Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.05.2008, 18:57:02
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Un matematician a descoperit ,cu ajutorul calculatorului,cuvinte care se formeaza in textul ebraic al Bibliei,ce reprezinta evenimente petrecute de-a lungul istoriei,din zilele noastre si din viitor.Acesta a pus Biblia scrisa in ebraica,fara nici un spatiu intre cuvinte,ca si cum ar fi un mare sir de litere.Astfel,a descoperit scrise pe orizontala,diagonala si verticala,cuvinte si propozitii care avertizau despre anumite percole,cum ar fi atentatele de la 11 septembrie(numele celui care a produs atentatul,originea sa,cum se va produce atentatul,etc),asasinarea lui Yitzhac Rabin,despre Bill Clinton,Ariel Sharon,etc.
Fiecare eveniment profetit de acest cod isi are cuvintele asezate in aceeasi zona din text,sau in acelasi verset.Nu sunt cuvinte care vorbesc de un anumit subiect,asezate la sute de pagini distanta.Adica,aceste cuvinte "profetice" nu sunt doar o simpla coincidenta.
Cartea este foarte interesanta si merita citita.Se face referire in Biblie despre faptul ca acest cod va fi descoperit in zilele cele din urma.Mai ales ca acesta a putut fi descoperit de calculator.
Sincer cred ca Biblia detine foarte multe secrete.Chiar daca majoritatea profetiilor au fost identificate,cred ca misterul nu se termina aici.Este foarte posibil ca acest cod sa fie un al doilea limbaj al Bibliei.

[image=http://photos1.hi5.com/0033/987/632/6ZmLOp987632-02.jpg]

Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.05.2008, 19:20:28
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.551
Implicit

Pai ce altceva putea sa produca un limbaj in ebraica decit avertismente ca "arabeii este teroristi"

Ca romani stam si ne minunam cit de misterioase sunt "codurile" si ne bucuram ca nu au gasit nimic despre noi, oare de ce?...pentru ca suntem deja vinduti lor si suntem in asentimentul lor.

Sa vezi cum incep sa apara acuze de tot felul despre Romania si romani in momentul in care te opui la vre-o hotarire de-a lor...ia sa nu semneze Basescu ceva si sa vezi cum apare in "Biblia" lor...

Cu adevarat unii au minti diabolice...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.05.2008, 22:55:39
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

cozia nu era vorba numai de acest atentat,ci de toate marile evenimente care s-au produs.iar despre acel atentat,este un adevar si o realitate.daca autorul a mintit,aceasta se poate verifica,numai ebraica sa sti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.05.2008, 23:46:20
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

nici eu nu sunt adepta acestor carti venite din Occident.insa aceasta carte se bazeaza pe Biblie iar ideea profetiilor este destul de simpla.
Pana acum am citit doar de Vechiul Testament,scris,bineinteles in ebraica,cum este originalul.
Coincidentele de nume si de cuvinte care apar in acest "cod" nu pot fi intamplatoare.De exemplu moartea lui Yitzak Rabin a fost prezisa cu exactitate,inclusiv ziua.Autorul cartii a incercat sa-i avertizeze pe toti cei vizati,insa normal ca nu toti l-au luat in seama.A fost profetita si moartea lui Yasser Arafat,fiind avertizat din timp de acest lucru.Ceea ce specifica autorul este ca aceste "profetii" sunt ca niste avertismente in scopul de a lua masuri dinainte pentru a opri un anumit eveniment ce ar declansa instabilitate si razboaie in lume.Moartea lui Arrafat a fost prezisa prin cuvintele "asasin va asasina"(2001).Cauzele exacte ale mortii sale(2004) nu se stiu exact,se spune ca ar fi fost otravit si infectat ulterior cu HIV pentru a nu se detecta acest lucru.Oricum avertismentul din Biblie l-a speriat,desi se astepta sa fie ucis.
De asemenea alegerea premierului israelian Barak a fost prezisa si lovirea Templului Muntelui.
Cine stie ebraica poate verifica pentru ca sunt puse imagini cu incercuirea respectivelor cuvinte din Biblie,deci nu este ceva ce nu poate fi verificat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.05.2008, 10:03:35
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

lol cozia nu cred in aceasta stupida teorie.este vesnica scuza a musulmanilor.nu noi,nu este asa ci invers,etc.asa cum terorizeaza zilnic lumea,asa au facut-o si la world trade center.ce este atat de greu de crezut?normal ca dupa fiecare mare eveniment ,apar si tot felul de terorii precum nu ar fi fost asa.cum au facut si cu viata lui Iisus.ca ar fi fost insurat
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2008, 15:24:15
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.551
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
lol cozia nu cred in aceasta stupida teorie.este vesnica scuza a musulmanilor.nu noi,nu este asa ci invers,etc.asa cum terorizeaza zilnic lumea,asa au facut-o si la world trade center.ce este atat de greu de crezut?normal ca dupa fiecare mare eveniment ,apar si tot felul de terorii precum nu ar fi fost asa.cum au facut si cu viata lui Iisus.ca ar fi fost insurat
filmele sunt facute EXCLUSIV de un Francez care a fost la fata locului de nemti si de americani...nu este nici o scuza musulmana asa cum vrei tu sa insinuezi

"Veti vedea cu ochii vostrii si TOT nu veti crede"...referitor la timpurile premergatoare Antihristului
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.05.2008, 18:21:54
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Sunt convinsa ca matematicianul a fost "pacalit". Smintit, pentru ca la randul lui sa sminteasca oameni ..care la randul lor sa sminteasca

Alexandra, topicul tau sminteste. Nu crede tot ce auzi/vezi/citesti. Crede in sfintii parinti, sunt convinsa ca la talcuire Dumnezeu le-ar fi relevat si aceste aspecte ale Bibliei.. cred ca este o noua "scorneala", oamenii se dau in vant dupa astfel de "adevaruri ascunse ".

Nu te cunosc, dar daca mi-ai fi prietena te-as sfatui sa iti investesti timpul nu cautand "noi adevaruri", filmulete pe youtube sau documente nefolositoare mantuirii tale. Poti profita de acest timp pentru descoperirea lui Dumnezeu si rugaciune..multi dintre noi nu au acest timp si tanjesc dupa el..

Te rog sa ma ierti daca te-am suparat, in nici un caz nu asta a fost intentia mea

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.05.2008, 19:42:04
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Americanii trebuie sa fi avut un soc zdravan la 11 septembrie, si inca mai cauta explicatii, coincidente, ipoteze.
Uite ce am primit de la prieteni, pe mail, FARA SA PIERD TIMP SA CAUT:
"1) New York City are 11 litere.
2) Afghanistan are 11 litere.
3) Ramsin Yuseb (teroristul care a amenintat distrugerea celor 2 edificii in 1993)are 11 litere.
4) George W Bush are 11 litere. Asta poate fii o coincidenta dar acum lucrurile devin mult mai interesante.
1) New York este statul numarul 11.
2) Primul avion care s-a abatut asupra celor 2 edificii avea numarul 11.
3) Cursa de avion cu numarul 11 avea 92 pasageri la bord.
9 +2 = 11
4) Si cursa zborului numarul 77 s-a abatut asupra celor 2 edificii si avea la bord 65 pasageri. 6+5 = 11
5) Tragedia a avut loc in data 11 Septembrie, mai bine zis: 9/11.
9+1+1=11
6) Ziua si luna tragediei sunt identice cu numarul de telefon al poliziei in America 911. 9+1+1=11.
Simpla coincidenta??? Continua sa citesti...
1) Numarul total de victime in toate avioanele implicate a fost de 254.
2+5+4= 11.
2) 11 Septembrie este cea de-a 254 zi din calendar. Inca o data 2+5+4=11.
3) Exploziile din Madrid s-au intamplat in data de 3/11/2004. 3+1+1+2+4= 11.
4) Tragedia din Madrid s-a intamplat dupa 911 zile de la cea din America 9+1+1=11....
Acum este momentul in care lucrurile devin si mai misterioase.
Unul dintre simbolurile cele mai cunoscute ale Americii, dupa linii si stele, este Acvila.
Urmatoarea strofa este luata din Coran, cartea sacra a Islamului.Sta scris ca fiul Arabiei va trezi o teribila Acvila. Puterea Acvilei se va simti in toate pamanturile lui Alah, in timp ce anumite persoane vor tremura de disperare dar in fond se vor bucura: pentru ca puterea Acvilei va curata pamanturile lui Alah si va fii pace.
Aceasta strofa este strofa numarul 9.11 din Coran.
Inca nu esti ferm convins....?!
Fa asta si dupa aia imi spui:
Deschide Microsoft Word si:

1. Scrie cu litere mari Q33 NY . Asta este numarul zborului al primului avion care s-a abatut asupra celor 2 edificii.
2. Schimba dimensiunea caracterului cu cea de 48.
4. Schimba caracterul literelor in cel WINGDINGS.
ACUM CE MAI ZICI?!?!!? "
Parerea mea: puterea cuvantului Bibliei trebuie sa fie mai mare decat vreo profetie ascunsa. Iar cele ce trebuie aflate sunt la vedere, dar tot nu le vede toata lumea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.05.2008, 23:48:16
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

eu nu sunt pe deplin convinsa de acest cod,dar merita cercetat.sunt sigura ca Biblia are multe secrete,iar acum,cu ajutorul calculatorului,se pot afla multe.nu inteleg de ce este aceasta refuzare de a merge cu mintea mai departe si trebuie sa ramanem numai si numai la Sfintii Parinti.cam asa gandeam si eu pana ceva timp,cand am citit in cartea Parintelui Cleopa,favoritul meu,ca pentru a te mantui trebuie sa mergi la vecernie si utrenie.asa ca prefer sa ma ghidez in primul rand dupa sufletul meu si apoi dupa Sfintii Parinti.iar sufletul meu spune ca proritare sunt faptele si sentimentele bune si apoi mersul la biserica.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.05.2008, 23:49:44
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Z.Lidia acestea nu sunt simple coincidente,precum nu va fi nici 666 atunci cand il vom intalni cine stie pe unde.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Codul lui Oreste OmuBun Stiri, actualitati, anunturi 136 04.02.2011 08:19:48
Michael Jackson a MURIT. iulyaan Generalitati 282 25.09.2009 13:08:35
Codul lui Moise... silverstar Generalitati 8 30.01.2009 22:25:04
Codul lui da Vinci irina77 Generalitati 6 20.02.2007 03:11:23