Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2013, 10:16:42
buncrestin's Avatar
buncrestin buncrestin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2008
Locație: Pitesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit despre iertare si consecintele ei

va spun in cateva cuvinte povestea mea...sotul meu m-a inselat de multe ori,chiar si cu cineva din familia mea,are chiar si un copil cu alta femeie,acum trei ani am vrut sa divortez,dar din pacate l-am iertat si m-am intors la el.acum imi scoate tot timpul ochii ca am vrut sa il parasesc,ca nu sant familista,ca din cauza mea e el bolnav acum...si multe altele.aproape pe fiecare zi imi spune asta.sufar f mult,plang f des si ma simt nedreptatita.va intreb pe voi,buni crestini in ce conditii este biserica de acord cu divortul?in fata lui Dumnezeu am gresit ca am vrut sa divortez?sotul meu asta imi spune...am iertat si acum imi pare rau...pt ca sufar f mult .astept raspunsurile voastre.
__________________
DOAMNE IISUSE HRISTOASE,MILUIESTE-MA PE MINE PACATOASA.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2013, 10:21:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Răspunsul trebuie să vină din partea duhovnicului dumneavoastră, nu de la noi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2013, 12:58:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Aici cu greu ati putea poate primi niste sfaturi bune, dar sunt multe detalii care nu le-ati mentionat si conteaza si chiar daca ati raspunde la o multime de intrebari personale, poate ati fi tentata sa o faceti si intr-un mod subiectiv.

Dar daca vreti de fapt mai mult sau mai putin constient doar oameni care sa va incurajeze spre divort, asta e un lucru trist.

Ionut are dreptate, sunt multe detalii care conteaza si cel mai bine ar fi ca duhovnicul sa vorbeasca si cu sotul dumneavoastra, asta e cea mai buna cale pentru a ajunge la o intelegere.

Aveti duhovnic? El ce parere are despre asta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2013, 16:43:25
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de buncrestin Vezi mesajul
va spun in cateva cuvinte povestea mea...sotul meu m-a inselat de multe ori,chiar si cu cineva din familia mea,are chiar si un copil cu alta femeie,acum trei ani am vrut sa divortez,dar din pacate l-am iertat si m-am intors la el.acum imi scoate tot timpul ochii ca am vrut sa il parasesc,ca nu sant familista,ca din cauza mea e el bolnav acum...si multe altele.aproape pe fiecare zi imi spune asta.sufar f mult,plang f des si ma simt nedreptatita.va intreb pe voi,buni crestini in ce conditii este biserica de acord cu divortul?in fata lui Dumnezeu am gresit ca am vrut sa divortez?sotul meu asta imi spune...am iertat si acum imi pare rau...pt ca sufar f mult .astept raspunsurile voastre.
,Si daca in fiecare institutie, in fiecare gospodarie ar fi macar o persoana care sa slujeasca cu credinciosie lui Dumnezeu, ce intelegere ar fi atunci in lume!...."
Mai bine inceteaza sa te mai razboiesti, nu te mai lupta cu ei!"
,,Dar eu nu ma razboiesc cu nimeni"
,,Da" i-am raspuns, nu te razboiesti fizic, ci in cuget - si aceasta este acelasi razboi.
Nu esti multumita cu situatia in care te afli."
,,Dar nimeni nu poate sa rabde asta!", spunea ea.
,,Da, de unul singur nu se poate - dar, cu ajutorul lui Dumnezeu, vei putea.
Nimeni nu stie daca tu te rogi sau nu - aceasta este lucrul launtric al fiecarui suflet.
Cand te jicnesc, tu sa nu-i jicnesti, sa nu le intorci jicnirea - nu numai cu cuvinte, ci sa te ostenesti ca nici in ganduri sa nu-i vatami!
Roaga-te la Domnul sa le dea inger bun si ca nici pe tine sa nu te uite Domnul."
__________________
Pace si bucurie in Duhul Sfant - Staretul Tadei
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2013, 17:41:12
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de buncrestin Vezi mesajul
va spun in cateva cuvinte povestea mea...sotul meu m-a inselat de multe ori,chiar si cu cineva din familia mea,are chiar si un copil cu alta femeie,acum trei ani am vrut sa divortez,dar din pacate l-am iertat si m-am intors la el.acum imi scoate tot timpul ochii ca am vrut sa il parasesc,ca nu sant familista,ca din cauza mea e el bolnav acum...si multe altele.aproape pe fiecare zi imi spune asta.sufar f mult,plang f des si ma simt nedreptatita.va intreb pe voi,buni crestini in ce conditii este biserica de acord cu divortul?in fata lui Dumnezeu am gresit ca am vrut sa divortez?sotul meu asta imi spune...am iertat si acum imi pare rau...pt ca sufar f mult .astept raspunsurile voastre.
Din ce ne-ati descris dumneavoastra, m-a indignat tupeul sotului. El v-a inselat de atatea ori, v-a facut sa suferiti o viata intreaga si tot el va reproseaza ca ati vrut sa-l parasiti? Dar nu este clar motivul pentru care ati vrut sa faceti acest gest, oare nu el v-a determinat sa luati o asa hotarare. In cazul in care unul din soti inseala, Biserica accepta divortul, dar daca femeia (in situatia dumneavoastra) are puterea de a ierta, se poate reface casnicia. Daca din aceasta impacare si iertare, cel vinovat nu intelege nimic si repeta pacatul, este mult mai grav si mai complicat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.02.2013, 18:11:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de buncrestin Vezi mesajul
va spun in cateva cuvinte povestea mea...sotul meu m-a inselat de multe ori,chiar si cu cineva din familia mea,are chiar si un copil cu alta femeie,acum trei ani am vrut sa divortez,dar din pacate l-am iertat si m-am intors la el.acum imi scoate tot timpul ochii ca am vrut sa il parasesc,ca nu sant familista,ca din cauza mea e el bolnav acum...si multe altele.aproape pe fiecare zi imi spune asta.sufar f mult,plang f des si ma simt nedreptatita.va intreb pe voi,buni crestini in ce conditii este biserica de acord cu divortul?in fata lui Dumnezeu am gresit ca am vrut sa divortez?sotul meu asta imi spune...am iertat si acum imi pare rau...pt ca sufar f mult .astept raspunsurile voastre.
Numai un duhovnic iscusit ar putea dezlega itele incalcite. Am spus iscusit, pentru ca el, iluminat de Duhul Sfant, stie care este calea ta de mantuire.

1. Unii sunt chemati de Dumnezeu, prin ispite, la calugarie. Avem exemplul Sfantului Pavel cel Simplu.

,,Cel între sfinți părintele nostru Pavel, supranumit cel simplu, era plugar, un om cu totul de rând, dar lipsit de răutate și de prefăcătorie, ca nimeni altul. Avea însă o soție înrăutățită și desfrânată, fără ca el să știe lucrul acesta multă vreme. Într-una din zile, venind el de la țarină pe neașteptate, în afară de vremea obișnuită, așa cum se întâmplă câteodată, a găsit pe soția lui necinstindu-i casa cu un bărbat străin. Atunci zâmbind plin de blândețe le-a zis: Bine, bine, nu-mi pasă de ce faceți, martor iau pe Iisus Hristos; de acum înainte nu vreau să o mai văd înaintea ochilor; a ta să fie și ea și copiii ei, iar eu mă voi duce și mă voi face monah. (...)
Sursa:
http://www.calendar-ortodox.ro/luna/martie/martie07.htm

2. Altii, prin ispitele din casatorie, se mantuiesc, daca le indura cu rabdare.
http://tainacasatoriei.wordpress.com...or-casatoriti/

Femeia crestina are un rol deosebit in mantuirea intregii familii. Asadar, spovedanie, Sfantul Maslu, rugaciuni noaptea si apoi Dumnezeu te va ajuta sa iei singura o decizie corecta sau sa gasesti un duhovnic care sa te ajute.

Casatoria este o cale de mantuire, ca si calugaria. Oricare cale am alege-o, in drumul spre mantuire, avem ispite de la propriul trup, de la oameni si de la necurati. Asa ca, inarmeaza-te cu scutul postului si cu lancea rugaciunii, caci Dumnezeu lucreaza minunat si poate schimba lucrurile in bine. Sa ai incredere in Dumnezeu.

Desigur, un duhovnic iscusit da sfaturi mai nuantate, tinand cont de particularitatile situatiei tale.

Last edited by antoniap; 25.02.2013 at 18:26:55.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.02.2013, 04:13:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de buncrestin Vezi mesajul
va spun in cateva cuvinte povestea mea...sotul meu m-a inselat de multe ori,chiar si cu cineva din familia mea,are chiar si un copil cu alta femeie,acum trei ani am vrut sa divortez,dar din pacate l-am iertat si m-am intors la el.acum imi scoate tot timpul ochii ca am vrut sa il parasesc,ca nu sant familista,ca din cauza mea e el bolnav acum...si multe altele.aproape pe fiecare zi imi spune asta.sufar f mult,plang f des si ma simt nedreptatita.va intreb pe voi,buni crestini in ce conditii este biserica de acord cu divortul?in fata lui Dumnezeu am gresit ca am vrut sa divortez?sotul meu asta imi spune...am iertat si acum imi pare rau...pt ca sufar f mult .astept raspunsurile voastre.
Daca ai o Biblie, poti citi I Epistola catre corinteni
http://bibliaortodoxa.ro/noul-testam.../I%20Corinteni
Aici vei gasi ceea ce te intereseaza. Bineinteles ca un duhovnic te poate sfatui cel mai bine; daca nu ai, atunci e timpul sa iti gasesti un duhovnic, care sa te invete ce ai de facut. Nu este atat de usor sa dai sfat in asemenea caz.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.02.2013, 04:24:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
...

Desigur, un duhovnic iscusit da sfaturi mai nuantate, tinand cont de particularitatile situatiei tale.
Așa sper și eu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.02.2013, 08:53:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de buncrestin Vezi mesajul
va spun in cateva cuvinte povestea mea...sotul meu m-a inselat de multe ori,chiar si cu cineva din familia mea,are chiar si un copil cu alta femeie,acum trei ani am vrut sa divortez,dar din pacate l-am iertat si m-am intors la el.acum imi scoate tot timpul ochii ca am vrut sa il parasesc,ca nu sant familista,ca din cauza mea e el bolnav acum...si multe altele.aproape pe fiecare zi imi spune asta.sufar f mult,plang f des si ma simt nedreptatita.va intreb pe voi,buni crestini in ce conditii este biserica de acord cu divortul?in fata lui Dumnezeu am gresit ca am vrut sa divortez?sotul meu asta imi spune...am iertat si acum imi pare rau...pt ca sufar f mult .astept raspunsurile voastre.
Buncrestin,se pare ca aproape toate postarile tale au ca subiect principal tema iertarii,o nevoie care probabil te apasa din ce in ce mai intens pe masura ce anii trec.Si,intr-adevar,sufletul tau intuieste bine: iertarea vindeca si elibereaza,insa,inainte de a-i ierta pe cei din jur,eu te-as intreba doar atat...pe tine insati cand te vei ierta?Pentru ce anume...aici doar tu iti vei gasi raspunsurile facand o retrospectiva asupra vietii tale.Eu,atat am simtit sa-ti spun...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.02.2013, 09:10:15
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Despre iertare si consecintele ei

Intradevar, este bine sa iertam, insa sunt unele lucruri care foarte greu pot fi iertate!
Ca barbat este foarte greu- de multe ori imposibil- sa ierti sotia atunci cand te-a inselat cu un alt barbat!
Ca femeie- aici trebuie sa se exprime tot o femeie! Oricum, omeneste vorbind, nu mi se pare normal normal ca o femeie sa accepte infidelitate, jigniri, sau violente fizice!

ESte adevarat ca trebuie facut tot ceea ce e omeneste posibil- de catre ambii parteneri sau soti- ca relatia sau casnicia sa mearga, insa in momentul cand este clar (dupa o analiza "la rece"") ca intre cei doi nu mai exista nici un fel de sentimente, e bine ca fiecare sa-si vada de drumul lui!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare