Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.01.2010, 12:02:32
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit punem la indoiala ceea ce Dumnezeu a facut. daca scrie in Biblie asa e.

punem la indoiala ceea ce Dumnezeu a facut. si pt ce? pt ca am invatat si noi cate ceva prin scoli, aici, pe pamantul asta minuscul si gata, ne comparam cu divinitatea.... daca am trai 1000 de ani nu ar fi de ajuns sa invatam despre tot ce exista in Univers.... daca scrie in Biblie asa e. Alte probleme ar trebui sa ne preocupe; de exemplu, perfectionarea/imbunatatirea noastra ca fiinte de lumina (caci in fond nu suntem decat o parte din energia infinita numita Dumnezeu), sa ne debarasam de tot ceea impiedica evolutia noastra spirituala, etc... de aceea nici nu nu putem comunica inteligibil unii cu altii, pentru ca suntem rupti de Fiinta Divina; am ajuns "independenti" si ne comportam ca stapani: ai vietii noastre, uneori si a altora....
Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Dar daca animalele respective erau sub forma de celule? Ma gandesc si eu....
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu

Last edited by marioad24; 09.01.2010 at 12:13:12.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.01.2010, 13:23:08
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Datarea cu carbon e depasita de zeci de ani. Au fost datate cu carbon tesaturi care se stiau de zeci de ani si au dat mii. Asa incat permite-mi sa ma indoiesc de aceste "dovezi stiintifice".
Vb si eu de ceea ce stiu. E adevarat ca datarea cu carbon a avut unele rezultate contradictorii, dar nu intr-o masura in care ar putea sa o excluda ca metoda stiintifica. Este o metoda stiintifica, si una care intr-un foarte mare numar de caz reuseste. Afirmatia ca datarea cu carbon e gresita doar pe seama unor catorva cazuri in care a dat gres este una gresita. La fel, informatia ca ea are exactitate de pana la 5000-6000 de ani, asa cum cred unii teologi, si folosirea acestei informatii pentu a arata ca ea functioneaza doar pana in momentul crearii pamantului, adica acum 6000 de ani, este gresita. (Timpul de injumatatire a carbonuluieste de 6000 de ani, nu perioada lui maximare de estimare a vechimii). http://ro.wikipedia.org/wiki/Datarea_cu_carbon

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Ok, poate nu am formulat bine: inca se stia de dinozauri, doar ca nu ii chema asa.
Aveau alt nume, dar oricum, erau exagerari are soparlelor, dragonilor Komodo, serpilor, cometelor, Caii Lactee, oamenilor urati, si poate chiar a demonilor.
Citat:
Daca nu ar fi fost nu s-ar fi povestit, nu?
Oricum ai scos citatul din context. Nu e prea frumos caci lasa liber la interpretari.
A fost odata ca niciodata... Ca de n-ar fi, nici nu s-ar povesti.
Harap Alb si calul lui vorbitor cu aripi (putea sa zboare), savurau cate o dusca de apa vie la carciuma din mijlocului taramului celuilalt. (Calul nu avea voie alcool, baba Cloanta i-a spus ca il afecteaza la rinichi; iar Harap Alb nu putea bea pentru ca el... conducea). Toti zmeii si zgriptorii din carciuma radeau pe seama asta de ei. Harap Alb se uita putin mahnit la el, apoi, smechereste, se strecura sub masa de clestar. Se dadu de 3 ori peste cap si se transforma in tantar. Apoi reusi o isprava minunata: ii infecta pe toti din carciuma care rasesera de el cu HIV. (HIV-ul il primise de la Ileana Cosanzeana, care deveni sotia lui + 3 castele unul de aur, de argint si celalalt de arama, in urma bataliei lui cu Fat Frumos. In aceasta batalie muri de vreo 2-3 ori, insa Ileana il invie cu apa vie si cele 3 surcele magice, furnica cu care vorbise il ajutase sa aleaga macul de orz, si pe corb il convinsese argumentativ sa ii arunce o cofa de apa pe scafarlia-i inflacarata de vuitetul si focul luptei.) Cand auzira zgriptorii si zmeii si aurolacii ce erau in carciuma ca au HIV, s-au adunat toti, si si-au aruncat buzduganele in sus, cale de 4 poste (ba inca unul a ajuns pe soare), si le-au venit inapoi pe crestete, omorandu-i.
Citat:
La fel si chestia cu timpul. Nu e new-age faptul ca noi habar n-avem, desi pretindem ca le stim pe toate. E chestie de bun simt.
Timpul, la fel ca si dinozaurii e o chestie despre care noi nu vom stii niciodata exact ce si cum a fost.
Ba da, este; daca urmaresti orice documentar cu calendarul maias si sfarsitul lumii in 2012 o sa iti regasesti vorbele (si superstiile). Cu dinozaurii stim ce a fost. Au fost exterminati toti acum 65 de milioane de ani. Nu se stie cum, insa. Ori de un meteor, ori de un vulcan.
Citat:
Insa ce ni se spune la TV e doar manipulare si spalare de creiere.
Facuta de catre cine, ma rog?
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.01.2010, 13:25:26
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
daca scrie in Biblie asa e
Biblia a fost scrisa de oameni prin har divin, se zice, iar traducerea ei de-a lungul secolelor a lasat loc si unor interpretari, de aceea exista mai multe variante ale ei... Nu neg ca Dumnezeu a facut sau ca ar fi putut face. Dar a te increde la litera, si luand totul la modul propriu ceea ce scrie intr-o carte veche de cateva mii de ani, fie ea si Biblia, este o dovada de naivitate. Trebuie sa fim totusi cu capul pe umeri si sa vedem lucrurile prin prisma cunostintelor pe care le avem in prezent. Explicatii exista si ele vor fi gasite, de asta sunt sigur, chiar daca va mai trece timp. Cat despre evolutia spirituala, aceasta cred ca se poate face, prin religie si nu numai, insa modul exclusivist al religiei nu cred ca este benefic pentru societatea actuala. Ca orice pe lumea asta, religia trebuie sa se adapteze, pastrandu-si totusi esenta, aceea reprezentand setul de valori morale si spirituale prin care se poate realiza insasi evolutia de care omul are nevoie. Asta nu se poate face negand in fatza date stiintifice sau crezand orbeste in niste versete scrise acum mii de ani. De acolo trebuie, cred eu, sa luam esenta morala si spirituala, care sunt cu mult mai importante.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.01.2010, 15:12:23
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit

si tu te-ai adaptat

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Biblia a fost scrisa de oameni prin har divin, se zice, iar traducerea ei de-a lungul secolelor a lasat loc si unor interpretari, de aceea exista mai multe variante ale ei... Nu neg ca Dumnezeu a facut sau ca ar fi putut face. Dar a te increde la litera, si luand totul la modul propriu ceea ce scrie intr-o carte veche de cateva mii de ani, fie ea si Biblia, este o dovada de naivitate. Trebuie sa fim totusi cu capul pe umeri si sa vedem lucrurile prin prisma cunostintelor pe care le avem in prezent. Explicatii exista si ele vor fi gasite, de asta sunt sigur, chiar daca va mai trece timp. Cat despre evolutia spirituala, aceasta cred ca se poate face, prin religie si nu numai, insa modul exclusivist al religiei nu cred ca este benefic pentru societatea actuala. Ca orice pe lumea asta, religia trebuie sa se adapteze, pastrandu-si totusi esenta, aceea reprezentand setul de valori morale si spirituale prin care se poate realiza insasi evolutia de care omul are nevoie. Asta nu se poate face negand in fatza date stiintifice sau crezand orbeste in niste versete scrise acum mii de ani. De acolo trebuie, cred eu, sa luam esenta morala si spirituala, care sunt cu mult mai importante.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.01.2010, 15:33:18
huchohucho huchohucho is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 9
Implicit elizeu

la asa continut, mai foloseste metoda impartirii in aliniate, eu am citit 3 randuri si m-am enervat pe tine
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.01.2010, 18:39:21
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
si tu te-ai adaptat
Asta a fost ironie, sau n-ai mai pus semnul intrebarii?
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.01.2010, 13:04:32
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Vb si eu de ceea ce stiu. E adevarat ca datarea cu carbon a avut unele rezultate contradictorii, dar nu intr-o masura in care ar putea sa o excluda ca metoda stiintifica. Este o metoda stiintifica, si una care intr-un foarte mare numar de caz reuseste. Afirmatia ca datarea cu carbon e gresita doar pe seama unor catorva cazuri in care a dat gres este una gresita. La fel, informatia ca ea are exactitate de pana la 5000-6000 de ani, asa cum cred unii teologi, si folosirea acestei informatii pentu a arata ca ea functioneaza doar pana in momentul crearii pamantului, adica acum 6000 de ani, este gresita. (Timpul de injumatatire a carbonuluieste de 6000 de ani, nu perioada lui maximare de estimare a vechimii). http://ro.wikipedia.org/wiki/Datarea_cu_carbon


Aveau alt nume, dar oricum, erau exagerari are soparlelor, dragonilor Komodo, serpilor, cometelor, Caii Lactee, oamenilor urati, si poate chiar a demonilor.

A fost odata ca niciodata... Ca de n-ar fi, nici nu s-ar povesti.
Harap Alb si calul lui vorbitor cu aripi (putea sa zboare), savurau cate o dusca de apa vie la carciuma din mijlocului taramului celuilalt. (Calul nu avea voie alcool, baba Cloanta i-a spus ca il afecteaza la rinichi; iar Harap Alb nu putea bea pentru ca el... conducea). Toti zmeii si zgriptorii din carciuma radeau pe seama asta de ei. Harap Alb se uita putin mahnit la el, apoi, smechereste, se strecura sub masa de clestar. Se dadu de 3 ori peste cap si se transforma in tantar. Apoi reusi o isprava minunata: ii infecta pe toti din carciuma care rasesera de el cu HIV. (HIV-ul il primise de la Ileana Cosanzeana, care deveni sotia lui + 3 castele unul de aur, de argint si celalalt de arama, in urma bataliei lui cu Fat Frumos. In aceasta batalie muri de vreo 2-3 ori, insa Ileana il invie cu apa vie si cele 3 surcele magice, furnica cu care vorbise il ajutase sa aleaga macul de orz, si pe corb il convinsese argumentativ sa ii arunce o cofa de apa pe scafarlia-i inflacarata de vuitetul si focul luptei.) Cand auzira zgriptorii si zmeii si aurolacii ce erau in carciuma ca au HIV, s-au adunat toti, si si-au aruncat buzduganele in sus, cale de 4 poste (ba inca unul a ajuns pe soare), si le-au venit inapoi pe crestete, omorandu-i.

Ba da, este; daca urmaresti orice documentar cu calendarul maias si sfarsitul lumii in 2012 o sa iti regasesti vorbele (si superstiile). Cu dinozaurii stim ce a fost. Au fost exterminati toti acum 65 de milioane de ani. Nu se stie cum, insa. Ori de un meteor, ori de un vulcan.

Facuta de catre cine, ma rog?
Documentarele sunt facute de mass media , in spatele careia se afla oameni "bine intentionati", care vor "pacea in lume" si evident PUTEREA in mainile lor.
Ei stiu ca noua ne place circul, fenomenele ultra-mega, descoperirile stiitifice... pe scurt orice ne hraneste curiozitatea si orgoliul.

Vin dintr-o familie de atei, respect stiinta, cu ea am crescut.
Demostreaza-mi ca nu mai exista nici un pui de dinozaur in evul mediu, demonstreaza-mi ca nu s-a adaptat la mediul inconjurator, demonstreaza-mi ca timpul e constant, demonstreaza-mi ca stii tu toata istoria, ca stii tu cate documente au fost arse si ascunse de Inchizitie, arata-mi tu care documente sunt falsificate si care nu ... cu documente clare, cu experimente incontestabile, nu cu documentare.Te rog, ce mai astepti?


Greu e omului sa recunoasca ca e prost si habar n-are(si aici nu te atac pe tine, zic in general). Omul e mandru si e greu SA RECUNOASCA CA NU STIE, prefera in schimb minciunile....
Nici eu nu stiu, dar nici tu, nici nimeni, cand au disparut dinozaurii cu adevarat, se presupune doar, se da cu parerea
se estimeaza.... la fel si cu bourul moldovenesc. Zi-mi tu data exacta cand a disparut, in ce an? Raspuns: se presupune ca.... prin perioada X.


Si tu imi spui sa cred in niste presupuneri. Cam aiurea nu crezi?
Din tot ce e stiinta cred doar chestiile care le-a experimentat eu, iar acum trecand pe planul cel mai important.
Din tot ce religie, eu nu bahulesc pe nimeni, zic doar, ca din ceea ce am trait si simtit, adevarata dragoste am vazut-o in ortodoxie. Prin tot ce zice ea, prin adevaratii ei oameni (nu popa care vine beat la mort), prin minunile care se petrec zilnic la moste si icoane. Si ce e cel mai minunat ca e nu se contrazic, ca oamenii de stiinta,nu se cearta ci se completeaza.

Cineva a provocat un rocker ateu sa mearga la mormantul lui Arsenie Boca zicandu-i:" Sa vezi ce-ti face tie parintele!".
Acela a ras si a batjocorit... ce s-a intamplat dupa nu iti spun. In schimb ce zici, ai avea curajul sa te imbarci intr-o astfel de provocare?

Last edited by Adriana-Simona; 22.01.2010 at 13:14:45.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.04.2010, 01:39:42
ultraortodoxul ultraortodoxul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2010
Mesaje: 4
Implicit scuze pt sinceritate !

iti admir credinta, dar si varza pe care pe o ai in cap! asa usor treci de la avorturi la droguri, de la avioane la baloane de sapun...eu cred ca toti de pe aici suntem ortodocsi si am citit cateceva si din Sf Scriptura si din Sf Traditie, totusi nu am inteles pe cine vrei sa inveti sau cu cine te certi... poate cu geniile stiintifice care inca nu au auzit de Dumnezeu...atunci sunt de parere ca ai gresit forumul ! Scuze pentru sinceritate!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 05.04.2010, 02:32:11
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Eu zic ca "stiinta" este pura speculatie si nu certitudine. De ce zic asta ? Pai la baza fiecarei "stiinte" sta o teorie(drept ii ?), care nu este altceva decat "parerea" unuia(unora) sau altuia(altora) despre cum sta treaba. In concluzie daca ne bazam pe SPECULATII nu putem vorbi de "stiinta" ci de ne"stiinta". Acum partea amuzanta, este tocmai cand sunt mai multe teorii ce postuleaza aceeasi "stiinta", de aici si vorba aia " progresu' "(BABILONEALA)...in nestiinta.

S'acuma tot eu() zic asa, singura certitudine ramane totusi Dumnezeu prin Cuvantul sau adicatelea Biblia.

Pst, chestia cu contractia nu este ciudata, gandestete la un balon umplut cu aer, asa, acuma
strangel la un capat si "voila" contractia si expansiunea...dar inca odata, zic, si ce-i cu asta ?

Sa nu veniti cu argumentul numit matematica ca nu tine, si asta pleaca tot de la un postulat,
1+1=2, oare ? Despre fizica lu' cuanta nici atata, ca acolo aia zic asa , nu ne intereseaza daca-i asa sau nu, da noi zicem ca...si de aicia s-a dus d..cu tot...

Ma oameni buni ne risipim in inutilitati si sterilitati...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
adevarata credinta, dragoste

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este de actualitate ? (intrebare pentru bucuresteni in special) rasofor Despre Biserica Ortodoxa in general 1 06.07.2012 13:37:16
Concurs cu premiu special: Un pelerinaj la Athos tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 21 10.02.2009 20:24:33
adresat celor din strainatate C-tin Biserica Ortodoxa Romana 71 13.07.2008 00:33:31