici nu le banuim.
Iacata ,cum sub o atitudine gingasa, nevinovata,rezervata,eleganta si chiar cu dragoste se pot furisa pacate. Crestinul este chemat de biserica sa aibe o viata activa duhovniceasca ,care sa intareasca comunitatea rugatorilor si traitorilor in duh lasindu-i pe bonjuristii si pretutindenarii religiosi sa se duca de unde au venit pt. simplul motiv ca si asa sunt in trecere prin biserica neinteresati fiind de trairea curata si profunda a crestinismului.

Asta este parerea mea in legatuta cu atitudini... hai sa le spunem pe nume: superficiale.
Este bine sa cautam sa le cunoastem f. bine,sa le intelegem si sa le evitam cit mai mult posibil fiind mereu preocupati de sporul duhovnicesc decit de indiferenta confortabila !
Uite, in felul acesta si motoul ales de tine nu mai este in concordanta cu faptele !
Reply With Quote
  #187  
Vechi 18.04.2012, 14:51:20
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

Sunt de parere ca oamenii si societatea s a inderpartat de Dumnezeu iar ceea ce ni se pare noua azi obisnuit...spre exemplu..ca femeile sa poarte pantaloni....poate acum cateva decenii..asa ceva nu era de conceput in doctrina bisericeasca.
Am 25 de ani si ca si voi.. ne am nascut intr o societate....crestina doar cu numele...realizez asta pe zi ce trece...si port pantaloni...eu cred ca decenti...dar in viziunea Traditiei Ortodoxe sa porti pantaloni e un pacat...indiferent ca sunt mulati sau nu...cu talie joasa sau nu..cu scilipici sau nu...pentru ca femeia sminteste purtand pantaloni aratandu si astfel formele....oricat am vrea noi sa fim modeste..
Apoi de aceea se interzice sa intri mai ales in Casa Domnului cu pantaloni pentru ca smintesti barbatii...si numai...de se va uita un bartbat la tine...a si pacatuit in inima lui...si astfel fost ispita pentru el...Si noi in Casa Domnului trebuie sa intram cu evlavie...aceasta presupunand chiar respectand aceasta Sfanta Traditie...
regret ca noi oamenii ne am inderpartat atat demult de Dumnezeu si sincer am reflectat la acest aspect ceva timp...cercetand...nu e bine ce facem noi femeile...ca intam in Biserica si machiate..si fardate..si pe tocuri..si in pantaloni....si neacoperite...mai nou....am auzit ca intra si in necuratenia trupului...ca " nu mai suntem acum o suta de ani ..."..dar ceea ce spune sFANTA Scriptura, Cuvantul Domnului...e valabil...chiar AZI, ACUM...PENTRU CA DUMNEZEU E ADEVAR SI VIATA...SI cata ratacire are sufletul nostru pe acest pamant...si cum cel rau...ne amageste...va dati seama dragii mei ce pericol ne paste....pai urmasii urmasilor nostri...ori nu vor mai calca pe la Sfanta Biserica...ori vor ajunge sa se duca la Sfanta Slujba in pielea goala...si vor zice : " DA CE MAI TRAIM CA ACUM 200 DE ANI ? ''
SA NE RUGAM BUNULUI DUMNEZEU...SI SA NE INTAREASCA CA VEDEM CUVANTUL LUI...NU PE CEL RATACITOR...SI SA I INVATAM PE COPIII NOSTRI...SA FIE MAI BUNI DECAT AM FOST NOI!
PS...pe vremea bunicilor nostri...deci nu mai mult de 80 de ani...femeile dupa ce se maritau...la tara...nu ieseau din casa fara baticul celebru pe cap...asa am vazut o pe bunica mea si pe toate din sat...si mai in varsta si mai tinerele....
Recunosc....si sunt deznadajduita....si nici nu stiu cum sa ma mai imbrac....caci imi dau seama si constientizez ca nu este bine ceea ce facem......
acum realizez cat de inutile ne sunt hainele.....
am atatea contradictii in minte....tot ce credeam eu pana acum....azi imi dau seama ca nu e bine....
modestia are haine simple si la propriu si la figurat...
Reply With Quote
  #188  
Vechi 18.04.2012, 14:56:21
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antonela Vezi mesajul
PS...pe vremea bunicilor nostri...deci nu mai mult de 80 de ani...femeile dupa ce se maritau...la tara...nu ieseau din casa fara baticul celebru pe cap...asa am vazut o pe bunica mea si pe toate din sat...si mai in varsta si mai tinerele....

despre batic si apostolul spune ceva:

1 Corinteni cap.11:
5 Dimpotrivă, orice femeie care se roagă sau prorocește cu capul dezvelit își necinstește capul ei, pentru că este ca una care ar fi rasă.
6 Dacă o femeie nu se învelește, să se și tundă! Iar, dacă este rușine pentru o femeie să fie tunsă ori rasă, să se învelească.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 18.04.2012, 15:37:49
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

prin femeie se intelege una " maritata"? sau nu numai?
Reply With Quote
  #190  
Vechi 18.04.2012, 15:47:04
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

sunt convinsa ca Domnul nostru Iisus Hristos cunoascand slabiciunea omului ca nu toti sunt tari din fire...mai ales barbatii....a dat femeii porunca sa nu sminteasca prin imbracamintea ei, atitudinea ei....si a zis o acum 2012 ani...si e valabil si azi...CAT ADEVAR! ferice de acele femei care au fost crescute in adevarata credinta ortodoxa....nu in credinta doar cu numele....si noi credem ca facem bine...ceea ce facem....dar suntem departe de Adevar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
trebuie sa eavem tinuta aprte beatrice Tinuta in Biserica 66 13.11.2007 22:02:57