Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.11.2009, 13:19:05
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Formalism si fariseism in credinta

Se stie ca Domnul nostru Iisus Hristos la prima Sa venire S-a
luptat cel mai mult cu formalismul fariseic. Arhiereii si carturarii,
cei care trebuiau primii sa-L recunoasca ca Mesia pe Hristos,
au fost, de fapt, cei care L-au rastignit. Cum sa procedam ca
sa nu mai cadem in pacatele formalismului si ale fariseismului
in credinta noastra din zilele de-acum?
Exista formalism si fariseim astazi? Daca da, cum scapam de ele?
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.11.2009, 13:25:30
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Spunea Sfantul Ignatie Briancianinov ca toti avem o doza de formalism si fariseism.

Cat despre ceilalti oameni, nu ne intereseaza, nu vom da seama de sufletele lor, ci de ale noastre.

Cu fariseismul si formalismul din noi sa luptam. Sa ne rugam din inima, cu smerenie, sa ne ierte Dumnezeu pentru toate relele pe care le facem in fiecare ceas.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.11.2009, 14:18:24
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Spunea Sfantul Ignatie Briancianinov ca toti avem o doza de formalism si fariseism.

Cat despre ceilalti oameni, nu ne intereseaza, nu vom da seama de sufletele lor, ci de ale noastre.

Cu fariseismul si formalismul din noi sa luptam. Sa ne rugam din inima, cu smerenie, sa ne ierte Dumnezeu pentru toate relele pe care le facem in fiecare ceas.
Este foarte adevarat ceea ce spui, insa, cu afirmatia din fraza a 2-a
sunt doar partial de acord. Eu cred ca nici fariseismul si formalismul
iudeilor nu a aparut dintr-o data, ci incetul cu incetul s-a alunecat
tot mai mult in formalism si de aici pana la fariseism mai era un pas,
si desigur, a fost facut si acesta. Cred ca suntem datori sa veghem
sa nu alunecam nici noi, dar si sa atragem atentia aproapelui sa nu
cada in aceasta cursa si capcana. Eu o consider o ispita de-a dreapta.
Satana, atunci cand nu reuseste sa ne imbrobodeasca de-a stanga,
prin pacate si patimi, ne impinge usurel, usurel, ca sa nu simtim, prin
ganduri subtiri de dreapta.
Nu este cazul tau, am citit o parte din ceea ce ai scris pe blogul tau
si am ramas placut impresionat. O sa-l mai citesc cu multa bucurie.
Iti doresc mult spor in tot ceea ce intreprinzi.
Doamne ajuta!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.11.2009, 16:03:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Vad ca nu are succes acest thread care mie mi se pare foate important.
Eu cred ca in Biserica la ora actuala înnotam in plin formalism si fariseism.
Mereu vad aici pe forum ridicarea canoanelor la rang de legi sau chiar de dogme. Daca un canon nu este respectat sau este relativizat, imediat persoana care indrazneste sa o faca este calificata drept necredincioasa, 'ecumenista', liberala, neoprotestanta etc.
Hristos a spus ca nu omul este pentru sabat, ci sabatul pentru om. Canoanele in Biserica (dupa cum se poate vedea daca ne uitam cum au fost intelese ele la inceput) sunt o orientare, o aplicare a dogmelor la realitatea cotodiana, si nu au valoare de legi. Ele sunt valabile in anumite conditii, si trebuie aplicate doar spre mantuirea omului. Aplicarea canoanelor la om se numeste iconomie - sunt aplicate complect, sau partial, sau deloc, depinde de situatie, de om si de momentul istoric.
Asa cum, cand exista legea sabatului, daca 'unui om ii cadea magarul in fantana se ducea sa-l scoata', cu atat mai mult noi, crestinii, care nu mai suntem o religie a legii, ca iudaismul, aplicam canoanele duca caz.

Cel mai sus sta insa intotdeauna dragostea de Dumnezeu si de aproape. Adica, ar trebui sa stea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.11.2009, 16:25:54
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Se stie ca Domnul nostru Iisus Hristos la prima Sa venire S-a luptat cel mai mult cu formalismul fariseic. Arhiereii si carturarii,cei care trebuiau primii sa-L recunoasca ca Mesia pe Hristos,
au fost, de fapt, cei care L-au rastignit. Cum sa procedam ca
sa nu mai cadem in pacatele formalismului si ale fariseismului
in credinta noastra din zilele de-acum?Exista formalism si fariseim astazi? Daca da, cum scapam de ele?
Fariseismul i-a luptat odiniora pe iudei insa continua, in aceeasi masura, sa ne lupte si pe noi astazi, membri ai Bisericii lui Hristos. Daca nu incercam sa fim smeriti cu inima, oricand ne poate paste caderea in cumplitul pacat al mandriei.

Insa, pentru mine, cea mai mare dovada de fariseism este afirmarea nostra a ortodocsilor, ca "popor ales" si excluderea radicala a posibilitatii manturii celor de alte confesiuni sau credinte.

De parca, pe noi, simpla apartenenta la Biserica Ortodoxa ne mantuieste sau credinta si faptele noastre bune, iar nu iubirea si milostivirea lui Hristos fata de noi.

Mantuitorul este foarte clar in acest sens:" Si zic voua ca multi de la Rasarit si de la Apus vor veni si vor sta la masa cu Avraam si cu Isaac si cu Iacov in imparatia cerurilor. Iar fiii imparatiei vor fi aruncati in intunericul cel mai din afara: acolo va fi plangerea si scrasnirea dintilor” (Matei 8, 11-12); "De aceea va spun ca Imparatia lui Dumnezeu se va lua de la voi si se va da neamului care va face roadele ei" (Matei 21, 43).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.11.2009, 04:57:33
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Vad ca nu are succes acest thread care mie mi se pare foate important.
Eu cred ca in Biserica la ora actuala înnotam in plin formalism si fariseism.
Mereu vad aici pe forum ridicarea canoanelor la rang de legi sau chiar de dogme. Daca un canon nu este respectat sau este relativizat, imediat persoana care indrazneste sa o faca este calificata drept necredincioasa, 'ecumenista', liberala, neoprotestanta etc.
Hristos a spus ca nu omul este pentru sabat, ci sabatul pentru om. Canoanele in Biserica (dupa cum se poate vedea daca ne uitam cum au fost intelese ele la inceput) sunt o orientare, o aplicare a dogmelor la realitatea cotodiana, si nu au valoare de legi. Ele sunt valabile in anumite conditii, si trebuie aplicate doar spre mantuirea omului. Aplicarea canoanelor la om se numeste iconomie - sunt aplicate complect, sau partial, sau deloc, depinde de situatie, de om si de momentul istoric.
Asa cum, cand exista legea sabatului, daca 'unui om ii cadea magarul in fantana se ducea sa-l scoata', cu atat mai mult noi, crestinii, care nu mai suntem o religie a legii, ca iudaismul, aplicam canoanele duca caz.

Cel mai sus sta insa intotdeauna dragostea de Dumnezeu si de aproape. Adica, ar trebui sa stea.
Kanon in greaca inseamna bat cu care se masoara, etalon, adica standard, si niciodata canoanele n-au fost intelese altfel decit in acest sens. Ele definesc ortodoxia. Dupa cum etaloanele de la Paris, metrul si kilogramul nu sint orientative pentru cei care construiesc sau vind si cumpara, tot asa, nici canoanele nu pot fi orientative pentru cei ce aleg sa intre pe poarta ingusta a Ortodoxiei. Cei ce spun altfel mint si-i duc la pierzanie si pe cei care ii asculta. In Viata Vesnica se intra prin locul strimt, atit cit sa poti sa te strecori daca ai credinta dupa vrerea lui Dumnezeu, si acea credinta ti-o ingrijesti in permanenta raportind-o la canoanele care sint lucrarea Duhului Sfint.

Canoanele sint aplicate cu ikonomie sau akrevie (in toata puterea lor) de cei chemati sa le aplice, ierarhi si preoti. Ikonomia se da din cauza slabiciunilor omenesti si numai pentru a intari Biserica. In acest sens, asa cum ne invata istoria Bisericii, schismatici au fost primiti inapoi in Biserica fara pedeapsa sau eretici numai prin mirungere, dar niciodata in 2000 de ani canoanele n-au fost suspendate sau desconsiderate, asa cum fac, de exemplu, ecumenistii care se roaga in bisericile lor cu ereticii si stiind ca o fac impotriva canonului care opreste rugaciunea cu necredinciosul chiar si in casa privata. In ce-i priveste pe oameni, episcopul/preotul aplica canonul, dar canonul de indreptare il da dupa puterea fizica si spirituala a celui ce pacatuieste. In anumite instante, doar individual, episcopul poate da dezlegare si de la canon pentru a se evita un rau mai mare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.11.2009, 05:10:44
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Fariseismul i-a luptat odiniora pe iudei insa continua, in aceeasi masura, sa ne lupte si pe noi astazi, membri ai Bisericii lui Hristos. Daca nu incercam sa fim smeriti cu inima, oricand ne poate paste caderea in cumplitul pacat al mandriei.

Insa, pentru mine, cea mai mare dovada de fariseism este afirmarea nostra a ortodocsilor, ca "popor ales" si excluderea radicala a posibilitatii manturii celor de alte confesiuni sau credinte.

De parca, pe noi, simpla apartenenta la Biserica Ortodoxa ne mantuieste sau credinta si faptele noastre bune, iar nu iubirea si milostivirea lui Hristos fata de noi.

Mantuitorul este foarte clar in acest sens:" Si zic voua ca multi de la Rasarit si de la Apus vor veni si vor sta la masa cu Avraam si cu Isaac si cu Iacov in imparatia cerurilor. Iar fiii imparatiei vor fi aruncati in intunericul cel mai din afara: acolo va fi plangerea si scrasnirea dintilor” (Matei 8, 11-12); "De aceea va spun ca Imparatia lui Dumnezeu se va lua de la voi si se va da neamului care va face roadele ei" (Matei 21, 43).
Degeaba ai pus ghilimele la “popor ales” pentru ca noi, ortodocsii, am devenit poporul ales cind evreii au refuzat mostenirea. Asta nu inseamna ca altii, heterodocsi sau chiar pagini nu se mintuiesc. Se mintuiesc, dar intr-alt mod, dupa legea firii, si numai aceia care nu au cunoscut si refuzat pe Cristos sau ortodoxia. In ce-i priveste pe ortodocsi, judecata lor va fi mult mai aspra, ca pentru unii carora li s-a dat dar au ales sa nu-si foloseasca mostenirea sau chiar si-au vindut dreptul lor de intii nascuti. Dupa cum spune Sf. Pavel, nu trebuie sa ne preocupe mintuirea celor din afara Bisericii, care, in paranteza fie spus, traiesc intr-o zona de multa incertitudine si sint la marea mila a lui Dumnezeu de a-i scoate la liman, ci mintuirea noastra. Noi, ca itii nascuti, sintem in situatia fericita de a sti foarte bine calea care duce la mintuire, si din acest motiv, cu atit mai mare este si pacatul celor care cad din ortodoxie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.11.2009, 09:40:53
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Eu prefer sa spun ca Ortodoxia e cea mai completa si adevarata.
Evit calificarea de "popor ales" pentru ortodocsi tocmai pentru a
nu fi tentat spre fariseim. Cred ca e mai intelept sa fim mai smeriti
decat sa cadem in mandria fariseica.
Cred ca Ortodoxia e completa pentru ca se sprijina pe cei trei
stalpi, VT, NT si Sf.Traditie. Daca in VT se descopera cu precadere
DREPTATEA TATALUI, fiind considerat de unii ca aspru, dar drept,
in NT se descopera cu precadere IUBIREA FIULUI si jertfa Sa pentru
mantuirea noastra, iar in Sf.Traditie se descopera ADEVARUL DUHULUI,
prin talcuirile si scrierile Sf. Parinti si nevoitori ai pustiei.
Deci noi ne bucuram de toti cei trei stalpi, pe cand altii se clatina
sprijinindu-se doar pe doi: VT si NT.
Apoi, este cea mai adevarata pentru ca nu s-au adaugat dogme
rezultate din deductii logice, ci s-a pastrat puritatea insuflarii
Duhului.
Dar nu trebuie sa ne mandrim cu asta, ca nu e meritul nostru,
ci meritul Lui Dumnezeu. Sa credem doar in sinea noastra, si sa lasam
Domnului sa judece si sa puna PECETEA cea buna.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.11.2009, 10:06:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Eu prefer sa spun ca Ortodoxia e cea mai completa si adevarata.
Evit calificarea de "popor ales" pentru ortodocsi tocmai pentru a
nu fi tentat spre fariseim. Cred ca e mai intelept sa fim mai smeriti
decat sa cadem in mandria fariseica.
Cred ca Ortodoxia e completa pentru ca se sprijina pe cei trei
stalpi, VT, NT si Sf.Traditie. Daca in VT se descopera cu precadere
DREPTATEA TATALUI, fiind considerat de unii ca aspru, dar drept,
in NT se descopera cu precadere IUBIREA FIULUI si jertfa Sa pentru
mantuirea noastra, iar in Sf.Traditie se descopera ADEVARUL DUHULUI,
prin talcuirile si scrierile Sf. Parinti si nevoitori ai pustiei.
Deci noi ne bucuram de toti cei trei stalpi, pe cand altii se clatina
sprijinindu-se doar pe doi: VT si NT.
Apoi, este cea mai adevarata pentru ca nu s-au adaugat dogme
rezultate din deductii logice, ci s-a pastrat puritatea insuflarii
Duhului.
Dar nu trebuie sa ne mandrim cu asta, ca nu e meritul nostru,
ci meritul Lui Dumnezeu. Sa credem doar in sinea noastra, si sa lasam
Domnului sa judece si sa puna PECETEA cea buna.

frumos spus, doar ca nu exista nici o traditzie ci exista :

VT+NT+Apocalipsis...

iar sfanta Traditzie e in general pervertita spre lupta dintre barnoqqqlulhul de calitate shi ispispaiul ce trebuie scos... totul dintr-o ravna a ispismuirii nemultzumite...

caci sfanta asta Traditzie, se tot vorbeshte de ea dar lipseshte cu desavarshire... caci daca chiar ar exista atunci e vorba de Biserica din sfintzi, deci din sfintzi shi nu din farisei, pui golashi shi dulci de naparca sau lupi rapitori imbracatzi in haina sfanta...

caci zice Hristos: "sa nu mancatzi din aluatul fariseilor shi saducheilor" caci ei zic, invatza dar nu se ating nici cu degetul de ceva... nu fac... deci daca credintza voastra/noastra nu va depashi credintza invatzatorilor shi carturarilor atunci nu vom intra in Imparatzia Cerurilor... iar Credintza... potzi sa ai atat credintza cat sa mutzi shi muntzii daca te-ai facut arama rasunatoare sau argintzi zanganitori... ca daca Dragoste nu am... atunci pot sa cashtig lumea intreaga fiindca sufletul l-am pierdut shi ce pot sa dau eu in schimbul sufletului meu? iar cine-shi pretzuieshte sufletul sau shi cauta sa-l scape shi-l va pierde iar cine se pierde pentru Mine shi/sau pentru Evanghelia mea acela shi-l va cashtiga... caci cine va chema numele Domnului rabadand pana la sfarshit acela va fi mantuit...

deci iata ca degeaba ne batem in piept cu traditzia shi istoria ca e vorba doar de ziua de fatza... daca ai pierdut clipa shi te-ai dus in iad, degeaba te faleshti cu o traditzie milenara... ca la numic nu-tzi foloseshte... la absolut nimic... decat asha ca o piatra de moara te duce sa le faci rau la totzi aceshti micutzi ai Mei...

deci vroiam sa spun ca impartzirea e in 4 shi nu in trei:

VT+NT+AP+SfTraditzie din sfintzi shi nu din farisei shi saduchei care strecoara tzantzarul dar inghit vampirul, camila, barfa, vina, minciuna, caci vezi intrebarea este cum de poate un aluat din grau curat sa capete neghina doar prin framantare devenind un aluat toxic, otravitor ce nu trebuie mancat? am impresia ca prin necredintza omului necredincios shi rau comeptent shi lacom de calitate... ca altfel cum sa se strice ceva confectzionat din marfa cea mai de calitate... din lacrimi feciorelnice? caci sfintzii calugari au votul fecioriei, al saraciei shi al ascultarii... deci cum de cad ei sarmanii in desfranare? asha fiindca nu se mai pot ridica... caci parna shi baiul nu-i lasa! nu-i lasa ca sa nu se creada vrednici shi mandrii de sine...

Last edited by vsovi; 18.11.2009 at 10:08:42.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.11.2009, 10:16:37
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Degeaba ai pus ghilimele la “popor ales” pentru ca noi, ortodocsii, am devenit poporul ales cind evreii au refuzat mostenirea. Asta nu inseamna ca altii, heterodocsi sau chiar pagini nu se mintuiesc. Se mintuiesc, dar intr-alt mod, dupa legea firii, si numai aceia care nu au cunoscut si refuzat pe Cristos sau ortodoxia. In ce-i priveste pe ortodocsi, judecata lor va fi mult mai aspra, ca pentru unii carora li s-a dat dar au ales sa nu-si foloseasca mostenirea sau chiar si-au vindut dreptul lor de intii nascuti. Dupa cum spune Sf. Pavel, nu trebuie sa ne preocupe mintuirea celor din afara Bisericii, care, in paranteza fie spus, traiesc intr-o zona de multa incertitudine si sint la marea mila a lui Dumnezeu de a-i scoate la liman, ci mintuirea noastra. Noi, ca itii nascuti, sintem in situatia fericita de a sti foarte bine calea care duce la mintuire, si din acest motiv, cu atit mai mare este si pacatul celor care cad din ortodoxie.
Subscriu intru totul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Formalism in Biserica Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 60 08.11.2012 20:21:38
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 02:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 27.06.2008 00:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 19:33:23