Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.09.2013, 11:19:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Foarte frumos ati explicitat multe aspecte, si atitudinea dvs. echilibrata si comprehensiva ar fi bine sa fie mai larg raspandita si in masa acelor "ritualisti de duminica" ,care confunda ritualul cu fapta crestina !
Acesti crerstini de duminca, sunt foarte puternici si fanatici,chiar, in ce priveste "ritualul pentru ei", insa cand vine vorba de "fapta concreta pentru altii",aicea nu stiu, ei cat de bine stau ! (oricum,eu stau cel mai prost, si sunt cel mai slab si ticalos !)

Deci, fapte nu vorbe !
Asta cred,ca asteapta Cel de Sus de la noi !!!
Vorbarie mai putina si ritualism mai redus, insa fapte multe clare si concrete !!!
Da, cum sa nu, tu fiind un clasic exemplu despre ce inseamna "pentru altii", care iti pierzi probabil duminicile in fata calculatorului si care nu suporti ideea ca prietena ta saruta icoanele, sau daca mergi la biserica o faci ca sa-ti inchipui preotul in haine liturgice aflat in crasma, cine este de fapt cel INTOLERANT si fanatic ca sa nu mai zic de prost crescut sau de fapt mai bine complet alienat spiritual?

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Era mai pe la inceputul slujbei, cand un gand ma ispitea ca sa-l vad pe preot cum umbla imbracat in hainele de oficiere pe strada, sau cum sta astfel imbracat intr-o crasma cu mana pe pahar si capul in palma, si aceste imagini mentale imi provocau un ras pe care cu greu in stapaneam in interior ca sa nu iasa afara (chiar ma-m gandit sa fug afara sa imi pot da drumul ) !
Din ce ma sileam sa ma stpanesc de aceea hohotele parca vroiau sa iasa, mai tare si mai zgomotos !
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.09.2013 at 11:41:23.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.09.2013, 13:09:48
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci, pentru tine este "o sectara" si n-ai nici o speranta sa o schimbi.
Si intrebi daca e bine "sa umbli" cu ea?
Apropo, pe unde umbli cu ea (sau ii umbli)?

Trol?
Oh, yaa..
Stimati colegi,acest personaj,numitul : "Alin B",apreciati si voi ce limbaj crestinesc si ce comportament are fata de alti membrii ai saitului !!!
Eu cred, ca ar trebui sa-si ceara scuze si sa nu mai practice un furibund atac la persoana, asa cum obisnuieste,am vazut ,de mult timp !
El se leaga de unii ,se leaga de altii,se baga in discutii ca musca-n lapte,acolo unde nu l-a invitat nimeni. Emite pareri cu titlu de sentinte definitive,pe care nu i le cere nimeni,si in general daca nu ar depasi uneori niste limite ale bunei cuviinte, ar putea fi chiar hazliu !!! (ha,ha,ha !)
Da ! Pentru ca, de un astfel de personaj important, care le stie pe toate, nu poti decat sa...razi !!!

Numai scuzele de rigoare il vor face ca sa nu cada definitiv in derizoriu,iar parerile lui acide si pline de o rautate greu disimulata sa nu fie ignorate totl,ca dealtfel si persoana sa !
In ce ma priveste, in lipsa unor scuze sincere, din partea numitului, imi rezerv dreptul de a nu-l mai baga in seama,si il sfatuiesc ,prieteneste, sa nu mai posteze nimica pe subiectele initiate sau comentate de mine !
Mersi pentru intelegere !
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.09.2013, 13:14:48
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

[quote=AlinB;536096]Ura este evident in capul tau beteag, dupa natura discursului.






Spuneti si dvs. ce impresie va face ?

Last edited by guardian knight; 30.09.2013 at 13:17:04.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.09.2013, 13:18:02
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Antiecumenism,
Doamne ajută!
În primul rând, această discuție nu are nici o legătură cu facultatea și cu stimații mei profesori (în majoritate preoți și duhovnici) pe care, dacă i-ați cunoaște, v-ați modifica, în mod sigur, această percepție total incorectă pe care o aveți despre dânșii. Părinții profesori teologi sunt persoane deosebite, creștini autentici și preoți cu vocație!
Acum, referindu-mă la ceea ce ați scris și citat, desigur că vă respect sincer punctul de vedere, deși am, în mare parte, opinii diferite.
Despre relațiile interconfesionale am mai postat numeroase mesaje aici, pe forum și, de aceea, nu voi mai repeta ceea ce am scris pe alte topic-uri. Dacă aveți curiozitatea de a ști ce gândesc în această privință, puteți citi, de exemplu, primele pagini ale topic-ului "Aceleași realități pot fi privite din perspective diferite - îndemn la deschidere" - topic inițiat de mine la rubrica "Biserica Ortodoxă în relația cu alte confesiuni".
Acum aș dori să fac doar câteva precizări în legătură cu materialele pe care le-ați postat.
1. Părintele Stăniloae a participat multă vreme la dialogul ecumenic (chiar și-n vremea comunismului a plecat în Occident cu acest scop, era mult respectat de către teologi protestanți, catolici, el însuși a studiat câțiva ani în Apus, pe când era foarte tânăr). Nu știu de unde și până unde ar fi asociat sfinția sa ecumenismul cu masoneria. Am găsit cândva, mai demult, o înregistrare în care părintele ar fi spus asta, dar autenticitatea înregistrării îmi pare îndoielnică (așa, ca să mă exprim într-un mod diplomatic...). Mai exact, era vocea părintelui, dar nu se auzeau întrebările ce i se puneau, iar părintele spunea cam așa: "da, asta da..." (ca și cum, inițial, chiar îi contrazisese pe cei cărora le acorda interviul), apoi sunetul de fundal s-a schimbat (se auzea, în a doua parte a înregistrării, un zgomot de fond care nu era la început, ceea ce-mi dă de bănuit că a fost tăiat ceva din înregistrare, sau au fost combinate înregistrări cu răspunsuri ale părintelui date în împrejurări total diferite, nicicum în același interviu) și părintele spunea că "este produsus masoneriei", dar era imposibil să-ți dai seama dacă se referea la ecumenism sau la altceva.
2. Duhovnicii au opinii diferite în această privință (a se vedea, de exemplu, poziția părintelui Steinhardt, mărturisitor al lui Hristos în închisorile comuniste, care avea un mod de gândire ecumenic și chiar se declara susținător al cauzei ecumenismului; de asemenea, părintele Teofil Părăian, dar și alții) și, oricum, vă sugerez să căutați, pe wikipedia, informații despre eroarea de argumentare (sofism) numit "apelul la autoritate" sau "argumentul autorității".
3. Multe dintre argumentele prezentate în materialele citate de dvs pot fi acceptate drept obiecții la adresa relativismului religios, care este diferit de mișcarea ecumenică creștină.
4. În mișcarea ecumenică (mă refer în special la C M B), sunt acceptate doar confesiunile și denominațiunile care asumă dogma trinitară și cea hristologică (mai exact, credința că Iisus Hristos este Domnul). Prin urmare, nu se urmărește realizarea unității cu antitrinitarienii, cu cei care ar nega dumnezeirea lui Hristos etc. Astfel, analogia cu arienii, sabelienii etc este total neîntemeiată, fiindcă acei eretici erau antitrinitarieni!!!
5. Participanții ortodocși la mișcarea ecumenică (cel puțin părinții duhovnicești pe care-i cunosc eu, participanți de mulți ani la dezbaterile teologice din anumite instituții ecumenice internaționale) NU urmăresc trădarea credinței (Doamne apără și păzește!), ci, dimpotrivă, mărturisirea acesteia și căutarea a ceea ce a rămas ortodox în celelalte confesiuni, cu scopul clădirii unității pe baza dogmelor și trăirii ortodoxe.
6. Ortodoxia nu este doar o confesiune, delimitată conceptual, geografic și instituțional, ci și un mod de trăire, "firea omului" (cum a spus atât de frumos părintele Rafail Noica) și, de aceea, ea poate fi găsită, într-un anumit sens, inclusiv în modalitățile în care confrații noștri catolici și protestanți înțeleg să-și trăiască relația cu Dumnezeu.
Ar mai fi multe de spus... dar mă opresc aici fiindcă, am scris de atâtea ori și la atâtea topic-uri aceleași idei, încât... :)
Ar fi atât de bine ca părinții care au o atitudine critică față de ecumenism să-și exprime opiniile fără a-i numi "trădători" și "eretici" pe cei care împărtășesc puncte de vedere diferite de ale lor.
O noapte binecuvântată vă doresc!
P. S. Nu ne mântuim prin noi înșine, nici prin confesiunea din care facem parte.
Nu ne mântuim nici prin instituții, nici prin anumite învățături sau practici.

Ne mântuim, însă, printr-o Persoană: Iisus Hristos, Dumnezeu-Omul, unicul nostru Mântuitor și Viața cea adevărată, a Căruia este slava și puterea-n veci!
Amin!
--se vede ca ai fost influentata de profesori ecumenisti de la facultate si de ideile ecumeniste care circula intre teologi..
-in primul rand nu e vorba de opinii diferite ci de recunoasterea adevarului si a dogmelor pe care le avem de 2000 de ani sau de la sinoadele ecumenice (nu ecumeniste) ,deci daca vrem sa fim ortodocsi trebuie sa credem in hotararile sfintilor parinti

http://carteromaneasca.wordpress.com...ror-ereziilor/

1. Canonul 10 al Sfintilor Apostoli – „Daca cineva s-ar ruga, chiar si in casa cu cel afurisit (scos din comuniune) acela sa se afuriseasca.’”

2. Canonul 45 al Sfintilor Apostoli – „Episcopul, presbiterul sau diaconul, daca numai s-ar ruga impreuna cu ereticii, sa se afuriseasca, iar daca le-a permis acestora sa savarseasca ceva ca si clerici (sa savarseasca cele sfinte), sa se cateriseasca.”

3. Canonul 46 al Sfintilor Apostoli – „Episcopul sau presbiterul care primesc botezul sau jertfa ereticilor, poruncim sa se cateriseasca. Caci ce intelegere poate sa fie intre Hristos si Veliar? Sau ce parte are credinciosul cu necredinciosul?”

4. Canonul 64 al Sfintilor Apostoli – „Daca vreun cleric sau laic intra in sinagoga iudeilor sau a ereticilor ca sa se roage, sa se cateriseasca si sa se afuriseasca.”

5. Canonul 6 al Sinodului V local de Ia Laodiceea (343) – „Nu este ingaduit ereticilor a intra in casa lui Dumnezeu daca staruie in eres.”

6 Canonul 32 al Sinodului V local de la Laodiceea – „Nu se cuvine a primi binecuvantarile ereticilor, care sunt mai mult absurditati decat binecuvantari.”

7. Canonul 15 al Sinodului al Noualea din Constantinopol (861) „Cei ce propovaduiesc public eresul sau il invata in Biserici, sa fie indepartati de comuniunea cu credinciosii si afurisiti, ca unii ce fac schisma si sfarama unitatea Bisericii.”

8. Din cuvantul Sinodului al VII-lea Ecumenic (Niceea, 787)

„Sa nu faceti nici inovatie, nici omitere in Predania pe care am pazit-o cu evlavie pana acum. Deoarece toti cati s-au pastrat inlauntrul Sfintei Biserici Universale, nu au primit nici adaosuri, nici omiteri. Si cu mare pedeapsa va fi condamnat cel ce va face fie adaugiri, fie omiteri.”

Parintele arhimandrit Arsenic Boca (+1989) „Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor. Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apusului. Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxa, fie ei: arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni, inapoi la Sfanta Traditie, la Dogmele si Canoanele Sfintilor Parinti ale celor sapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Fereasca Dumnezeu!” (Talantii imparatiei, p. 197)

Cucernicul Parinte Gheorghe Calciu: „Intelegerea ecumenica de unire si armonie a lumii este de fapt o forma a miscarilor internationaliste pe plan religios, in care se incearca desfiintarea natiunilor, instituirea unor guverne mondiale, pe care nimeni nu le-a uns si care urmaresc doar gloria lor, buna lor viata si satisfacerea dorintei de a conduce popoarele. Ecumenismul acesta este in sine o actiune diabolica si sunt de acord cu unii teologi greci care spun ca ecumenismul este cea mai mare erezie a secolului nostru… Am sperat ca Romania va fi urmatoarea tara care va iesi din ecumenism.” („Ziua” de Bucuresti, 5 dec. 1998, pg.8)

Sfantul Efrem Sirul (+379) „Vai acelora care se intineaza cu blasfemiatorii eretici! Vai acelora care batjocoresc Dumnezeiestile Scripturi! Vai de cei cati murdaresc sfanta credinta cu eresuri sau incheie vreo intelegere cu ereticii!
Atunci, la a doua venire a Domnului, se va cere de la fiecare din noi marturisirea credintei si unirea Botezului. Si daca am pastrat credinta curata de orice eres si pecetea nestearsa si haina neintinata… Se cuvine ca toti cei ce se apropie de Dumnezeu si vor sa se invredniceasca vietii celei vesnice, sa pazeasca mai înainte de toate Credinta Ortodoxa neintinata. Dar nu trebuie sa fie tradata nepretuita comoara a credintei nici in schimbul dobandirii vreunei vrednicii, nici pentru lingusirile ocarmuitorilor, nici pentru a evita frica de ei.”
„Cuvine-se deci, sa dispretuim orice osteneala pentru dreapta marturisire a Domnului nostru Iisus Hristos… Sa fugi de purtarea familiara fata de schismatici si eretici! Mai mult, sa te feresti de erezia acelora care Il despart in doua pe unicul nostru Domn Iisus Hristos! Acestia cred in chip contrar celor 318 Sfinti Parinti care s-au intrunit la Niceea.”
„Pe eretici, ca pe niste blasfemiatori si vrajmasi ai lui Dumnezeu, Scriptura nu i-a numit oameni, ci caini si lupi si porci si antihristi, dupa cum zice Domnul: Nu dati cele sfinte cainilor! (Matei 7:6). Si Ioan zice ca multi antihristi s-au aratat (I loan 2:18). Pe acestia deci, nu se cuvine sa-i iubim, nici sa ne intretinem cu ei, nici sa ne rugam impreuna cu ei, nici sa mancam impreuna, nici sa-i primim in casa, nici sa-i salutam, ca sa nu ne facem partasi faptelor lor celor viclene.”
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.09.2013, 13:22:42
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Sfantul Ioan Gura de Aur (+ 407) „Daca cineva contraface macar o mica parte a chipului regelui pe moneda regala, in felul acesta o falsifica; la fel si in credinta cea adevarata, acel care va schimba chiar cat de putin in ea, o vatama pe toata. Caci daca, pe de o parte, dogma este rastalmacita, si inger de ar fi, sa nu-l credeti. Nimic nu foloseste viata virtuoasa, daca credinta nu este sanatoasa.”

Daca episcopul sau clericul este viclean in chestiunile credintei, atunci fugi si leapada-te de el, nu numai ca de un om, ci chiar si inger din cer de-ar fi. Cel care doreste mantuire personala, cel care vrea sa fie un adevarat fiu al Bisericii Ortodoxe, acela cauta la corabia lui Noe scapare de potop. Cel care are teama de trasnetul strasnic al anatemei, care omoara sufletul si trupul, acela sa ia asupra-i dulcele jug al dogmelor Bisericii lui Hristos, sa-si imblanzeasca indaratnicia cugetului sau, cu ajutorul legilor bisericesti si sa se supuna in toate maicii sale – Biserica… Dupa mine, pacea nu este aceea care se tine pe saluturile si mesele comune fara rost, ci pacea intru Dumnezeu este cea care vine de la unirea duhovniceasca. Multi distrug astazi tocmai aceasta unire, cand, dintr-o ravna nechibzuita, neluand in seama hotararile noastre si dand mai multa importanta celor iudaice, socotesc pe iudei drept invatatori care merita o incredere mai mare decat Parintii nostri.”

Sfantul Teodor Studitul (+826) „Atunci cand Credinta e primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere. Daca e vorba de Credinta, nimeni nu are dreptul sa zica: „Dar cine sunt eu? Preot, oare? N-am nimic de-a face cu acestea. Sau un carmuitor? Nici acesta nu doreste sa aiba vreun amestec. Sau un sarac care de-abia isi castiga existenta? … Nu am nici cadere, nici vreun interes in chestiunea asta. Daca voi veti tacea si veti ramane nepasatori, atunci pietrele vor striga, iar tu ramai tacut si dezinteresat?”
„Sinodul nu este aceasta: sa se intruneasca simplu ierarhi si preoti, chiar daca ar fi multi; ci sa se intruneasca in numele Domnului, spre pace si spre pazirea canoanelor… si nici unuia dintre ierarhi nu i s-a dat stapanirea de a incalca canoanele, fara numai sa le aplice si sa se alature celor predanisite, si sa urmeze pe Sfintii Parinti cei dinaintea noastra… Sf. loan Gura de Aur a spus deschis ca dusmani ai lui Hristos sunt nu numai ereticii, ci si cei aflati in comuniune cu ei.”

„Avem porunca de la insusi Apostolul Pavel ca, atunci cand cineva invata ori ne sileste sa facem orice alt lucru decat am primit si decat este scris de canoanele Sinoadelor ecumenice si locale, acela urmeaza a fi osandit, ca nefacand parte din clerul sfintit. Nici un sfant nu a incalcat legea lui Dumnezeu; dar nici nu s-ar fi putut numi sfant, daca ar fi calcat-o.”
„Si chiar daca am fi pacatosi in multe, totusi suntem ortodocsi si madulare ale Bisericii Universale, indepartandu-ne de orice erezie si urmand oricarui Sinod recunoscut ca ecumenic sau local. Si nu numai acestora, ci si hotararilor pe care le-au luat si le-au propovaduit Sinoadele. Nici nu este ortodox desavarsit, ci pe jumatate, cel care crede ca are dreapta credinta, dar nu se alatura dumnezeiestilor Canoane.” (Migne, PG Epistola II, 81)

Sfantul Cuvios Teodosie de la Pecerska (+1073)
Pazeste-te, fiule, de cei cu credinta stramba si de toate discutiile lor, caci si pamantul nostru s-a umplut de ei! Numai cel ce traieste in Credinta Ortodoxa isi va mantui sufletul. Fiindca nu exista o alta credinta mai buna, decat curata si sfanta noastra Credinta Ortodoxa … De asemenea, fiule, nu se cade sa lauzi o credinta straina. Cine lauda o credinta straina face la fel ca si cel care-si huleste propria credinta. Cine lauda credinta sa si pe cea straina e un fatarnic si apropiat de erezie … Daca cineva iti spune: ‘Credinta noastra si a voastra este de la Dumnezeu,’ atunci, fiule, raspunde-i asa: ‘Fatarnicule! Cum pot fi amandoua de la Dumnezeu? Nu stii ce spune Scriptura: Este un singur Domn, o singura Credinta, un singur Botez. (Efeseni 4, 5)
Asadar, fiule, fereste-te de acestia si intotdeauna apara-ti credinta ta! Nu te infrati cu ei, ci fugi de ei si intareste-te in credinta ta prin fapte bune! … Fiule, chiar daca va trebui sa mori pentru credinta ta sfanta, du-te cu indrazneala la moarte! Asa au murit si sfintii pentru Credinta, iar acum vietuiesc intru Hristos. “(Patericul pesterilor de la Kiev, 1806)

Sfantul Cuvios Mucenic Cosma Etolianul (+1779) “Eu, crestinii mei, mi-am cheltuit viata studiind timp de cincizeci de ani, am citit si despre preoti si despre necredinciosi, si despre atei si despre eretici, am cercetat adancurile întelepciunii. Toate credintele sunt mincinoase, calpe, toate sunt ale diavolului. Am inteles si acest lucru adevarat, dumnezeiesc, ceresc, desavarsit si pentru mine si pentru voi: numai credinta crestinilor ortodocsi binecredinciosi e buna si sfanta, ca sa credem si sa ne botezam in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Aceasta v-o spun acum, la sfarsit, ca sa va bucurati si sa va veseliti de mii de ori, ca v-ati invrednicit sa fiti crestini ortodocsi, si sa plangeti si sa va tanguiti pentru cei necinstitori de Dumnezeu, necredinciosi si eretici, care umbla in intuneric, in mainile diavolului.”

Evreul imi spune ca Hristosul meu e un copil din flori si Preasfanta Fecioara a mea e o desfranata, iar Sfanta Evanghelie imi spune ca acest lucru e de la diavolul. Mai am acum ochi sa ma uit la evreu? Daca un om ma ocaraste, imi omoara mama, fratii, copiii, dupa care imi scoate ochii, ca si crestin am datoria sa-l iert. Dar sa-L ocarasca ei pe Hristosul meu si pe Preacurata Fecioara a mea! Eu nu vreau sa-i mai vad, dar domniile voastre cum va rabda inima si mai faceti afaceri si tocmeli cu evreii? De ce v-am spus acestea, crestinii mei? Nu ca sa-i omorati pe evrei si sa-i prigoniti, nu, ci ca sa-i plangeti ca L-au lasat pe Dumnezeu si s-au dus cu diavolul. V-am spus ca sa ne caim acum pana mai avem vreme, ca sa nu se intample sa se manie Dumnezeu pe voi si sa ne lase din mana Lui si sa patim si noi ca evreii si chiar mai rau.”

Pe papa Romei sa-l blestemati, fiindca el e cauza.”

„Antihristul e unul papa
, iar nu altul (adica turcul n.n.) cel care e in capul nostru, intelegeti cine, fara sa-i spun numele.”

„Noi avem o porunca ce spune sa anatematizam pe oricine adauga sau nu crede in ceva mic din cele pe care le-au legiuit Parintii Bisericii noastre.” (Stupul Ortodox, 1999)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.09.2013, 13:28:10
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

http://carteromaneasca.wordpress.com...rata-biserica/

De-a lungul celor două mii de ani de existență, numai Credința Ortodoxă a păstrat neschimbată învățătura lui Hristos lăsată Apostolilor precum neschimbată a păstrat și Sfînta Predanie a Sfinților Părinți. Doar Biserica Ortodoxă se ocîrmuiește după cele Șapte Soboare A-Toată-Lumea, numai Biserica Ortodoxă păstrează neschimbate scrierile Sfinților Părinți, doar în Biserica Ortodoxă se țin slujbele primelor veacuri. Și pentru aceasta numai în Biserica Ortodoxă găsim toate Tainele cele Sfinte și dumnezeiești trebuincioase mîntuirii sufletelor noastre. Numai Biserica Ortodoxă a biruit veacurile neatinsă, nepătată și neîntinată, doar Biserica Ortodoxă a dăruit lumii sfinți, sfințenie și sfinte moaște, numai Biserica Ortodoxă va fi singura ce va purta război împotriva „bisericilor” ce vor încerca să o uzurpe.

Drept aceea, doar noi credincioșii ortodocși mărturisim despre Biserică în Crez ca fiind: „Una, Sfîntă, Sobornicească și Apostolească”. Precum un singur crez este, tot așa doar o singură Biserică viază, al cărei cap este Domnul nostru Iisus Hristos. Nu pomenim în crez două Biserici, doi hristoși, două botezuri pentru că avem – ca și Sfinții Apostoli – un Domn, o Credință, un Botez – cel ortodox.

Spre lămurirea acestor vremuri de ispită, Sfîntul Apostol Pavel (+64) dorind ca ucenicii săi în Hristos – creștinii, să fie păziți de comuniunea cu necredincioșii vreunor secte și confesiuni, ne îndeamnă: „Nu vă înjugați la jug străin cu cei necredincioși, căci ce însoțire are dreptatea cu fărădelegea, sau ce împărtășire are lumina cu întunericul, și ce învoire este între Hristos și Veliar, sau ce parte are un credincios cu un necredincios? (2 Corinteni 6:14, 15). Ei mărturisesc că-l cunosc pe Dumnezeu, dar cu faptele lor Îl tăgăduiesc (Tit 1:16). De omul eretic, după întîia și a doua mustrare, depărtează-te, știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de el însuși osîndit! (Tit 3:10, 11). Nu vă lăsați înșelați! Însoțirile rele strică obiceiurile bune!” (1 Corinteni 15:33) .

Din păcate, sectele protestante și romano-catolicii nu-și dau seama că Biserica lui Hristos există deja, și ei ființează în afara ei. Protestantismul și catolicismul nu sunt Biserică! Pentru ca o adunare să poată fi ceea ce Sfinții numesc Biserică este nevoie ca aceasta să păstreze întreagă, neschimbată și ferită de orice „înnoire” toată învățătura de credință, precum au primit-o de la Apostoli Sfinții Părinți ai celor Șapte Soboare. Însă toți Apostolii, Mucenicii și Sfinții ne-au lăsat pecetluit cu sîngele lor o singură, adevărată și dreaptă credință întru o singură, adevărată și dreaptă Biserică – „Biserica Ortodoxă”, adică drept-credincioasă.

Prin anatemizarea catolicismului la anul 1054 s-a pecetluit ruperea papilor apuseni de învățăturile curate ale Sfinților Apostoli. Atunci Biserica Ortodoxă și-a arătat dragostea față de adevărul învățăturilor lui Hristos, tăind după dreptate de pe trupul lui Hristos mlădițele eretice, netemîndu-se niciodată de „replica” puterilor politice și șantajele economice sau militare ale Apusului. Ereticii, fie ei monahi, preoți sau arhierei, trebuie să se teamă de dreptatea Bisericii, și nu Biserica să se înfricoșeze sau să-și împuțineze învățătura de frica sau amenințările mai-marilor veacului. Cine primește neschimbată învățătura celor Șapte Soboare, rămîne în Biserică; dar cine se îndoiește de această învățătură, fie și de o mică parte din ea, nu mai este ortodox. Fie el ierarh sau preot, călugăr sau laic, cel care nesocotește, împuținează sau se îndoiește de adevărul Sfintelor Sinoade, acela se îndoiește de adevărul Ortodoxiei, se îndoiește de Însuși Hristos.

Limpede trebuie să fie pentru oricare dintre ortodocșii – ierarhi, preoți, călugări, teologi sau mireni – ce se pleacă spre comuniunea cu ereticii, că se leapădă pe față de Trupul cel Viu al Bisericii lui Hristos, fapt pentru care aceștia se vor judeca laolaltă cu ereticii alături de care s-au rugat și împărtășit, dar mai ales se vor osîndi pentru sminteala ce o arată celor neîntăriți în credință.

Canonul 64 al Sfinților Apostoli hotărăște: „Dacă vreun cleric sau laic intră în sinagoga iudeilor sau a ereticilor să se roage, să fie caterisit și să se afurisească!”

Pentru ortodocși nu este posibilă unirea cu catolicii atîta timp cît aceștia nu renunță la toate ereziile lor (Filioque, infailibilitate, primat papal, harul creat, purgatoriul, imaculata concepțiune, slujirea cu azimă, botezul prin stropire sau turnare ș.a.), la neo-rînduielile scolastice și nu primesc botezul ortodox prin afundare precum Sfinții Părinți au hotărît. Nu putem uita istoria încă sîngerîndă a uniației catolice din Ardeal și nu putem fi ignoranți la planul demonic de în-globalizare a Ortodoxiei de către Marele Apus.

Astfel chemăm toată suflarea ortodoxă spre a se împotrivi oricăror rugăciuni în comun cu catolicii și protestanții; îndemnăm pe ortodocșii creștini a se opune ereziei ecumeniste care prin „reconciliere și unitate” subminează însăși unimea Bisericii lui Hristos. După Schisma din 1054, toți cuvioșii și mărturisitorii Părinți au luptat împotriva eresurilor papei, a dogmelor mincinoase și expansiunii politice plătind aceasta cu sîngele lor cel preascump. Pentru aceasta Sfîntul Paisie de la Neamț (+1794) spune: „Pe papa, Sfînta Biserică îl afurisește! Și eu împreună cu Biserica, fiul ei fiind, îl afurisesc!” Cuvintele Sfinților au pînă astăzi puterea și lucrarea Duhului Sfînt și ne întăresc a crede că: „Este doar o singură Biserică a lui Hristos – cea Ortodoxă, apostolească și sobornicească, nu mai multe”, după mărturisirea Sfîntului Ierarh Fotie al Constantinopolului.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.09.2013, 13:28:58
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

http://carteromaneasca.wordpress.com...rata-biserica/

De-a lungul celor două mii de ani de existență, numai Credința Ortodoxă a păstrat neschimbată învățătura lui Hristos lăsată Apostolilor precum neschimbată a păstrat și Sfînta Predanie a Sfinților Părinți. Doar Biserica Ortodoxă se ocîrmuiește după cele Șapte Soboare A-Toată-Lumea, numai Biserica Ortodoxă păstrează neschimbate scrierile Sfinților Părinți, doar în Biserica Ortodoxă se țin slujbele primelor veacuri. Și pentru aceasta numai în Biserica Ortodoxă găsim toate Tainele cele Sfinte și dumnezeiești trebuincioase mîntuirii sufletelor noastre. Numai Biserica Ortodoxă a biruit veacurile neatinsă, nepătată și neîntinată, doar Biserica Ortodoxă a dăruit lumii sfinți, sfințenie și sfinte moaște, numai Biserica Ortodoxă va fi singura ce va purta război împotriva „bisericilor” ce vor încerca să o uzurpe.

Drept aceea, doar noi credincioșii ortodocși mărturisim despre Biserică în Crez ca fiind: „Una, Sfîntă, Sobornicească și Apostolească”. Precum un singur crez este, tot așa doar o singură Biserică viază, al cărei cap este Domnul nostru Iisus Hristos. Nu pomenim în crez două Biserici, doi hristoși, două botezuri pentru că avem – ca și Sfinții Apostoli – un Domn, o Credință, un Botez – cel ortodox.

Spre lămurirea acestor vremuri de ispită, Sfîntul Apostol Pavel (+64) dorind ca ucenicii săi în Hristos – creștinii, să fie păziți de comuniunea cu necredincioșii vreunor secte și confesiuni, ne îndeamnă: „Nu vă înjugați la jug străin cu cei necredincioși, căci ce însoțire are dreptatea cu fărădelegea, sau ce împărtășire are lumina cu întunericul, și ce învoire este între Hristos și Veliar, sau ce parte are un credincios cu un necredincios? (2 Corinteni 6:14, 15). Ei mărturisesc că-l cunosc pe Dumnezeu, dar cu faptele lor Îl tăgăduiesc (Tit 1:16). De omul eretic, după întîia și a doua mustrare, depărtează-te, știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de el însuși osîndit! (Tit 3:10, 11). Nu vă lăsați înșelați! Însoțirile rele strică obiceiurile bune!” (1 Corinteni 15:33) .

Din păcate, sectele protestante și romano-catolicii nu-și dau seama că Biserica lui Hristos există deja, și ei ființează în afara ei. Protestantismul și catolicismul nu sunt Biserică! Pentru ca o adunare să poată fi ceea ce Sfinții numesc Biserică este nevoie ca aceasta să păstreze întreagă, neschimbată și ferită de orice „înnoire” toată învățătura de credință, precum au primit-o de la Apostoli Sfinții Părinți ai celor Șapte Soboare. Însă toți Apostolii, Mucenicii și Sfinții ne-au lăsat pecetluit cu sîngele lor o singură, adevărată și dreaptă credință întru o singură, adevărată și dreaptă Biserică – „Biserica Ortodoxă”, adică drept-credincioasă.

Prin anatemizarea catolicismului la anul 1054 s-a pecetluit ruperea papilor apuseni de învățăturile curate ale Sfinților Apostoli. Atunci Biserica Ortodoxă și-a arătat dragostea față de adevărul învățăturilor lui Hristos, tăind după dreptate de pe trupul lui Hristos mlădițele eretice, netemîndu-se niciodată de „replica” puterilor politice și șantajele economice sau militare ale Apusului. Ereticii, fie ei monahi, preoți sau arhierei, trebuie să se teamă de dreptatea Bisericii, și nu Biserica să se înfricoșeze sau să-și împuțineze învățătura de frica sau amenințările mai-marilor veacului. Cine primește neschimbată învățătura celor Șapte Soboare, rămîne în Biserică; dar cine se îndoiește de această învățătură, fie și de o mică parte din ea, nu mai este ortodox. Fie el ierarh sau preot, călugăr sau laic, cel care nesocotește, împuținează sau se îndoiește de adevărul Sfintelor Sinoade, acela se îndoiește de adevărul Ortodoxiei, se îndoiește de Însuși Hristos.

Limpede trebuie să fie pentru oricare dintre ortodocșii – ierarhi, preoți, călugări, teologi sau mireni – ce se pleacă spre comuniunea cu ereticii, că se leapădă pe față de Trupul cel Viu al Bisericii lui Hristos, fapt pentru care aceștia se vor judeca laolaltă cu ereticii alături de care s-au rugat și împărtășit, dar mai ales se vor osîndi pentru sminteala ce o arată celor neîntăriți în credință.

Canonul 64 al Sfinților Apostoli hotărăște: „Dacă vreun cleric sau laic intră în sinagoga iudeilor sau a ereticilor să se roage, să fie caterisit și să se afurisească!”

Pentru ortodocși nu este posibilă unirea cu catolicii atîta timp cît aceștia nu renunță la toate ereziile lor (Filioque, infailibilitate, primat papal, harul creat, purgatoriul, imaculata concepțiune, slujirea cu azimă, botezul prin stropire sau turnare ș.a.), la neo-rînduielile scolastice și nu primesc botezul ortodox prin afundare precum Sfinții Părinți au hotărît. Nu putem uita istoria încă sîngerîndă a uniației catolice din Ardeal și nu putem fi ignoranți la planul demonic de în-globalizare a Ortodoxiei de către Marele Apus.

Astfel chemăm toată suflarea ortodoxă spre a se împotrivi oricăror rugăciuni în comun cu catolicii și protestanții; îndemnăm pe ortodocșii creștini a se opune ereziei ecumeniste care prin „reconciliere și unitate” subminează însăși unimea Bisericii lui Hristos. După Schisma din 1054, toți cuvioșii și mărturisitorii Părinți au luptat împotriva eresurilor papei, a dogmelor mincinoase și expansiunii politice plătind aceasta cu sîngele lor cel preascump. Pentru aceasta Sfîntul Paisie de la Neamț (+1794) spune: „Pe papa, Sfînta Biserică îl afurisește! Și eu împreună cu Biserica, fiul ei fiind, îl afurisesc!” Cuvintele Sfinților au pînă astăzi puterea și lucrarea Duhului Sfînt și ne întăresc a crede că: „Este doar o singură Biserică a lui Hristos – cea Ortodoxă, apostolească și sobornicească, nu mai multe”, după mărturisirea Sfîntului Ierarh Fotie al Constantinopolului.


„Vine timpul, și nu e departe – proorocește Sfîntul Lavrentie al Cernigovului – cînd foarte multe biserici și mănăstiri se vor deschide în slujba Domnului, se vor repara, le vor reface nu numai pe dinăuntru, ci și pe dinafară. Vor auri și acoperișurile bisericilor cît și ale clopotnițelor, dar preoțimea nu va lucra la sufletul credinciosului ci numai la cărămizile lui Faraon. Preotul nu va mai face misiune. Cînd se vor termina lucrările nu se vor putea bucura de slujbe duhovnicești în ele că va veni vremea împărăției lui Antihrist și el va fi pus împărat”.

Mulți vor veni în numele Meu și pe mulți vor înșela. (Matei 24:5) Privitor la cele de mai sus Sfîntul Ioan Iacob Hozevitul (+1960) arată: „Vorbesc și frații mincinoși de sfînta și preadulcea ortodoxie, de dragoste, de curăție pentru fapta bună, de smerenie și de virtute, și ajută obștile creștinești. Cît e de greu pentru ortodocșii cei curați și simpli să înțeleagă pe cine au înaintea lor. Cît e de ușor să fie atrași la ideile lor „filosofice” și să-i creadă! Dacă răscolește cineva adînc în sufletele acestor oameni, va găsi nu dragostea cea fierbinte pentru Dumnezeu, ci închinarea unui idol care se numește OM.”

Sfîntul Dorotei învață: „Nici o răutate și nici unul dintre eresuri, nici însuși diavolul nu poate să înșele pe cineva, decît numai dacă se preface în chipul faptei bune”. După cum și Sfîntul Apostol zice: „Că însuși diavolul se preface în înger de lumină”.

Ce vor trebui să facă ortodocșii atunci cînd își vor vedea mai-marii în comuniune cu ereticii? Ortodocșii sunt obligați să se depărteze de aceștia și să mărturisească dreapta credință, deoarece un episcop – chiar de ar fi patriarh ori papă – a încetat de a mai fi episcop din momentul în care a încetat a mai fi ortodox.

Last edited by antiecumenism; 30.09.2013 at 13:32:53.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.09.2013, 13:36:37
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Proclamatia oficiala a monahilor ortodocsi români, către binecredinciosul popor ortodox român, Sfîntului Sinod si întregii Biserici Ortodoxe de pretutindeni

http://carteromaneasca.wordpress.com...-pretutindeni/

Rămînem înmărmuriti privind la hotărîrile ce reprezentantii Bisericii Ortodoxe le iau privind viata Bisericii ce o păstoresc. Am tot nădăjduit că toate aceste neîmpliniri se vor opri, dar ne-am înselat. Am început să credem că de la înăltimile la care sunt, nu se mai vede calea de întoarcere, că deja este prea tîrziu. Asadar, actele si declaratiile prelatilor Bisericii Ortodoxe referitor la celelalte culte, ne-au pricinuit o adîncă mîhnire si ne supun la o grea încercare duhovnicească, pentru că sunt lucruri nemaiauzite si total contrare credintei Sfintilor Părinti.

Facem un ultim apel către Sfîntul Sinod, pentru numele lui Dumnezeu opriti-vă cît nu e prea tîrziu! Hotărîti iesirea Bisericii Ortodoxe Române din Consiliul Ecumenic, nu mai pîngăriti altarele cu rugăciuni împreună cu ereticii, nu mai primiti pe cei nebotezati ca fii ai Bisericii, nu vă plecati compromisurilor politice si nu ne siluiti libertatea si constiinta cu legitimatii comuniste. Nu mai putem răbda privind noile rînduieli ce desconsideră Sfintele Canoane, cenzurează Sfintii Părinti, ignoră dogmele si hotărîrile Sfintelor Soboare si răstălmăcesc Sfintele Scripturi. Nu introduceti schisme si dezbinări în Biserică, nu încercati să uniti ce e despărtit, căci singurul lucru pe care-l veti reusi e să distrugeti unitatea Ortodoxiei, să fisurati adînc temelia Bisericii si să ridicati cea de-a doua Mare Schismă. În acest ecumenism bolnav, B.O.R. acționează individual, fără încredintarea celorlalte biserici ortodoxe surori, fără a fi împuternicită printr-o hotărîre a vreunui sinod inter-ortodox, putînd fi declarată oricînd ca fiind schismatică și eretică de către celelalte Patriarhii ortodoxe. Veniti-vă în fire si treziti-vă! Atît timp cît veti rămîne cu Hristos, vă vom urma, iar de vă veti pune interesele personale mai presus de cele ale Bisericii, vă vom socoti apostati. Lepădati toate aceste înselari, pentru ca nu cumva poporul urmîndu-vă, să se lepede de Biserica lui Hristos."

Arhim. Haralambie Vasilopoulos -ISTORIA ECUMENISMULUI. Ecumenismul antihristic,papal,protestant,sionist.Masoneria

Arhim. Haralambie Vasilopoulos – Stadiile ecumenismului

Arhim. Haralambie Vasilopoulos- SCOPUL SI PLANUL ECUMENISMULUI

Arhim. Haralambie Vasilopoulos-Ecumenismul dușmanul de moarte al Bisericii Ortodoxe Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească

Arhim. Haralambie Vasilopoulos- MIJLOACELE PE CARE LE ÎNTREBUINȚEAZĂ ECUMENISMUL IMPOTRIVA ORTODOXIEI

Arhim. Haralambie D. Vasilopoulos- PE CINE FOLOSEȘTE ECUMENISMUL DREPT UNELTE DE-ALE SALE

Last edited by antiecumenism; 30.09.2013 at 13:39:00.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.09.2013, 13:55:39
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

http://ortodoxiacatholica.wordpress....sul-anathemei/

Sf IGNATIE Briancianinov: Despre folosul anathemei!


Predică la Duminica Ortodoxiei

Sf. Ignatie Brianceaninov

Iubiți frați! Cuvântul nostru din Duminica Ortodoxiei trebuie să înceapă, în chip firesc, cu întrebarea: Ce este Ortodoxia?

Ortodoxia este adevărata cunoaștere a lui Dumnezeu și cinstire a lui Dumnezeu; Ortodoxia este închinarea la Dumnezeu în Duh și Adevăr; Ortodoxia este proslăvirea lui Dumnezeu prin adevărata Lui cunoaștere și închinare la El; Ortodoxia este proslăvirea de către Dumnezeu, prin dăruirea harului Atotsfântului Duh, a omului care slujește Lui cu adevărat. Duhul este slava creștinilor (Ioan 7, 39). Unde nu este Duhul, acolo nu este Ortodoxie.

Nu este Ortodoxie în învățăturile și filosofările omenești: în ele domnește știința cu nume mincinos, care e roadă a căderii. Ortodoxia este învățătura Sfântului Duh, dată de Dumnezeu oamenilor spre mântuire. Unde nu este Ortodoxie, acolo nu este mântuire. “Cine voiește să se mântuiască, mai înainte de toate se cade lui să țină credința sobornicească, pe care dacă nu o va păzi omul întreagă și fără de prihană, fără nici o îndoială, va pieri pe veci”.

Comoară de mult preț este învățătura Sfântului Duh! Ea e predanisită în Sfânta Scriptură și în sfânta Predanie a Bisericii Ortodoxe. Comoară de mult preț este învățătura Sfântului Duh! În ea e chezășia mântuirii noastre. De mult preț, cu neputință de înlocuit, neasemuită pentru fiecare dintre noi e fericirea sorții noastre veșnice: tot atât de prețioasă, mai presus de orice preț, este și chezășia fericirii noastre veșnice – învățătura Sfântului Duh.

Spre a păstra în noi această chezășie, Sfânta Biserică înșiră astăzi, în auzul tuturor, învățăturile născute și răspândite de satana, prin care se vădește vrăjmășia față de Dumnezeu, care se împotrivesc mântuirii noastre și caută să ne-o răpească. Ca pe niște lupi răpitori, ca pe niște șerpi aducători de moarte, ca pe niște hoți și ucigași, Biserica înfierează aceste învățături; păzindu-ne de ele și chemându-i să iasă din tărâmul pierzaniei pe cei amăgiți de ele, ea dă anatemei aceste învățături și pe cei ce se țin de ele cu îndărătnicie.

Cuvântul anatema înseamnă îndepărtare, lepădare. Când Biserica dă anatemei o învățătură, asta înseamnă că învățătura cu pricina cuprinde hulă asupra Sfântului Duh, și pentru mântuire este de trebuință ca ea să fie lepădată și îndepărtată cum este îndepărtată otrava de mâncare.

Când este dat anatemei un om asta înseamnă că omul cu pricina și-a însușit cu hotărâre învățătura hulitoare, lipsindu-se prin ea de mântuire pe sine și pe semenii săi, cărora le împărtășește felul său de a gândi.

Când cineva se hotărăște să părăsească învățătura hulitoare și să primească învățătura pe care o ține Biserica Ortodoxă, el e îndatorat, după rânduielile Bisericii Ortodoxe, să dea anatemei învățătura mincinoasă pe care o ținea până atunci și care îl ținea în pierzare, înstrăinându-l de Dumnezeu, făcându-l să rămână vrăjmaș lui Dumnezeu, hulitor al Sfântului Duh, părtaș al satanei.

Ereziile, fiind fapte trupești, roade ale cugetării trupești, sunt născocite de către duhurile căzute. “Fugiți de ereziile cele fără de Dumnezeu”, spune Sfântul Ignatie Teoforul, “căci sunt născocire a diavolului, a șarpelui, începătorului răutății”. Nu trebuie să ne mirăm de asta: duhurile căzute s-au coborât din înălțimea vredniciei duhovnicești și au căzut în cugetarea trupească mai mult decât oamenii. Oamenii au putința să treacă de la cugetarea trupească la cea duhovnicească; duhurile căzute sunt lipsite de această putință. Oamenii nu sunt supuși unei atât de puternice înrâuriri a cugetării trupești, fiindcă în ei binele cel firesc nu a fost nimicit, precum în duhuri, de cădere.

În oameni, binele este amestecat cu răul, și ca atare este netrebnic; în duhurile căzute domnește și lucrează numai răul. Cugetarea trupească a dobândit în privința duhurilor dezvoltarea cea mai cuprinzătoare și deplină pe care o putea atinge.

Păcatul lor de căpetenie este ura înverșunată față de Dumnezeu, ce se vădește printr-o înfricoșătoare și necontenită hulă împotriva Lui. Ele s-au trufit înaintea lui Dumnezeu Insuși; au prefăcut supunerea față de Dumnezeu, care este firească pentru zidire, într-o neîncetată lucrare împotriva Lui, într-o neîncetată vrăjmășie. Din această pricină, căderea lor este adâncă și rana morții veșnice cu care sunt ele rănite este cu neputință de tămăduit.

Patima lor de căpetenie este trufia; ele au o monstruoasă și prostească slavă deșartă; află plăcere în toate felurile păcatului, petrec necontenit în acestea, trecând de la un păcat la altul. Ele se târăsc și în iubirea de argint, și în îmbuibarea pântecelui, și în preacurvie. Neavând putința de a săvârși păcatele trupești cu trupul, duhurile căzute le săvârșesc cu închipuirea și cu simțirea; ele au împropriat firii netrupești păcatele proprii trupului; ele au dezvoltat în sine păcatele ce nu sunt proprii firii lor neasemuit mai mult decât pot fi acestea dezvoltate între oameni.

A căzut din cer, spune Prorocul despre heruvimul căzut, luceafărul cel ce răsărea dimineața, zdrobitu-s-a pe pământ. Tu ai zis întru cugetul tău: în cer mă voi sui, deasupra stelelor cerului voi pune scaunul meu… fi-voi asemenea Celui preaînalt. Iar acum în iad te vei pogorî, și în temeliile pământului… fi-vei lepădat în munți ca un mort (Is. 14, 12-15, 19).

Duhurile căzute, purtând în sine temeiul tuturor păcatelor, se străduiesc să-i atragă în toate păcatele pe oameni, cu scopul și cu setea de a-i da pierzării. Ele ne atrag în felurita desfătare a trupului, în iubirea de câștig, în iubirea de slavă, zugrăvindu-ne în culorile cele mai vii și mai atrăgătoare obiectele acestor patimi. Ele se străduiesc să ne atragă mai ales în trufie, din care odrăslesc precum verdețurile din semințe vrăjmășia față de Dumnezeu și hula împotriva Lui.

Păcatul hulei împotriva lui Dumnezeu, care alcătuiește miezul tuturor ereziilor, este păcatul cel mai greu, care este propriu duhurilor căzute și alcătuiește însușirea lor cea mai aparte.

Duhurile căzute se străduiesc să acopere toate păcatele cu o mască plăcută, numită în scrierile ascetice ale Părinților îndreptățiri. Ele fac asta cu scopul ca oamenii să fie amăgiți mai lesne, să se învoiască mai ușor la primirea păcatului.

La fel fac ele și cu hula împotriva lui Dumnezeu: se străduiesc să o acopere cu nume mărețe, cu o retorică pompoasă, cu o filozofie elevată. Cumplită armă sunt în mâinile duhurilor ereziile! Ele au pierdut popoare întregi răpindu-le fără ca acelea să bage de seamă creștinismul, înlocuind creștinismul cu o învățătură hulitoare, împodobind această învățătură ucigașă cu numele de creștinism purificat, adevărat, restaurat.

Erezia este un păcat săvârșit, în primul rând, cu mintea. Acest păcat, fiind primit de minte, se împărtășește duhului, se revarsă asupra trupului, spurcă chiar trupul nostru, ce are putința de a primi sfințire din împărtășirea cu harul dumnezeiesc și de a se spurca și molipsi prin împărtășirea cu duhurile căzute. Acest păcat este cu greu băgat de seamă și anevoie priceput pentru cei care nu cunosc bine creștinismul, și ca atare prinde lesne în cursele sale simplitatea, neștiința, mărturisirea nepăsătoare și superficială a creștinismului.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.09.2013, 13:56:37
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Erezia, fiind păcat greu, păcat de moarte, se vindecă ușor și hotărâtor – ca păcat al minții -prin darea ei nefățarnică, din toată inima, anatemei. Sfântul Ioan Scărarul a zis: “Sfânta Biserică sobornicească îi primește pe eretici când ei dau anatemei fără fățărnicie erezia lor, și îndată îi învrednicește de Sfintele Taine; iar pe cei căzuți în curvie, chiar dacă își mărturisesc și părăsesc păcatul, poruncește, urmând apostoleștilor rânduieli, să fi despărțiți de Sfintele Taine pentru mulți ani”.

Urma lăsată de păcatul trupesc rămâne în om și după mărturisirea păcatului, și după părăsirea lui; urma lăsată de erezie e nimicită îndată după lepădarea ei. Fără această doctorie, otrava hulei împotriva lui Dumnezeu rămâne în duhul omenesc și nu încetează a-l clătina cu nedumeriri și îndoieli pricinuite de împreună-simțirea netăiată din rădăcină față de erezie; rămân gânduri ce se ridică împotriva înțelegerii lui Hristos (II Cor. 9, 5), ce fac anevoioasă mântuirea pentru cel ținut în legăturile lor, ținut în legăturile nesupunerii și împotrivirii față de Hristos, pentru cel ce rămâne în împărtășire cu satana.

Doctoria anatemei a fost întotdeauna socotită ca neapărat trebuincioasă de către Sfânta Biserică în privința cumplitei boli a ereziei. Când Fericitul Teodorit, episcopul Cirului, dorind să se îndreptățească în privința învinuirilor aruncate asupra lui, Părinții i-au cerut ca mai întâi de toate să-l dea anatemei pe ereziarhul Nestorie. Teodorit, care se lepădase de Nestorie, dar nu așa de hotărât cum se lepădase de el Biserica, a vrut să dea lămuriri. Părinții i-au cerut iarăși să dea anatemei cu hotărâre, fără alte explicații, pe Nestorie și învățătura acestuia. Teodorit a vrut din nou să dea lămuriri, însă Părinții au cerut iarăși ca el să dea anatemei pe Nestorie, amenințând că altminteri îl vor socoti eretic pe însuși Teodorit. Teodorit a rostit anatema asupra lui Nestorie și a tuturor învățăturilor eretice ale acelei vremi. Părinții au dat slavă lui Dumnezeu, l-au proclamat pe Teodorit păstor ortodox, iar Teodorit nu a mai cerut să dea lămuriri, căci lepădase din sufletul său pricinile care îl făceau să simtă nevoia de a da lămuriri.

Așa stau lucrurile între duhul omenesc și înfricoșătoarea boală a ereziei.

Auzind astăzi amenințătoarea vestire a doctoriei duhovnicești, să o primim cu înțelegere adevărată și, dând-o sufletelor noastre, să lepădăm fără fățărnicie și în chip hotărâtor acele pierzătoare învățături pe care Biserica le va lovi cu anatema spre mântuirea noastră. Chiar dacă le-am lepădat întotdeauna, să întărim glasul prin care le leapădă Biserica.

Libertatea, ușurimea, puterea duhovnicească pe care le vom simți negreșit în noi ne mărturisesc dreptatea acestei lucrări bisericești și adevărul învățăturii vestite în ea.

Biserica vestește: “Pe cei care robesc înțelegerea lor spre ascultarea de dumnezeiasca Descoperire și se nevoiesc pentru ea îi fericim și îi lăudăm; pe cei care se împotrivesc adevărului, dacă nu s-au pocăit înaintea Domnului, noi, așteptând întoarcerea și pocăința lor, dacă nu au voit să urmeze Sfintei Scripturi și Predanii a Bisericii, îi îndepărtăm și îi dăm anatemei”.

“Celor care tăgăduiesc ființarea lui Dumnezeu și spun că această lume este de sine fiitoare, că totul se săvârșește în ea fără purtarea de grijă a lui Dumnezeu: anatema”.

“Celor care spun că Dumnezeu nu este duh, ci materie, care nu-L recunosc ca Drept, Milostiv, Preaînțelept, Atoateștiutor și rostesc hule de acest fel: anatema”.

“Celor care cutează a spune că Fiul lui Dumnezeu nu este de o ființă și de o cinste cu Tatăl, și nici Duhul Sfânt; care nu mărturisesc că Tatăl, Fiul și Sfântul Duh sunt un singur Dumnezeu: anatema”.

“Celor care își îngăduie a spune că pentru mântuirea și curățirea noastră de păcate nu sunt de trebuință venirea în lume după trup a Fiului lui Dumnezeu, patimile Lui cele de voie, moartea și învierea: anatema”.

“Celor care nu recunosc răscumpărarea prin har, cea propovăduită de Evanghelie, ca singurul mijloc de îndreptățire a noastră înaintea lui Dumnezeu: anatema”.

“Celor care cutează a spune că Prea Curata Fecioară Măria nu a fost mai înainte de naștere, întru naștere și după naștere Fecioară: anatema”.

“Celor care nu cred că Sfântul Duh i-a înțelepțit pe Proroci și pe Apostoli, că prin ei ne-a vestit nouă adevărata cale spre mântuire, dând mărturie despre ea prin minuni, că El și acum sălășluiește în inimile creștinilor credincioși și adevărați, povățuindu-i la tot adevărul: anatema”.

“Celor care tăgăduiesc nemurirea sufletului, sfârșitul veacului, judecata ce va să fie și răsplătirea veșnică în ceruri pentru faptele bune, precum și osândirea pentru păcate: anatema”.

“Celor care tăgăduiesc Tainele Sfintei Biserici a lui Hristos: anatema”.

“Celor care tăgăduiesc soboarele Sfinților Părinți și cele predanisite de către dânșii, ce împreună-glăsuiesc cu dumnezeiasca Descoperire, fiind păzite cu evlavie de Biserica drept slăvitoare și sobornicească: anatema”.

Adevărul dumnezeiesc S-a înomenit spre a ne mântui prin Sine pe noi, cei pierduți în urma primirii și însușirii minciunii aducătoare de moarte. De veți rămâne în cuvântul Meu, vestește El, de veți primi învățătura Mea și veți rămâne credincioși ei, cu adevărat ucenici ai Mei sunteți; și veți cunoaște Adevărul, și Adevărul vă va slobozi pe voi (Ioan 8, 31-32).

A rămâne credincios învățăturii lui Hristos poate numai acela care leapădă și va lepăda cu hotărâre toate învățăturile care au fost, sunt și vor fi născocite de duhurile lepădate și de oamenii lepădați, învățături vrăjmașe învățăturii lui Hristos, învățăturii lui Dumnezeu, care pun în primejdie întregimea și curăția ei. “In neștirbită întregime este păstrată învățătura de Dumnezeu descoperită numai și numai în sânul Bisericii Ortodoxe de Răsărit. Amin.
Reply With Quote
Răspunde