Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2010, 16:37:05
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum se bucura omul curat?

Eu nu stiu cum sa ma bucur curat de ceva. Intotdeauna exista o parte urata a bucuriei mele: fie eu am facut ceva mai bine decat altcineva, fie este belsug, fie am reusit sa fac ceva pentru mine si apare egoismul. Cand si cum se bucura curat un crestin?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.04.2010, 16:41:50
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Eu nu stiu cum sa ma bucur curat de ceva. Intotdeauna exista o parte urata a bucuriei mele: fie eu am facut ceva mai bine decat altcineva, fie este belsug, fie am reusit sa fac ceva pentru mine si apare egoismul. Cand si cum se bucura curat un crestin?
probabil ca atunci cand privesti multe alte lucruri pe care le consideri foarte importante pt tine, cu detasare, nemaifiind implicat egoismul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.04.2010, 17:51:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu ne putem bucura curat de cineva sau ceva, atat timp cat nu privim curat. Este trist ca bucuria curata si sincera o mai intalnim, de regula, doar la copii si la unii oameni in varsta. In momentele in care ne bucuram cu adevarat, descoperim asadar copilul, sau, cine stie, batranul din noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.04.2010, 18:06:39
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Eu nu stiu cum sa ma bucur curat de ceva. Intotdeauna exista o parte urata a bucuriei mele: fie eu am facut ceva mai bine decat altcineva, fie este belsug, fie am reusit sa fac ceva pentru mine si apare egoismul. Cand si cum se bucura curat un crestin?
Asta,probabil,pentru ca tindem mereu sa fim in competitie cu cei din jurul nostru,cand tot ceea ce ar trebui sa ne intereseze este sa fim in competitie cu propria persoana.
In ce sens spun asta,nu e vorba de o competitie reala,ci de o "crestere" spirituala,sa fim preocupati si constienti ca viata asta este un dar pentru ca noi sa putem evolua,sa descoperim in noi insine si sa daruim ce este mai bun in jurul nostru.
Din momentul in care vom constientiza asta vom intelege ca a ne compara vesnic cu cei din jur este un nonsens care poate duce la neliniste interioara,otraveste...niciodata nu vom putea fi cei mai bogati,frumosi,inteligenti,culti etc etc,intotdeauna va fi o alta persoana care va fi mai ceva,va avea mai mult decat noi etc.Si atunci,ce facem?Traim o nebunie care duce nicaieri...
Sa invatam sa dam ce este mai bun din noi,sa fim clipa de clipa prezenti si constienti de actiunile noastre fara a ne gandi la ce fac cei din jur mai prejos sau presus de noi si atunci ne vom putea bucura de realizari senini,linistiti,naturali.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 19.04.2010 at 18:09:24.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.04.2010, 20:54:42
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Cred ca e un topic bun.
Se spune ca un crestin trebuie sa se bucure, sa fie vesel pentru ca nadajduieste in Dumnezeu. Dar eu personal gasesc acest lucru f greu de facut pt ca ma simt extraordinar de pacatos si cu cat citesc mai multe carti si ma informez cu atat ma judeca mai mult. Incerc sa scap de impatimiri dar, cum zicea V. Gafencu 'nici nu va inchipuiti ce grea e lupta cu pacatul', si atunci...simt pace dar nu si o bucurie vizibila pe mine. Si cu cat inaintezi trebuie sa fii mai smerit... atunci cum mai poti fi bucuros?! Cat despre altii, ma bucur cand aud ceva de bine despre ei, indiferent cine ar fi.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.04.2010, 21:06:32
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Asta,probabil,pentru ca tindem mereu sa fim in competitie cu cei din jurul nostru,cand tot ceea ce ar trebui sa ne intereseze este sa fim in competitie cu propria persoana.
In ce sens spun asta,nu e vorba de o competitie reala,ci de o "crestere" spirituala,sa fim preocupati si constienti ca viata asta este un dar pentru ca noi sa putem evolua,sa descoperim in noi insine si sa daruim ce este mai bun in jurul nostru.
Din momentul in care vom constientiza asta vom intelege ca a ne compara vesnic cu cei din jur este un nonsens care poate duce la neliniste interioara,otraveste...niciodata nu vom putea fi cei mai bogati,frumosi,inteligenti,culti etc etc,intotdeauna va fi o alta persoana care va fi mai ceva,va avea mai mult decat noi etc.Si atunci,ce facem?Traim o nebunie care duce nicaieri...
Sa invatam sa dam ce este mai bun din noi,sa fim clipa de clipa prezenti si constienti de actiunile noastre fara a ne gandi la ce fac cei din jur mai prejos sau presus de noi si atunci ne vom putea bucura de realizari senini,linistiti,naturali.
Ca o completare: Atunci cand ne vom bucura pentru binele celuilalt, cand nu vom privi cu invidie ori cu manie ca aproapele nostru este mai "bogat, frumos, inteligent, cult, etc.", atunci cand ne vom bucura pentru el, indiferent ca a luat o nota mai mare la examen sau are un servici mai bun, atunci cred ca putem spune ca ne bucuram curat.
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.04.2010, 21:48:30
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Eu cred ca ar trebui sa ne bucuram dand slava lui Dumnezeu fara de care n-am avea izbanzi de nici un fel!

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
V-ati bucura daca as parasi forumul ? apophis Generalitati 90 27.07.2012 16:14:04
Fetita mea se bucura ca Dumnezeu o ajutat-o taluta Intamplari adevarate 22 23.11.2011 16:17:35
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
Bucura - te ! cristiboss56 Rugaciuni 2 25.12.2008 00:20:47