Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.08.2013, 23:22:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Am citit tot ce s-a scris si nu inteleg acest topic.
Nici importanta lui nici ce anume se cauta?!?

De ce anume cautam sfaturi pentru cei care nu le cer?(initiatoarea are o prietena...care...a facut ...si a dres...=adica cea in cauza nici nu stie ca se discuta despre ea, despre relatia ei mai putin sau mai mult pacatoasa cu un fost preot,acum divortat si reorientat spre alta ocupatie,pe un forum public).

Degeaba urmariti s-o sfatuiti dvs deschizand topicuri pe acest forum si lasand vreo duzina sa-si dea cu parerea de aia si de ailalta,daca persoana pe care o puneti in discutie nu cauta ea raspunsuri la problemele ei.
Poate ca nu sunt stringente pt ea ci doar pt dvs.
Nu ma indoiesc ca dvs nu urmariti Binele si oranduiala lui Dumnezeu sau ca ati fi de rea credinta,insa prea mult exes de zel cred ca strica in vietile altora.

Mai mult decat se poate ajuta ea singura,eu nu pot s-o ajut sau altii,caci ea singura are puterea de a evalua situatia din viata ei intima si de a lua decizii ferme.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.08.2013, 23:59:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Uf! Persoanele de fata se exclud.
Sfantul Serafim de Sarov nu s-a dus la psiholog dupa ce a fost batut, ci la piatra lui de langa chilie. S-a smerit cu rugaciunea vamesului si Dumnezeu i-a dat atata caldura si atata bucurie in suflet ca uimeste si astazi.

Un duhovnic bun te invata sa pescuiesti, nu-ti da pestele gata prajit. Nu am nimic cu psihologii, dar oricat s-ar stradui, ei nu pot inlocui preotii. Pai, dupa ce ai primit sfatul cel bun, te-ai rugat si ai rezolvat problema, ce sa mai cauti la psiholog? Psihologul e bun pentru atei. Crestinii trebuie sa caute leac in farmacia lui Dumnezeu.

Iarta-ma, dar ai vrut sa afli parerea mea si ti-am spus-o.
De multe ori intelectul/ratiunea se opune sfaturilor unui preot,mai ales daca esti "credincios doar de duminica" si atunci un psiholog te-ar putea ajuta pe latura asta rationala a problemei.
Desi acum mai nou mai gasesti si duvohnici care mai stiu cate ceva despre psihicul uman cum de altfel mai gasesti si psihologi credinciosi(apropos pt cine a spus ca sunt multi atei printre psihologi).

Dar de ce sa se vrea sa inlocuiasca preotii?Nu s-a ajuns pana acolo,sa fim linistiti,Slava Domnului!

De exemplu cum putem linisti pe cineva care a suferit un viol sau are o boala incurabila?Aceste incercari sunt mult prea dificile pt a putea fi calmate doar la o vizita la preot,inevitabil dupa astfel de intamplari credinta slabeste si chiar persoana in cauza uraste la modul cel mai sincer pe Dumnezeu pt aceste"cadouri"din senin.
Sfintii apreciaza aceste incercari dar noi...???!!!
Ne trebuie mult sa intelegem cine suntem,cum sa-i iertam pe altii etc.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.08.2013, 01:32:56
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Uf! Persoanele de fata se exclud.
Sfantul Serafim de Sarov nu s-a dus la psiholog dupa ce a fost batut, ci la piatra lui de langa chilie. S-a smerit cu rugaciunea vamesului si Dumnezeu i-a dat atata caldura si atata bucurie in suflet ca uimeste si astazi.

Un duhovnic bun te invata sa pescuiesti, nu-ti da pestele gata prajit. Nu am nimic cu psihologii, dar oricat s-ar stradui, ei nu pot inlocui preotii. Pai, dupa ce ai primit sfatul cel bun, te-ai rugat si ai rezolvat problema, ce sa mai cauti la psiholog? Psihologul e bun pentru atei. Crestinii trebuie sa caute leac in farmacia lui Dumnezeu.

Iarta-ma, dar ai vrut sa afli parerea mea si ti-am spus-o.
Pe cine zici că excluzi? Persoane??? Și încă: de față? ....
Ca să rămâi cu cine, bre?

Antonia! Pe ce lume trăiești?
Privește-ți mâinile. Privește-ți fața. Nasul. Burta. Țâța. Ochii și gura. Pleoapa, gândul, crucea... Calendarul ortodox din perete, dacă-l ai: ce an scrie acolo, soro???

Pe vremea Bunului Serafim:
a) trăiai tu?
b) trăiam eu?
c) era președinte Ceaușescu? Băsescu? Prostescu?
d) Coca-Cola?
e) Pink-Floyd?
f) Forum creștin ortodox?
g) Phyloumela?

Cât de phuylerskă să fie gândirea unui biped huqwslretoqm, așa îngât să pună-n legătukkkkkksqwră (abuz de libertate) pe Sfântul Serafim cu psihologia vremurilor din urmă?...


Soro, unde îți sunt boii?

De căruță nu te-întreb.

Last edited by cezar_ioan; 31.08.2013 at 04:43:52.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.08.2013, 01:44:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Scuzati daca am ras peste masura,dar ce-am mai ras...
Beam un ceai cand citi si-mi dadu ceaiul pe afara :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.08.2013, 01:55:59
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Se iartă.
Doamne ajută, soro!

.......:)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.08.2013, 04:52:38
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danna603 Vezi mesajul
Dragii mei,

Nu stiu daca acest subiect se pliaza acestui forum , dar am nevoie de un sfat.O prietena a mea,divortata,are o relatie cu un barbat,divortat si el,fost preot,actualmente bussines man(dupa divort a renuntat la preotie,renuntand totodata la spovedit,impartasit;s-au cunoscut cand el era divortat).Initial,parea un om de exceptie,zice ea,a ajutat-o foarte mult,ea trecand printr-o mare tragedie (una dintre fetite i-a murit intr-un accident de masina,avand doua).A ajutat-o cu inmormantarea,locul de veci,etc,ea neavand niciun alt sprijin.Prietena mea fiind ateu,el a indreptat-o spre credinta,reusind prin apropierea de Dumnezeu sa depaseasca durerea.S-au logodit in fata preotului,facandu-se o slujba.In timp el insa a devenit alt om.Violent uneori,posesiv,foarte gelos,reactii necontrolabile,decizii imature ,minciuni,ceea ce a dus la rupturi repetate si dureroase ale relatiei.In plus ea a aflat ceva intunecat despre trecutul lui,trecut care o sperie,mai ales acum apropiindu-se de Dumnezeu. El spune permanent ca o iubeste si ca doreste casatoria .Si ea si-ar dori,daca ar mai fi omul de la inceput.Ezita insa sa-l paraseasca datorita ajutorului primit,mai exact credinta in Dumnezeu pe care i-a insuflat-o si teama de a nu ramane singura.Ea spera sa reuseasca prin rugaciuni sa-l ajute sa se schimbe.Atat eu cat si parintele duhovnic am sfatuit-o sa renunte.La aceasta ezitare se adauga durerea ca ....traiesc in desfrau si....ea simte pregnant acest pacat.Ma doare sufletul cand o vad cum se chinuie!

Voi ce ziceti?Gresesc sfatuind-o sa-l paraseasca (mentionez ca la un moment dat a inselat-o...tot intr-o perioada de pauza...ea insa nu)?Sa ramana in aceasta relatie complicata doar pentru ca el a ajutat-o?

Multumesc anticipat.
Cuvânt duhovnicesc: http://www.youtube.com/watch?v=B4tj4c2IZQM
Reply With Quote
  #47  
Vechi 31.08.2013, 05:37:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nu toți absolvenții de Teologie devin preoți. Unii au alte slujiri (profesor, de pildă). Alții pur și simplu consideră că facultatea rămâne o simplă școală de cultură generală. Unii pur și simplu sunt atei dar au ei plăcerea aparte de a studia teologia. Dintre aceștia unii sunt studenți excelenți. (Apropos, revin cu precizarea că la Oxford profesorul titular al catedrei de NT este... ateu declarat. Tare, nu?)...
(Deloc, e moale rău!)
Te așteptai cumva ca în inima masoneriei poate intra orice făcător de cruce? Vezi-ți de treabă!


În rest ai dreptate chiar dacă-i off-topic; nu toți absolvenții de la Teologie devin preoți, ci doar cei selectați pentru hirotonire dintre absolvenții deja căsătoriți; o altă condiție esențială este ca să existe deja o turmă(parohie) fără păstor(preot paroh).
Reply With Quote
  #48  
Vechi 31.08.2013, 17:17:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Pe cine zici că excluzi? Persoane??? Și încă: de față? ....
Ca să rămâi cu cine, bre?

Antonia! Pe ce lume trăiești?
Privește-ți mâinile. Privește-ți fața. Nasul. Burta. Țâța. Ochii și gura. Pleoapa, gândul, crucea... Calendarul ortodox din perete, dacă-l ai: ce an scrie acolo, soro???

Pe vremea Bunului Serafim:
a) trăiai tu?
b) trăiam eu?
c) era președinte Ceaușescu? Băsescu? Prostescu?
d) Coca-Cola?
e) Pink-Floyd?
f) Forum creștin ortodox?
g) Phyloumela?

Cât de phuylerskă să fie gândirea unui biped huqwslretoqm, așa îngât să pună-n legătukkkkkksqwră (abuz de libertate) pe Sfântul Serafim cu psihologia vremurilor din urmă?...


Soro, unde îți sunt boii?

De căruță nu te-întreb.
Ma steptam la un raspuns cu argumente, nu cu boi. Vrei sa caut boi? S-ar putea sa-i gasesc mai repede decat crezi.

Last edited by antoniap; 31.08.2013 at 17:53:18.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 31.08.2013, 17:49:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De multe ori intelectul/ratiunea se opune sfaturilor unui preot,mai ales daca esti "credincios doar de duminica" si atunci un psiholog te-ar putea ajuta pe latura asta rationala a problemei.
Desi acum mai nou mai gasesti si duvohnici care mai stiu cate ceva despre psihicul uman cum de altfel mai gasesti si psihologi credinciosi(apropos pt cine a spus ca sunt multi atei printre psihologi).

Dar de ce sa se vrea sa inlocuiasca preotii?Nu s-a ajuns pana acolo,sa fim linistiti,Slava Domnului!

De exemplu cum putem linisti pe cineva care a suferit un viol sau are o boala incurabila?Aceste incercari sunt mult prea dificile pt a putea fi calmate doar la o vizita la preot,inevitabil dupa astfel de intamplari credinta slabeste si chiar persoana in cauza uraste la modul cel mai sincer pe Dumnezeu pt aceste"cadouri"din senin.
Sfintii apreciaza aceste incercari dar noi...???!!!
Ne trebuie mult sa intelegem cine suntem,cum sa-i iertam pe altii etc.
In aceste situatii daca-l invata cineva pe bolnav cum sa lupte cu deznadejdea, cum sa ierte si cum sa se roage, e salvat. Daca nu, nu. Un duhovnic care are cuvant cu putere multa daca iti spune o vorba, o bagi la cap. Vorba lui devine lucratoare chiar daca o gasesti scrisa intr-o carte. Citind scrierile parintilor Paisie Aghioritul, Arsenie Boca, Porfirie etc, putine intrebari raman fara raspuns.

Am luptat cu cancerul fara psiholog, dar am apelat la rugaciune, la preoti, la icoane facatoare de minuni, la carti si la sfaturi din reviste. Am cunoscut in acea perioada doua persoane care aveau acelasi diagnostic ca si mine. Ele aveau convingeri moderne, nu ca mine. Nu stiu daca au apelat sau nu la psiholog. Mancau de toate, inclusiv carne si mezeluri, aveau relatii, asa ca nu prea voiau sa auda de preot. Ambele sunt in pamant de cel putin 11 ani.

Imi place sa mai citesc cate-o revista de psihologie, sa-mi fac cate-un test din cand in cand, asa pentru divertisment. Imi place sa ma cunosc, totusi, dar intr-un mod placut, in ritm propriu, nu contra cronometru.

Last edited by antoniap; 31.08.2013 at 17:57:04.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 31.08.2013, 18:36:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://luminaortodoxiei.com/ro/artic...ta-dint%C3%A2i
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare