Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.01.2014, 14:26:08
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit Intamplare din patericul egiptean

Buna ziua
Stie cineva cui avva ii apartine o istorioara despre un tanar care se duce la un avva batran ca sa il intrebe din dogme, scriptura, lucruri mai filozofice. Dar avva nu ii spunea nimic. Atunci tanarul iese de la avva, si intalnindu-se cu ucenicul batranului ii spune ca a batut atata drum pana acolo, iar avva nu ii spune nimic. Atunci ucenicul se duce si il intreaba pe avva de ce nu vorbeste cu tanarul, iar acesta ii spune ca lucrurile despre care il intreaba, el nu le stie. Atunci ucenicul se duce la tanar si ii spune sa il intrebe pe avva despre paza gandurilor, rugaciune, lupta cu patimile, lucruri care tineau de duhovnicie, iar nu de filozofie.
Cui avva ii este atribuita aceasta intamplare?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.01.2014, 14:29:09
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Buna ziua
Stie cineva cui avva ii apartine o istorioara despre un tanar care se duce la un avva batran ca sa il intrebe din dogme, scriptura, lucruri mai filozofice. Dar avva nu ii spunea nimic. Atunci tanarul iese de la avva, si intalnindu-se cu ucenicul batranului ii spune ca a batut atata drum pana acolo, iar avva nu ii spune nimic. Atunci ucenicul se duce si il intreaba pe avva de ce nu vorbeste cu tanarul, iar acesta ii spune ca lucrurile despre care il intreaba, el nu le stie. Atunci ucenicul se duce la tanar si ii spune sa il intrebe pe avva despre paza gandurilor, rugaciune, lupta cu patimile, lucruri care tineau de duhovnicie, iar nu de filozofie.
Cui avva ii este atribuita aceasta intamplare?
Cărui avva...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.01.2014, 15:03:42
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Buna ziua
Stie cineva cui avva ii apartine o istorioara despre un tanar care se duce la un avva batran ca sa il intrebe din dogme, scriptura, lucruri mai filozofice. Dar avva nu ii spunea nimic. Atunci tanarul iese de la avva, si intalnindu-se cu ucenicul batranului ii spune ca a batut atata drum pana acolo, iar avva nu ii spune nimic. Atunci ucenicul se duce si il intreaba pe avva de ce nu vorbeste cu tanarul, iar acesta ii spune ca lucrurile despre care il intreaba, el nu le stie. Atunci ucenicul se duce la tanar si ii spune sa il intrebe pe avva despre paza gandurilor, rugaciune, lupta cu patimile, lucruri care tineau de duhovnicie, iar nu de filozofie.
Cui avva ii este atribuita aceasta intamplare?
Este vorba despre avva Pimen,apoftegma nr.8 din linkul de mai jos.
http://www.pateric.ro/despre-avva-pimen/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.01.2014, 21:30:18
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Si pentru ca s-ar putea ca nu toti sa intre si sa citeasca despre acea intamplare, incerc sa usurez cautarile si sa redau mai jos intamplarea cu pricina. Dar, tare de folos ar fi, daca ne-am face timp si am citi cat mai multe care sunt cuprinse pe-acolo. Poate n-ar strica chiar sa "le aducem" pe-aici din cand in cand, macar pe cele care ne plac mai mult, desi greu putem alege, fiindca toate sunt de spuse in Duh, si sunt cuprinse de o mare intelepciune:

S-a dus un frate odată din părțile avvei Pimen în străinătate și a ajuns la un schivnic acolo; era tare bun și mulți veneau la el. Fratele îi spuse cele despre avva Pimen. Auzind de virtutea lui i-a venit dor să-l vadă. Întorcându-se fratele în Egipt, după o vreme, s-a dus schivnicul din străinătate în Egipt la fratele care venise la el odinioară – că acela îi spusese unde locuiește. Văzându-l se minună și se bucură mult. Schivnicul spuse: fii bun, du-mă la avva Pimen. El îl luă, mergând la bătrân și îi dădu de știre cele despre el:
– E un om mare și de o mare bunătate, și are mare cinste în ținutul lui. I-am dat de știre despre tine, și, dorind să te cunoască, a venit aici.
Atunci el l-a primit cu bucurie, și s-au îmbrățișat, așezându-se, iar străinul a început să vorbească din Scriptură despre lucruri duhovnicești și cerești. Atunci avva Pimen și-a întors fața și nu i-a răspuns. Văzând că nu vorbește cu el, a ieșit mâhnit și îi zise fratelui care-l adusese: în zadar am făcut toată călătoria; am venit la bătrân, iar el nu dorește să vorbească cu mine.
Fratele intră la avva Pimen și îi spuse:
– Avvo, de dragul tău a venit acest om mare, care are atâta slavă în ținutul lui; de ce nu vorbești cu el?
– El e din cei de sus și vorbește de lucruri cerești, eu sunt din cele de jos și vorbesc de lucruri pământești. Dacă vorbea cu mine despre patimile sufletului, i-aș fi răspuns; dacă mi-a vorbit despre cele duhovnicești, la astea nu mă pricep.
Fratele ieși, spunându-i: bătrânul nu vorbește curând din Scriptură, dar dacă îi vorbește cineva despre patimile sufletului, îi răspunde.
El fu cuprins de remușcare181(katanygeis.) și intră la bătrân, spunându-i: ce să fac, avvo, că mă stăpânesc patimile sufletului?
Bătrânul îl primi cu bucurie zicându-i: acum bine ai venit; deschide-ți gura pentru acestea, și o voi umple de bunătăți182(Psalmi 80, 11.).
El, foarte folosit, îi zise: într-adevăr aceasta este calea adevărată. Apoi, se întoarse în ținutul lui, mulțumind lui Dumnezeu că s-a învrednicit să se întâlnească cu un asemenea sfânt.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.01.2014, 22:15:12
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Un frate îl întrebă pe avva Pimen:
– Am făcut păcat mare și vreau să mă pocăiesc trei ani.
– E mult.
– Dar până-ntr-un an?
– E mult.
Cei de față ziseră:
– Până în patruzeci de zile?
– E mult. Apoi adăugă: eu așa spun, dacă din toată inima se pocăiește omul, și nu păcătuiește mai departe, și în trei zile îl primește Dumnezeu.

*************************

A mai spus avva Pimen: nu locui în locul unde-i vezi pe unii că au pizmă pe tine, fiindcă nu înaintezi.

*************************

A mai zis: este câte un om care pare că tace, dar inima lui îi osândește pe alții; unul ca acesta vorbește neîncetat; și este câte unul care de dimineața până seara vorbește, și rămâne tăcut, adică nu vorbește nimic fără folos.

**************************

L-a întrebat un frate pe avva Pimen:
– Dacă văd ceva, ești de părere să spun altora?
– E scris „cine răspunde înainte de a asculta cuvântul, nechibzuință îi e, și defăimare“. Dacă ești întrebat, spune, dacă nu, taci.

***************************

L-a întrebat un frate pe avva Pimen:
– Dacă-i dau fratelui meu puțină pâine sau altceva, demonii pângăresc fapta, ca și cum ar veni din plăcere omenească.
– Și dacă vine din plăcere omenească, noi trebuie totuși să-i dăm cele trebuincioase fratelui.
Și i-a spus pilda aceasta:
– Doi plugari locuiau în același sat, iar unul dintre ei, semănând, a treierat puține (roade) și cu neghină, pe când celălalt, neîngrijindu-se să semene, n-a secerat nimic-nimic. Dacă vine foamete, care din cei doi va trăi?
– Cel care a treierat puține roade, și cu neghină.
– Așa și noi, să semănăm câte puțin, fie și cu neghină, ca să nu murim de foame.

***************************

Un frate l-a întrebat pe avva Pimen:
– Mi-a rămas o moștenire; ce să fac cu ea?
– Du-te și peste trei zile vino, că o să-ți spun.
El veni, cum îi hotărâse bătrânul, care îi spuse:
– Ce să-ți spun, frate? Dacă-ți spun „dă-o la biserică“, acolo se fac ospețe. Dacă-ți spun „dă-o neamurilor tale“, atunci n-ai răsplată. Dacă-ți spun „dă-o săracilor“, ești fără grijă. Deci fă ce vrei, nu e treaba mea.

Eu mai inteleg asta si sub alta forma: "Dă din ce ai mai scump si nu din ce-ti prisoseste. Ca daca duci la biserica din ce ai mai scump, dar celor saraci nu faci milostenie pretextand ca nu ai, desi daca ti-ar cere Biserica... ai gasi, inseamna ca esti fatarnic, fiindca vrei sa-i slujesti Bisericii, dar Il neglijezi pe Hristos!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.01.2014, 00:27:25
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Un frate îl întrebă pe avva Pimen:
– Am făcut păcat mare și vreau să mă pocăiesc trei ani.
– E mult.
– Dar până-ntr-un an?
– E mult.
Cei de față ziseră:
– Până în patruzeci de zile?
– E mult. Apoi adăugă: eu așa spun, dacă din toată inima se pocăiește omul, și nu păcătuiește mai departe, și în trei zile îl primește Dumnezeu.

*************************

A mai spus avva Pimen: nu locui în locul unde-i vezi pe unii că au pizmă pe tine, fiindcă nu înaintezi.

*************************

A mai zis: este câte un om care pare că tace, dar inima lui îi osândește pe alții; unul ca acesta vorbește neîncetat; și este câte unul care de dimineața până seara vorbește, și rămâne tăcut, adică nu vorbește nimic fără folos.

**************************

L-a întrebat un frate pe avva Pimen:
– Dacă văd ceva, ești de părere să spun altora?
– E scris „cine răspunde înainte de a asculta cuvântul, nechibzuință îi e, și defăimare“. Dacă ești întrebat, spune, dacă nu, taci.

***************************

L-a întrebat un frate pe avva Pimen:
– Dacă-i dau fratelui meu puțină pâine sau altceva, demonii pângăresc fapta, ca și cum ar veni din plăcere omenească.
– Și dacă vine din plăcere omenească, noi trebuie totuși să-i dăm cele trebuincioase fratelui.
Și i-a spus pilda aceasta:
– Doi plugari locuiau în același sat, iar unul dintre ei, semănând, a treierat puține (roade) și cu neghină, pe când celălalt, neîngrijindu-se să semene, n-a secerat nimic-nimic. Dacă vine foamete, care din cei doi va trăi?
– Cel care a treierat puține roade, și cu neghină.
– Așa și noi, să semănăm câte puțin, fie și cu neghină, ca să nu murim de foame.

***************************

Un frate l-a întrebat pe avva Pimen:
– Mi-a rămas o moștenire; ce să fac cu ea?
– Du-te și peste trei zile vino, că o să-ți spun.
El veni, cum îi hotărâse bătrânul, care îi spuse:
– Ce să-ți spun, frate? Dacă-ți spun „dă-o la biserică“, acolo se fac ospețe. Dacă-ți spun „dă-o neamurilor tale“, atunci n-ai răsplată. Dacă-ți spun „dă-o săracilor“, ești fără grijă. Deci fă ce vrei, nu e treaba mea.

Eu mai inteleg asta si sub alta forma: "Dă din ce ai mai scump si nu din ce-ti prisoseste. Ca daca duci la biserica din ce ai mai scump, dar celor saraci nu faci milostenie pretextand ca nu ai, desi daca ti-ar cere Biserica... ai gasi, inseamna ca esti fatarnic, fiindca vrei sa-i slujesti Bisericii, dar Il neglijezi pe Hristos!
Cita frumusete divina adunata in citeva cuvinte !
Si ce invataturi si sfaturi de aur pe care daca nu le citesti si nu le recitesti toata viata (cititul la Psaltire si la Pateric... invatatul acestora pe de rost, sunt mintuitoare ele singure ! Adica fara alte canoane si ascultari marete !) nu ai de unde sa gasesti raspunsul cel bun atunci cind Domnul ne va cerceta exact cu aceleasi nevoi pt. care au fost facute aceste raspunsuri !

Extrem de frumos !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 16.01.2014 at 00:42:59.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.01.2014, 00:50:00
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Cita frumusete divina adunata in citeva cuvinte !
Si ce invataturi si sfaturi de aur pe care daca nu le citesti si nu le recitesti toata viata (cititul la Psaltire si la Pateric... invatatul acestora pe de rost, sunt mintuitoare ele singure ! Adica fara alte canoane si ascultari marete !) nu ai de unde sa gasesti raspunsul cel bun atunci cind Domnul ne va cerceta exact cu aceleasi nevoi pt. care au fost facute aceste raspunsuri !

Extrem de frumos !
Frate Zaharia, da' bine ca te mai vad pe la noi, ca tare rar iti mai dai cu parerea. Acu', sa nu te las fara raspuns, voi adauga o alta "perla" din acelasi pateric:
A mai zis, că pe când ședeau odată bătrânii la masă, avva Alonie îi slujea, în picioare; iar ei văzându-l, l-au lăudat. El însă nu răspunse nicidecum. Atunci unul îi spuse deoparte:
– De ce nu le-ai răspuns bătrânilor care te-au lăudat?
– Dacă le răspundeam, ar fi fost ca și cum aș fi primit lauda.


Frumusetea si duhul acestor vorbe, m-au determinat sa le pun "sub lupa", poate le este si altora de folos.
Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde