Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.05.2012, 22:53:05
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Alegeti asadar cum vreti sa slujiti lui Dumnezeu, dupa Cuvantul Domnului sau dupa cuvantul omului.
Este cea mai josnica insinuare pe care ati facut-o de cand activati pe acest forum, domnule penticostal.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.05.2012, 22:53:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Problema e ca tinerea mintii in iad vine in contradictie cu ideea protestanta ca daca te rogi Duhul te va calauzi in intelegerea scripturii ceea ce presupune din start o ispitire. Si rezultatul se vede in numarul bisericilor infiintate in urma aplicarii acestei idei.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.05.2012, 22:56:33
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Problema e ca tinerea mintii in iad vine in contradictie cu ideea protestanta ca daca te rogi Duhul te va calauzi in intelegerea scripturii ceea ce presupune din start o ispitire. Si rezultatul se vede in numarul bisericilor infiintate in urma aplicarii acestei idei.
Exact ce spuneam.

"Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."
(Mat.22:29)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.05.2012, 22:59:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Exact ce spuneam.

"Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."
(Mat.22:29)
Pai daca pe dumneata te calauzeste Duhul spre adevar, si pe adventist la fel si pe membrii celorlalte mii de biserici la fel atunci care este adevarul ? Chiar credeti ca va rugati mai strasnic ca adventistul sau ca baptistul ? Si daca nu de ce nu ajungeti la acelasi adevar ?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.05.2012, 23:06:53
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai daca pe dumneata te calauzeste Duhul spre adevar, si pe adventist la fel si pe membrii celorlalte mii de biserici la fel atunci care este adevarul ? Chiar credeti ca va rugati mai strasnic ca adventistul sau ca baptistul ? Si daca nu de ce nu ajungeti la acelasi adevar ?
Iuliu, "adevarurile" noastre pier odata cu moartea noastra insa ceea ce ne uneste pe noi este Adevarul Hristos.

De aceea punem pret pe Cuvantul Lui.
"Sfinteste-i prin adevarul Tau: Cuvantul Tau este adevarul." (Ioan.17:17)

In ceea ce priveste afirmatia care ne-a "scuturat" putin am convingerea ca am aprobarea tuturor celor ce se sprijina pe Cuvantul Domnului, fie el penticostal, adventist, baptist etc.

Dar pentru ca da bine, postulez si eu ceva:

"Azi cu mintea in iad, maine cu totul..."

Last edited by ucenic; 21.05.2012 at 23:09:36.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.05.2012, 23:14:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
In ceea ce priveste afirmatia care ne-a "scuturat" putin am convingerea ca am aprobarea tuturor celor ce se sprijina pe Cuvantul Domnului, fie el penticostal, adventist, baptist
Vad ca refuzati sa intelegeti expresia figurata “a tine mintea in iad”. Ok, puteti sa va scuturati de toate si sa va complaceti in atotsuficienta d-voastra, in gandirea individualista absolutizata, asa cum face orice np,si lasati-ne pe noi in "prostia" noastra, noi care nu refuzam sa invatam din experientele altora si sa extragem din ele o invatatura in concordanta cu Scriptura.

Last edited by ioanna; 21.05.2012 at 23:16:13.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.05.2012, 23:15:55
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
noi nu refuzam sa invatam din experientele altora si sa extragem din ele o invatatura in concordanta cu Scriptura.
Asa sa ne ajute Dumnezeu. Si voua si noua.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.05.2012, 23:18:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul

In ceea ce priveste afirmatia care ne-a "scuturat" putin am convingerea ca am aprobarea tuturor celor ce se sprijina pe Cuvantul Domnului, fie el penticostal, adventist, baptist etc.
Normal ca ai aprobarea tocmai asta am scris si eu.Ca vine in contradictie cu ideile neoprotestante.Dar din nefericire pentru tine tocmai realitatea infirma corectitudinea ideilor voastre.La fel te rogi si tu, si adventistul care descopera cu totul altceva, si cel care-mi spune ca Iisus a venit deja in anul 68. Din start ideea este gresita dar nu poti sa intelegi asta. Din start vei cauta sa intelegi mai mult decat au inteles altii sau diferit de ce au inteles altii. De asta au aparut zeci de mii de biserici pentru ca duhul mandriei i-a calauzit pe toti .
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.05.2012, 23:30:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Iisus Hristos a fost dus de Duhul în pustie ca să fie ispitit de diavol (Matei 4.1, Marcu 1.12, Luca 4.1).

Expresia „a tine mintea in iad” se refera (si) la indurarea vederii si apropierii diavolului si chinurile luptei contra lor. „A tine mintea in iad” nu se refera la a cauta prezenta demonilor, de a te expune lucrarii lor rauvoitoare, ci e vorba de fapte pe care credinciosul le intalneste in urcusul sau duhovnicesc spre Dumnezeu si pe care trebuie sa le infrunte atunci cand i se infatiseaza, dar pe care nu trebuie sa le provoace, cu atat mai mult cu cat demonii si lucrarea lor sunt intotdeauna prezentate de parinti in scrierile staretului Siluan insusi drept obstacole in intalnirea lui Dumnezeu.
Explicatia detaliata a formulei aici: http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...dui-68503.html

Last edited by ioanna; 21.05.2012 at 23:34:13.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.05.2012, 23:38:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
De aceea punem pret pe Cuvantul Lui.
"Sfinteste-i prin adevarul Tau: Cuvantul Tau este adevarul." (Ioan.17:17)

In ceea ce priveste afirmatia care ne-a "scuturat" putin am convingerea ca am aprobarea tuturor celor ce se sprijina pe Cuvantul Domnului, fie el penticostal, adventist, baptist etc.
Ucenic, observ că ești întradevăr un mare ucenic. Dar oare cui frate? Chiar nu vrei să guști puțin din BOGĂȚIA acestui cuvânt și să te despietrești?

"La fel, sunt ereziile Biblic-Evanghelice, care „depersonalizează” pe HRISTOS și-L reduc la CUVÂNTUL Său Scripturistic. Neo-protestanții, care cultivă un creștinism doar Biblic, se întrec să se declare „adevărații” deținători ai Revelației. Deopotrivă, mai sunt ereziile Eclesiologice, care „desființează” Tainele Bisericii HRISTICE, printr-un complex de „harisme indviduale”.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=604

Last edited by ovidiu b.; 21.05.2012 at 23:41:29.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum intelegem pocainta matad Despre Sfanta Scriptura 5 17.03.2009 11:34:48
Sola Scriptura?? danyel Despre Sfanta Scriptura 16 02.07.2008 21:58:50