Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1741  
Vechi 02.08.2010, 19:17:53
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sa stiti ca mult mai destept si inteligent decat dumneavoastra este cel rau. Nici un teolog de valoare nu contesta inteligenta lui. Smerenia insa ii lipseste cu desavarsire, si, imi pare rau s-o spun, in mare masura va lipseste si dumneavoastra.

In ce priveste citatul din Matei, ma amuza de cate ori il vad aruncat de colo colo, fara ca celui care-l foloseste sa-i treaca prin cap ca poate chiar el este cel la care se refera.
Din nefericire am observat ca mai degraba ii judeci pe ortodocsi decat sa ii judeci pe sectari pentru ratacirile lor. Am inteles insa ca esti destul de complexat de sectarime, insa eu ca si crestin ortodox nu ma simt absolut deloc complexat in fata lor, ba dimpotriva ! Prefer o mandrie a la Hristos, decat o falsa smerenie si o falsa pocainta tipice sectarilor "pocaiti" !
  #1742  
Vechi 02.08.2010, 20:41:21
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Talking

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Din nefericire pentru tine, bietule si amaratule de sectar, tu ai ramas cu gunoaiele, cei destepti si inteligenti au ramas cu argumentele rationale in favoarea credintei adevarate ! Asta este contradictia dintre un om destept si inteligent, pe de o parte, si unul ca tine, pe de alta !!
Aici, cei drept, ai nimerit-o prietene kesarion.

Mai toti prietenii mei te-au lasat. Oameni inteligenti. Si Trice si Doriana si toti ceilalti neoprotestanti.
Doar eu am mai ramas sa conversez cu tine.
Ei te-au lasat in pace si doar prezinta argumente rationale in favoarea credintei crestine.

Last edited by penticostalulmantuibil; 02.08.2010 at 20:51:07.
  #1743  
Vechi 02.08.2010, 21:09:30
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Aici, cei drept, ai nimerit-o prietene kesarion.

Mai toti prietenii mei te-au lasat balta. Oameni inteligenti. Si Trice si Doriana si toti ceilalti neoprotestanti.
Doar eu am mai ramas sa conversez cu tine.
Ei te-au lasat in pace si doar prezinta argumente rationale in favoarea credintei crestine.
Clei, mult clei ....

Din nefericire pentru tine, sectarul AZS inca nu a adus nici cel mai mic argument pentru a isi sustine pozitiile dumnealui, dintre care amintesc doar cateva: Biserica Ortodoxa este sinagoga satanei si desfranata babilonului mistic; Sfanta Taina a Impartasirii cu trupul si sangele Domnului Hristos este un festin orgiastic, antropofag, canibalic; distanta dintre Dumnezeu si om este de netrecut, ceea ce tagaduieste evident dogma intruparii Fiului lui Dumnezeu in Iisus Hristos; Maica Domnului nu este Nascatoare de Dumnezeu; si multe altele. Deci vedem cat sunt de rationali si de credibili sectarii.

"Argumentele" pe care le-au adus sectarii sunt de fapt in favoarea credintei sectaresti, si in nici un caz in favoarea credintei crestine pe care ei nu o cunosc !! Ceea ce voi numiti "crestinism" nu este decat o mascarada amputata, o copie jignitoare si sfidatoare, eretica si chiar blasfemiatoare la adresa lui Dumnezeu si a Sfintei Lui Biserici !! Dealtfel, avand in vedere ca sunteti lipsiti de Duhul Adevarului nimic din ceea ce faceti, vorbiti sau spuneti nu este de mirare ! Inspiratia duhului minciunii pe care o patimiti, facandu-va iluzii desarte ca ar fi Duhul Adevarului, va scoate nu numai de pe orbita credintei crestine adevarate, adica ortodoxe, ci chiar de pe orbita celui mai elementar bun-simt, plasandu-va acolo unde va si este locul: in imperiul ridicolului si al penibilului !!!

In ceea ce priveste "dialogul", doar nu crezi ca eu am venit aici pe forum sa dialoghez cu niste sectari, despre care stiu prea bine si prea multe, ci am venit sa va dau lectii si sa va pun la punct, asa incat sa va mai limitez din tupeul fara margini si din obraznicia infecta care va caracterizeaza !!
  #1744  
Vechi 02.08.2010, 21:14:43
postasul. postasul. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
Nu prea are cum cineva sa va acuze ca paziti sambata precum Iisus Cristos pentru ca nu faceti asta. Nu aveti cum. Acuma sa ne comparam noi cu Cristos la acest capitol e cam mult.
Nu am vrut sa spun ca pazim sambata la fel ca Domnul Iisus Hristos ci ca o pazim pentru ca si Hristos a pazit-o. La judecata, daca Domnul ma intreaba de ce am pazit sambata (ziua a saptea) pot raspunde foarte simplu:"pentru ca si Tu ai pazit-o Doamne."

Cat despre modul in care o pazim ... pot spune ca fariseismul nu a murit (cred ca fiecare avem o doza, mai mica sau mai mare de fariseism). Dar, asta e o alta poveste.

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
Doctorii din spitale poate s-ar putea compara, care inclusiv in zilele de odihna muncesc pe branci spre salvarea vietilor omenesti. Cred ca ei sunt cei mai buni pazitori ai zilelor de odihna, daca se poate spune asa.
Din cate am auzit, unele cadre medicale adventiste lucreaza si sambata, dar fara a fi remunerate (sau directionand banii in scopuri umanitare). In ziua sabatului trebuie sa faci binele.

Doctorii despre care vorbiti, nu se pot compara cu Hristos. Ei sunt platititi, in orice zi.
  #1745  
Vechi 02.08.2010, 21:16:36
postasul. postasul. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
pentru tine ce inseamna Maica Domnului?
Daca pentru mine, Maica Domnului inseamna ceea ce a insemnat si pentru Sfintii Apostoli, este ceva gresit?
  #1746  
Vechi 02.08.2010, 22:08:49
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de postasul. Vezi mesajul
Daca pentru mine, Maica Domnului inseamna ceea ce a insemnat si pentru Sfintii Apostoli, este ceva gresit?
cate femeii din vremea ceea au vrut si ele sa aiba pe Domnul Iisus Hristos in pantecele lor,cate?niciuna,numai Maica Domnului a primit acest dar pe care nicio femeie na fost ca ea,sa stii ca ii cintesc si respect pe Sfintii Apostoli,dar importanta este si Maica Domnului,ea se roaga pentru sufletele noastre.Sa stii ca Sfintii Aposoli au stat pana la adormirea sa,dar se pare ca in Traditia Ortodoxa se spune ca vestmantul sau braul ia dat din ceruri lui Toma si se pare ca el are o marturie adevarata.Deci in zilele aceastea sunt pentru Maica Domnului s merita sa ne rugam catre ea ca ea este cea care poate sa mai faca pe Mantuitorul mai bland din pricina pacatelor noastre ce ne infunda catre iad,asa sa ne rugam la ea ca e iubitoare de oameni.


Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu,miluieste-ne pe noi pacatosii!
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
  #1747  
Vechi 02.08.2010, 22:16:55
postasul. postasul. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Sa stii ca Sfintii Aposoli au stat pana la adormirea sa,
Din "Faptele Apostolilor" si marturiile Sfintilor Apostoli (epistolele lor, care se gasesc in Sfanta Scriptura), nu aflam absolut nimic despre vre-o legatura intre adormirea Maicii Domnului si Sfintii Apostoli.

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
dar se pare ca
In crestinism nu se foloseste "se pare ca".

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
in Traditia Ortodoxa se spune ca vestmantul sau braul ia dat din ceruri lui Toma si se pare ca el are o marturie adevarata.
"Se pare ca" si asta este o simpla poveste.
  #1748  
Vechi 02.08.2010, 22:35:09
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de postasul. Vezi mesajul
Din "Faptele Apostolilor" si marturiile Sfintilor Apostoli (epistolele lor, care se gasesc in Sfanta Scriptura), nu aflam absolut nimic despre vre-o legatura intre adormirea Maicii Domnului si Sfintii Apostoli.



In crestinism nu se foloseste "se pare ca".



"Se pare ca" si asta este o simpla poveste.
tiam spus se gasesc in Sfanta Traditie uitate ceea ce am scris si la Trice anumite lucruri.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
  #1749  
Vechi 02.08.2010, 22:40:15
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de postasul. Vezi mesajul
Din "Faptele Apostolilor" si marturiile Sfintilor Apostoli (epistolele lor, care se gasesc in Sfanta Scriptura), nu aflam absolut nimic despre vre-o legatura intre adormirea Maicii Domnului si Sfintii Apostoli.



In crestinism nu se foloseste "se pare ca".



"Se pare ca" si asta este o simpla poveste.
Maica Domnului este cea mai inalta sfintenie omeneasca cunoscuta si cinstita de Sfanta Biserica, iar Adormirea Maicii Domnului este cea mai de seama dintre sarbatorile ei. Este o sarbatoare pregatita, precum se stie, printr-un post de doua saptamani. In Sfanta Scriptura, nu aflam nimic despre moartea Maicii Domnului. In schimb, cantarile si imnele de la Vecernia si Utrenia sarbatorii ne vestesc adevarata traditie a Bisericii in aceasta privinta:

Cand a binevoit Hristos, Dumnezeul nostru, sa ia la Sine pe Maica Sa, atunci cu trei zile mai inainte, a facut-o sa cunoasca, printr-un inger, mutarea ei de pe pamant la viata cea cereasca. Deci, instiintandu-se Nascatoarea de Dumnezeu despre aceasta, s-a bucurat, cu bucurie mare, si s-a suit degraba in Muntele Maslinilor, ca sa se roage.

S-a intors, apoi, acasa si a pregatit toate cele de ingropare, incredintand, pe vecine ca, mutandu-se in ceruri, nu numai pe ele nu le va uita, ci pe toata lumea o va cerceta si o va ocroti. Si a impartit vaduvelor sarace vesmintele sale. Si a luat, apoi, iertaciune de la toti si, culcandu-se pe pat, a facut rugaciune pentru intarirea lumii si pentru vietuirea in pace. Si, binecuvantand pe toti cei de fata, si-a dat sufletul in mainile Fiului si Dumnezeului ei. Si multe vindecari s-au impartit tuturor celor bolnavi, prin binecuvantarea ei.

Si, s-a facut, atunci, tunet mare si au venit de la marginile lumii, ca pe niste nori, toti Apostolii lui Hristos, la casa Maicii Domnului din Ierusalim. Si, incepand Petru cantarea cea de ingropare, Apostolii au ridicat patul si au petrecut, pana la mormant, trupul cel primitor de Dumnezeu. Si, sosind in satul Ghetsimani si asezand in mormant trupul Maicii Domnului, Apostolii au zabovit, acolo, inca trei zile, asteptand pe Apostolul Toma, care din dumnezeiasca randuiala, lipsea.

Si, sosind, Toma Apostolul era intristat, ca nu se invrednicise sa vada, si el, chipul adormit al Maicii Domnului, ca si ceilaiti Apostoli. Deci, s-a deschis, cu hotarare de obste, mormantul, pentru el. Si, daca s-a deschis, s-au minunat, ca au aflat mormantul fara sfantul ei trup si era numai giulgiul lasat, ca mangaiere si marturie nemincinoasa a mutarii Nascatoarei de Dumnezeu, cu trup cu tot, la ceruri.

Pe scurt, dupa credinta Sfintei Biserici, la Adormirea Maicii Domunului, trupul ei n-a cunoscut putrezirea, care vine dupa moarte, nici n-a ramas in mormant. Maica domnului, cu trupul schimbat, viu si proslavit, a fost mutata, cu trup cu tot la ceruri, ca o parga a intregii omeniri. Dar, spre deosebire de Mantuitorul, ea a fost dusa la ceruri de ingeri, nu prin puterea ei, ca Mantuitorul. Si acolo se roaga de-a pururi pentru noi. Sa avem mare incredere in rugaciunea ei, ca ea singura poate vorbi lui Dumnezeu, ca o mama unui fiu al ei. Dumnezeului nostru slava!



e adevarat,de ce nu recunosti,ce te face sa nu reconsti acest lucru?spunemi ce te retine sa nu vezi adevarul in fata?ce te opreste?
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
  #1750  
Vechi 02.08.2010, 23:06:11
postasul. postasul. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
In Sfanta Scriptura, nu aflam nimic despre moartea Maicii Domnului.
Nu te intrebi, de ce Sfintii Apostoli, contemporani cu Maica Domnului, nu au scris nimic despre Maica Domnului (nu numai despre moartea ei) in epistolele lor (care se gasesc in Sfanta Scriptura)?




Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Si, s-a facut, atunci, tunet mare si au venit de la marginile lumii, ca pe niste nori, toti Apostolii lui Hristos, la casa Maicii Domnului din Ierusalim. Si, incepand Petru cantarea cea de ingropare, Apostolii au ridicat patul si au petrecut, pana la mormant, trupul cel primitor de Dumnezeu. Si, sosind in satul Ghetsimani si asezand in mormant trupul Maicii Domnului, Apostolii au zabovit, acolo, inca trei zile, asteptand pe Apostolul Toma, care din dumnezeiasca randuiala, lipsea.

Si, sosind, Toma Apostolul era intristat, ca nu se invrednicise sa vada, si el, chipul adormit al Maicii Domnului, ca si ceilaiti Apostoli. Deci, s-a deschis, cu hotarare de obste, mormantul, pentru el. Si, daca s-a deschis, s-au minunat, ca au aflat mormantul fara sfantul ei trup si era numai giulgiul lasat, ca mangaiere si marturie nemincinoasa a mutarii Nascatoarei de Dumnezeu, cu trup cu tot, la ceruri.
Interesanta poveste. Dar, mai interesant este faptul ca eroii principali (Sfintii Apostoli) au fost loviti de vre-o amnezie si nu au scris un cuvintel (din acesta poveste) in epistolele lor.


Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Pe scurt, dupa credinta Sfintei Biserici, la Adormirea Maicii Domunului,
Daca era dupa credinta Sfintilor Apostoli ai Domnului Iisus Hristos, m-ar fi interesat si "mai pe larg" (nu numai pe scurt).

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
spunemi ce te retine sa nu vezi adevarul in fata?ce te opreste?
Nu ti-e clar? Imi insirui povesti cu Maica Domnului si Sfintii Apostoli, despre care Sfintii Apostoli nu au scris absolut nimic, si vrei ca eu sa le cred.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42