Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 09.01.2013, 18:05:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
ps: înregistrarea aia cu d-na judecătoare e penebilă, sincer dacă am ajuns să credem și să luăm de bun așa ceva. Sincer chiar m-ai surprins cu acea înregistrare, sper totuși să fie o greșeală...
Nu e o greseala. A fost una din "piesele de rezistenta" a miscarii cipofobe pe vremea cand tineau conferinte prin tara.

De altfel da o cautare pe site -ul de la apologeticum si saccsiv si ai sa te convingi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 09.01.2013, 18:08:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
În SUA, de la cardul de sănătate cu cip, se trece la implantul cu cip

Așadar, cardul de sănătate va fi găsit, după o perioadă, neeficient, încât vor să introducă implantul cu cip și la noi. Acum de fapt se construiește infrastructura (cititoare de cip, baze de date, dispozitive de urmărire etc.), care va fi folosită și pentru cardurile de sănătate și pentru cipurile implant. De aceea este important să blocăm sau obținem acum o alternativă la cardurile de sănătate. Apoi vom încerca și despre cărțile de identitate, tot cu cip.

http://apologeticum.wordpress.com/20...lantul-cu-cip/
Vesnica propaganda mincinoasa de la apologeticum.

O reclama de la Vericip - companie care vinde de 8 ani (deci fara legatura cu Pbama) cip de indentificare pentru animale dar implantat la om contra unor sume fabuloase.

Cu alte cuvinte, o masina de vandut jumatati de adevaruri si multe iluzii, pe bani multi.

Citat:
Acesta este următorul pas, dacă vom accepta cardurile de sănătate cu cip. În Statele Unite s-a început la fel, prin acte cu cip, iar acum Congresul american a votat o lege ca până în 2014 tuturor cetățenilor americani să le fie inserat un cip în corp, care să conțină date despre starea de sănătate.
Aceeasi minciuna dar din alta sursa, postata aici.

Debunked: Obamacare RFID Chip Implant Law Hoax
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 09.01.2013, 18:40:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In sfarsit, dupa ce o fost postat de 2-3 ori link -ul asta, o ajuns si la tine :)
Stai liniștit că tot nu sunt pentru actele cu cip, nu miros a bine. Oricum ne-au dat de lucru actele astea, adică cel rău. Un părinte spunea că nu trebuie neapărat să avem implantat cipul ca să fim pecetluiți. Un lucru e cert, Dumnezeu nu ne va lăsa și ne va da soluția la momentul oportun în orice situație dificilă.

Nu ai răspuns la o întrebare: dacă ești pus în situația de a primi cipul sub piele ce faci?

Last edited by ovidiu b.; 09.01.2013 at 19:01:39.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 09.01.2013, 19:43:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu aș încadra lucrarea sa la mucenicie, tu probabil vei spune că e idolatrie.




Mai bine pr Daniil Sosoev decât d-na judecătoare Carmen Paduraru. Apropo eu doar am postat o altă părere, asta nu înseamnă idolatrie.

ps: înregistrarea aia cu d-na judecătoare e penebilă, dacă am ajuns să credem și să luăm de bun așa ceva... Sincer chiar m-ai surprins cu acea înregistrare, sper totuși să fie o greșeală...
Mi se pare ca e prea des citat numele lui Daniil Sosoev de o anumita parte a presei, pentru a-si justifica o opinia. Sfarsitul sau a fost mucenicesc, dar lucrarea lui a fost in primul rand misionara.

Aici imi amintesc despre discutiile pe aceasta tema intre parintele Porfirie si parintele Paisie Aghioritul.

Am prezentat filmuletul cu judecatoarea Carmen Paduraru din ratiuni pragmatice, nu duhonicesti. Nu o compar cu niciun duhovnic. Ea este vocea mireanului care transmite ce i-a spus duhovnicul si atat.

Last edited by antoniap; 09.01.2013 at 19:55:39.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 09.01.2013, 19:47:01
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Din moment ce pozitia oficiala a BOR este favorabila introducerii cardurilor de sanatate
Înseamnă că sunteți datoare să respectați această poziție. Nu uitați ce a spus Mântuitorul: "Cine ascultă de voi, de Mine ascultă".

Orice altă poziție (precum cele pe care le expuneți aici) înseamnă neascultare de Biserică. Ce e așa greu de înțeles ?!
Reply With Quote
  #156  
Vechi 09.01.2013, 19:52:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Înseamnă că sunteți datoare să respectați această poziție. Nu uitați ce a spus Mântuitorul: "Cine ascultă de voi, de Mine ascultă".

Orice altă poziție (precum cele pe care le expuneți aici) înseamnă neascultare de Biserică. Ce e așa greu de înțeles ?!
Iar o luam de la capat cu ascultarea de tip catolic? Mie imi place sa fac ascultare ortodoxa, adica pana la pacat.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 09.01.2013, 20:01:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am prezentat filmuletul cu judecatoarea Carmen Paduraru din ratiuni pragmatice, nu duhonicesti. Nu o compar cu niciun duhonic. Ea este vocea mireanului care transmite ce i-a spus duhovnicul si atat.
Să mă ierți dar este o voce fără minte. Chiar nici acum nu ai sesizat penibilul? Și unde e pregmatismul: să mă urc la volan fără permis de conducere pe motivul că nu accept permisul cu cip. Și atenție a spus de cei cu mașini personale, nu de cei care au meseria de șofer sau pentru care șoferia e vitală. Unde pragmatismul? Poate totuși ar trebui să-i amintim doamnei judecător că există și mijloace de transport în comun. Apoi ar trebui să știe d-na judecător că legea nu o dă domnul polițist, ci el numai aplică legea. Cum poți să vezi pragmatism într-o asemenea prostie?

Ești sigură că ea înțeles ceea ce i-a spus duhovnicul? Eu mă îndoiesc la câtă logică are ea. Ești sigură că duhovnicul i-a spus să vorbească asemenea tâmpenii? Eu mă îndoiesc...mai ales dacă e vorba de pr Iustin Pârvu, nu cred că el ar da asemenea soluții.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 09.01.2013, 20:05:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iar o luam de la capat cu ascultarea de tip catolic? Mie imi place sa fac ascultare ortodoxa, adica pana la pacat.
Atunci cand definitia pacatul este stabilita adhoc de un grup de sectari cu pretentii ortodoxe cade si scuza asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 09.01.2013, 20:06:46
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iar o luam de la capat cu ascultarea de tip catolic? Mie imi place sa fac ascultare ortodoxa, adica pana la pacat.
Și cine definește păcatul ? Nu tot Biserica ? Unde și când a spus Biserica, despre acele carduri sunt păcătoase ?
Reply With Quote
  #160  
Vechi 09.01.2013, 20:07:27
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Sa luam aminte!
Parintele Mihail:Unii spun ca ar fi chiar lepadare de Hristos daca primesti actele cu cip.
Parintele Arsenie Papacioc: Parinte draga, lepadare inseamna lepadare. Nu este insa departe lepadarea despre care spuneti. Lepadarea e: eu nu cred in Domnul Hristos, asta e lepadarea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53