Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 08.10.2013, 14:44:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Cum adică să-i urâm pe cei de alte credințe???...!...
"Nu știți fiii cărui duh sunteți"
În ce credință am fost botezați?
În ce context cultural?
În ce secol?
Pe ce planetă???
E un citat din Parintele Cleopa: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri3.htm

Citatul intre este: "Fata de necrestini trebuie sa ne purtam cu dragoste si cu blandete, caci prin aceste doua mari virtuti pe multi ii aducem catre Hristos, dupa marturia Sfantului Efrem Sirul care zice : " Chipul de a aduce pe toti la Hristos, este numai al dragostei si al blandetei " ( Cuvant pentru dragoste, Tomul III, pag. 31-37 ) . Si Sfantul Macarie cel Mare numai cu cateva cuvinte vorbite cu dragoste si blandete a intors la credinta in Hristos pe un slujitor idolesc, pe care apoi, si calugar, si ucenic al sau l-a facut ( Pateric, Cuvantul 37, pag. 146 ). "

Apoi Parintele Cleopa se refera la neoprotestanti. Dar cred ca e vorba de cei ce umbla sa converteasca, sa rupa ortodocsii de la mantuire.
Asta confirma continuarea:
"21. Cum se cuvine a se purta crestinii ortodocsi fata de crestinii de alta confesiune ?

Cu cei de alta religie, daca nu ne provoaca la discutii despre credinta noastra cea dreapta, trebuie sa ne purtam fata de ei cu dragoste si mila si sa-i ajutam la nevoile lor, dupa pilda data noua de Mantuitorul nostru Iisus Hristos cu samarineanul cel milostiv ( Luca 10, 37; Matei 7, 12 ) . Iar daca voiesc a ne ataca credinta noastra cea sfanta, sau Sfanta Traditie a Bisericii Ortodoxe, atunci " trebuie sa o aparam cu toata puterea pana la moarte " ( Razboiul nevazut, cap. XIX, de Sfantul Nicodim Aghioritul ) . Fiindca se cade pe aproapele a-l iubi cu hotar, ca pe noi insine, iar pe Dumnezeu fara de margine. Nu cumva socotind noi ca iubim pe aproapele, sa ne lasam calcati de cei straini de dreapta credinta in Hristos, care voiesc a ne departa pe noi de la ortodoxie si a ne impune credinta lor cea stramba si ereticeasca. Se cade, asadar, oricarui preot ortodox si oricarui crestin al Bisericii noastre dreptmaritoare, sa fie un bun ostas al lui Hristos cu toata evlavia si cu manie barbateasca si tare sa apere prin cuvant si prin scris adevarul dreptei noastre credinte. Nu se cade a fi bland acolo unde nu trebuie a te purta cu blandete. Ca, auzi ce zice proorocul : " Acolo cel bland sa fie razboinic " ( Ioil 3, 10 ) . Acelasi lucru ne invata si Sfantul Pimen cel Mare, zicand : " Se cade noua a rabda toate, macar de ne-ar scoate cineva si ochii sau ne-ar taia mana noastra cea dreapta, iar daca cineva voieste a ne departa si a ne desparti pe noi de Dumnezeu, atunci sa ne maniem " ( Pateric, Cuvantul 118, pag. 190 ) . Si iarasi zice : " Intaia oara fugi, a doua oara fugi, a treia oara fa-te sabie cu cel ce vrea sa te desparta pe tine de dreapta credinta " .

Si Sfantul Ioan Gura de Aur are aceeasi exprimare cu privire al eretici (din cate imi amintesc).
Este vorba de aceia care propovaduiesc ereziile si incearca sa rupa crestinii de Biserica, cum erau Arie, etc.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 08.10.2013, 14:47:28
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
In sfarsit cineva si-a dat seama despre ce tot imi tocesc tastatura pe forumul acesta.

De ce n-am putea fi uniti, si sa lasam pe fiecare in credinta lui? De ce nu ne unim in fapte si cuvinte bune? De ce nu ne ajutam intre noi? De ce suntem un popor dezbinat (la popor ma refer nu neaparat la Romania) si nu suntem in stare sa ne unim nici macar cand devine grava situatia?

De acord!

Si ca sa exemplific la modul concret:

-nimeni nicioadata nu m-ar putea determina sa renunt la credinta ortodoxa si sa trec la alta religie;
-asta nu inseamna ca nu ar putea sa-mi placa de o femeie care are alta religie sau este atee, si nu ma refer aici la äventuri de o noapte"", ci la o relatie stabila, serioasa;
-asta nu inseamna ca as aveea vreo problema sa am prieteni de alta religie sau ateii, si sa merg cu ei la un fotbal, o tabla, la o petrecere sau chef, etc!

Pentru ca sa nu apara neintelegeri ori suparari, dupa ce incerc- asa cum ma pricep- sa le explic de ce credinta ortodoxa este cea corecta, daca acestia isi exprima dorinta de a-si pastra religia lor sau sa ramana ateii, atunci cadem de acord sa nu abordam subiecte de natura religioasa in discutii!

Pana la urma credinta ortodoxa se poate raspandi doar cu vorba buna, si nicidecum prin presiuni sau amenintari.
Iar daca iubesti o anumita femeie sau i respecti pe prieteni, colegi, atunci trebuie sa accepti sa aiba si o alta religie, daca asa doresc!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 08.10.2013, 14:49:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
In sfarsit cineva si-a dat seama despre ce tot imi tocesc tastatura pe forumul acesta.

De ce n-am putea fi uniti, si sa lasam pe fiecare in credinta lui? De ce nu ne unim in fapte si cuvinte bune? De ce nu ne ajutam intre noi? De ce suntem un popor dezbinat (la popor ma refer nu neaparat la Romania) si nu suntem in stare sa ne unim nici macar cand devine grava situatia?

Acum puteti intelege de ce nu pun pret pe religie/confesiune?
Problema unor persoane e ca, desi nu stiu prea multe dintr-un domeniu, cred ca stiu cel mai mult. Asa si tu, desi nu stii prea multe ii condamni pe ortodocsi si ii indemni sa creada ce crezi si tu. Nu e vorba de acest mesaj, am citit toate mesajele tale.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 08.10.2013, 14:53:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
-asta nu inseamna ca nu ar putea sa-mi placa de o femeie care are alta religie sau este atee, si nu ma refer aici la äventuri de o noapte"", ci la o relatie stabila, serioasa;
Desigur, trebuei sa ii iubim pe toti. Dar daca vrei sa te casatoresti cum faci, ca preotii nu pot casatori decat doi ortodocsi. Singura sansa e sa o convingi sa se converteasca (sau, cum se mai intampla, sa "omiti" sa-i spui preotului ca nu e ortodoxa), altfel nu te mai poti nici impartasi, preotii nu ii impartasesc pe cei ce traiesc necununati in biserica.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 08.10.2013, 14:57:42
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

catalin, ii condamn cel mult pe oameni. Ca sunt ortodocsi sau de alta religie, nu ma intereseaza. Si in chestiunea cu toleranta si iubirea de aproape condamn mai mult ortodocsii pentru ca ei o tin una si buna cu ura asta intre oameni daca ceilalti nu sunt tot ortodocsi. La mine in oras e plin de reformati; inca nu am vazut pe niciunul sa ne urasca, cu atat mai putin pentru confesiune.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 08.10.2013, 15:00:03
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Desigur, trebuei sa ii iubim pe toti. Dar daca vrei sa te casatoresti cum faci, ca preotii nu pot casatori decat doi ortodocsi. Singura sansa e sa o convingi sa se converteasca (sau, cum se mai intampla, sa "omiti" sa-i spui preotului ca nu e ortodoxa), altfel nu te mai poti nici impartasi, preotii nu ii impartasesc pe cei ce traiesc necununati in biserica.
poti sa nu omiti, si tot te cununa.Eu nu am omis. Preotul stie clar ca el E de alta religie. A fost botezat si ortodox, dar ramane si reformat. chiar preotul i-a zis ca-i sunt valabile ambele botezuri.

hmmm...se poate
Reply With Quote
  #127  
Vechi 08.10.2013, 15:42:38
marina31 marina31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Doamna, dumneavoastra luati numai ce suna bine urechii din Evanghelie…intr-adevar, cat de inaltator suna, Dumnezeu este iubire. Dar Dumnezeu este si dreptate, este si adevar. Iubirea are o lege. Adica are un sens.

Sigur ca nu ii uraste Dumnezeu pe “sectari”, cum spuneti dvs, Dumnezeu tutuor se face iubire, iar noua ne-a lasat porunca iubirii fata de aproapele, oricine ar fi el, ba si mai mult, porunca iubirii vrajmasilor, adica sa-i iubim nu doar pe cei de alte confesiuni ci si pe cei care ne dusmanesc, care ne vor raul. Adica cu ce fel de iubire? cu bunavointa, mila, blandete, jertfa, rugaciune pentru toti si pentru toate. SA FIM DE FOLOS celuilalt adica.

Noi, care ne-am adunat pe forumul acesta, pe langa ca suntem ortodocsi si incercam sa urmam o CALE, un fel de a trai, pe langa asta noi si iubim calea asta. Asa ca noua ne pica un pic mai greu sa auzim cuvinte nepotrivite despre calea aceasta. Si sunt sigura ca si pentru dvs. ar fi asa daca ati iubi ceva/pe cineva si cineva ar spune lucruri neadevarate despre acel lucru.

Uniti nu putem fi decat daca impartasim acelasi CREZ, dna, nu le putem nivela pe toate si sa ne iubim in felul in care il propuneti dvs, pentru ca noi il vedem unul absurd.
Adica nu o sa incepem sa ne imbratisam si sa ne acceptam spusele unii altora, sau sa acceptam celelalte confesiuni ca fiind bune ca nu cumva sa il suparam pe fratele nostru, ca vai…atunci inseamna ca nu l-am iubit. L-am suparat, i-am spus ca nu e pe calea dreapta, l-am jignit…asta inseamna dupa dumneavoastra sa iubesti pe cineva? Sa accepti tot ce spune si ce face pentru a nu-l supara?

Sigur ca ne acceptam ca oameni, ne ajutam dupa porunca Mantuitorului, dar nu pot fi toate o apa si un pamant atunci cand vine vorba de cum ne indreptam noi viata si ce pasi facem in viata asa incat sa tinem de calea pe care am ales-o si de legile ei. Nu va putem accepta chemarea asta la pan-iubire fara sens. De aceea ne tinem de niste reguli, de niste dogme, pe care nu le-au lasat niste OAMENI doamna, va rog, pentru noi nu sunt simpli oameni si poate aici e cauza neintelegerii. Dumneavoatra nu credeti in sfinti? Pai, nu va suparati, vreti sa ne convingeti pe noi de ceva? Am impresia ca aveti o parere si asteptati sa fie aprobata de cat mai multi asa incat sa va indreptatiti dvs ca sunteti pe drumul cel bun, ca sa stati linistita ca faceti si ganditi cum trebuie, sa puteti dormi linistita noaptea. Altfel, nu vad de ce va tot strofocati sa ne explicati niste lucruri in care noi nu credem.

Sunt sigura ca ati vazut la stiri sau macar ati auzit ca biserica ortodoxa i-a ajutat pe cei din sud, acum cu inundatiile. Credeti ca s-a interesat cineva sa le imparta ajutoarele doar celor ortodocsi? Nu, toti au primit. Cand devine grava situatia, ne unim, doamna va asigur si intotdeauna a fost asa.

Credem ca niste simpli oameni au devenit mai mult decat atat, pentru ca au crezut, au iubit si au urmat calea aceasta si de aceea o urmam si noi. E crezul nostru.

Acum puteti intelege de ce noi punem pret pe religie/confesiune?

Sa va fac sa intelegeti, ba mai mult, sa credeti ca chiar Dumnzeu a dat “legea" de care vorbiti dvs si nu cei de-o seama cu noi, ma tem ca nu pot. Credinta asta ori o ai, ori nu. Noi o avem, dvs. nu. Dumneavoastra aveti alta. Si de aceea nu putem sa ne schimbam credintele unii altora prin tot felul de argumente si explicatii.

Nimeni nu trebuie sa oblige pe nimeni sa isi schimbe crezul, celalat o va face sigur daca vede o viata curata si traita frumos, cu un scop, un exemplu in celalalt, fie in viata unui “sectar”, fie in viata unui ortodox si nu dupa cat de potrivite ii sunt legile si cat de bine le poate tine si accepta din cutare “confesiune”.

Nici Hristos nu a tras pe nimeni de maneca si nu a incercat sa schimbe pe cineva cu forta ci pur si simplu a venit pe pamant si a trait intre oameni. Si cine a vazut ce viata a dus si a crezut ce spune, acela a si luat drept model viata Sa si in consecinta a si acceptat “legile”. Chiar daca nu le poate duce, se nevoieste sa le duca. Cam asa e si astazi. Crezi sau nu crezi.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 08.10.2013, 15:58:51
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
poti sa nu omiti, si tot te cununa.Eu nu am omis. Preotul stie clar ca el E de alta religie. A fost botezatsi ortodox, dar ramane si reformat. chiar preotul i-a zis ca-i sunt valabile ambele botezuri.

hmmm...se poate

Ți l-o botezat mai întâi, nevasta creștinatului, că altfel nu s-ar fi putut. Da' na, dacă o fi înotat al tău în cristelniță precum gâsca-n hulboacă, grăbit să lovească malurile cu labele și să-și zvânte penele, normal că n-a priceput mare lucru, că nici haru' n-atinge degrabă îndârjiții, îi mai lasă-n îndărătnicia lor o vreme până-i saltă dintr-însa.

Last edited by stireana; 08.10.2013 at 16:06:08.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 08.10.2013, 16:35:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
catalin, ii condamn cel mult pe oameni.
Pentru ca traiesti cu impresia eronata ca la tine nu ai ce condamna.
SAU o faci tocmai pentru a evita sa te condamni pe tine, desi ar trebui sa o faci, pe buna dreptate.

Desi si "condamnatul" asta e un termen care nu cred ca ar trebui folosit.

Citat:
condamn mai mult ortodocsii pentru ca ei o tin una si buna cu ura asta intre oameni daca ceilalti nu sunt tot ortodocsi. La mine in oras e plin de reformati; inca nu am vazut pe niciunul sa ne urasca, cu atat mai putin pentru confesiune.
Dar ce ai vazut la ortodocsi? Au spart geamuri la reformati? Au spanzurat vreo unul in piata publica?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 08.10.2013, 16:36:51
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marina31 Vezi mesajul
Doamna, dumneavoastra luati numai ce suna bine urechii din Evanghelie…intr-adevar, cat de inaltator suna, Dumnezeu este iubire. Dar Dumnezeu este si dreptate, este si adevar. Iubirea are o lege. Adica are un sens.

Sigur ca nu ii uraste Dumnezeu pe “sectari”, cum spuneti dvs, Dumnezeu tutuor se face iubire, iar noua ne-a lasat porunca iubirii fata de aproapele, oricine ar fi el, ba si mai mult, porunca iubirii vrajmasilor, adica sa-i iubim nu doar pe cei de alte confesiuni ci si pe cei care ne dusmanesc, care ne vor raul. Adica cu ce fel de iubire? cu bunavointa, mila, blandete, jertfa, rugaciune pentru toti si pentru toate. SA FIM DE FOLOS celuilalt adica.

Noi, care ne-am adunat pe forumul acesta, pe langa ca suntem ortodocsi si incercam sa urmam o CALE, un fel de a trai, pe langa asta noi si iubim calea asta. Asa ca noua ne pica un pic mai greu sa auzim cuvinte nepotrivite despre calea aceasta. Si sunt sigura ca si pentru dvs. ar fi asa daca ati iubi ceva/pe cineva si cineva ar spune lucruri neadevarate despre acel lucru.

Uniti nu putem fi decat daca impartasim acelasi CREZ, dna, nu le putem nivela pe toate si sa ne iubim in felul in care il propuneti dvs, pentru ca noi il vedem unul absurd.
Adica nu o sa incepem sa ne imbratisam si sa ne acceptam spusele unii altora, sau sa acceptam celelalte confesiuni ca fiind bune ca nu cumva sa il suparam pe fratele nostru, ca vai…atunci inseamna ca nu l-am iubit. L-am suparat, i-am spus ca nu e pe calea dreapta, l-am jignit…asta inseamna dupa dumneavoastra sa iubesti pe cineva? Sa accepti tot ce spune si ce face pentru a nu-l supara?

Sigur ca ne acceptam ca oameni, ne ajutam dupa porunca Mantuitorului, dar nu pot fi toate o apa si un pamant atunci cand vine vorba de cum ne indreptam noi viata si ce pasi facem in viata asa incat sa tinem de calea pe care am ales-o si de legile ei. Nu va putem accepta chemarea asta la pan-iubire fara sens. De aceea ne tinem de niste reguli, de niste dogme, pe care nu le-au lasat niste OAMENI doamna, va rog, pentru noi nu sunt simpli oameni si poate aici e cauza neintelegerii. Dumneavoatra nu credeti in sfinti? Pai, nu va suparati, vreti sa ne convingeti pe noi de ceva? Am impresia ca aveti o parere si asteptati sa fie aprobata de cat mai multi asa incat sa va indreptatiti dvs ca sunteti pe drumul cel bun, ca sa stati linistita ca faceti si ganditi cum trebuie, sa puteti dormi linistita noaptea. Altfel, nu vad de ce va tot strofocati sa ne explicati niste lucruri in care noi nu credem.

Sunt sigura ca ati vazut la stiri sau macar ati auzit ca biserica ortodoxa i-a ajutat pe cei din sud, acum cu inundatiile. Credeti ca s-a interesat cineva sa le imparta ajutoarele doar celor ortodocsi? Nu, toti au primit. Cand devine grava situatia, ne unim, doamna va asigur si intotdeauna a fost asa.

Credem ca niste simpli oameni au devenit mai mult decat atat, pentru ca au crezut, au iubit si au urmat calea aceasta si de aceea o urmam si noi. E crezul nostru.

Acum puteti intelege de ce noi punem pret pe religie/confesiune?

Sa va fac sa intelegeti, ba mai mult, sa credeti ca chiar Dumnzeu a dat “legea" de care vorbiti dvs si nu cei de-o seama cu noi, ma tem ca nu pot. Credinta asta ori o ai, ori nu. Noi o avem, dvs. nu. Dumneavoastra aveti alta. Si de aceea nu putem sa ne schimbam credintele unii altora prin tot felul de argumente si explicatii.

Nimeni nu trebuie sa oblige pe nimeni sa isi schimbe crezul, celalat o va face sigur daca vede o viata curata si traita frumos, cu un scop, un exemplu in celalalt, fie in viata unui “sectar”, fie in viata unui ortodox si nu dupa cat de potrivite ii sunt legile si cat de bine le poate tine si accepta din cutare “confesiune”.

Nici Hristos nu a tras pe nimeni de maneca si nu a incercat sa schimbe pe cineva cu forta ci pur si simplu a venit pe pamant si a trait intre oameni. Si cine a vazut ce viata a dus si a crezut ce spune, acela a si luat drept model viata Sa si in consecinta a si acceptat “legile”. Chiar daca nu le poate duce, se nevoieste sa le duca. Cam asa e si astazi. Crezi sau nu crezi.
Parerea mea ca doamna aceasta mai mult sminteste decat face ceva cu folos. De altfel a si recunoscut, nu stiu daca ati citit, ca si-a facut contul aici, mai demult ,ca sa provoace ortodocsii, si acelasi lucru il face si acum. Cum e posibil ca noi, cei cu credinta dreapta sa ajungem sa ne justificam in fata doamnei? Discutiile de acest gen nu isi au rostul, si mai mult, ii si smintesc pe unii ortodocsi cu credinta slabuta...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare