Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2012, 00:24:32
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cam ce parere aveti?

Cunosc un baiat crestin ortodox, apropiat de Dumnezeu, care isi doreste mult sa cunoasca o fata crestin ortodoxa, apropiata de Dumnezeu pentru a intemeia o familie. Cauta acest lucru de mult timp.

Voi ati interveni prin "mijlocirea" unor posibile intalniri/contacte sau v-ati axa mai mult pe rugaciune si mai putin (sau deloc?) pe astfel de gesturi?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.05.2012, 01:13:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Normal ca trebuie sa va si intalniti,sa va cunoasteti mai bine,sa comunicati,sa simtiti o atractie unul fata de celalalt etc. Este normal sa fie asa.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.05.2012, 01:19:19
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma scuzati pentru confuzie

Cunosc un baiat crestin ortodox, apropiat de Dumnezeu, care isi doreste mult sa cunoasca o fata crestin ortodoxa, apropiata de Dumnezeu pentru a intemeia o familie. Cauta acest lucru de mult timp.

Voi ati interveni prin "mijlocirea" unor posibile intalniri/contacte ale lui cu alte fete sau v-ati axa mai mult pe rugaciune si mai putin (sau deloc?) pe astfel de gesturi?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2012, 01:43:26
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Voi ati interveni prin "mijlocirea" unor posibile intalniri/contacte ale lui cu alte fete sau v-ati axa mai mult pe rugaciune si mai putin (sau deloc?) pe astfel de gesturi?
Probabil ca da, depinde de persoana, insa as face-o intr-un mod natural, in sensul ca l-as invita si pe el si pe ea la o iesire in grup, cu prieteni (sau la un anumit eveniment) dandu-le astfel ocazia sa se cunoasca, fara a parea o intalnire aranjata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2012, 03:15:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu le-as spune in fata unuia despre celalalt,si apoi ei decid daca va fi ceva sau nu. Daca se plac e ok,daca nu... asta este.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.05.2012, 07:54:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul

Voi ati interveni prin "mijlocirea" unor posibile intalniri/contacte ale lui cu alte fete sau v-ati axa mai mult pe rugaciune si mai putin (sau deloc?) pe astfel de gesturi?
Ajutorul oferit cuiva cu fapta și ajutorul oferit cuiva cu rugăciunea nu sunt două forme de ajutor între care să existe o relație de tip "sau una, sau alta". Bine este să și ne rugăm, bine este să și lucrăm.

Pe de altă parte, în această împrejurare specifică, în care ajutorul constă în facilitarea găsirii unei perechi, trebuie să fim prudenți: dacă cei doi nu se vor înțelege și vor apărea discordii mai târziu, am putea să cădem la mijloc, ca și când am fi vinovați. Nici chiar Dumnezeu nu scapă de reproșurile oamenilor, iar noi cu atât mai puțin. Ce bucuros este Adam când o vede pe Eva: "Iată aceasta-i os din oasele mele și carne din carnea mea" exclamă el. Mda. Să întoarcem foaia Genezei și să vedem ce s-a mai întâmplat. A apărut duhul discordiei. "Femeia pe care Tu mi-ai dat-o, aceea m-a amăgit" se plânge el. De aceea, celor doi trebuie să le fie clar că noi nu facem decât să-i aducem față în față. Ce se întâmplă mai departe, nu e în puterea noastră, ci în libertatea lor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.05.2012, 17:46:55
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Corect! Noi doar sa le facem cunostinta,sa zicem fiecaruia de dorintele celuilalt si de aici... sa se descurce. Banuiesc ca sunt majori,sunt "vaccinati" cum se zice,nu trebuie nici impinsi prea mult de la spate.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2012, 18:00:10
simona_toader68 simona_toader68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Cunosc un baiat crestin ortodox, apropiat de Dumnezeu, care isi doreste mult sa cunoasca o fata crestin ortodoxa, apropiata de Dumnezeu pentru a intemeia o familie. Cauta acest lucru de mult timp.

Voi ati interveni prin "mijlocirea" unor posibile intalniri/contacte sau v-ati axa mai mult pe rugaciune si mai putin (sau deloc?) pe astfel de gesturi?

Doamne ajuta!
Este perfect normal sa "mijlocim" pentru binele prietenilor nostri. Daca se potrivesc si se plac, asta doar ei hotarasc. Eu cred ca Dumnezeu face ca oamenii sa se intalneasca prin alti oameni.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.06.2012, 04:44:36
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ajutorul oferit cuiva cu fapta și ajutorul oferit cuiva cu rugăciunea nu sunt două forme de ajutor între care să existe o relație de tip "sau una, sau alta". Bine este să și ne rugăm, bine este să și lucrăm.

Pe de altă parte, în această împrejurare specifică, în care ajutorul constă în facilitarea găsirii unei perechi, trebuie să fim prudenți: dacă cei doi nu se vor înțelege și vor apărea discordii mai târziu, am putea să cădem la mijloc, ca și când am fi vinovați. Nici chiar Dumnezeu nu scapă de reproșurile oamenilor, iar noi cu atât mai puțin. Ce bucuros este Adam când o vede pe Eva: "Iată aceasta-i os din oasele mele și carne din carnea mea" exclamă el. Mda. Să întoarcem foaia Genezei și să vedem ce s-a mai întâmplat. A apărut duhul discordiei. "Femeia pe care Tu mi-ai dat-o, aceea m-a amăgit" se plânge el. De aceea, celor doi trebuie să le fie clar că noi nu facem decât să-i aducem față în față. Ce se întâmplă mai departe, nu e în puterea noastră, ci în libertatea lor.
Subscriu acestui mesaj, foarte clar si frumos ati clarificat toate aspectele. Cunosc cateva familii care au avut ca start aceasta modalitate de a se cunoaste. Din punctul meu de vedere, rugaciunea este cea mai importanta si cu siguranta la momentul potrivit Dumnezeu va raspunde dorintei noastre.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? Rodica50 Generalitati 49 02.08.2013 18:24:38
Ce parere aveti? CM Punk Generalitati 24 10.09.2011 23:23:41
ce parere aveti cadrian79 Preotul 10 04.05.2011 22:36:49
Ce parere aveti ? Darkanian Generalitati 7 04.02.2010 00:08:26
Ce parere aveti? AlinNNN Generalitati 1 30.01.2010 20:48:13