Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2010, 21:35:51
CuzaSfant
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Daca Dumnezeu ne-ar parasi pentru o zi?

Am citit un articol care suna in felul urmator: "Dumnezeu este online tot timpul , numai ca este tot timpul pe invisible. El ne vegheaza in taina , iar cand avem nevoie de el ne da un buzz".

Intrebarea mea este urmatoare (nu are legatura cu ce am scris mai sus): Daca Dumnezeu pur si simplu nu s-ar mai face prezent , noi cum ne-am da semana de absenta sa , din moment ce el este in tot si toate pe cale nevazuta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.03.2010, 22:09:16
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Intrebarea ta imi aminteste despre o cantare din prohod. Cum ingerii stau inmarmuriti de spaima ,vazand pe Dumnezeu cum zace mort .Bineinteles ca prin firea dumnezeiasca Dumnezeu nu se poate schimba,si nu poate muri.Dar ,prin dragostea Sa,Fiul lui Dumnezeu se da mortii ,si toate cetele ingeresti incremenesc de spaima. Isi pun aceiasi intrebare ca si tine 'Ce ar fi daca...'
Daca Dumnezeu ar parasi creatura Sa chiar si numai o zi,apele nu ar mai stii pe unde sa curga,stelele s-ar clatina si ele, iar muntii ar incepe sa se clatine de dorul Dumnezeului celui viu.Iar noi oamenii am continua sa traim in nesimtirea noastra ,trezindu-ne singurii stapani pe propria noastra viata .
Cum zice psalmistul 'De iti intorci tu fata,toate se ofilesc '
Tema parasirii lumii de catre Dumnezeu,sau chiar si a neinterventiei Sale directe in lume,este de fapt o tema foarte profunda ,eu am inc ercat doar sa arat grozavia acesteia
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.03.2010, 22:19:13
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Cred ca am resimti si noi: ni s-ar stinge lumina, si daca prin absurd nu am muri in clipa aceea, am duce existente surogat, pline de nebunie, intuneric si haos. Nici macar nu ne-am constientiza starea, nu cred ca poate fi vorba de constientizare si constiinta in afara lui Dumnezeu.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.03.2010, 11:11:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CuzaSfant Vezi mesajul
Intrebarea mea este urmatoare (nu are legatura cu ce am scris mai sus): Daca Dumnezeu pur si simplu nu s-ar mai face prezent, noi cum ne-am da semana de absenta sa, din moment ce el este in tot si toate pe cale nevazuta?
Absenta totala a lui Dumnezeu din creatie nu este posibila. Acest lucru ar presupune incetarea legilor puse de El in lumea creata. Daca ar inceta providenta, purtarea Sa de grija, Universul s-ar dezintegra.

Dar noi simtim in alt mod "prezenta" sau "absenta" lui Dumnezeu din noi. Pentru omul duhovnicesc Dumnezeu este pretudinteni, insa pentru omul trupesc El nu se gaseste nicaieri. Ne dam seama de acest lucru atunci cand cadem din har prin pacat.

Last edited by Marius22; 04.03.2010 at 12:22:32.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.03.2010, 15:46:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CuzaSfant Vezi mesajul
"Dumnezeu este online tot timpul , numai ca este tot timpul pe invisible.
El ne vegheaza in taina, iar cand avem nevoie de El ne da un buzz".
Interesanta aducere la zi a teologiei.
Asta inseamna a vorbi pe intelesul lumii de astazi. :)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.10.2010, 11:27:11
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Samanta de pe intregul pamant este darul lui Dzeu pt. om,pt. toti oamenii care traiesc pe suprafata pamantului.Astazi insa,desi ni se spune ca traim in lumea tuturor libertatilor,drepturilor si a democratiei,ne este confiscata pana si samanta pe care ne-a dat-o Dzeu.Dar nu numai samanta,ci si apa de ploaie,ciupercile din padure sau florile campului,toate ne sunt confiscate in numele unor stranii rationamente sau inselatorii.Cu alte cuvinte,daca se continua in acelasi ritm,in urmatorii poate 20 de ani o sa ajungem sa traim ca pe pamantul altuia,caruia va trebui sa-i platim pt. absolut tot,in primul rand pt. ca existam.Se profileaza asadar cea mai mare tiranie din istoria lumii?Daca Dzeu nu le strica socotelile,se poate crede ca intr-acolo ne indreptam...Dar DUMNEZEU NU NE VA PARASI NICIODATA.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.10.2010, 18:20:22
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,cuzasfant

Citat:
În prealabil postat de CuzaSfant Vezi mesajul
Am citit un articol care suna in felul urmator: "Dumnezeu este online tot timpul , numai ca este tot timpul pe invisible. El ne vegheaza in taina , iar cand avem nevoie de el ne da un buzz".

Intrebarea mea este urmatoare (nu are legatura cu ce am scris mai sus): Daca Dumnezeu pur si simplu nu s-ar mai face prezent , noi cum ne-am da semana de absenta sa , din moment ce el este in tot si toate pe cale nevazuta?
si pentru un minut,am disparea pur si simplu.fara dumnezeu,buni sau rai,suntem nimic.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.10.2010, 20:38:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
si pentru un minut,am disparea pur si simplu.fara dumnezeu,buni sau rai,suntem nimic.
Dumnezeu nu-și trădează Creația, dar din păcate , Creația își cam trădează Creatorul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.10.2010, 20:48:55
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,cristiboss56

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dumnezeu nu-și trădează Creația, dar din păcate , Creația își cam trădează Creatorul !
corect si adevarat.si mai cred un lucru cristi:eu,prin pacatosenia mea intarzii venirea fiului omului pe norii cerului,pen ca iisus isi doreste copiii acasa,de ieri.parerea me.
cu salutari si ganduri de bine si sanatate.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.10.2010, 23:06:18
Patmos's Avatar
Patmos Patmos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit Sfânta Evanghelie după Matei

Capitolul 28

18.Și apropiindu-Se Iisus, le-a vorbit lor, zicând: Datu-Mi-s-a toată puterea, în cer și pe pământ.

19.Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh,

20.Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin.
__________________
,,Iar Iisus zicea: Părinte, iartă-le lor, că nu știu ce fac. Și împărțind hainele Lui, au aruncat sorți."(Sfânta Evanghelie după Luca)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dumnezeu invizibilitate

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
V-ati bucura daca as parasi forumul ? apophis Generalitati 90 27.07.2012 16:14:04
cum stiu daca ma iubeste Dumnezeu? linistea Generalitati 57 15.03.2012 23:28:12
Va parasi Dumnezeu lumea pentru pacatele ei? costel Generalitati 23 03.09.2010 23:58:09
Cum deosebim daca visele cu continut religios vin de la cel rau, sau de la Dumnezeu? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 14 21.08.2009 16:18:20