Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.02.2010, 08:36:50
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragii mei,
ma doare sufletul de parintele care "ciunteste" pe Hristos prin scurtarea Liturghiei...
Ma doare sufletul de voi, ca sunteti lipsiti (din pricina slabiciunii lui) de Bucuria si Frumusetea deplina a Liturghiei.

Ma gandesc...oare?!..daca veti incerca sa vorbiti cu el la spovedanie..sa-i spuneti deschis si simplu;
parinte, iata pe mine ma doare si ma smintesc de faptul ca scurtati slujba.. Cine stie? Poate se va rusina macar de durerea voastra daca de Hristos si de durerea Lui (poate) nu-i pasa. Stie Stapana pe fiecare..

Si iarasi ma gandesc ca...a scrie (doar) ce te doare.. dar fara a lua atitudine..poate fi considerat in fata Stapanei o "simpla barfa" sau Doamne fereste-ne chiar judecata.

Poate e timpul sa-l "urecheati" pe parintele vostru. Toti suntem oameni si uneori o "urecheala din iubire".. trezeste..
Voi stiti, dragilor, inima cu care ati scris acestea.
Eu vorbesc doar.. ca unul dinafara.

Maica Domnului sa va ajute sa primiti Bucuria Liturghiei deplina!

ps. nu, numai la manastiri Vasi, mai sunt si pe la noi parinti cu inima de MAMA si jertfelnicie de TATA. Unii ca acestia sunt mereu prezenti in Biserica si slujesc Vecernia in fiecare seara. Iar Sfanta Litughie in fiecare, miercuri, vineri, sambata si dumninica.

Last edited by eduardd; 07.02.2010 at 08:42:12.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.02.2010, 19:54:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Asa ceva nu se poate Eduardd.
1. Ar trebui sa stam cu cartea liturghiei in mana si sa urmarim pas cu pas ce rugaciuni spune.
2. Nu stiu/nu auzim ce se spune in altar. M-ati tot certat pe mine ca ma intereseaza ce se intampla in altar...
3. Preotul le stie pe ale lui si nu asculta de noi. El este sef in biserica lui, altfel am avea mai multe de spus si noi.
Eu am incercat de atatea ori sa lamuresc probleme cu parintele si tot degeaba. Mai mult rau imi fac in suflet.

Si iarta-ma dar in primul rand nu stiu daca se face liturghie vineri si miercuri in general, daramite tot timpul.
Si pe urma daca sunt preoti de mir si au 4 zile in saptamana liturghie, dupa canoanele lor, nici nu mai au voie sa fie insurati. Vorbesc f.serios, fiindca o zi inainte si una dupa nu au voie la sotie.
Da, vecernii stiu si eu ca se fac multe in saptamana.
Ah, se poate altceva: o zi o tine (liturghia) un preot din biserica, in alta celalalt (in tara sunt de obicei macar 2 preoti intr-o parohie).
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.02.2010, 20:29:58
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Asa ceva nu se poate Eduardd.
1. Ar trebui sa stam cu cartea liturghiei in mana si sa urmarim pas cu pas ce rugaciuni spune.
2. Nu stiu/nu auzim ce se spune in altar. M-ati tot certat pe mine ca ma intereseaza ce se intampla in altar...
3. Preotul le stie pe ale lui si nu asculta de noi. El este sef in biserica lui, altfel am avea mai multe de spus si noi.
Eu am incercat de atatea ori sa lamuresc probleme cu parintele si tot degeaba. Mai mult rau imi fac in suflet.

Si iarta-ma dar in primul rand nu stiu daca se face liturghie vineri si miercuri in general, daramite tot timpul.
Si pe urma daca sunt preoti de mir si au 4 zile in saptamana liturghie, dupa canoanele lor, nici nu mai au voie sa fie insurati. Vorbesc f.serios, fiindca o zi inainte si una dupa nu au voie la sotie.
Da, vecernii stiu si eu ca se fac multe in saptamana.
Ah, se poate altceva: o zi o tine (liturghia) un preot din biserica, in alta celalalt (in tara sunt de obicei macar 2 preoti intr-o parohie).
Sophia, sunt preoti de mir casatoriti care traiesc in curatie de 30 de ani.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.02.2010, 21:31:12
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Treaba lor si mai ales a sotiilor lor. Mie mi se pare totusi anormal pentru un om casatorit. Nu degeaba li s-a dat dezlegare la casatorie...
Si catolicii isi doresc sa aibe sotii si copii si nu au voie. Lume sucita...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.02.2010, 21:35:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

In plus, Andrei, expresia 'in curatie' este gersita, pt ca viata conjugala trupeasca este curata. ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.02.2010, 22:13:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Jenica, cred ca exagerezi un pic.

N-o sa ne apucam noi acum sa "dam indicatii pretioase" preotilor.

A observa e una (si nu e neaparat barfa), dar a face pe desteptul/ desteapta e alta.

Nu e vorba numai de diaspora, ci cred ca si in Romania, in bisericile de mir, slujbele sunt mai scurte decat in manastiri.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.02.2010, 22:15:54
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Cred ca este si normal sa fie mai scurte - mirenii au mai multe obligatii si raspunderi. Important este sa se scurteze cu cap, nu oricum.
Slujbele actuale asa cum sunt ele in Tipic au fost facute pt calugari. Pana in sec. al 14 lea au existat si slujbe pentru bisreicile de mir, care erau mai scurte. pe urma s-a generalizat practica monastica peste tot.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.02.2010, 00:04:14
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Dar la slujbele de mir care deja au doar 90-120 de minute (120 cu predica si coada la anafora cu tot) ce sa se mai scurteze? :|
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.02.2010, 00:05:54
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

1. ,, Se poate ca multora sa li se para ciudat, dar este dovedit faptul ca ecumenismul ameninta Biserica Ortodoxa , deoarece acesta aluneca din ce in ce mai mult spre tactici conciliant-sincretiste, care combat principiile de baza ale Credintei ortodoxe. Si sa nu uitam ca dreapta credinta este prima conditie esentiala a mintuirii omului, potrivit cu marturisirea patristica insuflata de D.zeu : ,, Cel care vrea sa se mintuiasca, mai intii de toate trebuie sa tina credinta soborniceasca, pe care daca nu o va pastra fara sovaire, intrega si fara prihana, se va pierde pt. vecie"(Simbolul de credinta al Sf. Atanasie al Alexandriei)
Asadar, daca mesajul mintuitor al Ortodoxiei noastre se va pierde printre mesajele inselatoareale celor de alta credinta de dragul unui vis ecumenic utopic, atunci se va pierde si nadejdea mintuirii lumii"
(Sf. MIn. Paraklitu- Ecumenismul; Ed. Evanghelismos, 2004.)
2. Sfintul Lavrentie al Cernigovului ; ,,... vai de cei care cu de la sine cutezanta adauga sau scurteaza din dumnezeiestile slujbe"
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.02.2010, 00:10:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Dar la slujbele de mir care deja au doar 90-120 de minute (120 cu predica si coada la anafora cu tot) ce sa se mai scurteze? :|
Ei, nu la astea ma refeream eu. La manastiru oricum liturghia dureaa mult mai mult.
Ca peste tot trebuie dreapta socotinta din partea preotului.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 16:35:30
Scoaterea omului inaintea animalului Man Teo Generalitati 12 25.07.2011 14:53:39
Propuneti scoaterea filoZofiei gata cu joaca Sectiune dedicata profesorilor de religie 38 09.01.2011 23:09:28