Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.01.2010, 02:25:09
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Arrow Identificarea sufletului si identitatea acestuia

Am purtat multe discutii cu oameni din Romania si din strainatate, ortodocsi sau de alte confesiuni. Ciudat mi-a fost sa inteleg de la protestanti insa, ca ei nu se roaga cu trupul, nu se ostenesc cu trupul, ci se roaga si il iubesc, il veneraza si il traiesc pe Dumnezeu cu sufletul. Imi vorbeau cu o asa sete dupa adevar, de imi venea sa plang... de mila lor. Asa i-am intrebat pe fiecare:
Stii unde este sufletul? Unde se afla el? Unde il identifici? Cum iti dai seama de identitatea sufletului?
Si toti mi-au raspuns. Raspunsurile lor erau total lipsite de temei. Nu am gasit decat un singur om care sa-mi raspunda corect! O fata, absolventa de teologie din Constanta. De aceea va rog sa ma ajutati si voi cu raspunsurile date din ceea ce stiti. Am nevoie si pentru statistici, dar si pentru mine personal.
Deci: Stii unde este sufletul? Unde se afla el? Unde il identifici? Cum iti dai seama de identitatea sufletului?

Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.01.2010, 02:50:09
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Asa mai frate cum il identifici unde e?
In tot trupul uman este sufletul omului.Trupul este insufletit poti sa vezi ca celule,tesuturile etc sunt vii.
Asa consideri fratia ta ca acea absolventa ti-a raspuns corect dar cine stie de sufletul uman care e o mare taina.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.01.2010, 02:54:20
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Trupul este insufletit poti sa vezi ca celule,tesuturile etc sunt vii.
Tot mediul inconjurator este format din viatza, din tesuturi vii: animale, plante, vietati microscopice; totul este format din viata si din tesuturi vii. Deci, sufletul ce este pana la urma? Unde este? In ce?
Iarta-ma, este o intrebare din care vreau sa culeg un folos datorita raspunsurilor unor ortodocsi. Eu am primit raspunsuri numai de la eretici; si de aceea cer sfatul aici pe forum, adresand aceasta intrebare. Iarta-ma!

Last edited by adelin; 22.01.2010 at 03:35:00.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.01.2010, 04:24:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Nu am gasit decat un singur om care sa-mi raspunda corect! O fata, absolventa de teologie din Constanta.
[/b][/u]
Ea ce ti-a zis de spui ca este raspunsul corect,.. adica tu stii raspunsul?

Eu stiu doar ca NU ne nastem cu un suflet, poate doar cu o matrice in care trebuie sa se formeze unul.

Sufletul trebuie crescut si este ca o substanta initial inexistenta in FIINTA noastra(care-i mai mult decit corpul fizic) si care trebuie adunata ca nectarul si transformat in MIERE!

Last edited by andreicozia; 22.01.2010 at 04:26:23.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.01.2010, 04:36:50
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ea ce ti-a zis de spui ca este raspunsul corect,.. adica tu stii raspunsul?

Eu stiu doar ca NU ne nastem cu un suflet, poate doar cu o matrice in care trebuie sa se formeze unul.

Sufletul trebuie crescut si este ca o substanta initial inexistenta in FIINTA noastra(care-i mai mult decit corpul fizic) si care trebuie adunata ca nectarul si transformat in MIERE!

In invataturi ale Sfantului Ioan Gura de aur, dar nu numai, aflam ca SI INGERII AU TRUPURI. Ca urmare, si ingerii au materie, nu sunt duhuri!!! De aceea, nici sufletul nu este duh, ci este si materie. Despre Sfintii Ingeri, Sfintii Parinti spun ca sunt firi cu trupurile foarte usoare si foarte subtiri. Despre suflet... a citit foarte, cineva ceva?
Multi spun: "important este sa fii curat cu sufletul" dar.. daca ii intrebi ce este sufletul, ei cred ca ii pui intr-un labirint.
Andrei, iarta-ma, chiar este un raspuns, sincer, nu il stiu exact, dar aproape de acel raspuns mi-a raspuns o fata. Nu spun ce mi-a zis, pentru ca vreau sa vad daca si teologii de aici de pe forum au acele capacitati ale smeritei cugetari. Si apoi... sa stiu daca mai are rost sa vorbesc despre SA NU STAM CU MAINILE IN SAN SI SA FACEM CEVA... SA LUPTAM PENTRU APARAREA SI PROMOVAREA ORTODOXIEI... SA NE PROMOVAM VALORILE NOASTRE DREPTSLAVITOARE... etc. pentru ca de nu gasesc pe cineva care sa imi spuna unde este sufletul si ce este el in materie, in acest univers, ce folos sa vorbim despre cele mai inalte...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.01.2010, 04:44:45
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am citit undeva ca sufletele au densitate mult mai mare de lumina decat trupurile sau ceva de genu asta, si de asta nu-s vizibile...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.01.2010, 04:49:40
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
Eu am citit undeva ca sufletele au densitate mult mai mare de lumina decat trupurile sau ceva de genu asta, si de asta nu-s vizibile...
Bine, asa ajunge la o stare dumnezeiaca mult prea inalta... Totusi, mai... trebuie sa stie cineva unde este locul sufletului in trup. Ca doar trupul a fost creiat, apoi i s-a dat sufletul. Ma refer la primii oameni... Sufletul pruncului nascut din mama i se da exact la zamislire, care este momentul intruparii si insufletirii. Totusi, unde o fi sufletul?

(cred ca ma voi opri din alte activitati si ma voi limita la dezvoltarea acestui subiect)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.01.2010, 04:52:38
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Sper sa nu fiu prea cicalitor cu acest subiect.

Iertare!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.01.2010, 10:06:56
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Bine, asa ajunge la o stare dumnezeiaca mult prea inalta... Totusi, mai... trebuie sa stie cineva unde este locul sufletului in trup. Ca doar trupul a fost creiat, apoi i s-a dat sufletul. Ma refer la primii oameni... Sufletul pruncului nascut din mama i se da exact la zamislire, care este momentul intruparii si insufletirii. Totusi, unde o fi sufletul?

(cred ca ma voi opri din alte activitati si ma voi limita la dezvoltarea acestui subiect)
Pentru mine sufletul meu este chipul lui Hristos in mine...

Poate ca gresesc...ca localizare cred ca este in tot trupul, pentru ca este viata din noi, iar noi in tot trupul avem viata, nu doar in inima.

Last edited by maria-luisa; 22.01.2010 at 10:41:07.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.01.2010, 04:58:41
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Nu am gasit decat un singur om care sa-mi raspunda corect! O fata, absolventa de teologie din Constanta. [/b][/u]
De unde stii tu ca ala e raspunsul corect? Esti vreun sfant si nu stim noi?

Last edited by Ioan-Victor; 22.01.2010 at 05:01:04.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Identificarea si indreptarea sistematica a pacatelor (greselilor) Pippo_ Generalitati 77 22.01.2011 18:19:54
Ecumenismul si consecintele acestuia orthodoxia.i.thanatos Despre Biserica Ortodoxa in general 401 30.10.2010 01:06:16
Mihai Viteazul - Parastas la 409 ani de la moartea acestuia cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 11 11.08.2010 20:45:00
Cum putem integra raul in univers, si care este rolul acestuia magnusfelyx Generalitati 6 30.12.2008 19:14:48