Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 15.04.2013, 01:36:48
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

De câte ori îi batem pe copii, ei ne răspund astfel, rușinîndu-ne foarte...:

http://www.youtube.com/watch?v=94UqJQiTcgk

http://www.youtube.com/watch?v=Lyn9IoEQiAo

"Vreau și eu lumină pentru viața mea" - spune copilul...
Nu-l mai bateți, părinți dreptmăritori, în genunchi cu umilință vă rog, nu-l mai bateți oricâte boroboațe ar face!

Last edited by cezar_ioan; 15.04.2013 at 01:48:19.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 15.04.2013, 01:57:00
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Poate se va întreba cineva de ce am postat momente din viața ... "sectanților"...
Poate îmi veți reproșa că mă dezic de Ortodoxie și că sunt, de fapt, un lup în haine de oaie, cum am auzit că se spune la noi... Că fac prozelitism pe față, cu nerușinare...

Ei bine, creștin ortodox fiind eu, găsesc că singurul lucru creștinesc și ortodox pe care îl pot face este să spun acestor copii și părinților și educatorilor lor care aparțin unei confesiuni creștine: Bravo, din toată inima! Jos pălăria! Domnul să vă binecuvinteze!

În fine, puțină euritmie: http://www.youtube.com/watch?v=bg985TwA5-8

Last edited by cezar_ioan; 15.04.2013 at 03:03:10.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 15.04.2013, 18:35:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Poate se va întreba cineva de ce am postat momente din viața ... "sectanților"...
Poate îmi veți reproșa că mă dezic de Ortodoxie și că sunt, de fapt, un lup în haine de oaie, cum am auzit că se spune la noi... Că fac prozelitism pe față, cu nerușinare...

Ei bine, creștin ortodox fiind eu, găsesc că singurul lucru creștinesc și ortodox pe care îl pot face este să spun acestor copii și părinților și educatorilor lor care aparțin unei confesiuni creștine: Bravo, din toată inima! Jos pălăria! Domnul să vă binecuvinteze!

În fine, puțină euritmie: http://www.youtube.com/watch?v=bg985TwA5-8
faptul că recunoști o valoare între membrii altei confesiuni, înseamnă mult. ești o piatră rară.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 15.04.2013, 22:34:48
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
mă magulesti cu comentariul tău. și recunosc, simti o stare de bine când cineva te laudă, în orice fel.
dar, ca să fiu sincer, eu nu îl caut pe Hristos.
eu caut adevărul, oricare ar fi el.
acum sunt aproape sigur că teoria evoluției este adevărată.
acum 15 ani, eram sigur de existența lui Dumnezeu.
concluzia? sunt sigur, doar că nu sunt sigur de nimic. dar nu deznadajduiesc niciodată. pentru că nu mă opresc din căutare niciodată.
ce este adevărul absolut? dacă l-aș ști, i-aș face de rușine pe toți filozofii omenirii. tocmai de aceea nu o sa-l aflu vreodată.
sau mai știi? poate deja cineva l-a formulat candva.
Da, poate deja Cineva l-a formulat cândva...
Tocmai de aceea, merită să căutați în continuare! :)
P. S. De ce oare, pe parcursul scurtei noastre existențe în lumea aceasta, tânjim din întreaga noastră ființă după aflarea adevărului absolut, după viață și perfecțiune în toate, deși conștientizăm atât de clar că suntem muritori, condamnați să trăim într-o lume imperfectă și limitată?... Oare nu cumva tocmai pentru că sensul existenței noastre... transcende lumea și istoria... de fapt, prefer să mă opresc aici, ca nu cumva să credeți că mi-am pus în gând să ofer răspunsuri definitive, să repet șabloane și formule...
Gândirea liberă, luminată și călăuzită de harul credinței statornice sau de dorința profundă a căutării adevărului, este una dintre valorile esențiale aduse de Hristos în lumea aceasta: "Caută și vei afla. Bate și ți se va deschide".
De aceea, în opinia mea, "liber-cugetătorii" autentici pot fi împărțiți în două categorii:
1. cei care caută neîncetat, având convingerea (sau măcar nădejdea) că vor găsi cândva;
2. credincioșii autentici.
Ateii vehemenți pe de o parte și "credincioșii" habotnici, superficiali, formaliști și intoleranți pe de altă parte au uitat (dacă au știut-o vreodată) faptul că libertatea gândirii și a duhului este, poate, alături de iubire și credință, cel mai important bun spiritual al ființei umane, care ne poate deschide orizontul duhovnicesc și intelectual până la cunoașterea și trăirea relației personale cu Dumnezeu.
Cei indiferenți față de credință sau obsedați de combaterea acesteia, precum și "credincioșii" care transformă credința în ideologie și colecție de definiții arhaice ignoră, "cu voie sau fără de voie, cu știință sau cu neștiință", chemarea mereu actuală pe care Hristos ne-o adresează: "Cere și ți se va da. Caută și vei afla. Bate și ți se va deschide". Cu alte cuvinte (dacă mi-ar fi îngăduit să reformulez cuvintele Sale): fiți liberi și aveți încredere!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #235  
Vechi 15.04.2013, 23:01:34
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Da, poate deja Cineva l-a formulat cândva...
Tocmai de aceea, merită să căutați în continuare! :)
P. S. De ce oare, pe parcursul scurtei noastre existențe în lumea aceasta, tânjim din întreaga noastră ființă după aflarea adevărului absolut, după viață și perfecțiune în toate, deși conștientizăm atât de clar că suntem muritori, condamnați să trăim într-o lume imperfectă și limitată?... Oare nu cumva tocmai pentru că sensul existenței noastre... transcende lumea și istoria... de fapt, prefer să mă opresc aici, ca nu cumva să credeți că mi-am pus în gând să ofer răspunsuri definitive, să repet șabloane și formule...
Gândirea liberă, luminată și călăuzită de harul credinței statornice sau de dorința profundă a căutării adevărului, este una dintre valorile esențiale aduse de Hristos în lumea aceasta: "Caută și vei afla. Bate și ți se va deschide".
De aceea, în opinia mea, "liber-cugetătorii" autentici pot fi împărțiți în două categorii:
1. cei care caută neîncetat, având convingerea (sau măcar nădejdea) că vor găsi cândva;
2. credincioșii autentici.
Ateii vehemenți pe de o parte și "credincioșii" habotnici, superficiali, formaliști și intoleranți pe de altă parte au uitat (dacă au știut-o vreodată) faptul că libertatea gândirii și a duhului este, poate, alături de iubire și credință, cel mai important bun spiritual al ființei umane, care ne poate deschide orizontul duhovnicesc și intelectual până la cunoașterea și trăirea relației personale cu Dumnezeu.
Cei indiferenți față de credință sau obsedați de combaterea acesteia, precum și "credincioșii" care transformă credința în ideologie și colecție de definiții arhaice ignoră, "cu voie sau fără de voie, cu știință sau cu neștiință", chemarea mereu actuală pe care Hristos ne-o adresează: "Cere și ți se va da. Caută și vei afla. Bate și ți se va deschide". Cu alte cuvinte (dacă mi-ar fi îngăduit să reformulez cuvintele Sale): fiți liberi și aveți încredere!
Completez mesajul anterior, ca nu cumva unii dintre colegii de forum să-mi reproșeze faptul că... aș îndemna la necredință, scepticism sau relativism dogmatic.
Pentru noi, cei deja miluiți cu DARUL nemeritat al credinței, gândirea liberă nu presupune îndoială, ci căutare a lui Hristos, de dragul Său și împreună cu El! Nouă Domnul ne adresează cuvintele: "dacă rămâneți în cuvântul Meu, veți fi cu adevărat ucenici ai Mei; și veți cunoaște Adevărul, iar Adevărul vă va face liberi".
"O, Adevăr, Adevăr! Cât de duios suspină sufletul meu după Tine" - I se adresa lui Hristos, cu mirare și cu dor, Fericitul Augustin.
Toți ne aflăm pe drumul căutării, doar că noi, cei care deja credem, suntem... "elevii" mai slabi, cărora Învățătorul Cel divin ne-a dat de-a gata lecțiile pe care n-am fi fost în stare să le-nțelegem altfel, iar cei pe care i-am numit "căutători" (din a căror categorie cred că face parte domnul Dumitru) sunt "olimpicii" de care Hristos Se ascunde, pe care-i pune la încercare, la "olimpiade duhovnicești", bine știind că ei sunt dispuși să facă un efort incomparabil mai mare de dragul bucuriei de a-L găsi.
Și când Învățătorul va aprecia că ei s-au străduit destul de mult... li Se va descoperi și "cei din urmă (care au găsit mai târziu credința - n.n.) vor fi cei dintâi, iar cei dintâi (noi, cei care deja credem - n.n.) vom fi cei de pe urmă".
Dragostea e nedreaptă...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #236  
Vechi 15.04.2013, 23:09:49
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Ultimul mesaj off topic, cu rugămintea adresată lui admin de a-mi scuza postarea unor mesaje "filosofice", să spunem pe un thread dedicat unei cu totul alte teme de discuție. Mai am în minte un gând pe care nu mă pot abține să nu-l scriu aici...
Noi încercăm să le oferim celor care vor să intre în dialog cu noi despre credință definiții, predici, învățături despre Hristos. Ne este atât de greu să înțelegem faptul că, așa cum spunea părintele mărturisitor Constantin Sârbu, oamenii nu vor predici despre Hristos, ci-L vor pe Hristos Însuși!

Doamne ajută și slavă lui Dumnezeu pentru toate!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #237  
Vechi 15.04.2013, 23:16:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Poate se va întreba cineva de ce am postat momente din viața ... "sectanților"...
Poate îmi veți reproșa că mă dezic de Ortodoxie și că sunt, de fapt, un lup în haine de oaie, cum am auzit că se spune la noi... Că fac prozelitism pe față, cu nerușinare...

Ei bine, creștin ortodox fiind eu, găsesc că singurul lucru creștinesc și ortodox pe care îl pot face este să spun acestor copii și părinților și educatorilor lor care aparțin unei confesiuni creștine: Bravo, din toată inima! Jos pălăria! Domnul să vă binecuvinteze!
Nu gasisi ceva de la "Abracadabra" s-au cum s-o mai fi chemand emisiunea aia de copii de duminica dimineata care tine loc de mers la biserica?

Sunt sigur ca ar fi fost la fel de educativ si pe subiect :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 16.04.2013, 17:37:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Da, poate deja Cineva l-a formulat cândva...
Tocmai de aceea, merită să căutați în continuare! :)
cineva sau Cineva.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 16.04.2013, 22:29:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
faptul că recunoști o valoare între membrii altei confesiuni, înseamnă mult. ești o piatră rară.
Sau un bolovan rar. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 17.04.2013, 17:05:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau un bolovan rar. :)
probabil e un compliment, având un vedere ca un bolovan este mai mare decât o piatră.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Bataia e rupta din rai ! Oare ? Rodica50 Intrebari utilizatori 20 14.11.2010 09:56:49
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11