Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.03.2010, 00:40:06
Edelweiss Edelweiss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Mesaje: 1
Implicit

Salut,membrii ai forumului.Eu nu sunt prea nou pe aici si as dori un mic ajutor pentru a ma lasa de fumat.Am 26 de ani,lucrez in domeniul vanzarilor de masini si fac o munca cam obositoare,in biroul meu lucreaza 6 persoane din care 2 nefumatoare si 2 care se lasa usor usor de anul asta.As dori un mic ajutor si sper pe viitor sa va fiu si eu de folos pe viitor.

Multumesc!

Doamne ajuta!

Ionut POPA[/quote]


Ionut,
Se pare ca cel mai greu este sa spui “iarta-ma”, “ajuta-ma” si “te iubesc”. De aceea, nu pot decat sa apreciez si mai mult strigatul tau dupa ajutor. Faptul ca stii ce vrei si unde sa cauti ajutorul sunt punctul de plecare si deopotriva importante. Banuiesc ca ai apelat la acest site fiind crestin ortodox ca si majoritatea covarsitoare a celor ce ti-am respuns; precum vezi, spiritul de solidaritate cu tine si telul tau - sunt debordante.
Am fumat 25 de ani, timp in care nu mi-am pus problema renuntarii. Intr-o zi am avut brusc revelatia ca demonul imi controleaza timpul, viata, sanatatea, bugetul, in fiecare clipa, ca nu sunt stapana pe vointa si deciziile mele. Si cand HOTARAREA de a renunta a incoltit in mintea mea, a fost decisiva. Si n-am spus la nimeni, a fost doar intre mine si Dumnezeu. Nu exista retete, nu suntem identici, nu suntem vrednici, dar stiu ca SE POATE!!! Daca ai credinta, intotdeauna va exista acel “ceva”, acel miracol pe care-l astepti, acel inger pe care Dumnezeu ti-l trimite in ajutor. Nu dispera si nu-ti pierde nadejdea; nu esti singur in asta!
Domnul sa te binecuvanteze!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.03.2010, 00:49:30
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Smile

am fumat cativa ani..din ce in ce mai mult..am ajuns sa fumez 2 pachete pe zi..si am hotarat ca trebuie sa renunt..am incercat diferite metode..de la plasturi la fumat treptat din ce in ce mai putin..De la 40 de tigari pe zi..am scazut pana la 1..:) in ziua in care nu mai trebuia sa fumez am fumat iar doua pachete.in primavara anului trecut am inceput sa simt dureri in piept,seara si mai ales in zilele in care fumammai mult decat de obicei.Medicul mi-a spus ca este de la o raceala mai puternica..dar si ca plamanii mei au inceput sa nu mai arate bine pentru varsta mea iar daca nu voi renunta la fumat..in catziva ani voi incepe sa am probleme..sincer..de cand am iesit de la medic mi-a trecut cheful de tigari.Nu le-am mai fumat nici pe cele din buzunar.Recunosc ca mai salivez din cand in cand..cu gandul la tigara preferata dar..am renuntat si asa va ramane.pentru cei care sunt nehotarati..putin post si mersul la spovedit cred ca ar prinde bine ..ar da tarie sufletului pentru a renunta..de renuntat pe termen scurt la fumat nu este greu..dar pentru a renunta definitiv trebuie multa vointa..si da fumatul este un pacat pentru ca este un viciu care provoaca dependenta si sevraj..se pare ca nicotina contine o enzima care ajuta transferul chimic interneuronal in detrimentul substantei produse de organism..acesta devine"lenes"si nu mai produce cantitatea necesara..asteptand mereu "priza" de nicotina.De aceea apare senzatia de liniste dupa fumat...si dependenta..
Pentru a renunta la fumat trebuie determinare si liniste sufleteasca..pe care o poti capata citind ceva recomandat de un preot..nu exista pursisimplu un leac care sa treaca peste vointa ta si sa te opreasca de la fumat.eu spre exemplu..cand mai tanjesc la o tigara ma gandesc ca mi-am promis sa nu mai fumez..si asi fi cel mai josnic daca mi-asi incalca promisiunea fata de mine insumi..
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.03.2010, 14:42:38
demirel137's Avatar
demirel137 demirel137 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: Corbeanca
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit Felicitari celor care au resit

Sper sa reusesc si eu. Insa duc o lupta atat de grea incat cei care nu fumeaza se uita la mine ca la urs. E greu, tare greu. Ii rog pe cei care nu fumeaza sa nu isi mai dea cu parerea aia cu vointa. Este ca si cum tu nefumatorule, ti-as cere eu sa renunti la un obicei pe care il faci toata ziulica. Un sfat practic il pot da bineinteles cei care au practicat acest sport national. Sper ca anul acesta cand voi implini... o suma rotunda sa ma ajute cel de sus sa o serbez ca nefumator.
__________________
Carpe Diem !
"Pe unii inteligenta ii urmareste, dar ei sunt mult mai rapizi!"
"Nu iti fa griji nu esti complet inutil. Cel putin servesti ca un exemplu negativ pentru ceilalti!"
"Exista lucruri imposibil de realizat si stim asta, insa vine unul care nu stie si le realizeaza!"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.03.2010, 00:54:09
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Smile

in calitate de fost fumator..mai spun odata..da..tine de vointa..nu exista ajutor..corpul tau a invatat sa fie parsiv ..ca un copil mic..prin ori-ce mijloace vrea sa obtina ciocolata..daca ai putere sa treci peste ce spune corpul..vei reusi..altfel vei fi sclavul lui..
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.03.2010, 01:27:10
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Lasa-te de fumat !

Sfatul cel mai bun pentru a se lasa cineva de fumat nu exista...; trebuie fiecare sa se intaresaca pe sine insusi / insasi si sa se roage mult; daca ar fi cazul meu ( multumesc lui Dumnezeu ca nu am avut niciodata problema asta cu fumatul ) as incerca sa micsorez numarul de tigari fumate /zi ; apoi as incerca sa mestec guma cand as simti nevoia sa aprind o tigara; am inteles acum ca au aparut niste produse care te ajuta sa te lasi de fumat( poate intrebati la farmacie ca eu nu stiu cum se numesc...); si as evita sa stau in preajma fumatorilor; as incerca sa fac un sport , poate sa imi platesc un abonament la o sala de sport sa imi imbunatatesc fizicul...si respiratia ...; as cere ajutorul apropiatilor ( familie, prieteni apropiati ) sa ma atraga in activitati care sa-mi distraga atentia de la obsesia fumatului; as incerca sa contactez organizatii care se ocupa cu combaterea fumatului si i-as ruga sa mergem impreuna prin scoli si licee si sa le vorbesc adolescentilor despre riscurile fumatului si cat imi este de greu sa renunt la acest obicei vatamator; as face un calcul de adunare : pachete de tigari /zi x pretul unui pachet x 7 zile x 4 saptamani x12 luni = ... as obtine o suma care as scrie-o pe un carton mare cu litere de o schioapa si as lipi hartia pe perete in dormitor sa o am in fata ochilor la sculare si la culcare si undeva in bucatarie sa o am in fata cand mananc ...si mi-as lipi una si la birou ...si poate as scrie si ce lucruri imi pot cumpara cu banii economisisti intr-o luna sau intr-un an ...; sunt si alte lucruri pe care le poti face ca sa te lasi de fumat ...e in functie de imaginatia fiecaruia ...oricum ...iti urez ''SUCCES !'' SI DACA VEI REUSI SA ITI ADUCI AMINTE SI SA SPUI O RUGACIUNE DE MULTUMIRE BUNULUI DUMNEZEU ...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.05.2010, 11:39:31
catam24 catam24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Mesaje: 1
Implicit M-am lasat de fumat!

Buna ziua . Eu am fumat de mic copil.Am incercat sa renunt la tigari dandu-mi seama ca nu este deloc benefic organismului dar nu am reusit . Ma lasam pentru maxim o saptamana si apoi reveneam iar la vechiul obicei … fumatul .Spre sfarsitul anului trecut am avut o raceala care nu mai trecea si am facut niste analize si mi-a descoperit pneumonie interstitiala iar la radiografie plamanul meu nu arata prea bine.Atunci am inteles ca trebuie neaparat sa ma las de fumat dar nu prea stiam exact cum sa fac.Un prieten mi-a recomandat un produs natural Noni de care el a auzit la Tv.M-am hotarat sa-l incerc si va pot spune ca a facut minuni in cazul meu .M-am lasat de fumat si m-am simtit si foarte bine !
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.11.2010, 23:10:21
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Ce rugaciuni as putea sa citesc pentru ca sa ajut o persoana sa se lase de fumat?
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.11.2010, 00:09:13
irina82 irina82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluekobra28 Vezi mesajul
Salut,membrii ai forumului.Eu nu sunt prea nou pe aici si as dori un mic ajutor pentru a ma lasa de fumat.Am 26 de ani,lucrez in domeniul vanzarilor de masini si fac o munca cam obositoare,in biroul meu lucreaza 6 persoane din care 2 nefumatoare si 2 care se lasa usor usor de anul asta.As dori un mic ajutor si sper pe viitor sa va fiu si eu de folos pe viitor.

Multumesc!

Doamne ajuta!

Ionut POPA
iti zic cum m-am last eu definitiv, dintr-o dta,fara a mai simti nevoia de a fuma. am luat aghiasma! afland ca e pacat sa fumezi si sa bei aghiazma dimineata( pe care il facusem din nestiinta) m-am lasat din acel moment.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.11.2010, 09:57:27
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Pentru a renunta la fumat, acest lucru trebuie facut dintr-o data si nu treptat. Primul pas este gandirea la motivatia lasarii acestui obicei ( cea mai buna motivatie, zic eu, este cea ca Il suparam pe Domnul nostru IIsus Hristos ). Al doi-lea pas este spovedania. Dupa aceea participarea la Sf.Maslu pe termen lung. Harul lui Dumnezeu lucreaza, acesta vindeca neputintele noastre. Eu nu am reusit sa scap de aceasta patima, desi am incercat de nenumarate ori, pana ce nu am participat la Sf.Maslu. Nu a fost reusita mea...ci indurarea Lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 15:16:49
rugaciuni pentru lasatul de fumat cristian sergiu Rugaciuni 6 06.07.2011 15:54:23
Viața copilului pusă pe cântar: site-ul care lasă cititorii să voteze pentru o viață colaps Generalitati 24 23.11.2010 22:27:05
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 33 16.06.2010 13:33:02
DESPRE FUMAT viviana Generalitati 43 16.01.2008 01:45:22