Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 31.07.2014, 16:53:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
Scriptura spune sa ramai in starea in care esti chemat , in nici un caz nu cere celibat neaparat.
Desigur ca nu. Unii, sunt chemati la casatorie. Altii, la feciorie. In BC (ramura apuseana si ramura armeneasca) chemarile la preotie le face Dumnezeu in randurile celor chemati la feciorie.

Este exact ca la ortodocsi in ceea ce priveste episcopatul. Considerati ca multe vocatii la episcopat se pierd prin regula ca sa nu fie hirotoniti intru episcopat decat preotii necasatoriti ? Sau, dimpotriva, sunteti de parere ca, daca un preot familist ortodox simte o chemare sa fie episcop, aceea nu e o chemare autentica, ci parelnica ?

[quote=Teodosie;564629]
Sunt preoti cu vocatie adevarata dar care au de la Dumnezeu o sotie si pe care B.C. ii pierde.Se pot da atatea exemple cunoscute de preoti buni casatoriti : Galeriu, Argatu, Craciun Opre , Sabau ,... [quote]

Acestia sunt preoti RASARITENI. Daca ar fi fost apuseni si Dumnezeu i-ar fi chemat la preotie, le-ar fi insuflat inainte dorinta fecioriei si le-ar fi dat si putinta ei.

P.S. Argatu ? Nu a fost, cumva, ieromonahul de la Cernica inzestrat cu capabilitati paranormale ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #72  
Vechi 31.07.2014, 17:06:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonJohn Vezi mesajul
Ce e aia 2% din clerici SUNT pedofili? Sau 8% din profesori SUNT pedofili?
Poate in sensul de antecedente de acte pedofile. Sau, poate cu inclinatii pedofile, ceea ce e un pic altceva.

Citat:
Adica in momentul de fata 1 din 50 de clerici / 12.5 profesori se ocupa de prostii? E absurd.
Ar insemna ca in orice liceu/ scoala sa fie abuzati in fiecare an vreo 5-10 elevi...Si cum elevii trec prin 4 ani de liceu, imposibil sa nu se discute deschis, la fiecare scoala.
Se prea poate ca statisticile sa fie umflate. Tocmai am citit un interviu cu un fost lider al miscarii americane pro-avort (actualmente convertit: Bernard Nathanson) in care el insusi spune cum a umflat cifrele. Putin. Doar de zece ori. Adica, dupa ce facea studiile, mai adauga un zero...

Personal, am cunoscut zeci de profesori. Si zeci de preoti. Niciodata nu am primit vreo propunere nerusinata. Nici nu am auzit de la vreun coleg ori colega de scoala ori de parohie de asa ceva.
Imi amintesc de vorbele atribuite lui Churchill: "Singurele statistici in care am incredere sunt acelea pe care le masluiesc eu insumi".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.08.2014, 20:44:57
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acestia sunt preoti RASARITENI. Daca ar fi fost apuseni si Dumnezeu i-ar fi chemat la preotie, le-ar fi insuflat inainte dorinta fecioriei si le-ar fi dat si putinta ei.
Nu uita te rog ca Iisus Christos a fost RASARITEAN.

Nu uita ca toti APOSTOLII au fost RASARITENI.

Oamenii din Europa Vestica aveau putine posibilitati de a avansa. Daca s-au nascut iobagi ( 90% din populatie) sau sclavi si chiar daca s-au nascut din patura libera (10% din populatie) sansele de avansare erau mici.

O avansare reprezenta trecera in clasa preotilor. Aici deveneu nobili si nu mai trebuiau sa munceasca. Puteau sa isi ajute familia de acasa. Dorinta fecoriei era un lucru secundar.

In timpul revolutiei franceze s-a hotarat sa fie decapitati toti nobilii. Dar din clasa nobililor faceau parte si preotii, asa ca francezii au exsecutat si multi calugari si poate si calugarite.

Ce usor vorbesc cei care nu trebuie sa suporte celibatul despre aceasta forma de viata. Ce sacrificiu presupune aceasta, ca in lumea moderna este aproape imposibil, nenumaratele "greseli" ale celibilor sunt poate trecute sub tacere, oamenii nu mai au incredere, sunt dezorientati.

Oare ar fi chiar asa de mare schimbarea daca preotul apusean ar veni in comunitatea catolica cu burta si cu nevasta? Sau ar creste pe la casa parohiala 2-4 copii ai lui.

Oare oamenii nu s-ar bucura ca preotul lor este fericit, implinit?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 03.08.2014, 03:22:51
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Fericirea și împlinirea preotului atârnă de chestiuni lumești?
"Burtă, nevastă și copii" reprezintă oare formula omului "împlinit și fericit"? Bașca, a împlinirii vocației sacerdotale?
Burta ar putea foarte bine să lipsească, îmi pare. Ba chiar ne-am aștepta să nu apară la omul care ne îndrumă pe Calea cea strâmtă...
Cât privește nevasta și copiii, da, după legea omului firesc e mare lucru, uneori, însă pre limba omului duhovnicesc nu mai e chiar așa o ispravă în sine ci mai degrabă o ocazie pentru unele "reușite" (sau eșecuri) în singurul lucru care contează înaintea lui Dumnezeu: travaliul pocăinței. Care e condus/orientat, printre altele, prin raportarea la "Predica de pe munte". (nici urmă de neveste și copii, pe-acolo... pur și simplu pentru că e vorba despre altceva decât despre lucruri lumești)

Poate că ar merita pus în balanță și așa: ce avantaje aduce familia pentru slujirea preoțească versus dezavantajele celibatului.

Cred că e preferabil să nu mai judecăm lumește cele care se judecă duhovnicește (și sobornicește).
Oare celibatul preoților e o chestiune lumească? Nu e mai degrabă una duhovnicească?
Să ne hotărâm: preotul e om (doar) din lume sau nu cumva prin Taina hirotoniei el e "săltat" (încă o dată) dincolo de lume/lumesc?

P.S. Cât privește pedofilia, pare cert că nu atârnă de prezența sau absența statutului de familist ci este o maladie aparte a sufletului, cu resorturi și mecanisme distincte, ireductibile la alte condiții. Cred că pedofilul nu se "lasă de meserie" dacă îl căsătorim, după cum nici dacă îl divorțăm sau îl menținem burlac.
Profilul personalității pedofilului nu mai e demult un secret, numeroase studii de specialitate dezvăluind etiologia și mecanismele dereglării (cu rădăcini adânci în copilărie, cu răspunsuri dezastruoase la unele dileme cruciale care fac parte din procesul dezvoltării personalității).
O analiză duhovnicească, însă, nu am citit până azi. Probabil că maladia asta derivă (în specificul ei morfologic) din bolile fundamentale ale sufletului (expuse magistral în cartea lui Larchet, printre alții).

Last edited by Ioan_Cezar; 03.08.2014 at 03:36:23.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 03.08.2014, 13:22:20
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonJohn Vezi mesajul
1 din 50 preoti este pedofil.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se prea poate ca statisticile sa fie umflate. Tocmai am citit un interviu cu un fost lider al miscarii americane pro-avort (actualmente convertit: Bernard Nathanson) in care el insusi spune cum a umflat cifrele. Putin. Doar de zece ori. Adica, dupa ce facea studiile, mai adauga un zero...
Înseamnă că la papistași e jale.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 03.08.2014, 19:08:32
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Fericirea și împlinirea preotului atârnă de chestiuni lumești?
"Burtă, nevastă și copii" reprezintă oare formula omului "împlinit și fericit"? Bașca, a împlinirii vocației sacerdotale?
Burta ar putea foarte bine să lipsească, îmi pare. Ba chiar ne-am aștepta să nu apară la omul care ne îndrumă pe Calea cea strâmtă...
C.
Nu ar cam trebui sa existe acea burta mai ales la cei care promoveaza postul ca la carte, dar poate or avea saracii probleme cu metabolismul, or fi endomorfi, sau poate nu se tin cum trebuie de post, oameni sunt si ei.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 08.08.2014, 03:21:00
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

[quote=Mihnea Dragomir;564814]Desigur ca nu. Unii, sunt chemati la casatorie. Altii, la feciorie. In BC (ramura apuseana si ramura armeneasca) chemarile la preotie le face Dumnezeu in randurile celor chemati la feciorie.

Este exact ca la ortodocsi in ceea ce priveste episcopatul. Considerati ca multe vocatii la episcopat se pierd prin regula ca sa nu fie hirotoniti intru episcopat decat preotii necasatoriti ? Sau, dimpotriva, sunteti de parere ca, daca un preot familist ortodox simte o chemare sa fie episcop, aceea nu e o chemare autentica, ci parelnica ?

[quote=Teodosie;564629]
Sunt preoti cu vocatie adevarata dar care au de la Dumnezeu o sotie si pe care B.C. ii pierde.Se pot da atatea exemple cunoscute de preoti buni casatoriti : Galeriu, Argatu, Craciun Opre , Sabau ,...
Citat:

Acestia sunt preoti RASARITENI. Daca ar fi fost apuseni si Dumnezeu i-ar fi chemat la preotie, le-ar fi insuflat inainte dorinta fecioriei si le-ar fi dat si putinta ei.

P.S. Argatu ? Nu a fost, cumva, ieromonahul de la Cernica inzestrat cu capabilitati paranormale ?

Nu poti pune preot casatorit episcop peste calugari sa fim seriosi.In Scriptura episcopul era si casatorit dar monahismul nu era inca instituit.
Mirenii au nevoie de exemple si modele in preot caci prin asta se converteste omul.
Infranarea din casatoria traita curat cum invata p. Arsenie spre exmplu nu e mai prejos decat a calugarului asa ca nu e vorba ca le-ar fi dat putinta fecioriei .Parinti ca Galeriu sau Craciun avea toat putinta infranarii si in acelasi timp dorinta fecioriei si a calugariei dar s-au supus randuielii Dumnezeiesti casatorindu-se facand in casa schit .
Parintele Ilarion Argatu a fost casatorit dupa ce a ramas vaduv s-a calugarit.

Last edited by Teodosie; 08.08.2014 at 03:23:50.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 08.08.2014, 03:27:18
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nu ar cam trebui sa existe acea burta mai ales la cei care promoveaza postul ca la carte, dar poate or avea saracii probleme cu metabolismul, or fi endomorfi, sau poate nu se tin cum trebuie de post, oameni sunt si ei.
Daca mananca fosole uscata in post creste burta la fix, o stiu din propia experienta.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 10.08.2014, 05:22:33
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonJohn Vezi mesajul
Ce ati mai aflat despre acei yoghini care dumneavoastra credeti ca sint in stare sa topeasca zapada in jurul lor? Probabil ca or fi facut unu o poza la soare pe vreun munte si gata stirea de senzatie!
Răspund eu în locul lui Cătălin: da, într-adevăr se poate, am văzut cu ochii mei, la un metru de mine. Într-unul din parcurile din jurul Stadionului Național, iarna, la ceva grade sub zero.
Un prieten, iritat că îl luam mereu peste picior legat de practica lui yoghină (făcuse vreo 10 ani pe la Bivolaru), m-a invitat într-o zi la o demonstrație practică.
Sub ochii mei, omul s-a dezbrăcat la bustul gol (eu aveam cojoc, fular etc.), s-a așezat în postura lotusului (parcă așa îi zice) și a început un exercițiu de-al lor. După doar 2-3 minute am observat cum șiroia de transpirație iar zăpada, într-adevăr, se topea sub el.
Am fost impresionat sincer, chiar uimit de fenomenul care îmi depășea cunoștințele și experiența de viață, dar ... nu m-am apucat de yoga, întrucât nu îi vedeam rostul, eficiența etc. Nu că l-aș vedea acum...:)

Ca amănunt, nu știu ce semnificație o avea dar după vreun an prietenul meu a suferit un accident ciudat, în sensul că neavînd nici o boală propriuzisă a ajuns la camera de gardă a unui spital deoarece ... murea. Funcțiile organismului se "estompau" ca și cum se retrăgea viața din el, pur și simplu, spre consternarea medicilor care nu prea știau cum să intervină. Omul avea pe atunci vreo 35 de ani.
Din acea zi prietenul meu a încetat orice practică yoga. Guru i-a explicat doar că "precis ai forțat ceva, pe undeva"....:)

Deci se poate, nu e basm. Din păcate, zic eu...

Last edited by Ioan_Cezar; 10.08.2014 at 05:27:11.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 11.08.2014, 01:59:59
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

O cunostinta de-a noastra , tanar de 35 ani insurat , cuminte, linistit, a aderat la un grup nu stiu detalii si nume care practicau una alta.
S-a intins in pat si si-a dat duhul pur si simplu .Pe certificatul de deces scrie cauze neidentificate.Zic unii din grupul lui ca a a lasat mesaj sa nu il mai resusciteze ca a gasit ce cauta.Eu "am ramas mut".Nu am putut merge dar a venit multa lume la inmormantare si a fost o buna dispozitie zice-se ca si cum omul chiar s-ar fi "mantuit".Domnul sa il ierte si odihneasca iar pe noi sa ne aiba in paza ca nu stiu ce sa mai spun doar m-am rugat si ma rog.
Reply With Quote
Răspunde