Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.11.2006, 11:10:07
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Iata un subiect de viitor, care zic eu ar fi de mare interes si ar trebui sa ne preocupe mai mult decat maruntisurile de zi cu zi.
Cand credeti ca va veni momentul mult asteptat denumit coborarea Raiului pe Pamant, pe noul Pamant.
Este vorba de fapt de schimbarea totala a tot ce exista si de instaurarea luminii, a iubirii, sa zicem cu puteri depline pe aceasta planeta.
Credeti ca veti apuca acele zile?
Cum vi le imaginati?
Vi le doriti? Ce faceti pentru asta?
Din cate stiu eu, scrierile bisericesti se opresc la acest moment, dupa aceea, nu se stie ce va fi.
Asa ca fiecare dintre noi poate sa se manifeste creator, sa-si foloseasca imaginatia.

Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2006, 21:52:07
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

"Cand credeti ca va veni momentul mult asteptat denumit coborarea Raiului pe Pamant, pe noul Pamant". Citat, CM

Tu chiar crezi ca cineva ne va cobori noua raiul pe pamant, "noul pamant"? Care, ca e vechi de cand lumea?... Parerea mea: dincolo de noi nu exista nimic. Noi insine ne facem raiul si iadul, nu trebuie sa asteptam sa ne fie daruite.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.11.2006, 12:29:40
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Eu nu cred ca se va cobori odata Raiul pe Pamant , pentru ca virgula cred ca exista deja .Iisus a spus undeva (despre rai ) : e aici dar voi nu-l vedeti .
Eu cred ca , prin cuvintul " fericiti cei blinzi ca aceea vor mosteni Pamantul" ni se face cunoscut ca exista alte locuri . Este Pamantul Fagaduintei in nici un caz lumea pe care o vedem noi . Cred ca e deja locuit .
Ma gindesc ca sint alte dimensiuni ascunse ochiului omenesc . De ce Sfintii vad lucruri nevazute si neauzite? Ei s-au curatat de patimi ,nu sint cu nimic legati de cele pamantesti , au dragoste si smerenie ,de aceea li se arata .Cum am zis eu cred ca toate exista nu trebuie sa vina nimic ,noi trebuie sa plecam "acasa ".
Unde va fi casa noastra nu stiu . Stiu atit ca s-a spus "daca stiti de unde veniti ,stiti si unde va duceti " .(deci e vorba de ducere , nu de a ramane)
Si parintele Savatie spune undeva "cind vom muri vom afla cine am fost" . ???
Asa ca eu nu vreau sa raman aici , trag nadejde ca exista unde "acasa" , si nici nu vreau prin mai stiu eu ce metode sa devin nemuritor in trupul asta pacatos .
Cum am zis nadajduiesc ca va veni "izbavirea de intristare" .
Sa dea Domnul !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2006, 13:07:03
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Eu nu cred ca se va cobori odata Raiul pe Pamant , pentru ca virgula cred ca exista deja .Iisus a spus undeva (despre rai ) : e aici dar voi nu-l vedeti .
Eu cred ca , prin cuvintul " fericiti cei blinzi ca aceea vor mosteni Pamantul" ni se face cunoscut ca exista alte locuri . Este Pamantul Fagaduintei in nici un caz lumea pe care o vedem noi . Cred ca e deja locuit .
Ma gindesc ca sint alte dimensiuni ascunse ochiului omenesc . De ce Sfintii vad lucruri nevazute si neauzite? Ei s-au curatat de patimi ,nu sint cu nimic legati de cele pamantesti , au dragoste si smerenie ,de aceea li se arata .Cum am zis eu cred ca toate exista nu trebuie sa vina nimic ,noi trebuie sa plecam "acasa ".
Unde va fi casa noastra nu stiu . Stiu atit ca s-a spus "daca stiti de unde veniti ,stiti si unde va duceti " .(deci e vorba de ducere , nu de a ramane)
Si parintele Savatie spune undeva "cind vom muri vom afla cine am fost" . ???
Asa ca eu nu vreau sa raman aici , trag nadejde ca exista unde "acasa" , si nici nu vreau prin mai stiu eu ce metode sa devin nemuritor in trupul asta pacatos .
Cum am zis nadajduiesc ca va veni "izbavirea de intristare" .
Sa dea Domnul !
Ca bine zici
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.11.2006, 20:31:51
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Cine neaga raiul il neaga pe Dumnezeu.Si atunci intre un ateu si cel care neaga lucrurile lui Dumnezeu nu este nici o diferenta.Si totusi ateul este mai de apreciat ca este sincer in ratacirea luiDoamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.11.2006, 13:18:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit ca fiind in viata suntem evaluati, ca sa nu folosesc cuvantul judecati, dupa cat timp Ii acordam lui Dumnezeu; iar dupa moarte, cat bine am facut aproapelui nostru. Deci nici una nici alta nu sunt de neglijat. Avem si un exemplu in N.T. : bogatul si saracul Lazar. Bogatul, care ajunsese in iad sufera de o sete cumplita, si il roaga pe Parintele Avraam s-l trimita pe Lazar sa-i racoreasca limba, caci vapaia il chinuie. Raspunsul este: "Fiule adu-ti aminte ca ai primit cele bune in viata ta, si Lazar asemenea pe cele rele."
Inteleg de aici, ca desi noi suntem in imposibilitatea de a vedea ceea ce se petrece dincolo, dar celor trecuti de bariera mortii, le e permis a vedea locul in care ar fi putut ajunge, daca ar fi trait in frica lui Dumnezeu, adica daca ar fi respectat ceea ce Dumnezeu asteapta de la oameni.
Stim cu totii cat de greu este... Sa ne straduim totusi, pe masura puterilor noastre.
Raiul pe pamant? Da, cum iti asterni, asa dormi. Raiul incepe pe pamant, dar cand va fi pentru toti railul pe pamant, doar Dumnezeu stie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna Raiul pentru voi? calatorul Generalitati 4 31.12.2012 19:16:58
Raiul de pe pamant NECTARIE Generalitati 0 20.01.2011 14:37:36
Am vazut Raiul sau altceva ? Ady295 Generalitati 23 04.01.2011 19:33:49
Unde a fost raiul? partenie Din Vechiul Testament 19 27.10.2009 15:07:20
Raiul sau iadul silverstar Generalitati 69 19.01.2009 21:11:38