Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 28.07.2010, 16:55:25
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
De tine cred ca a avut grija satana prin intermediul proorocilor si cristosilor sai mincinosi !! Duhul Adevarului te conduce la adevar, nu la amagirile si ereziile sectarilor !! Imi pare rau pentru tine, degeaba imi vii cu versete biblice !! Cand Hristos vorbea despre cristosii mincinosi, tocmai de aia si i-a numit asa pentru ca ei aveau sa vina sa propovaduiasca chiar pe "Hristos" !! "Hristosul" propaganduit de sectarii eretici nu este adevaratul Hristos, ci un surogat de Hristos pentru ca asta i-a invatat satana pe cristosii mincinosi ! Deci, neprietene, habar nu ai despre Ortodoxie, iar faptul ca ai ales sa fugi intr-o secta este dovada evidenta ca nu esti calauzit de Duhul Adevarului !! Chiar si satana te poate indemna la o falsa pocainta, cum se poate vedea la multi "pocaiti", insa aceasta falsa pocainta nu are nimic in legatura cu adevarat pocainta, adevarat metanoia, pe langa care este doar un surogat mincinos, un substitut pentru cei inselati la cuget de amagirea sectara !
Cand am sa vad in viata ta roada Duhului Sfant atunci am sa te cred, pana atunci vorbele tale sunt anulate de comportamentul tau.
  #162  
Vechi 28.07.2010, 16:55:50
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IulianBobo Vezi mesajul
Nu inteleg totusi un lucru. De mult ma chinui, dar nu am scris niciodata. Ce scriu eu aici se adreseaza doar ereticilor, adica tuturor celor de alta credinta de cat cea dreapta, cea ortodoxa.
Am observat ca pe acest forum ORTODOX intra multi protestanti, neoprotestanti, penticostali, intercostali etc... Eu unul niciodata nu am intrat pe un forum de-al lor. Bah fratilor, eu ma bucur ca veniti aici, ca cine stie poate veniti de tot Doamne ajuta. Insa observ ca intrati sa polemizati. Noi avem Traditia si credinta noastra neschimbata de 2000 de ani. Intelegeti odata pentru totdeauna ca nu vrem sa o schimbam. Daca vreti sa polemizati, nu aici este locul potrivit. Veniti doar daca vreti sa va reintoarceti la ortodoxia noastra curata. Nu ne vorbiti voi noua de Hristos, cand voi l-ati scos din Biserica prin renuntarea la Sfintele Taine. La noi Hristos e prezent nu numai prin invatatura sa, dar mai ales prin El Insusi, imi permit sa spun cu Trupul si Sangele Lui. Ca noi nu suntem vrednici de El, asta e alta discutie, insa noi avem credinta asa cum ne-a lasat-o El.

Si acum catre fratii si surorile noastre intru Domnul: Lasati-i pe astia sa vorbeasca cat vor ei daca vin ca lupul cu haina da miel. Domnul are grijsa de ei. Problema lor este una neinchipuit de mare. Ei se aseamana practic cu insusi lucifer. Pentru ca ala a gandit cum si ce a vrut el despre Dumnezeu, ceea ce i-a fost fatal. Noi sa-i lasam in pace daca vin asa la noi, si sa ne rugam, inclusiv pentru ei ca si ei sunt oameni, sa ne dea Domnul la toti minte luminata si intelegere ca sa nu patim si noi ce au patit acesti nefericiti.
Va pup pe toti.
Doamne ajuta.
A fost un intreg topic pe tema asta dar degeaba, au plecat unii si vin altii ori isi schimba "numele"... Asta e placerea lor si misiunea lor: de a invata pe cei "pierduti" si in speta in ortodocsi trag tare ca saracii de noi suntem nestiutori... si nu cunoastem adevarul
  #163  
Vechi 28.07.2010, 16:58:06
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Poi ia stai asa, tu te laudai ca ai fost ortodox practicant, ce fel de ortodox practicant erai tu daca nu aveai cunostinta de lucrarile sfintilor Parinti?
repet, nu mi le-a recomandat nimeni si eu nu stiam de existenta lor. nici macar de Biblie nu stiam.
SI ca sa fii crestin in primul rand trebuie sa citesti Biblia.
  #164  
Vechi 28.07.2010, 17:02:08
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Zorobabel, imi cer scuze pentru ton si limbaj, care stiu ca au fost agresive insa asa cum ti-am explicat si in pm, nu pot sa aud lucruri de felul acela din partea cuiva care sustine ca a cunoscut ortodoxia si ca a parasit-o in cunostinta de cauza. Si mai ales, nu cand vine vorba de pocainta.

In al doilea rand, lasand la o parte toata agresivitatea, cred ca ramane sentimentul de durere pe care ar trebui sa il incerce acei ortodocsi care totusi stiu si traiesc, cand un frate de-al lor, din necunostinta, paraseste Biserica. Pentru ca nu e doar un esec al celui care pleaca, e si pacatul nostru ca stiind ce stim, nu am facut mai mult sau nu ne-am rugat mai mult pentru aproapele nostru ca sa fie pazit de asa ceva. Nu cred ca e o durere abstracta a Bisericii, ceva teoretic, ci ceva care ar trebui sa ne faca si pe noi sa ne simtim vinovati, e si esecul nostru pentru imaginea aceea ireala, distorsionata, schimonosita, pe care omul si-a facut-o despre ortodoxie.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #165  
Vechi 28.07.2010, 17:02:19
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Cand am sa vad in viata ta roada Duhului Sfant atunci am sa te cred, pana atunci vorbele tale sunt anulate de comportamentul tau.
De tine cred ca a avut grija satana prin intermediul proorocilor si cristosilor sai mincinosi !! Duhul Adevarului te conduce la adevar, nu la amagirile si ereziile sectarilor !! Imi pare rau pentru tine, degeaba imi vii cu versete biblice !! Cand Hristos vorbea despre cristosii mincinosi, tocmai de aia si i-a numit asa pentru ca ei aveau sa vina sa propovaduiasca chiar pe "Hristos" !! "Hristosul" propaganduit de sectarii eretici nu este adevaratul Hristos, ci un surogat de Hristos pentru ca asta i-a invatat satana pe cristosii mincinosi ! Deci, neprietene, habar nu ai despre Ortodoxie, iar faptul ca ai ales sa fugi intr-o secta este dovada evidenta ca nu esti calauzit de Duhul Adevarului !! Chiar si satana te poate indemna la o falsa pocainta, cum se poate vedea la multi "pocaiti", insa aceasta falsa pocainta nu are nimic in legatura cu adevarat pocainta, adevarat metanoia, pe langa care este doar un surogat mincinos, un substitut pentru cei inselati la cuget de amagirea sectara !

Bai sectarule, nu trebuie sa ma crezi pe mine, ci crede-L pe Iisus Hristos, si crede-L pe Duhul Sfant !! Iar comportamentul meu este foarte firesc ca doar nu te-oi lasa pe tine sectarule sa vii la mine in casa sa imi faci propaganda ta eretica si mincinoasa !! Drept cine ma iei ? Dumnezeu ne-a invatat sa scoatem raul din mijlocul nostru, iar in acest caz raul (pe langa greselile mele care ma privesc pe mine) este propaganda ta mincinoasa si eretica !! Apropo, ce-ar fi sa imi spui din ce secta esti ??
  #166  
Vechi 28.07.2010, 17:09:03
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
repet, nu mi le-a recomandat nimeni si eu nu stiam de existenta lor. nici macar de Biblie nu stiam.
SI ca sa fii crestin in primul rand trebuie sa citesti Biblia.
Mai omule, tu zici ca te-ai pocait, adica te-ai rastignit impreuna cu Hristos si ai lepadat pacatul
poi cum poti debita astfel de minciuni cum ca un crestin ortodox practicant nu stie de existenta Bibliei si a scrierilor Sfintilor Parinti, dumneata nu vezi ca iti pute minciuna de la o posta??
imi dau seama de sinceritatea inimii dumitale de "pocait nascut din nou"
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #167  
Vechi 28.07.2010, 17:12:55
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
nu-l compar, cu Hristos nu se compara nimeni. Spuneam doar ca il judeci prin prisma faptului ca tu esti ortodox si el nu.
Nu ma intereseaza ce e in sua,ci in romania, ca aici traiesc. SUA are o majoritate catolica nu NP, e drept ca sunt f multi NP acolo.
Vad din postarile tale ca nu cunosti Sf Scriptura decat la un nivel superficial, preiei niste invataturi fara le studiezi sa vezi daca sunt corecte.
Poi tocmai l-ai comparat
SUA are o majoritate neo-protestanta nu catolica
si faceam o paralela, tu zici ca tara noastra e rea din cauza ca e plina de ortodocsi eu ti-am aratat o tara rea plina de neo-protestanti
A deci daca postarile mele nu sunt in concordanta cu dogmele neo-protestante inseamna ca nu cunosc Scriptura si nu studiez , ia auzi, studiul Scripturii trebuie sa te duca direct in banca din adunarea neo altfel esti pe dinafara de Adevar nu? asta inteleg eu din ce spui
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #168  
Vechi 28.07.2010, 17:16:00
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Mai omule, tu zici ca te-ai pocait, adica te-ai rastignit impreuna cu Hristos si ai lepadat pacatul
poi cum poti debita astfel de minciuni cum ca un crestin ortodox practicant nu stie de existenta Bibliei si a scrierilor Sfintilor Parinti, dumneata nu vezi ca iti pute minciuna de la o posta??
imi dau seama de sinceritatea inimii dumitale de "pocait nascut din nou"
Iti dai seama ce "ortodox" a fost acest ins ! Tot asa cum este acum "pocait" !
  #169  
Vechi 28.07.2010, 17:19:46
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Mai omule, tu zici ca te-ai pocait, adica te-ai rastignit impreuna cu Hristos si ai lepadat pacatul
poi cum poti debita astfel de minciuni cum ca un crestin ortodox practicant nu stie de existenta Bibliei si a scrierilor Sfintilor Parinti, dumneata nu vezi ca iti pute minciuna de la o posta??
imi dau seama de sinceritatea inimii dumitale de "pocait nascut din nou"
Pe forumul asta nu se poate vorbi civilizat? Voi chiar va considerati crestini?TI-am spus ca MERGEAM la biserica, asta am spus prin ortodox practicant. Ok, reformulez, eram unu care mergea la biserica cautandu-l pe Dumnezeu ca sa nu mai folosesc expresia "practicant"

De Sf Parinti am auzit tarziu, de scrierile lor ma refer, ca asa de nume auzisem.
Iar de Biblie crezi nu crezi, chiar nu stiam. Auzisem de Hristos ca e Mantuitorul si cam atat. Iar mesajele la biserica erau la sfarsit si pt 10 minute, o data nu am auzit un indemn sa mergem acasa sa citim Scriptura. Trebuia sa ma multumesc cu mesajul care imi era prezentat si atat.Si aveam 14 ani pe atunci(cand am inceput sa merg). Deci nu ma poti acuza ca eram indiferent, cautam si eu cum puteam.
  #170  
Vechi 28.07.2010, 17:22:30
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Pe forumul asta nu se poate vorbi civilizat? Voi chiar va considerati crestini?TI-am spus ca MERGEAM la biserica, asta am spus prin ortodox practicant. Ok, reformulez, eram unu care mergea la biserica cautandu-l pe Dumnezeu ca sa nu mai folosesc expresia "practicant"

De Sf Parinti am auzit tarziu, de scrierile lor ma refer, ca asa de nume auzisem.
Iar de Biblie crezi nu crezi, chiar nu stiam. Auzisem de Hristos ca e Mantuitorul si cam atat. Iar mesajele la biserica erau la sfarsit si pt 10 minute, o data nu am auzit un indemn sa mergem acasa sa citim Scriptura. Trebuia sa ma multumesc cu mesajul care imi era prezentat si atat.Si aveam 14 ani pe atunci(cand am inceput sa merg). Deci nu ma poti acuza ca eram indiferent, cautam si eu cum puteam.
Neprietene, spune-ne si noua din ce confesiune crestina faci parte, ca prea ne tii in intuneric !
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Un preot a fost înjunghiat mortal la Focsani ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 63 23.06.2012 15:50:29
Un preot din Focsani a fost injunghiat Simply_me Preotul 23 19.06.2012 17:54:57
Ion Creanga - preot ortodox maria32 Generalitati 4 11.06.2010 00:02:09