Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.11.2010, 13:17:58
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar problema care mă îngrijorează în postarea dv este alta: spuneți că ar trebui să folosim prezervativul ca să nu mai moară copiii de foame ??
Si multi si bolnavi - va spune ceva acest lucru?
In Africa (si nu numai), familiile au mai multi copii decat sunt in stare sa hraneasca. Unde mai pui ca multi din ei sunt si bolnavi (majoritatea chiar din nastere).
Dintr-un kg de cartofi poate hranesti 5 guri, dar sigur nu 10.
Sunteti de acord?

Sau poate dvs. considerati ca pe lume trebuie adusi cat mai multi copii ca mai apoi Dumnezeu (exclusiv) sa aiba grija de ei.
Abstinenta iese din calcul atat timp cat in Africa (si in India, Bangladesh, etc) s-a incetatenit ideea ca pruncii reprezinta o pensie pentru mai tarziu...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.11.2010, 13:27:55
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Inmultiri de paine... da, sunt nenumarate.
In cate case oare copilasii nu au de toate, in pofida venitului extrem de redus.
Nu este oare o "inmultire" minunata... intr'o lume in care cei bogati se plang de venituri ?!
Frate Dorin, acesta este doar exemplu (safe si convenabil) al celor care au cat de cat o coaja de cartof de mestecat.
Ce te faci cand si coaja aia devine delicatesa? Aceasta este situatia in multe familii de pe fata pamantului. Acolo veniturile nu exista, asadar nu poate fi nimic dramuit cu masura.

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cat despre cei ce mor de foame... este o durere crunta. Nenorocitii de europeni, de americani si de cati altii or mai fi se desfata din belsug batandu'si joc de resursele pamantului. Va veni vremea ca fiecare sa dea raspuns pentru fiecare colt de paine aruncata si pentru fiecare moft facut in fata unei farfurii. Ce am primit nu e al nostru, ci al tuturor. Sa oprim cat avem nevoie.
Aici sunt perfect de acord cu cele scrise de tine. Nu trebuie sa fim insensibli la durerea si nevoia aproapelui, indiferent daca acel aproape e la 1 m sau la 10.000 de km distanta.

Va intreb un lucru, presupunand ca Vestul bogat va incepe sa-si imparta avutia cu restul lumii, cat timp credeti ca viata pe pamant (cu tot ceea ce implica ea dpdv al resurselor) este sustenabila? Daca situatia se mentine ca in momentul de fata (adica sporul natural in Vest e rezonabil iar cel din tarile subdezvoltate mult peste capacitatea lor de a sustine o populatie atat de numeroasa), unde credeti ca se va ajunge peste foarte putini ani?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.11.2010, 13:30:39
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
din articol :


cum sa accepte Papa prezervativul datorita prostitutiei, cand nici prostitutia nu este acceptata?!?
ceva nu e ok in articol!
Maria, nu scrie nicaieri ca BC accepta prostitutia. O recunoaste doar ca fiind un fenomen extrem de raspandit in zilele noastre.
Asadar Papa nu da binecuvantare celor care practica prostitutia ci isi da seama ca multe din bolile raspandite in acest fel pot fi "tinute in frau" prin folosirea prezervativului.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.

Last edited by coralina; 24.11.2010 at 13:33:21.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.11.2010, 08:44:04
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Maria, nu scrie nicaieri ca BC accepta prostitutia. O recunoaste doar ca fiind un fenomen extrem de raspandit in zilele noastre.
Asadar Papa nu da binecuvantare celor care practica prostitutia ci isi da seama ca multe din bolile raspandite in acest fel pot fi "tinute in frau" prin folosirea prezervativului.
adica:
nu ai voie sa te duci la femei, dar, daca te duci, iti recomand prezervativul

sa ne gandim putin:
prostitutia este, printre altele, o sursa de boli venerice
folosirea prezervativului ar putea evita boala
dar
evitarea prostitutiei evita sigur boala
ce alegeti sa recomandati?!?

asa incat
Biserica nu face astfel de recomandari!!!
o poate face tatal, dar niciodata preotul!

parere mea este ca s-a interpretat gresit ceea ce a zis Papa
pana nu citim exact textul papei nu putem spune ca ar fi zis Papa... doar pentru ca o spun ziarele
__________________
catolica
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.11.2010, 11:46:08
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
adica:
nu ai voie sa te duci la femei, dar, daca te duci, iti recomand prezervativul

sa ne gandim putin:
prostitutia este, printre altele, o sursa de boli venerice
folosirea prezervativului ar putea evita boala
dar
evitarea prostitutiei evita sigur boala
ce alegeti sa recomandati?!?

asa incat
Biserica nu face astfel de recomandari!!!
o poate face tatal, dar niciodata preotul!

parere mea este ca s-a interpretat gresit ceea ce a zis Papa
pana nu citim exact textul papei nu putem spune ca ar fi zis Papa... doar pentru ca o spun ziarele
http://www.guardian.co.uk/world/2010...ay-ban-condoms
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.11.2010, 13:35:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este greu de vorbit din afara.
(...)
Daca vorbesti crestinilor, sa zicem ca idealul este sa te lais in voia lui Dumnezeu.
Desi si aici am unele dubii ca Dumnezeu asta vrea: sa avem cat mai multi copii.
Am spus eu ca Domnul vrea ca noi sa facem multi copii ?!
Am spus doar ca, daca am fi crestini, ne'am pune nadejdea in Dumnezeu, care va sti mai bine decat noi ce e de facut !

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Va intreb un lucru, presupunand ca Vestul bogat va incepe sa-si imparta avutia cu restul lumii,
cat timp credeti ca viata pe pamant (cu tot ceea ce implica ea dpdv al resurselor) este sustenabila?
Resursele pamantului sunt limitate si insuficiente in mintea si inima unor oameni lipsiti de Dumnezeu.
Foamete a fost mereu, cand si cand, ca si calamitati.

In vremea foametei din Egipt, cand Iosif era slujitorul lui faraon, oare ar fi crezut egiptenii ca peste ceva mii de ani, acele locuri vor ajunge bogate si indestulate, cu apa la robinet, cu hrana si venituri suficiente ?! Garantez ca nici macar unul nu a intuit asta.

Sa ne fereasca Domnul a face calcule, in privinta resurselor pamantului.
Oamenii "se invart in jurul cozii", nevrand sa vada ca se agita fara rost, in loc sa puna bazele unei vieti duhovnicesti / responsabile.

Ce trebuie noi sa facem e sa nu despuiem crestinismul de ascetism si de post, dar nici de un consum firesc (facut natural, cu discernamant) al darurilor primite de la Dumnezeu pe acest pamant. Crestinismul detine masura folosirii tuturor lucrurilor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 25.11.2010 at 13:42:09.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.11.2010, 14:30:40
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Pana la urma folosirea prezervativelor este un pacat si este interzisa de Biserica. Orice preot (normal) va zice ca sunt rele; daca vrei sa te impreunezi cu sotia trebuie sa faci si copil, caci acesta este scopul principal al relatiei sexuale.
Atitudinea papei mi se pare ca prevesteste apropierea sfarsitului. Imoralitatea a ajuns la un nivel inacceptabil. Numai Dumnezeu, in infinita Sa milostivire, permite ca noi sa mai traim, in ciuda tuturor nelegiuirilor noastre.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 25.11.2010, 20:31:43
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Am spus eu ca Domnul vrea ca noi sa facem multi copii ?!
Am spus doar ca, daca am fi crestini, ne'am pune nadejdea in Dumnezeu, care va sti mai bine decat noi ce e de facut !



Resursele pamantului sunt limitate si insuficiente in mintea si inima unor oameni lipsiti de Dumnezeu.
Foamete a fost mereu, cand si cand, ca si calamitati.

In vremea foametei din Egipt, cand Iosif era slujitorul lui faraon, oare ar fi crezut egiptenii ca peste ceva mii de ani, acele locuri vor ajunge bogate si indestulate, cu apa la robinet, cu hrana si venituri suficiente ?! Garantez ca nici macar unul nu a intuit asta.

Sa ne fereasca Domnul a face calcule, in privinta resurselor pamantului.
Oamenii "se invart in jurul cozii", nevrand sa vada ca se agita fara rost, in loc sa puna bazele unei vieti duhovnicesti / responsabile.

Ce trebuie noi sa facem e sa nu despuiem crestinismul de ascetism si de post, dar nici de un consum firesc (facut natural, cu discernamant) al darurilor primite de la Dumnezeu pe acest pamant. Crestinismul detine masura folosirii tuturor lucrurilor.
Dorine, tu cand te duci la restaurant comanzi fara sa stii cati bani ai in buzunar?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.11.2010, 09:48:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Am spus eu ca Domnul vrea ca noi sa facem multi copii ?!
Am spus doar ca, daca am fi crestini, ne'am pune nadejdea in Dumnezeu, care va sti mai bine decat noi ce e de facut !


Resursele pamantului sunt limitate si insuficiente in mintea si inima unor oameni lipsiti de Dumnezeu.
Foamete a fost mereu, cand si cand, ca si calamitati.

In vremea foametei din Egipt, cand Iosif era slujitorul lui faraon, oare ar fi crezut egiptenii ca peste ceva mii de ani, acele locuri vor ajunge bogate si indestulate, cu apa la robinet, cu hrana si venituri suficiente ?! Garantez ca nici macar unul nu a intuit asta.

Sa ne fereasca Domnul a face calcule, in privinta resurselor pamantului.
Oamenii "se invart in jurul cozii", nevrand sa vada ca se agita fara rost, in loc sa puna bazele unei vieti duhovnicesti / responsabile.

Ce trebuie noi sa facem e sa nu despuiem crestinismul de ascetism si de post, dar nici de un consum firesc (facut natural, cu discernamant) al darurilor primite de la Dumnezeu pe acest pamant. Crestinismul detine masura folosirii tuturor lucrurilor.
Sigur, aceasta este atitudinea crestinului.
Insa majoritatea oamenilor nu sunt crestini sau daca sunt sunt doar cu numele.
Si nici nu o sa devina. Asta ne-o spune si Hristos in, evanghelie. Deci, a incerca sa construiesti viitorul omernirii plecand de la premisa ca oamenii vor deveni mai toti buni, mi separe totusi ca tine de domeniul utopiei, Dorin. Un fel de comunism (al celor care chiar credeau in el, la inceput).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.11.2010, 12:40:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Dorine, tu cand te duci la restaurant comanzi fara sa stii cati bani ai in buzunar?
Viata nu este un restaurant, in care sa stii din'nainte ce meniu ai in fata.
In viata totul este imprevizibil... este nevoie deci de nadejde puternica.

Iarta'ma.
Am spus suficient despre aceasta problema.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sigur, aceasta este atitudinea crestinului. Insa majoritatea oamenilor nu sunt crestini sau daca sunt sunt doar cu numele. Si nici nu o sa devina. Asta ne-o spune si Hristos in, evanghelie.
.
Deci, a incerca sa construiesti viitorul omernirii plecand de la premisa ca oamenii vor deveni mai toti buni, mi separe totusi ca tine de domeniul utopiei, Dorin. Un fel de comunism (al celor care chiar credeau in el, la inceput).
Eu am vorbit celor putini.
Daca pe aici se afla si dintre "cei multi", asta nu ma priveste pe mine.
O nadejde autentica in Dumnezeu umple de odihna. Pentru asta o si propovaduiesc.

P.S. Am odihna si nadejdea purtarii de grija a lui Dumnezeu, iar nu un optimism sec si lipsit de temei.
Vad si eu ca toate merg spre rau, in toate domeniile. Crestinismul este si el intr'o cadere continua.
Nu stim oare ca ingusta e calea ce duce la mantuire, si putini dintre noi o afla ?!
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 26.11.2010 at 12:43:20.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa este pe cale de a pescui un pește mare Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 17 13.02.2012 21:26:45
CEDO admite organizarea clericilor în sindicat. bob2909 Stiri, actualitati, anunturi 22 03.02.2012 22:32:26
Folosirea limbajului costel Generalitati 3 02.06.2011 22:40:57