Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2010, 17:14:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Miracol in Muntele Athos

Miracol in Muntele Athos
august 14, 2009 de simplyxpress

Uimitoarele fotografii se gasesc AICI:

http://vatopaidi.wordpress.com/2009/...from-eternity/

O prezentare biomedicala a primei minuni facute de Gheron Iosif Vatopedinul (Muntele Athos), care a zambit la 45 de minute dupa moartea sa

Materialul de fata prezinta un miracol care, din cate stim, este aproape unic in intreaga istorie a crestinismului. O persoana decedata (Gheron Iosif din Vatopedi) a zambit. E impresionant ca zambetul a avut loc la 45 de minute dupa moartea sa. Acest lucru este documentat prin fotografii. Au fost raportate multe minuni cu oameni decedati (profeti, sfinti, etc). Dar nu a existat pina acum o minune ca cea intamplata pe data de 1 iulie 2009 in sfanta si marea Manastire Vatopedi (Muntele Athos, Grecia)

Vedeti aici: De ce zambetul Parintelui Iosif vine din vesnicie?

In momentul decesului, toate organele isi intrerup functiile: inima, creierul, plamanii, muschii, etc. In ceea ce priveste muschii, este bine cunoscut faptul ca atunci cand cineva moare, muschii devin rigizi (rigiditate musculara). Din acest motiv, din momentul mortii, oricat ar incerca cineva, este foarte dificil sa miste (folosind metode normale) bratele sau alte parti ale trupului decedat. Acesta a fost si cazul Parintelui Iosif din Vatopedi; cand a murit, gura sa a ramas intredeschisa. Oricat de mult au incercat calugarii, ei nu au putut sa-i mentina gura inchisa (fotografiile relevante documenteaza acest fapt). Fenomenul (din punct de vedere biomedical) se datoreaza rigiditatii musculare mentionate anterior.
O persoana vie poate zambi deoarece muschii faciali se pot contracta. Dar nimeni, din cauza rigiditatii musculare, nu poate determina muschii faciali ai unui mort sa capete o astfel de pozitie, astfel incat persoana decedata sa zambeasca. Deoarece este imposibil ca cineva sa inchida gura unui cadavru (chiar daca o leaga), este mult mai greu de imaginat ca ar putea sa aduca muschii intr-o astfel de pozitie, incat gura celui mort sa zambeasca. (VatopaidiFriend:: Dar chiar daca nu ar fi existat rigiditatea musculara, fata unui om este ca din plastilina, pentru a putea “modela” un zambet?)
Conform cunostintelor stiintifice contemporane, nimeni, prin nici o metoda, nu poate determina o persoana decedata sa zambeasca. Pe de alta parte, daca ar fi existat aceasta posibilitate (si anume sa produci zambetul unui mort prin metode artificiale), aceasta ar fi fost aplicata si in cazul altor persoane decedate.
Aceasta este minunea cea mare care a avut loc in cazul Gheron Iosif din Vatopedi. Nu doar gura i s-a inchis, ci el a zambit. Mai impresionant chiar, este faptul ca zambetul sau a fost documentat (fotografiat) la 45 de minute dupa moartea sa. Pe linga aceasta, este surprinzator ca Parintele Efrem (egumenul Manastirii Vatopedi) a insistat ca monahii sa descopere fata batranului Iosif. A primit oare vreun semn de la Domnul?
Acum 2 ani, am fost binecuvantat sa-l intalnesc pe memorabilul parinte duhovnicesc Iosif din Vatopedi. La acel moment, el avea acelasi zambet pe care l-a avut dupa moartea sa, zambetul care vine din vesnicie.
”O, moarte, unde este boldul tau?”
Stiinta contemporana nu detine mijloacele pentru a analiza zambetul care vine din eternitate. Prin metodele omenesti, doar il poate inregistra sau fotografia. Mila Domnului si minunile nu pot fi investigate din punct de vedere stiintific, dar pot fi traite.

Vesnica pomenire parintelui Iosif din Vatopedi!

Roaga-te pentru noi!


Nota: acest text este traducerea in limba romana a articolului A simple biomedical presentation of the first miracle of Elder Joseph of Vatopaidi (Mount Athos), who smiled 45 minutes after his death publicat pe site-ul http://vatopaidi.wordpress.com.
Postat in Orthodox belief | 4 comentarii
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.07.2010, 20:55:36
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce minune subtila!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.07.2010, 21:32:46
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Într-adevăr, fața Părintelui exprimă, prin acel zâmbet, fericire și pace adâncă.
Și aceasta nu este de mirare, având în vedere viața lui de sfințenie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.07.2010, 22:10:39
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Cu riscul ca o sa-mi sara iar in cap marii credinciosi ai acestui forum am sa va fac o marturisire, dar nu inainte sa mentionez ca nu contest sub nici o forma duhovnicia si starea de sfintenie a pr.Gheron Iosif Vatopedinul.

Tatal meu nu a fost un om credincios asa cum stim noi ca trebuie sa fie un crestin, nu mergea la biserica si nu se ruga, a fost operat de cancer de colon in 2007...a fost o reusita absoluta, si-a revenit total dar vineri pe 26 decembrie 2008, la ora 11 dimineata, in timp ce se pregatea sa plece intr-o vizita la bunici impreuna cu mama mea, a murit brusc in timp ce vorbea cu mama. A facut comotie cerebrala. OK!!!
Din momentul in care ne-am revenit cat de cat din soc si am realizat ca nu exista cale de intoarcere, am inceput pregatirile de inmormantare...tata deja capatase culoarea mortului cand a fost imbracat si pus in sicriu...eu eram cea care se ocupa sa-i faca actele si cumparaturile...vineri mai spre seara am ajuns acasa...cumparasem printre altele si o iconita sa i-o pun pe maini...cand m-am dus la el, nu mai era nimeni in camera, am inmarmurit...tatal meu era rosu in obraji si zambea...il lasasem cu paloarea mortului si l-am gasit rosu in obraji si cu zambetul pe buze, prima mea reactie a fost de spaima, am crezut ca va deschide si ochii, dar n-a fost sa fie...am poze si dinainte sa se intample asta dar si cu aceasta transformare...
Afara era un ger cumplit...in ziua de luni l-am inmormantat...incepuse sa bata vantul si oarecum sa ninga...tata a fost scos din casa, bagat in biserica si apoi dus la cimitir...nu s-a schimbat absolut deloc cand a luat contact cu aerul de afara...l-am bagat in mormant zambind si rosu in obraji...de asemeni am poze...deci pot dovedi oricand ca tot ce spun e adevarat.
Nu va mai spun ca lumanarile lui stateau aprinse si ardeau pana la capatul infipt in pamant sau ulterior in zapada fara sa se stinga...pomenile si parastasele lui au fost facute fara nici o greutate...inclusiv inmormantarea. In conditiile in care nu am avut loc de veci, a murit a doua zi de Craciun intr-o zi de vineri...nu pot sa spun ca ne scoteau banii afara din casa, si totusi am rezolvat cu actele, cu locul de veci, cu inmormantarea si pomana intr-o maniera pe care niciodata nu am sa o pot intelege...parca usile erau deschise special pentru el si totul s-a rezolvat de la sine.
Cum sa interpretez eu toate astea???
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.07.2010, 23:03:12
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ca nu e mort, ci e prezent intr-o alta lume. Asta spune zambetul.
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

Iar daca vor fi persoane care nu vor intelege postarea ta, e inca un adevar ceea ce ai pus la semnatura ta "Sa nu spui tot ce stii". (pr. Paisie Olaru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.07.2010, 23:13:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
tatal meu era rosu in obraji si zambea...il lasasem cu paloarea mortului si l-am gasit rosu in obraji si cu zambetul pe buze, prima mea reactie a fost de spaima, ea???
Draga, nu as vrea sa vin cu ploaie peste bucuria descoperirii tale insa se poate ca firma care se ocupa de imbalsamare si cosmetica mortuara sa-l fi fardat o leaca fara sa stii tu asa cum se practica in occident, pentru ca mortul sa arate prezentabil la ultima sa aparitie in lume. Nu are ce sa se mai schimbe in bine la un mort, decit spre putrezire...stiu si eu de la taticul meu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.07.2010, 23:43:59
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Draga, nu as vrea sa vin cu ploaie peste bucuria descoperirii tale insa se poate ca firma care se ocupa de imbalsamare si cosmetica mortuara sa-l fi fardat o leaca fara sa stii tu asa cum se practica in occident, pentru ca mortul sa arate prezentabil la ultima sa aparitie in lume. Nu are ce sa se mai schimbe in bine la un mort, decit spre putrezire...stiu si eu de la taticul meu.
Andrei...ce spui tu e valabil pt occident si in Romania pt familiile cu bani care isi permit sa plateasca o firma care se ocupa de la imbracat pana la dus la cimitir...ceea ce nu a fost cazul nostru.
La noi a murit in casa, medicul i-a constat decesul, niste vecini l-au spalat si imbracat si cand am adus sicriul l-au asezat in el. Dupa cateva ore ne-am trezit cu el schimbat...dar, eu sunt un om realist nu ma imbat cu apa rece...nu incep acum sa-mi fac singura impresii...
Eu stiu exact ce s-a intamplat si nu ma refer ca acum e un sfant...pentru mine nu schimbarea lui a fost atat de vrednica de luat in seama, ci ceea ce s-a intamplat dupa...

In rest Dumnezeu sa-l ierte si sa-l aibe in Imparatia Lui.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.07.2010, 23:53:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Andrei...ce spui tu e valabil pt occident si in Romania pt familiile cu bani care isi permit sa plateasca o firma care se ocupa de la imbracat pana la dus la cimitir...ceea ce nu a fost cazul nostru.
La noi a murit in casa, medicul i-a constat decesul, niste vecini l-au spalat si imbracat si cand am adus sicriul l-au asezat in el. Dupa cateva ore ne-am trezit cu el schimbat...dar, eu sunt un om realist nu ma imbat cu apa rece...nu incep acum sa-mi fac singura impresii...
Eu stiu exact ce s-a intamplat si nu ma refer ca acum e un sfant...pentru mine nu schimbarea lui a fost atat de vrednica de luat in seama, ci ceea ce s-a intamplat dupa...

In rest Dumnezeu sa-l ierte si sa-l aibe in Imparatia Lui.
Ce povesteam eu era in Romania, cum voi l-ati ingropat neimbalsamat? Da, stiu imbracatul , spalatul se face de catre familie, prieteni, insa restul, injectiile, transportul la capela, caratul, este facut de ei si nu costa o mina si-un picior nici la nivel de Romania.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.07.2010, 00:10:09
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce povesteam eu era in Romania, cum voi l-ati ingropat neimbalsamat? Da, stiu imbracatul , spalatul se face de catre familie, prieteni, insa restul, injectiile, transportul la capela, caratul, este facut de ei si nu costa o mina si-un picior nici la nivel de Romania.
Imbalsamatul i s-a facut in prezenta mea dupa ce medicul i-a constatat decesul, nu i s-a facut nici o cosmetica. El a stat 3 zile in casa, nu a fost dus la nici o capela, a fost dus din casa la masina de prieteni si vecini atunci cand urma sa fie dus la biserica si apoi inmormantat.
Eu cand am spus ca stiu ce s-a intamplat, la imbalsamat m-am gandit...probabil ca acea culoare si alungirea buzelor sub forma unui zambet a fost efectul imbalsamarii...dar rezolvarea tuturor problemelor pentru mine chiar a fost mila si mana lui Dumnezeu.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.07.2010, 01:08:43
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

...Poate ca are vreo semnificatie faptul ca a murit intr o zi de sarbatoare, cum as vrea sa inteleg cum de s a brodit moartea Ceausestilor in aceasi sarbatoare, si cam ce poate insemna...
...Ca sa nu ma gandesc la cazurile de moarte aparenta !?!...care se pare ca au fost destule....
No, ca i bine de ei, ca le arde de zambete, ca mie nu mi prea mai arde dupa ce am aflat ca s vremuri grele de ne asteapta, si stau tare prost la capitolul despatimire si altele...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muntele Athos geo.nektarios Calugarul 34 03.07.2013 16:41:20
Muntele athos ionitamihaela Generalitati 3 18.09.2012 15:50:00
Muntele Athos sunsray Generalitati 15 21.03.2010 23:40:54
Pelerinaj la Muntele Athos BogdanF2 Generalitati 7 08.11.2008 20:21:24