Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.02.2010, 09:38:44
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Orientarea sexuala o data ce intra pe unul din fagase (hetero sau homo) nu se mai remediaza. Pentru ca personalitatea individului se construieste si pe aceasta orientare care apare la sfârsitul copilariei.

Homosexualitatea nu e nici boala nici alegere dar nici ceva genetic, e un accident social.

Însa asta nu înseamna ca homosexualii trebuie acceptati de societate. Societatea trebuie sa izoleze infractorii si alti factori daunatori între care si homosexualii, daca vrea sa aiba un viitor. Punerea homosexualitatii pe picior de egalitate cu heterosexualitatea va duce în timp la cresterea numarului de homosexuali si la o degenerare progresiva a societatii, la distrugerea ei.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.02.2010, 12:59:58
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit ... si finalul

Convingerile religioase vor fi avortate de Consiliul Europei

Pe 29 ianuarie Consiliul Europei a adoptat, cu un vot de 51 la 14 si 4 abtineri, rezolutia „15 ani de la conferinta internationala a populatiei si dezvoltarii.”
Rezolutia e rea pentru ca:
(1) promoveaza avortul;
(2) foloseste promovarea sanatatii femeii, un obiectiv laudabil si important, ca pretext pentru promovarea avortului;
(3) lezeaza libertatea de constiinta;
(4) submineaza libertatea religioasa; si
(5) injecteaza intr-un document international oficial un termen nou pina acuma neintilnit in nici un alt document international, si anume notiunea de „sexual and reproductive rights.” („drepturi sexuale si reproductive”).

Rezolutia afirma primordialitatea avortului in raport cu libertatea de constiinta, in masura in care medici sau personal medical refuza, pe baza de constiinta, sa presteze servicii de avort. Acelasi obiectiv implica si spitatele private, de exemplu cele catolice, care refuza sa presteze servicii de avort. Din acelasi motiv rezolutia prejudiciaza libertatatea religioasa a personalului care refuza sa participe la prestarea de servicii avortive din pricina convingerilor religioase. Asta nu este o supozitie, lucrul acesta deja fiind o realitate in diferite tari. In 2009 Tribunalul Suprem al Colombiei (America de Sud) a decretat ca libertatea de constiinta sau religioasa nu poate fi invocata pentru a refuza servicii avortive. Efectul practic al acestei decizii ar fi constringerea spitalelor catolice din Colombia sa faca avort.

Notiunea de „sexual and reproductive rights” este noua, fiind lansata cu nu mai mult de 10 ani in urma. Este o doctrina nebuloasa care insa reflecta ca la nivel global miscarea pentru „drepturile minoritatilor sexuale” (adica a homosexualilor) merge mina in mina cu miscarea proavort, scopul ultim fiind legitimarea in dreptul international a drepturilor sexuale si reproductive. Ceia ce aceste forte nu au reusit in cadrul Natiunilor Unite in primavara lui 2009 au reusit in Consiliul Europei luna trecuta. Dupa multi ani de esec, in primava anului trecut o rezolutie similara a fost introdusa in ONU dar a fost respinsa, gratie, in mod special, eforturilor facute de micile tari catolice din Caraibe (St. Lucia si Republica Dominicana) si Africa.

Modul in care Rezolutia a fost adoptata in Consiliul Europei denota natura ei controversata. A fost respinsa in octombrie 2009 din lipsa de voturi, iar acuma a fost votata de catre doar 68 din cei 318 delegati ai Consiliului Europei, un numar cu adevarat infim. Este indoielnic ca cele 51 de voturi afirmative ar putea da rezolutiei legitimitatea de care are nevoie.

Delegatii Romaniei nu au votat rezolutia de fel. Ne exprimam surprinderea si dezaprobarea totala fata de absenta delegatilor romani de la vot. Cetatenii Romaniei au meritat sa fie reprezentati la dezbateri si la vot si sa li se auda vocea. Au avut nevoie de votul delegatilor pentru a ne proteja interesele, valorile si libertatile. Nu au facut-o. Nu au fost prezenti cind si unde trebuiau sa fie intr-un moment crucial pentru directionarea valorilor la nivel de Consiliu European. Noi insa nu vom fi indiferenti si vom lua seama de nepasarea lor fata de interesele si valorile noastre cind vor candida la functii publice. In ultimul sondaj privind avortul in Romania, efectuat in 2009, doua treimi dintre romani s-au pronuntat impotriva avortului.

Au votat însă Ivan Popescu, reprezentantul românilor din Ucraina în parlamentul ucrainian și unul dintre delegații Ucrainei în Consiliul Europei, și Ana Guțu din Republica Moldova, unul din cei 4 delegați ai Moldovei in Consiliul Europei.
Ambii au votat pentru adoptarea raportului. Ceilalți delegați ai Moldovei au fost prezenți, dar nu au votat. Rezoluțiile CE nu au caracter obligatoriu pentru statele membre, dar uneori sunt folosite ca puncte de referință de către Curtea Europeană a Drepturilor Omului în formularea deciziilor ei.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.02.2010, 13:20:35
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Orientarea sexuala o data ce intra pe unul din fagase (hetero sau homo) nu se mai remediaza. Pentru ca personalitatea individului se construieste si pe aceasta orientare care apare la sfârsitul copilariei.

Homosexualitatea nu e nici boala nici alegere dar nici ceva genetic, e un accident social.

Însa asta nu înseamna ca homosexualii trebuie acceptati de societate. Societatea trebuie sa izoleze infractorii si alti factori daunatori între care si homosexualii, daca vrea sa aiba un viitor. Punerea homosexualitatii pe picior de egalitate cu heterosexualitatea va duce în timp la cresterea numarului de homosexuali si la o degenerare progresiva a societatii, la distrugerea ei.
Cred ca te contrazici oarecum.
Daca tu ai avea un frate homosexual, cred ca ti-ar plange sufletul pentru el, dar nu l-ai vrea inchis alaturi de alti infractori. Problema nu e ca societatea ii accepta - in fond, ce inseamna a te accepta? A nu-ti da nimeni in cap pe strada pentru ca esti xyz, a avea dreptul sa existi, sa profesezi, sa ai proprietati, sa ai acces la educatie, zic ca e acceptare, nu?
Acum ca sa clarific, eu nu cred ca mai avem de asteptat ceva bun de la societatea actuala sau de la viitoarele :) Si problema pe care-o vad eu e nu ca accepta homosexualitatea, ci ca promoveaza activ modelele homo, derutandu-i pe-astia mici care-si fac poze cu telefonul in toalete for some 15 yo girl on girl action.
Orientarea sexuala poate fi pervertita la fel ca orice alta orientare. Exista nenumarate fete care se declara cel putin "bi curious" inca din adolescenta si care nu se dau in laturi de la experiente cu persoane de acelasi sex doar de dragul experimentului. Ori un experienta de genul asta, daca nu cade cerul pe tine, daca te mai si lauda colegii pe blog ca esti open minded, daca se mai lasa si cu placuti fiori, nu face decat sa intareasca respectivul comportament. Si va urma o a doua experienta si tot asa, pana la victoria finala.
Recunosc ca nu am habar daca mecanismele sunt la fel la fete si la baieti, dar la fete mi se pare ca e evidenta influenta culturala (e cool, e misto, e sexi, plus ca e sentimentul puterii fata de restul populatiei masculine, daca nu te ridici la standardele mele, am oricand alte optiuni, si oricum iti curg balele cand ma vezi cu prietena mea, deci double win pentru mine) si daca apuci sa faci chestii de-astea in preajma debutului vietii sexuale, pa.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 05.02.2010 at 13:26:39.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.02.2010, 13:43:21
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Scris este in Sfanta Carte in Epistola catre romani a Sfantului Apostol Pavel ca :
24.De aceea Dumnezeu i-a dat necurăției, după poftele inimilor lor, ca să-și pângărească trupurile lor între ei, 25.Ca unii care au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună și s-au închinat și au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin! 26.Pentru aceea, Dumnezeu i-a dat unor patimi de ocară, căci și femeile lor au schimbat fireasca rânduială cu cea împotriva firii; 27.Asemenea și bărbații lăsând rânduiala cea după fire a părții femeiești, s-au aprins în pofta lor unii pentru alții, bărbați cu bărbați, săvârșind rușinea și luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor. 28.Și precum n-au încercat să aibă pe Dumnezeu în cunoștință, așa și Dumnezeu i-a lăsat la mintea lor fără judecată, să facă cele ce nu se cuvine.
deci m-ai mult nu se cuvine a spune decat ca nu este ceva placut Domnului nostru Preainalt si a Mantuitorului nostru Iisus Hristos. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.02.2010, 23:27:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Si totusi eu cred ca se pot indrepta daca exista vointa si credinta din partea lor...!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.02.2010, 23:17:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si totusi eu cred ca se pot indrepta daca exista vointa si credinta din partea lor...!
Nu există patimă fără posibilitatea îndreptării, dar nimeni nu se poate opune voii libere date, voie de multe ori direcționată greșit. Cum oameni sănătoși au devenit homosexuali, așa și homosexualii pot deveni din nou oameni sănătoși ! Voia liberă funcționează în ambele sensuri, totul e să alegem sensul bun!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.02.2010, 13:38:27
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Tie ti-ar placea sa platesti din banii tai (pentru ca imi inchipui ca platesti impozite la stat) costurile unui avort sau ale unei operatii de schimbare de sex pentru niste iresponsabili, in primul caz, sau pentru niste dereglati, in al doilea caz?
Tie iti place sa platesti tratamentul celor care fumeaza in draci ca sa zic asa?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.02.2010, 13:54:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Tie iti place sa platesti tratamentul celor care fumeaza in draci ca sa zic asa?
Sigur ca da, e cu mult mai convenabil decat sa le platesc apoi tratamentul pentru hipertensiune, cancer pulmonar, bronsita, ateroscleroza, impotenta si alte cate or mai face!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.06.2011, 19:28:25
alllinna alllinna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2008
Mesaje: 12
Implicit Sincer?

N-am inteles care-i tema? Tot homosexualii ?mai dati-o-n colo de tema, gata , ajunge.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
foarte zapacita patricia2006 Generalitati 10 28.06.2012 23:42:33
Foarte important(spovedanie) ggmarius Generalitati 68 19.08.2011 15:41:15
Foarte important !!! catehumen Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.03.2011 23:40:42
Foarte ciudat. Templier Knight Generalitati 143 18.02.2011 13:38:18
Foarte important! caesar Stiri, actualitati, anunturi 8 04.05.2009 17:07:44