Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.09.2010, 01:58:55
Fafnir's Avatar
Fafnir Fafnir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2010
Mesaje: 1
Lightbulb Nedumeriri...

Hello all!

In primul rand doresc sa va ofer cateva date despre mine, pentru a micsora probabilitatea deraparii discutiilor in metaforica zona agricola arabila. Religia are o pozitie marginala in sfera intereselor mele, cunoasterea acesteia fiindu-mi necesara doar pentru a-mi ajusta comportamentul in cadrul interactiunilor sociale. Orice depaseste acest nivel ramane la stadiul de simpla curiozitate. Intrebarile mele au ca scop clarificarea unor nedumeriri mai vechi carora le-am acordat atentie in zbuciumatii ani ai adolescentei...
Acestea fiind spuse, sa intram in actiune :

1. De ce un non-ortodox care traieste o viata virtuoasa, ale carui fapte contribuie la dezvoltarea comunitatii sale, nu are acces in 'Rai' ?

2. Am citit in tinerete o... poveste duhovniceasca despre un anumit om care a renuntat la pozitia sociala pentru a trai ca cersetor la poarta bisericii, obtinand prin aceasta 'Mantuirea'. De ce e considerata ca fiind virtuoasa o asemenea existenta ?

3. Conceptul de 'Iad' mi se pare barbar si monstruos. De ce o religie autoproclamata ca fiind una a iubirii, pacii si iertarii simte nevoia sa chinuie pentru eternitate pe oricine nu se ridica la standardele sale?

... si in final 4. De ce religia ortodoxa impune ca fiind strict necesara intermedierea unui preot in confesarea pacatelor?

Prefer ca discutiile sa pastreze un ton civilizat iar respectul reciproc dintre membrii acestui forum sa dea tonul eventualelor controverse. Multumesc anticipat viitorilor parteneri de discutii!

Last edited by Fafnir; 04.09.2010 at 02:03:14.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.09.2010, 05:46:19
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

1- Pt. ca nu este botezat, deci nu poate participa la Sf. Liturghie. Sfanta Liturghie uneste cerul cu pamantul, si e ESENTIALA mantuirii. Fara Liturghie nu este mantuire. Cea mai des oficiata este Liturghia Sfantului Ioan gura de Aur.

La inceput e Proscomidia, cand se pregatesc painea si vinul pt. impartasanie. Primul care a pregatit Sfanta Liturghie a fost Iisus- painea si vinul- reprezinta trupul si sangele Sau, al legii celei noi, care pt noi se varsa spre iertarea pacatelor. Fara impartasanie nu exista iertarea pacatelor. Impartasania e iertarea suprema,salvarea, si-n acelasi timp simtim si dovedim ca acceptam cu adevarat pe jertfa Sa pe cruce pt salvarea noastra. Painea si vinul se transforma in Trupul si Sangele Mantuitorului in timpul Liturghiei Credinciosilor insa.
Uite aici mai multe despre Proscomidie http://coralasfleontie.files.wordpre...roscomodia.pdf

Apoi e Liturghia Catehumenilor. A celor nebotezati,chemati la botez. Astea doua parti se termina undeva in jur de ora 9:45-10.

La un moment dat preotul spune "Cei chemati iesiti ca nimeni din cei chemati sa nu ramana!" . cei chemati=cei ce sunt chemati sa se boteze, inca nebotezati. Se termina cu o rugaciuni speciale pt ei.


Liturghia Credinciosilor este ultima parte, cea mai importanta, SE INVOCA DUHUL SFANT. Se uneste cerul cu pamantul ! Duhul Sfant pogoara asupra Darurilor si le preface in Trupul si Sangele Mantuitorului.

Deci de-asta e important sa fii botezat.




2- Saracia face parte din obligatiile monahilor. Alegerea voita a saraciei inseamna implinirea cuvantului Lui. "Daca vrei sa fii desavarsit, lasa tot ce ai si urmeaza mie". Adica renunti la bunurile materiale complet pt a-ti aduna bogatie nu aici, ci in Rai. Saracia de cele mai multe ori aduce cu sine umilinta si credinta mai puternica in Dumnezeu.
Nu stiu ce pilda ai citit. Ori despre Iov, ori despre sarmanul Lazar. Probabil nu-ti aduci aminte bine. Nici unul nu cersea la usa bisericii, si nici unul nu a renuntat voit la avere (Lazar nici nu avea, iar lui Iov ii era incercata credinta)



3-Iadul e facut din si pentru pacatele noastre. Oamenii nu sunt de fier. Si cel mai mic pacat are un fel de "ecou" care il face malefic. Ranim oamenii mult fara sa ne dam seama, si raul facut se intoarce impotriva noastra. "Multe sunt bataile pacatosului"- si daca nu aici pe pamant, atunci in iad. Spovedania si canonul sunt singurele care "sterg" pacatele.



4-... si ajungem la ultima ta intrebare. Avem nevoie de preot ca sa ne spovedeasca pt ca NU PREOTUL spovedeste de fapt, pt ca preotul il "inlocuieste" material pe Mantuitor. Preotul este doar un slujitor, un om. El nu-ti da canon dupa mintea lui, ci dupa canoanele Bisericii Ortodoxe. Un calugar cu har spunea ca odata a privit un preot cum spovedeste... si in locul preotului l-a vazut pe insusi Iisus Hristos spovedind. Puterea asta o are spovedania. Asa de mare minune este. Prin intermediul preotului, insusi Hristos ne dezleaga de pacate. De-asta nu trebuie sa mintim la spovedanie. Ca te spovedesti nu preotului, ci lui Dumnezeu, cel care vede tot si ne stie cele mai ascunse ganduri si pacate. Cand preotul te dezleaga, cu putere de la Dumnezeu te dezleaga. De-asta ce pacate dezleaga spovedania, sunt dezlegate si in cer, daca faci canonul, si iti pare rau, bineinteles. Dupa terminarea canonului urmeaza Impartasania.

Unul din cele mai importante lucruri pe care ar trebui sa le cerem in rugaciune cred ca e sa nu murim nespovediti si neimpartasiti...

P.S.-sa nu ai dubii ca impartasania este "Sangele si Trupul Mantuitorului". Au fost cazuri cand, din indoiala din sufletul preotului sau din alt motiv- vinul s-a tranformat vizibil, material, in sange.

Last edited by crestinOrtodoxa; 04.09.2010 at 05:49:30.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nedumeriri fata de spovedanie costel Pocainta 57 27.04.2013 15:54:07