Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #901  
Vechi 01.07.2010, 23:31:13
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Ba da fix varianta aceasta o iau in calcul. Ca El a zis si voi ati inteles gresit. Respectiv nu ati crezut ce-a spus.

Noi, mai prosti asa, cum ne stii, L-am crezut intocmai. Si stii cum e Hristos, fie tie dupa credinta ta :)
ba eu am crezut, numai ca eu nu am inteles ce ati inteles voi. Daca la cina ce-a de taina nu ar fi folosit aceeasi expresie "acesta este trupul Meu" as fi putut zice ca aveti oarece dreptate in ce afirmati, da in momentul in care Hristos era prezent fizic acolo nu poti sa imi spui ca de fapt trupul Lui nu era cel de carne ci era painea. Asta e o dovada clara ca Hristos a folosit painea si vinul ca pe niste simboluri.
  #902  
Vechi 01.07.2010, 23:34:11
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ce interpretare aiurea mai dorești decât aceasta? De ce nu interpretați la fel de literalist și cuvintele Mântuitorului din Matei 18,8-9 ? Cu ocazia fiecărei spovedanii să vă tăiați câte o mână, câte un picior ori să vă scoateți câte un ochi?
Lucrul despre care discutam aici l-a repetat si intarit de mai multe ori (inainte de Cina, la Cina, dupa Inviere), si a facut aceasta si Apostolul Pavel.
Daca ai chef de hartza, ti-am spus, du-te si te ia de piept cu El.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #903  
Vechi 01.07.2010, 23:35:26
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Noi, mai prosti asa, cum ne stii, L-am crezut intocmai. Si stii cum e Hristos, fie tie dupa credinta ta :)
Dumnezeu să vă ferească de așa ceva!
6.Cu neputință este pentru ei, dacă au căzut, să se înnoiască iarăși spre pocăință, fiindcă ei răstignesc loruși, a doua oară, pe Fiul lui Dumnezeu și-L fac de batjocură. (Evrei 6)
  #904  
Vechi 01.07.2010, 23:35:37
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
ba eu am crezut, numai ca eu nu am inteles ce ati inteles voi. Daca la cina ce-a de taina nu ar fi folosit aceeasi expresie "acesta este trupul Meu" as fi putut zice ca aveti oarece dreptate in ce afirmati, da in momentul in care Hristos era prezent fizic acolo nu poti sa imi spui ca de fapt trupul Lui nu era cel de carne ci era painea. Asta e o dovada clara ca Hristos a folosit painea si vinul ca pe niste simboluri.
Intr-adevar eu nu pot si nici nu-ti spun eu lucrul acesta.
EL O SPUNE.
Daca tu iei cuvintele clare, concrete, repetate si intarite ale Mantuitorului drept o dovada clara ca se referea la un simbol... Te priveste, e riscul tau, credinta ta, mantuirea ta.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #905  
Vechi 01.07.2010, 23:39:20
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dumnezeu să vă ferească de așa ceva!
6.Cu neputință este pentru ei, dacă au căzut, să se înnoiască iarăși spre pocăință, fiindcă ei răstignesc loruși, a doua oară, pe Fiul lui Dumnezeu și-L fac de batjocură. (Evrei 6)
1. De aceea, lăsând cuvântul de început despre Hristos, să ne ridicăm spre ceea ce este desăvârșit, fără să mai punem din nou temelia învățăturii despre pocăința de faptele moarte și despre credința în Dumnezeu, 2. A învățăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor, despre învierea morților și despre judecata veșnică. 3. Și aceasta vom face-o cu voia lui Dumnezeu.
4. Căci este cu neputință pentru cei ce s-au luminat odată și au gustat darul cel ceresc și părtași s-au făcut Duhului Sfânt, 5. Și au gustat cuvântul cel bun al lui Dumnezeu și puterile veacului viitor, 6. Cu neputință este pentru ei, dacă au căzut, să se înnoiască iarăși spre pocăință, fiindcă ei răstignesc loruși, a doua oară, pe Fiul lui Dumnezeu și-L fac de batjocură.

Nu cumva se refera la al doilea botez ?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #906  
Vechi 01.07.2010, 23:39:29
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Gestul de a oferi era metaforic(din perspectiva reinoirii legamintului) dar cele 2 elemente(vinul si painea)nu erau deloc metaforice ci erau exact ce spunea.
Să nu uităm totuși că la instituirea Cinei Domnului, elementele prezente pe acea masă pascală erau chiar metaforice: reprezentau pe Mesia-Cel ce va izbăvi pe Israel. Vedem astfel într-o altă lumină cuvintele Mântuitorului "acesta este trupul Meu"...
  #907  
Vechi 01.07.2010, 23:41:14
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Să nu uităm totuși că la instituirea Cinei Domnului, elementele prezente pe acea masă pascală erau chiar metaforice: reprezentau pe Mesia-Cel ce va izbăvi pe Israel. Vedem astfel într-o altă lumină cuvintele Mântuitorului "acesta este trupul Meu"...
Singura Lumina in care trebuie vazute e acea a Adevarului si anume a faptului ca exact ce a spus Mantuitorul, aceea si era si nu avea cum fi altfel fara ca El sa nu fie mincinos in repetate randuri.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #908  
Vechi 01.07.2010, 23:43:50
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Lucrul despre care discutam aici l-a repetat si intarit de mai multe ori (inainte de Cina, la Cina, dupa Inviere)
Și sfatul cu "amputările" l-a repetat și întărit:
Mat. 5,30
Mat. 18,8
doar așa la repezeală... probabil și de mai multe ori...
  #909  
Vechi 01.07.2010, 23:44:12
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

"Astfel, oricine va manca painea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie va fi vinovat fata de trupul si sangele Domnu*lui. Sa se cercereteze insa omul pe sine si asa sa manance din paine si sa bea din pahar. Caci cel ce mananca si bea cu nevrednicie osanda isi mananca si bea, nesocotind trupul Domnulu"

Si apostolul Pavel mintea?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #910  
Vechi 01.07.2010, 23:44:30
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Să nu uităm totuși că la instituirea Cinei Domnului, elementele prezente pe acea masă pascală erau chiar metaforice: reprezentau pe Mesia-Cel ce va izbăvi pe Israel. Vedem astfel într-o altă lumină cuvintele Mântuitorului "acesta este trupul Meu"...
Pai am citit undeva ca in Evanghelia lui Matei,lipsesc din acesta scena chiar anumite elemente esentiale specifice evreilor care le foloseau cu ocazia acestei sarbatori tocmai pt ca autorul a vrut sa puna in lumina exact cele 2 elemente cheie.Ca si cum cum ai pune reflectorul.Studiez problema si revin later.. :) Momentan nu ma pot contrazice cu nimeni,parca sunt porumbelu pacii..:))
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42