Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2011, 13:09:09
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit Cum impartim lumea cu Dumnezeu?

Cine iubeste lumea si cele ce sunt ale lumii,in acela nu este dragostea lui Dumnezeu'',spune Sf Ioan Teologul,dar noi toti traim in lume ,facem parte din ea,noi suntem lumea ,fiecare dintre noi este un element al lumii.Dar cum putem iubii pe Dumnezeu ,sau cum putem atrage dragostea lui,salasluind in lumea care ne trage dupa ea,care ne momeste,care nu ne lasa in pace oferindu-ne din cupele ei pline cu mireasma atatatoarea.Putem oare slujii cu adevarat pe Dumnezeu gustand uneori si din cupele placerii desarte?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.01.2011, 13:19:14
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NECTARIE Vezi mesajul
Cine iubeste lumea si cele ce sunt ale lumii,in acela nu este dragostea lui Dumnezeu'',spune Sf Ioan Teologul,dar noi toti traim in lume ,facem parte din ea,noi suntem lumea ,fiecare dintre noi este un element al lumii.Dar cum putem iubii pe Dumnezeu ,sau cum putem atrage dragostea lui,salasluind in lumea care ne trage dupa ea,care ne momeste,care nu ne lasa in pace oferindu-ne din cupele ei pline cu mireasma atatatoarea.Putem oare slujii cu adevarat pe Dumnezeu gustand uneori si din cupele placerii desarte?
Depinde la ce plăceri te referi. Lucrurile care țin de confort nu-s rele (NU vorbim de cazuri extreme), dar mai sunt și plăcerile perverse, alea trebuie evitate, sunt păcat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.01.2011, 14:36:08
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Cuv.Paisie spune ca atunci cand omul ajunge la iubirea neconditionata fata de aproapele de creatia lui Dumnezeu, atunci se aseamana Lui! Incat si animalele se pleaca in fata lui, il respecta si il iubeste, ca prin excelenta, animalul este supus omului, dar prin calcarea poruncii ascultarii omul a stricat Comuniunea cu El, de aceea totul s-a intors imoptriva omului! De aceea a fost nevoie de Hristos, de aceea a refacut comuniunea omului cu Dumnezeu prin INSASI intruparea Sa, apoi prin Jertfa Sa pentru noi...
Sf.Siluan spune ca omul NU se poate mantui daca nu iubeste pe aproapele, caci caci cel care il iubeste pe DUmnezeu, nu se poate sa nu se asemene cu El si sa ii fie mila de om, de aproapele Sau! De aceea in tot ceasul el suspina pentru caderea fratelui sau! si se roaga pentru ridicarea lui, plange si implora mila si iubirea lui DUmnezeu pt aroapele sau! Devine sensibil ca Dumnezeu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.01.2011, 15:21:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NECTARIE Vezi mesajul
Cine iubeste lumea si cele ce sunt ale lumii,in acela nu este dragostea lui Dumnezeu'',spune Sf Ioan Teologul,dar noi toti traim in lume ,facem parte din ea,noi suntem lumea ,fiecare dintre noi este un element al lumii.Dar cum putem iubii pe Dumnezeu ,sau cum putem atrage dragostea lui,salasluind in lumea care ne trage dupa ea,care ne momeste,care nu ne lasa in pace oferindu-ne din cupele ei pline cu mireasma atatatoarea.Putem oare slujii cu adevarat pe Dumnezeu gustand uneori si din cupele placerii desarte?
Vezi ce zice Parintele Galeriu: cuvantul "lume" are dublu sens in Biblie. Pe de o parte semnifica raul din lume pe care nu trebuie sa-l imbratisam; pe de alta parte inseamna oamenii, pe care evident ca trebuie sa-i iubim neconditionat.

Putem critica si condamna relele, insa nu avem voie sa judecam (a se intelege condamna) oamenii care le comit.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.01.2011, 15:57:22
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NECTARIE Vezi mesajul
Cine iubeste lumea si cele ce sunt ale lumii,in acela nu este dragostea lui Dumnezeu'',spune Sf Ioan Teologul,dar noi toti traim in lume ,facem parte din ea,noi suntem lumea ,fiecare dintre noi este un element al lumii.Dar cum putem iubii pe Dumnezeu ,sau cum putem atrage dragostea lui,salasluind in lumea care ne trage dupa ea,care ne momeste,care nu ne lasa in pace oferindu-ne din cupele ei pline cu mireasma atatatoarea.Putem oare slujii cu adevarat pe Dumnezeu gustand uneori si din cupele placerii desarte?
E usor sa stai departe de lume, in varf de munte sau intr-o pestera ,doar sa te rogi si sa rezisti ispitelor imaginare.
Tocmai aici este cheia!In lume, in "jungla" asta in care traim, trebuie sa ne aratam IUBIREA si virtutile noastre.Aici in lume unde ispitele sunt la fiecare pas,aici vom arata masura dragostei de Dumnezeu.In lume,nu departe de ea!In mijlocul ei.
Pastrand proportiile desigur,nu esti viteaz daca mergi la zoo si privesti un leu fix in ochi.Esti viteaz daca faci asta in mijlocul savanei!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.01.2011, 16:02:35
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NECTARIE Vezi mesajul
Cine iubeste lumea si cele ce sunt ale lumii,in acela nu este dragostea lui Dumnezeu'',spune Sf Ioan Teologul,dar noi toti traim in lume ,facem parte din ea,noi suntem lumea ,fiecare dintre noi este un element al lumii.Dar cum putem iubii pe Dumnezeu ,sau cum putem atrage dragostea lui,salasluind in lumea care ne trage dupa ea,care ne momeste,care nu ne lasa in pace oferindu-ne din cupele ei pline cu mireasma atatatoarea.Putem oare slujii cu adevarat pe Dumnezeu gustand uneori si din cupele placerii desarte?
Nectarie......de ce plagiezi?
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ea+Dumnezeu%3F
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.01.2011, 16:04:01
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Mie imi place sa nu Il separ pe Dumnezeu de lume! Dumnezeu a fost, este si va fi mereu in mijlocul nostru! Prin "lume" nu inteleg pacatul, prin lume inteleg lucrarea lui Dumnezeu iar omul este cel care Il tradeaza pe Dumnezeu prin partasia la pacat...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.01.2011, 16:43:46
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Dumnezeu a creat astfel lumea spirituala, adica pe ingeri si pe toate cetele ceresti. Caci este clar ca acestia au o natura spirituala si incorporala. Iar cind zic incorporala o pun in comparatie cu grosolania materiei, caci numai Dumnezeirea este cu adevarat imateriala si necorporala. A creat inca si lumea materiala, adica cerul, pamantul si cele care sunt asezate in ele.Lumea spirituala este inrudita cu el - caci inrudita cu Dumnezeu este firea rationala care se poate sesiza numai cu mintea - iar lumea materiala este cu totul departata de el, pentru ca ea cade sub simturi. Dar dupa cum spune graitorul celor dumnezeiesti, Grigore, “trebuia sa se faca o impreunare din cele doua lumi, ca o dovada a unei intelepciuni mai mari si a bogatiei fata de firi, ca sa fie un fel de unire intre natura vazuta si cea nevazuta” (Cuvantul XXXVIII. La Teofanie, adica la Nasterea Mantuitorului, Migne PG, 36, col. 321 C.). Eu spun ca expresia “trebuia” indica vointa creatorului, caci ea este oranduirea si legea cea mai potrivita. Nimeni nu va intreba pe plasmuitor: De ce m-ai facut asa? Caci olarul are puterea sa construiasca din lucrul sau diferite vase spre a arata intelepciunea sa (Romani IX, 21; Isaia, XXIX, 16, XLV, 9; Ieremia, XVIII, 6.).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.01.2011, 16:47:51
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Si mie mi s-a parut ca am mai intalnit un thread asemanator atunci cand l-am citit...numai ca nu am cautat pe forum
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.01.2011, 16:51:16
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si mie mi s-a parut ca am mai intalnit un thread asemanator atunci cand l-am citit...numai ca nu am cautat pe forum
Oricum nu ma derajeaza,bine ca l-a readus in dicutie ,chiar daca e initiat in prealabil de mine.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a facut Dumnezeu lumea ? HBogdan Spiritualitatea ortodoxa 14 21.05.2012 19:23:42
Cum impartim lumea cu Dumnezeu? Seraphim7 Generalitati 30 28.10.2010 13:24:36
Va parasi Dumnezeu lumea pentru pacatele ei? costel Generalitati 23 03.09.2010 23:58:09
De ce a creat Dumnezeu lumea? crisnic Intrebari utilizatori 4 23.04.2010 13:52:13
Cum sa ne impartim intre om si Dumnezeu in credinta? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 16 25.11.2009 15:33:06