Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.07.2011, 21:53:31
user11 user11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Mie mi se pare cumva ciudata expresia ca ar exista argumente ca Dumnezeu nu exista.
Ma refer la argumente plauzibile, adica sa cauti pe Dumnezeu in toate locurile posibile si sa nu dai de nimic. Si apoi este posbil sa nu fie gasit daca ne facem o imagine preconceputa despre cum ar trebui sa fie ,incit trecem pe linga adevaratul Dumnezeu si nu il observam..

Stinta a demonstrat deja ca Soarele nu se invirte in jurul Pamintului cum scrie in Eclesiastul, si acest lucru a fost recunoascut dupa multa vreme de la pirlirea lui Giordano Bruno.
Ceea ce inseamna ca oamenii au o capacitate limitata de a accepta realitatile atunci cind nu le cunosc crezind ca alta e realitatea., asa incit nici autorii care au scris textele biblice nu puteau sa ii contrazica daca ei credeau ca barza aduce copii, pamintul e plat si alte lucruri deja "cunoscute" legate de creatie si de aparitia omului.

Povestea cu adam si eva este destinata atit oamenilor simpli cit si teologilor revelati care pot extrage prin simbolistica ei anumte adevaruri mai complexe, doar ca ei nu pot revela intreaga lor intelegere maselor. Cel putin nu fara o revolutie.

Asa incit o sa gasim explicati paralele si pentru incest si pentru rase si pentru multe alte lucruri despre care nici ne-am fi inchipuit ca ar mai putea avea si alta interpretare.
Apo biblia prin citatele revelatilor divine nu a pretins niciodata ca in scriptura dinainte de Niceea cind cartile erau mult mai multe si separate sau in cea de dupa ar exista raspusurile la toate intrebarile.
Iar daca de undeva asa s-ar intelege ar trebui coroborat textul cu alte versete din care reiese tocmai invers.

Stiinta actuala cuprinde in partea ei de cercetare si alte descoperiri care inca nu au ajuns pina la noi -unele au mai transpirat prin diferite forumuri de specialitate sau prin unele siteuri insa ele nu au fost inca probate de sinoade pt a fi introduse in scolarizare sau pentru larga mediatizare.
De ce ? Nu pentru ca ar nega existenta divina, dimpotriva o confirma si o si demonstreaza insa problema este ca au descoperit mai multe adevaruri decit ar dori bisericile asa incit contrazic unele interpretari existente in dogme dar si mitul exclusivitatii binecuvintarilor lui Dumnezeu.

Eu credeam in universalitatea ipotetica a lui Dumenzeu char si cind eram necredincios. Nu puteam sa accept ca o constiinta extraordinara ar putea fi unora muma si altora ciuma. Poate de aceea atunci cind am fost binecuvintat cu credinta l-am gasit pe Dumnezeu ca fiind o certitudine pe cind cautam in alta religie decit cea crestina.
Si din acel moment m-am simtit frate cu toti nazuitorii sinceri de pretutindeni.
Insa certitudinea mea nu a fost capatata pe studiu ci pe realitatea schimbarii interioare in bine, brusca (citeva secunde) si mult mai evidenta decit m-as fi putut astepta, de fapt nu ma steptam sa fie instantanee.
Despre astfel de schimbare brusca am auzit in mai multe cai spirituale insa ea nu sint obligatorie a se manifesta la toti oamenii. Ea poate veni apoi si in timp. Cautarea mea a avut la baza nazuinta cizelarii caracterului iar imbunatatirea resimtita , comparabila cu o purificare mai serioasa, a survenit in urma testarii cererii de a cunoaaste si experimenta in energii existenta divina.
De fapt ceea ce cerusem nu era altceva decit botezul sfint.
Din acel moment a devenit mult prea evident ca Dumnezeu exista si apoi in rugaciuni uneori a raspuns si printro iubire resimtita in inima ca raspuns de intarire a credintei.
Asa incit dupa parerea mea, poate subienctiva, cred ca cea mai sigura certitudine este cea esoterica, in energii - dealtfel asa se si recomanda, in duh sfint, descoperiri, revelatii , apoi prin daruri si haruri pe masura desavirsirii daruite fiecaruia.
Acele energii de care tu pomenesti sunt duhuri pe care Iisus le alunga nicicum duh sfant!
Presupun ca te ocupi si de tehnici fengshui si alte cele inchinaciuni idolesti.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.07.2011, 12:21:03
Amomothaggol Amomothaggol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Mie mi se pare cumva ciudata expresia ca ar exista argumente ca Dumnezeu nu exista.
Ma refer la argumente plauzibile, adica sa cauti pe Dumnezeu in toate locurile posibile si sa nu dai de nimic.
...Dumnezeu nu exista, cel putin fizic, El nu este (inca) definit, cel putin pentru mine. Fiecare putem sa Il concepem in mod diferit, El ni se prezinta insa in Biblie sub un aspect pe care eu, unul, mi-e greu sa mi-l imaginez. In general, mi-e greu sa cred acum toate povestile supernaturale despre care Biblia vorbeste.

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Povestea cu adam si eva este destinata atit oamenilor simpli cit si teologilor revelati care pot extrage prin simbolistica ei anumte adevaruri mai complexe, doar ca ei nu pot revela intreaga lor intelegere maselor. Cel putin nu fara o revolutie.
Intreaga religie, Biserica, de-a lungul istoriei a reprezentat cea mai usoara modalitate de control a maselor...si inca este. Am putea crede chiar ca este cea mai mare pacaleala din toata istoria omenirii. Eu unul nu cred in Biserica, chiar mi se pare un mod abuziv, dar ingenios de a te folosi de credinta pentru profit, putere si manipulare.

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Asa incit o sa gasim explicatii paralele si pentru incest si pentru rase si pentru multe alte lucruri despre care nici ne-am fi inchipuit ca ar mai putea avea si alta interpretare.
de acord cu tine, eu insa ma refeream la explicatii plauzibile, presupuneri putem face cu totii (am auzit cateva variante SF pana acum)

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Eu credeam in universalitatea ipotetica a lui Dumenzeu chiar si cind eram necredincios.
Si eu cred. Daca imi repet intr-una ca undeva acolo mai exista o planeta perfect asemanatoare cu Terra si exista viata, am sa cred si asta, ipotetic vorbind. Am sa cred si ca traim in lumi paralele, ca ne putem intoarce in timp sau ca ne putem reincarna.
Ipotetic vorbind, am dreptul sa cred. Insa, dpdv al realitatii pe care o percepem astazi aceste lucruri nu par posibile sau inca nu exista nici o dovada ca ele chiar exista.
Inca ceva, am auzit multi preoti/credinciosi spunand "crede si nu cerceta"...eu credeam ca voia Domnului este "cauta si vei gasi".
Eu il caut pe Dumnezeu si vreau sa-L gasesc...am nevoie de convingerea ca El exista, insa nu pot face asta crezand orbeste in ceva fata de care istoria are mult prea multe contra-argumente.

Dumnezeu ni se prezinta atotstiutor, atotputernic, omniprezent, atotiubitor samd...realitatea conform careia un asemenea zeu permite existenta raului si a durerii printre cei neajutorati ma face sa am indoieli. Nici nu stiu daca vreau sa cred intr-un Dumnezeu care e razbunator, egoist/gelos "sa nu ai alti dumnezei", sadic (necredinciosii ard in Iad), care permite comiterea unor crime in numele Lui, si as putea continua asa la infinit...Eu nu vreau sa imi traiesc viata incercand sa stau pe calea cea dreapta, gandindu-ma ca daca nu fac asta voi fi aspru pedepsit (cum spunea cineva pe o pagina anterioara "sa nu stau in fata Lui ca o maimuta") - daca traim cu frica asta, viata isi pierde sensul. Eu vreau sa stau pe calea cea dreapta neconditionat, pentru ca asa imi face placere sa imi traiesc viata, pentru ca ma consider un om bun, pentru respect fata de natura, din respect pentru ca exist, si NU din frica. Nu cred, presupunand ca Dumnezeu exista, ca asa vrea El sa ne traim viata asta trecatoare, cu frica. Este absurd si de aici pare sa se inteleaga ca noi suntem niste sclavi pentru El.

Este gresit sa cred in mine, ca fiinta umana? E pacat...? Desigur, pare mult mai simpla viata atunci cand esti convins ca Cineva, acolo, vegheaza asupra ta si te ajuta sa ramai pe calea cea dreapta, treci mult mai usor peste necazuri, gandindu-te ca "face parte din planul Lui" sau ca "viata e trecatoare, se face dreptate pe lumea cealalta"...Daca totul face parte din planul Lui, cum ramane cu liberul arbitru, cu puterea noastra de alegere? inseamna ca orice alegere am face, de fapt nu e a noastra? ...suntem intr-un joc pe calculator unde s-au schimbat rolurile? cum ar fi viata, daca chiar am incepe sa credem in noi si n-am mai da vina pe Cel de sus atunci cand ni se intampla ceva rau, sau nu L-am mai preaslavi pentru lucrurile bune? Cum ar parea viata, ce am face cu ea, daca am sti ca dincolo de moarte...nu mai e nimic?

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar nu pot sa am simpatie pentru batranii care se calca in picioare, se imbrancesc si se palmuiesc pentru a fi cat mai aproape de Dumnezeu cu diferite ocazii religioase. Nu pot avea simpatie pentru cei care merg zi de zi la Biserica si in pauzele slujbei barfesc, apoi ajung acasa si injura, sunt plini de invidie, profita, crezand ca daca merg la Biserica li se da "reset" la aceste pacate si maine o pot lua de la capat. Nu pot avea simpatie pentru cei care postesc de frica lui Dumnezeu si nu pentru ca ar fi convinsi de curatarea organismului sau ca tine de un anume echilibru. Nu cred ca trebuie sa fac 1000 de matanii si sa spun 20 de rugaciuni seara de seara timp de un an pentru a mi se ierta un pacat pentru ca asa mi-a spus parintele x. A doua zi am fost la parintele y si a spus ca 10 rugaciuni ajung, nu trebuie sa mai fac si mataniile, si ma pot opri dupa 3 luni. Sunt doar cateva exemple care pe mine unul ma depasesc cu viteza luminii.

Asa cum am mai spus, la mine totul e o balanta...
Singurul motiv pentru care cred intr-un Dumnezeu ipotetic este ca nu am nimic de pierdut daca o fac, in schimb daca nu as crede si El chiar exista, as putea pierde totul si asta nu mi-as putea-o ierta niciodata.

Last edited by Amomothaggol; 08.07.2011 at 12:31:45.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.07.2011, 21:27:38
user11 user11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul

...
Asa cum am mai spus, la mine totul e o balanta...
Singurul motiv pentru care cred intr-un Dumnezeu ipotetic este ca nu am nimic de pierdut daca o fac, in schimb daca nu as crede si El chiar exista, as putea pierde totul si asta nu mi-as putea-o ierta niciodata.
Pentru unii care nu cred in Dumnezeu ci vor sa creasca asa, ca neghina intre grau, sunt scrise multe.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.07.2011, 06:27:56
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
.
Inca ceva, am auzit multi preoti/credinciosi spunand "crede si nu cerceta"..
Asta este de la cel rau.

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
.
.eu credeam ca voia Domnului este "cauta si vei gasi".
Asta este de la Domnul. Dar, si cercetarea poate merge pana la un punct (cat se poate de mult). Mai departe merge credinta. Spre exemplu, eu cred ca Domnul Iisus Hristos se va intoarce. Nu am ce sa cercetez (eventual, modul cum s-au implinit celelalte fagaduinte si profetii referitoare la lucrarea Mantuitorului).


Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
.
Eu il caut pe Dumnezeu si vreau sa-L gasesc...am nevoie de convingerea ca El exista,
Domnul iti va ajuta. Totul este sa ai o inima sincera si flamanda de adevar.


Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
.
insa nu pot face asta crezand orbeste in ceva fata de care istoria are mult prea multe contra-argumente.
Dumnezeu este un Dumnezeu al istoriei. Eu cred ca argumentele istorice sunt pro. Majoritatea profetiilor se vad implinite in istorie. Asta ne da garantia ca si cele care au mai ramas, se vor implini.

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
.
Dumnezeu ni se prezinta atotstiutor, atotputernic, omniprezent, atotiubitor samd...realitatea conform careia un asemenea zeu permite existenta raului si a durerii printre cei neajutorati ma face sa am indoieli.
Sa luam aminte la ceea ce a fagaduit Dumnezeu, pentru noi, fara sa avem vre-un merit. Nu a promis ca nu vom avea suferinte in lumea aceasta. Sa nu-L judecam pentru acestea. In plus, raul si suferintele sunt rodul alegerilor noastre (ma refer la nivel global, nu individual). Lumea asta nenorocita, noi ne-am faurit-o. Dumnezeu a facut toate lucrurile bune. Noi am stricat.

Dar, a promis ca acest rau si aceste suferinte vor inceta pentru totdeauna iar cei credinciosi vor avea o viata vesnica fericita, impreuna cu Domnul. Sa-i fim credinciosi si sa asteptam implinirea acestei fagaduinte, pe care nu o meritam.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 12.07.2011, 11:42:20
Amomothaggol Amomothaggol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77
Dumnezeu este un Dumnezeu al istoriei. Eu cred ca argumentele istorice sunt pro. Majoritatea profetiilor se vad implinite in istorie. Asta ne da garantia ca si cele care au mai ramas, se vor implini.
Profetiile au un rol aparte; asa cum am mai spus, eu nu contest Biblia in ceea ce priveste aportul istoric pe care-l aduce, ci in modul in care se explica aceasta istorie. Sunt multe profetii implinite si in afara Bibliei. In plus, anumite profetii s-au "implinit" ca scop demonstrativ (x prezice, y indeplineste, maselor li se prezinta dovada incontestabila).
Eu ma refeream la acele argumente istorice evolutive care demonstreaza nici mai mult, nici mai putin decat ca omenirea, in expansiunea sa haotica, a trebuit sa se adapteze majoritatii, iar cei care nu o faceau, erau aspru pedepsiti (tot se discuta aici pe forum despre Inchizitie).
Am gasit pe un blog un articol din care postez cateva fragmente in acest sens:

"De bine de rău ai putea să ții o conferință despre teoria relativității și basmul "Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte" așa, pentru amatorii de paralele, dar până una alta eu din poveștile pe care le-am citit nu am învățat niciodată ceva rău. Întotdeauna cei răi (zmei, balauri) erau pedepsiți de către cei buni care se trezeau la sfârșitul basmului cu vreo frumusețe de fiică de împărat sau cu bunăstare materială, spre deosebire de maleficul Nou Testament care instigă la perpetuarea până în ultima clipă a nedreptății sociale. În loc să le fie citite copiilor în clasă niște povești frumoase cu mesaje morale, li se dă pilda lui Avraam, acela care și-ar fi înjunghiat copilul și l-ar fi ars pe altarul psihopatului numit Yahweh și li se spune că Biblia e cuvântul stăpânului absolut, un cuvânt plin de genocid, sclavagism, violuri, mutilări de toate felurile, amenințări cu canibalism filicid, incesturi, epurări etnice și torturi eterne în flăcările Iadului.

Din propria mea perspectivă acest tablou este prea absurd. Pot să înțeleg că oamenii nu se manifestă împotriva acestei absurdități doar din cauză că sunt obisnuiți cu ea, din cauză că e peste tot. Însă faptul că absurditatea este găsită la orice pas, nu este în nici un fel un motiv să treci impasibil pe lângă ea și să o concepi ca făcând parte dintr-o stare de "normalitate". La fel de normală părea starea în care oamenii credeau că Pământul e centrul Universului, că bolile sunt produse de mirosuri urâte, iar femeile și cu africanii sunt ființe inferioare care nu merită să aibă drept de vot.

Imaginați-vă că sunteți crescuți într-un loc în care nu există religie. Și că vine la voi cineva care vă povestește despre o carte scrisă de niște barbari de acum 2500 de ani, în care scrie că e unul invizibil prin ceruri pe care-l interesează ce mănânci tu, cu cine faci sex și când, care ardea tufișuri prin deșert și pedepsea specia umană pentru că o femeie vorbise odată cu un șarpe(vorbitor). Reacția pe care ați avea-o față de un astfel din individ este reacția normală pe care trebuie să o aibă orice om serios față de pretențiile absurde ale religioșilor." - as modifica aici, "ale fanaticilor religiosi"

Aceasta parere nu o impartasesc 100%, dar este bazata pe anumite fapte istorice si are un punct de vedere destul de rational. Cel care si-a expus aceasta parere poate fi un om normal ca oricare altul, un om care a facut poate mai multe fapte bune in viata decat multi credinciosi care doar merg la Biserica si isi traiesc viata nepasatori, un om care a invatat sa respecte natura si sa isi respecte existenta lui trecatoare, un om cu principii morale, poate. Toate astea, il fac sa fie "neghina din grau", user11?!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 12.07.2011, 12:05:58
Amomothaggol Amomothaggol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 18
Implicit

Inca ceva,
cand o sa am copii, daca voi avea (sper, imi doresc din tot sufletul asta), am sa ii invat sa creada in Dumnezeu. Dar nu ii voi pune sa creada orbeste in ceva "pentru ca asa trebuie", nu le voi prezenta minciuni, nu ii voi invata sa nu isi traiasca viata, sa nu se bucure de ea, sa isi piarda banii pe la Biserici, sa isi strice sanatatea postind saptamani/luni intregi, si asa mai departe. Ii voi invata in primul rand sa se respecte pe ei, ca fiinte umane, sa aprecieze viata si sa multumeasca naturii pentru ca exista, admitand in acelasi timp si existenta unui prim Creator, a unei forte superioare raspunzatoare pentru tot ceea ce noi nu putem (inca) explica.

Poate gresesc, unde ar fi greseala mea de necredincios in invatatura pe care vreau eu sa o las mai departe?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 12.07.2011, 12:46:26
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de user11 Vezi mesajul
Acele energii de care tu pomenesti sunt duhuri pe care Iisus le alunga nicicum duh sfant!
Presupun ca te ocupi si de tehnici fengshui si alte cele inchinaciuni idolesti.
Duhurile nu se deosebesc intotdeauna dupa fapte dar uneori da (de ex vindecarile prin punearea palmelor de boli incurabile-atestate medical si psihologic) insa in general ca sa spui ceva despre duhuri nu le poti cataloga dupa un sablon caci altfel darul deosebirii duhurilor nu si-ar mai fi avut rostul.
Dar al deosebirii duhurilor dar si al adevarului (de fals). Dar pe care putini il au sau cei care il au nu il recunosc si nu il recunosc pentru ca defitia lui din dogma nu corespunde cu cea din canoanele destinate intrunirilor sinodale pe care mirenii nu au voie sa le afle.

Presupui ca fac nu stiu ce- ceva care tu nu cunosti dar crezi ca stii. Nu fac dar stiu din proprie experienta nu din sfaturiortodoxe partinitoare si atit.
Multe nu stii dar crezi ca stii. Si crezind ca stii nu le-ai cunoscut cum trebuie.

Feng Shui nu este decit o arta a frumosului si a armoneii locuintei si imprejurimilor interpretata din punct de vedere al filozifiei asiatice.
Feng shui nu este o religie, nu este nici Ayurveda si nici acupunctura. Nu este teurgia Reiki sau Omni healing, nu este Yoga, Taoism si nici Buddhism. Nu este gimnastica Tai chi. Si nici char vestitul I Ching -vestit prin acuratetea si inalta lui spiritualitate.

E usor sa spui ca cineva face vraji atunci cind au o anume autoritate religioasa la fel cum au spus si fariseii despre Iisus iar daca cineca se pretinde sfint ifailibil mai intii ar trebuie sa dovedeasca faptul ca este prooroc si abi apoi sa pretinda ascultare oarba.
Caci nu avem nevoie sa ne incredem in oameni ci doar in Cuvintul lui Dumnezeu si in iubirea sa nepartnitoare si Harul sau nepartinitor fata de toti oamenii.
Multe lucruri spun unii "sfinti" si dregatori canonizindu-le dar versetele din VT ii contrazic aproape de fiecare data cind vb. cu partinire.

In vechime proorocii erau cintariti pe baza scripturii , acum scriprura este cintarta pe baza spueslor dregatorilor devenite in parte deja traditie.

Nu este de mirare cum de se vor intimpla grozavile profetrite in VT -cum toate popoarele vor porni impotriva Ierusalimului pornind astfel chiar impotriva lui Dumnezeu. dupa cum se arata in Zaharia.

Acum se va vedea inca odata cine nu asculta de (actualii) farisei si cine nu este orb sa poata recunoste o intrupare divina neasteptata si pe deasupra intens demonizata (incit lumea se va infricosa de Sluga lui Dumnezeu care nu va obosi pina nu va aseza legea pe tot pamintul) .
Reply With Quote
  #48  
Vechi 12.07.2011, 18:45:59
user11 user11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Duhurile nu se deosebesc intotdeauna dupa fapte dar uneori da (de ex vindecarile prin punearea palmelor de boli incurabile-atestate medical si psihologic) insa in general ca sa spui ceva despre duhuri nu le poti cataloga dupa un sablon caci altfel darul deosebirii duhurilor nu si-ar mai fi avut rostul.
Dar al deosebirii duhurilor dar si al adevarului (de fals). Dar pe care putini il au sau cei care il au nu il recunosc si nu il recunosc pentru ca defitia lui din dogma nu corespunde cu cea din canoanele destinate intrunirilor sinodale pe care mirenii nu au voie sa le afle.

Presupui ca fac nu stiu ce- ceva care tu nu cunosti dar crezi ca stii. Nu fac dar stiu din proprie experienta nu din sfaturiortodoxe partinitoare si atit.
Multe nu stii dar crezi ca stii. Si crezind ca stii nu le-ai cunoscut cum trebuie.

Feng Shui nu este decit o arta a frumosului si a armoneii locuintei si imprejurimilor interpretata din punct de vedere al filozifiei asiatice.
Feng shui nu este o religie, nu este nici Ayurveda si nici acupunctura. Nu este teurgia Reiki sau Omni healing, nu este Yoga, Taoism si nici Buddhism. Nu este gimnastica Tai chi. Si nici char vestitul I Ching -vestit prin acuratetea si inalta lui spiritualitate.

E usor sa spui ca cineva face vraji atunci cind au o anume autoritate religioasa la fel cum au spus si fariseii despre Iisus iar daca cineca se pretinde sfint ifailibil mai intii ar trebuie sa dovedeasca faptul ca este prooroc si abi apoi sa pretinda ascultare oarba.
Caci nu avem nevoie sa ne incredem in oameni ci doar in Cuvintul lui Dumnezeu si in iubirea sa nepartnitoare si Harul sau nepartinitor fata de toti oamenii.
Multe lucruri spun unii "sfinti" si dregatori canonizindu-le dar versetele din VT ii contrazic aproape de fiecare data cind vb. cu partinire.

In vechime proorocii erau cintariti pe baza scripturii , acum scriprura este cintarta pe baza spueslor dregatorilor devenite in parte deja traditie.

Nu este de mirare cum de se vor intimpla grozavile profetrite in VT -cum toate popoarele vor porni impotriva Ierusalimului pornind astfel chiar impotriva lui Dumnezeu. dupa cum se arata in Zaharia.

Acum se va vedea inca odata cine nu asculta de (actualii) farisei si cine nu este orb sa poata recunoste o intrupare divina neasteptata si pe deasupra intens demonizata (incit lumea se va infricosa de Sluga lui Dumnezeu care nu va obosi pina nu va aseza legea pe tot pamintul) .
Singurul Duh caruia trebuie sa ma inchin este cel al lui Iisus, Duh ce nu poate fi invocat decat prin rugaciunea Tatal Nostru. Tocmai de aceea ne-a si dat aceasta unica rugaciune pentru a nu pica prada celor care inventeaza tot felul de "religii".
Nu am vorbit de Feng Shui ca o religie, ci ca de o tehnica, un suport a unei religii sau credinte.
Iisus nu venit sa ne invete arta Feng Shui, cu toate ca are laturi placute insa, total inutile pentru vremuri grele.

Last edited by user11; 12.07.2011 at 18:48:11.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 12.07.2011, 20:30:34
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
Sunt multe profetii implinite si in afara Bibliei.
Sunt multe sarlatanii cu iz de profetie implinita. O caracteristica a profetiilor biblice este aceea ce se implinesc toate si in totalitate (cea mai mare parte s-au implinit deja). Ceea ce nu se intampla la alti asa-zisi profeti.

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
Eu ma refeream la acele argumente istorice evolutive care demonstreaza nici mai mult, nici mai putin decat ca omenirea, in expansiunea sa haotica, a trebuit sa se adapteze majoritatii, iar cei care nu o faceau, erau aspru pedepsiti (tot se discuta aici pe forum despre Inchizitie).
Treaba asta cu adaptarea si cu pedepsirea nu are nici o legatura cu Dumnezeu. Crestinismul biblic este total diferit de ceea ce ne-au oferit bisericile de-a lungul istoriei.

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
Am gasit pe un blog un articol din care postez cateva fragmente in acest sens:

Aceasta parere nu o impartasesc 100%, dar este bazata pe anumite fapte istorice si are un punct de vedere destul de rational.
Am citit cu atentie acel articol. Mi-a creat impresia ca autorul nu are capacitatea de a vedea mai departe de varful nasului. Ca sa fiu inteles, ma leg de un singur aspect ( sa nu ma lungesc prea mult): Avram si sacrificarea fiului sau Isaac.

Dumnezeu i-a fagaduit lui Avraam ca va fi parintele unui neam numeros, desi Avraam era batran (75 de ani) iar nevasta sa era stearpa. Si-a implinit Dumnezeu fagaduinta? Sigur ca da. Acest fapt nu a fost "sesizat" de autorul articolului. In schimb s-a legat de un anumit eveniment din viata lui Avraam si a fiului sau Isaac. Isaac nu a murit. A fost doar o incercare a credintei pentru Avraam.

L-as ruga pe autorul articolului (cu punctul sau de vedere rational) sa spuna ce parere are de faptul ca Dumnezeu isi tine toate fagaduintele. Si unde mai pui, ca aceste fagaduite sunt spre fericirea noastra. "Caci Eu stiu gindurile, pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, ginduri de pace si nu de nenorocire, ca sa va dau un viitor si o nadejde."(Ieremia 29:11)

Daca vrem sa-L judecam pe Dumnezeu, agatandu-ne de anumite evenimente scoase din context, vom avea un punct de vedere obtuz.

Daca-L contemplam pe Dumnezeu privind in trecut, prezent si viitor, vom cunoaste un Dumnezeu extraordinar, plin de dragoste pentru noi.

"Caci atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara ci sa aiba viata vesnica"(Ioan 3:16 - citat din "maleficul" NT)

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
Cel care si-a expus aceasta parere poate fi un om normal ca oricare altul, un om care a facut poate mai multe fapte bune in viata decat multi credinciosi care doar merg la Biserica si isi traiesc viata nepasatori, un om care a invatat sa respecte natura si sa isi respecte existenta lui trecatoare, un om cu principii morale, poate. Toate astea, il fac sa fie "neghina din grau", ?!
Crestinismul adevarat se vede in modul de viata, nu in mersul la biserica. Daca cititi NT, de care pomenea, in mod "elogios", autorul articolului postat de dvs., veti vedea ca adevaratul crestinism nu se bazeaza pe ritualuri si misticism bisericesc ci pe formarea unui caracter placut lui Dumnezeu. Exista o diferenta mare intre oamenii bisericosi si credinciosii adevarati.

Cat priveste moralitatea: si cei necrediciosi pot atinge standarde inalte (la fel ca cei credinciosi). Diferenta consta in nadejdea pe care unii o au iar altii nu.

Dumnezeu ne-a fagaduit salvarea din aceasta lume nenorocita (plina de rautate si suferinte). Eu unul ma incred in EL. Am o viata destul de fericita (in ceea ce ma priveste, personal). Dar imi doresc nespus de mult sa traiesc intr-o lume mai buna (ma dor rautatile din lumea aceasta si suferintele altora). Dumnezeu ne-a fagaduit o astfel de lume. Iar "maleficul" NT se incheie cu implinirea acestei fagaduinte. Ce ziceti, ar merita sa fie citita copiilor o astfel de "poveste", in care tot ce este rau va fi nimicit pentru totdeauna si "nu va mai fi nici tanguire, nici tipat, nici durere (pe care le auziti, le vedeti si poate le simtiti astazi), pentru ca lucrurile dintai au trecut" (Apocalipsa 21:4).

Mai ramane o intrebare: se va tine Dumnezeu de cuvant? Dvs. ce credeti?

Last edited by grasu77; 13.07.2011 at 08:43:39.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 13.07.2011, 11:48:49
Amomothaggol Amomothaggol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77
...
Dvs. ce credeti?
Sincer ma asteptam ca in urma fragmentelor expuse sa am parte de o asemenea reactie ca a dvs., din pacate insa oamenii in general, ca majoritate, nu vad mai departe de varful nasului, nu este doar cazul acelui autor, si tind sa creada multe daca ii incurajezi si le arunci o ploaie de argumente, mai ales daca acestea vin din partea cuiva cu o putere mare de convingere, care pe deasupra ar mai putea fi si vreun anume conducator (sau ma corect spus, cu o pozitie sociala mai respectabila).

Aceste incercari ale credintei, din punct de vedere psihologic par destul de anapoda, socante, chiar pentru majoritatea credinciosilor.
Imaginati-va, in ziua de astazi, ce parere ati avea despre o astfel de incercare. Tot sunt stirile de la ora 5, imaginati-va ca auziti cum un barbat isi leaga copiii sai in beciul casei si este prins de politie in timp ce cobora scarile beciului cu un topor in mana si un lighean, apoi, intrebat fiind ce avea de gand sa faca, raspunde "Domnul mi-a spus sa ii sacrific". Nu cred ca mai este important in acel moment daca omul chiar avea de gand sa duca planul la bun sfarsit sau nu, doar simplul gand ca ar fi facut asta pentru mine unul e un argument suficient pentru a-i pune la indoiala deplinatatile mintale, dar poate am o gandire obtuza. Ce parere aveti de taierea imprejur, daca asta a fost voia Domnului, ar mai trebui aplicata, ca semn al credintei?

Cu fagaduintele aveti dreptate, cel putin asa reiese din Biblie, desi unele sunt in curs de implinire (cele legate de a doua venire...) Si cand spuneti ca aceste fagaduinte sunt spre fericirea noastra, va referiti la credinciosi nu, deoarece fagaduintele sunt spre nenorocirea celorlalti, dupa cum reiese din aceeasi carte din care ati dat citatele...

Citat:
În prealabil postat de grasu77
Crestinismul adevarat se vede in modul de viata, nu in mersul la biserica...
Exista o diferenta mare intre oamenii bisericosi si credinciosii adevarati.
Sunt intru totul de acord. Probabil asta e si marea problema pentru care oamenilor in general le este greu sa mai creada intr-o eventuala izbavire. Biserica este departe de ce ar trebui sa fie, iar oamenii care o viziteaza majoritatea sunt departe de ceea ce ar trebui sa transmita.

Citat:
În prealabil postat de grasu77
Ce ziceti, ar merita sa fie citita copiilor o astfel de "poveste", in care tot ce este rau va fi nimicit pentru totdeauna si "nu va mai fi nici tanguire, nici tipat, nici durere (pe care le auziti, le vedeti si poate le simtiti astazi), pentru ca lucrurile dintai au trecut" (Apocalipsa 21:4).
Da. Mai putin partea cu detaliile "picante", cred ca ar fi usor inspaimantator pentru un copil sa-si imagineze cum va trebui saracul sa suporte toate urgiile trimise pe pamant, inainte de marea izbavire.
Tocmai asta e problema Bibliei, pe langa pildele lui Iisus, a minunilor, a faptelor bune rasplatite samd, exista multe alte aspecte destul de socante. Pentru un necunoscator, Biblia este interpretabila, este o ghicitoare. Ati putea spune ca pentru cineva cu harul credintei Biblia este adevarul suprem, incontestabil, si nu v-as putea contrazice.
Adevarul poate fi insa undeva la mijloc.

Citat:
În prealabil postat de grasu77
Mai ramane o intrebare: se va tine Dumnezeu de cuvant?
Daca El exista, sper asta din tot sufletul. Desi nu as sti daca m-as bucura de imparatia Lui sau as arde in focurile eterne ale Iadului, doar gandul ca exista posibilitatea de a trai intr-o lume mai buna lipsita de rautati ma face fericit. Partea cu razbunarea venita din partea unui Dumnezeu atotbinevoitor insa ma depaseste.

Si in incheiere, ce parere aveti legat de incest, in general? Daca imi pun copilul sa citeasca Biblia, inca din primul capitol, va avea aceasta intrebare de pus (presupunand ca vorbim despre un copil educat). Ce ar trebui sa-i raspund, in afara de "aceasta a fost voia Domnului"? Pentru ca daca e sa vorbim aici despre raspandirea credintei adevarate, are totul de-a face cu Dumnezeu, inclusiv adaptarea si pedepsirea de care vorbeam. Si data viitoare as putea reveni si cu anumite citate din VT, care din cate stiu o parte a sa a circulat pe cale orala din generatii in generatii (stim cu totii cum o poveste initiala trecuta prin gura mai multor oameni ajunge spre final o cu totul alta poveste) iar o parte a sa s-a pierdut de-a lungul vremurilor, ca exemplu distrugerea Ierusalimului in urma careia s-au pierdut foarte multe manuscrise, dar banuiesc ca stiti si dvs. despre istoria Bibliei, sa-i raspund deci copilului ca de fapt e posibil ca anumite parti sa nu fie intocmai exacte si nu ar trebui sa retina decat "esenta" (aceea ca Dumnezeu exista, e bun si isi indeplineste toate fagaduintele)? Atunci e simplu, totul are un sens.
va multumesc pentru atentie si sper ca nu v-am rapit timpul degeaba.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In ce consta esenta existentei umane? amatyyy Umanitare 8 27.12.2012 02:59:52
Care e scopul existentei lui Dumnezeu? Archaeopteryx Generalitati 31 21.10.2011 23:09:14
Un sfat in privinta drumului Silencer Nunta 26 31.12.2010 23:15:53