Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.11.2010, 23:03:04
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

S-o ierte Dumnezeu!

As vrea sa aud acum parerea celor care cred ca Basescu reprezinta voia lui Dumnezeu pentru poporul roman!!
Adica Dumnezeu vrea moartea poporului roman?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.11.2010, 23:09:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
S-o ierte Dumnezeu!

As vrea sa aud acum parerea celor care cred ca Basescu reprezinta voia lui Dumnezeu pentru poporul roman!!
Adica Dumnezeu vrea moartea poporului roman?
Nu draga Coralina, ca doar am mai discutat.

Nu Dumnezeu vrea moartea poporului roman ci nivelul de "cunoastere al poporului roman l-a adus pe Basescu la putere, iar Dumnezeu nu a facut decit sa binecuvinteze VOIA POPORULUI

Nu stii ca cei ce SE ASEAMANA SE ADUNA? :)))

Nu-i asa ca-i bine ca ai scapat de acolo? :)

Cred ca si tu ca si altii ai momente cind te trezesti noaptea in pat, te uiti in jurul tau si zici:

Doamne ce bine ca sunt aici si nu acolo!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.11.2010, 00:39:12
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai mai soro Dumnezeu ne respecta liberul arbitru.
Ce Dumnezeu a votat PDLul de a ajuns la conducere si pe dl Basescu sau noi?
Trebuie sa recunosc ca si pe mine m-au inselat dracii sa votez cu dl Basescu intr-un tur de scrutin (parca primul tur).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.11.2010, 01:25:24
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai mai soro Dumnezeu ne respecta liberul arbitru.
Ce Dumnezeu a votat PDLul de a ajuns la conducere si pe dl Basescu sau noi?
Trebuie sa recunosc ca si pe mine m-au inselat dracii sa votez cu dl Basescu intr-un tur de scrutin (parca primul tur).
Mihailt, ma refer la cei care sustin sus si tare ca oricine iese castigator la alegeri (cu frauda, fara frauda, n-are-a face), ALA e si alesul lui Dumnezeu in mod automat! Mie mi se pare o imbecilitate treaba asta.

Basescu si clica lui super-imbogatita NU au ce cauta la putere si oricat de mult s-ar ruga lumea pentru ei in biserici in fiecare duminica (si se roaga!), tot nu li se va lumina mintea!! Ei s-au detasat intr-atat de lumea reala (cea descrisa de Rodica, a oamenilor la "locul lor", fara vicii, cu pofta de munca si de viata dar carora li se reteaza toate sperantele la un job decent, la asistenta medicala de calitate - vezi cazurile de pensionari adusi in stare grava la spital pt. ca au intrerupt tratamentele din lipsa de bani, in general speranta la o viata buna prin munca cinstita), incat ajung sa trimita pana si pantofi cu toc drept "ajutoare" sinistratilor din Moldova (asa a procedat Elena Udrea)!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.11.2010, 08:41:38
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Dumnezeu sa o ierte, ce o fi fost in sufletelul ei...te deprima, astfel de vesti...de ce or fi renuntat la ea cei de la opera...a fost si in austria...nu stiu....cam multe sinucideri...e o viata grea...asta este...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.11.2010, 08:53:29
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Unhappy

pacat de ea ... asa e foarte usor sa spunem da sa luam in considerare invatatura lui Iov. cine poate face ca el? cati sunt ca el? si acum in zilele de azi, conteaza si psihicul omului ... in lumea asta in care sunt atatia oameni disperati, mai mult sau mai putin cu vreun motiv real, psihicul joaca are un rol foarte important ... asa si madalina manole...avea tot ce ar vrea un om de la viata, familie, casa, bani, dar uite ca psihicul ei a facut-o sa clacheze. si asa sunt foarte multi. exista momente de intunecare care pur si simplu iti iau mintile si te fac sa nu mai gandesti logic. sa ne fereasca Dumnezeu de asftel de momente de ratacire si intunecare si sa sper din tot sufletul ca Dumnezeu sa o ierte.. sa ii ierte pe toti sinucigasii...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.11.2010, 09:48:14
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Iata ce se intampla cu atatia oameni, in puterea creatiei,ramasi fara loc de munca. Cine este raspunzator? Cat sa mai rabde acest popor? Cati trebuie sa mai moara?
Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca in pace ca are mare nevoie!

Nu Rodica, nu asta se intampla cu oamenii ramasi fara un loc de munca. Stii si tu ca noi toti, de altfel, ca sinuciderea nu este acceptata de catre Biserica sub nici o forma. Dumnezeu sa ma ierte, dar atatia oameni care au ramas pe drumuri, fara nici un alt fel de venit si care nu aleg sinuciderea ca optiune, cum traiesc? Te-ai intrebat cum se descurca cu ziua de maine?

Cine este raspunzator? E greu de raspuns, pt, e vorba de un cumul de situatii neplacute. Eu cred ca de vina este neputinta omului de a se adapta schimbarilor continue ale vietii actuale. Iar constientizarea valorii personale - nu ma refer in cazul de fata, ci in general vorbind - este unul dintre cele mai dificile obstacole ale vietii. Si ar mai fi ceva, un lucru foarte important, din punctul meu de vedere:legatura pe care noi oamenii o facem intre intamplarea negativa si pedeapsa, ceea ce nu intotdeauna este adevarat. Dar si neasumarea multor greseli ale existentei noastre din simplul motiv ca nu le putem constientiza.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.11.2010, 10:08:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Din pacate, sinuciderea a devenit boala secolului. Cutremurator. Chiar daca persoana nu crede in Dumnezeu. ramane o manifestare contrara firii- avand in vedere ca omul prin fire inclina spre apararea vietii si evitarea mortii.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.11.2010, 10:18:54
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

S-a spus : Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea ca dorinta sa ti indeplineasca! (De altfel, implinirea tuturor dorintelor, dar mai ales a dorintei tainice a inimii, este considerata de catre japonezi drept un blestem.)

De la dorinta implinita si pana la sinucidere nu este decat un pas. Spun asta pt. ca dorinta se poate transforma foarte usor in atasament fata de situatia materiala, fata de o anume persoana draga noua, fata de cariera, etc. Este gresita ideea ca atunci cand nu mi se implineste o dorinta, trebuie sa fi gresit undeva. Poate ca suntem feriti de o forma de atasament fata de persoana sau lucrul respectiv care pur si simplu ne-ar distruge, dar noi nu avem de unde sa stim lucrul acesta, atunci.

De pilda, in viata duhovniceasca. Cu totii am vrea sa primim daruri, si totusi cei care le primesc, sunt foarte putini. Cea mai la indemana explicatie pe care mintea noastra o afla este ca Dumnezeu iubeste partinitor sau este zgarcit cu darurile Sale. Nici nu ne trece prin minte ca darurile pe care le cerem se poate sa fie prea greu de dus pentru noi sau insotite de ispite pe care nu le putem trece, primejduindu-ne mantuirea.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.11.2010, 12:51:59
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca in pace ca are mare nevoie!

Nu Rodica, nu asta se intampla cu oamenii ramasi fara un loc de munca. Stii si tu ca noi toti, de altfel, ca sinuciderea nu este acceptata de catre Biserica sub nici o forma. Dumnezeu sa ma ierte, dar atatia oameni care au ramas pe drumuri, fara nici un alt fel de venit si care nu aleg sinuciderea ca optiune, cum traiesc? Te-ai intrebat cum se descurca cu ziua de maine?

Cine este raspunzator? E greu de raspuns, pt, e vorba de un cumul de situatii neplacute. Eu cred ca de vina este neputinta omului de a se adapta schimbarilor continue ale vietii actuale. Iar constientizarea valorii personale - nu ma refer in cazul de fata, ci in general vorbind - este unul dintre cele mai dificile obstacole ale vietii. Si ar mai fi ceva, un lucru foarte important, din punctul meu de vedere:legatura pe care noi oamenii o facem intre intamplarea negativa si pedeapsa, ceea ce nu intotdeauna este adevarat. Dar si neasumarea multor greseli ale existentei noastre din simplul motiv ca nu le putem constientiza.

Dar mai primeaza valorile? Peste tot? In ce procent? Cum se fac angajarile la noi, pe ce criterii?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde