Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 11.11.2011, 20:02:38
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asa este,greseala mea a fost ca desi am vb despre carne ma gandeam la sinteza grasimilor/lipidelor.
Cunosc aceste precizari,multumesc pt atentionare.
Si grasimea pe care o sintetizeaza bila de unde provine,nu din consumul de carne?
Ma indoiesc ca consumul de seu pe paine este larg raspandit...bleaaah
Grasimile nu provin neaparat din carne. De fapt, ele provin predominant din lactate (telemeaua are in jur de 40% grasime), oua (mai ales galbenusul) si uleiuri. Deeeci, oricum am da-o, bila nu are nicio treaba cu carnea:))
ps: e de admirat in mod sincer faptul ca o persoana care nu are legatura cu medicina stie lucruri despre corupul uman... pe plaiuri mioritice, acesta e un lucru rar:D (nu am fost ironica sub nicio forma si sper sa nu fi dat cu ... in fasole si sa aveti, de fapt, legaturi cu medicina)
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #182  
Vechi 11.11.2011, 21:55:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu am nici pe departe cunostiinte de medicina ci mi-a ramas ceea ce am invatat in liceu la orele de biologie/anatomie insa ca nota personala,biologia este un hobby pt mine si totodata un interes.Pur si simplu iubesc Viata iar "modul de functionare"al tuturor fiintelor este deosebit de fascinant!
Multumesc.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 11.11.2011 at 22:27:24.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 17.11.2011, 15:50:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vitamina C este ar trebui sa fie un aliat de al nostru pentru aceasta perioada rece, cand gripa si racelile sunt destul de frecvente. Are efecte anticancerigene prin prevenirea transformarii nitratilor si nitritilor din alimente in substante cancerigene.

Roluri si caracteristici:
— este necesara pentru sinteza colagenului din piele, oase, dinti, ligamente, tendoane, cartilagii.
— este implicata in producerea colagenului care, datorita acidului ascorbic, are o mare importanta in cicatrizarea tesuturilor distruse, prevenind aparitia ridurilor;
— joaca un rol important in formarea osaturii si dentinei;
— intervine in metabolizarea anumitor amino-acizi, a acidului folic si a glucozei;
— participa la producerea glucocorticosteroizilor si a anumitor neurotransmitatori;
— contribuie la formarea anticorpilor si interferonilor; are actiune antiinfectioasa, scade durata racelilor si lupta impotriva agresiunii bacteriene;
— neutralizeaza radicalii liberi datorita rolului antioxidant;
— protejeaza contra posibilei aparitii a cancerului, franand formarea nitrosaminelor – agenti cancerigeni care se constituie in timpul asimilarii aminoacizilor – in stomac;
— are actiune laxativa;
— revigoreaza vasele sangvine, prevenind astfel tulburarile cardiovasculare si determinand reducerea crizelor de emfizem la fumatori; unii medici prescriu pacientilor cantitati mari de vitamina C – pana la 1000 mg/zi – pentru scaderea nivelului colesterolului;
— faciliteaza absorbtia fierului;
— are o actiune antihistaminica eficace in tratarea alergiilor si benefica pentru victimele astmului;
— contribuie la inlaturarea starii de anxietate, oboseala, stres.

Surse de vitamina C sunt:
- catina: fructul de catina contine de 10 ori mai multa vitamina C decat citricele.
- macesele: au un continut foarte mare de vitamina C si contin licopen, o substanta care previne oxidarea celulelor.
- coacazele negre: sunt o sursa foarte bogata de vitamina C, cu o concentratie de patru ori mai mare decat cea din portocale.
- urzica: vitaminizeaza, remineralizeaza si echilibreaza sistemul de aparare al organismului prin continutul de vitamina C, A, B12, E si K.
- patrunjelul: contine mult betacaroten, vitaminele K si B12, calciu, fier, fosfor si de 4 ori mai multa vitamina C decat citricele.
- kiwi: fructele kiwi sunt mai bogate in vitamina C decat portocalele. De asemenea, acesta mai contine toate tipurile de fibra, ceea ce ajuta la prevenirea cancerului si a bolilor de inima.
- varza de Bruxelles: continutul ridicat de vitamina C contribuie la intarirea rezistentei naturale, deci la prevenirea bolilor.
- alte surse de vitamina C: broccoli, papaya, capsuni, portocala, lamaie, grapefruit, zmeura, mango, zmeura, mandarina etc

Borsul proaspat, preparat in casa, mai ales acum, in aceasta perioada cand racelile sunt atat de frecvente si afecteaza atatia oameni, ar trebui consumat zilnic, cate o cana, atat de adulti, cat si de copii. Preparat cu tarate de grau, borsul are in compozitia lui o intreaga farmacie de vitamine si minerale.

Moarea sau zeama de varza este o alta sursa de vitamina C, ieftina si la indemana oricui. Mancati cat de des salata de varza cruda sau murata. E plina de vitamina C si alti nutrienti necesari organismului in perioada de tranzitie spre iarna. Varza rosie contine de 6 ori mai mult vitamina C decat varza alba.

Pentru raceala este recomandat ceaiul de tei+cuisoare, miere de albine cu catina (zdrobita in blender), miere de albine cu scortisoara (o ligurita de miere cu 1/2 lingurita de scortisoara).

Last edited by ovidiu b.; 17.11.2011 at 15:55:49.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 17.11.2011, 16:06:58
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

eu am cam renuntat la carne...mai mananc putin pui si peste....cancerul e foarte prezent la consumul de carne...mai mult mananc branzeturi si fructe si legume...iaurturi...si ciocolata....mor dupa soco...
Reply With Quote
  #185  
Vechi 17.11.2011, 16:13:18
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Va invidiez! Eu fara carne nu pot... Am mai notat in acest topic parca,e cea mai importanta sursa de proteine.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 17.11.2011, 16:30:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Va invidiez! Eu fara carne nu pot... Am mai notat in acest topic parca,e cea mai importanta sursa de proteine.
nici macar pe perioada postului?

Iata surse de proteine, considerate inlocuitori ai carnii datorita aportului de proteine vegetale de o calitate deosebita cum ar fii soia, nautul sau lintea. Se stie ca boabele de soia au cel mai ridicat potential nutritiv vegetal continand de doua ori mai multe proteine decat carnea de vaca. Una dintre prejudecatile puternice ale consumatorilor de carne este faptul ca, continutul proteinei rezultata din carne nu poate fi substituit cu cel vegetal, intrucat aceasta nu contine toti aminoacizii esentiali, indispensabili vietii. Orice nutritionist poate confirma insa ca soia contine absolut toti aminoacizii esentiali si in plus nu provoaca formarea acidului uric care se produce la consumarea carnii (in special carnii de porc), iar in ceea ce priveste mineralele soia contine de doua ori cantitatea continuta in legume, de trei ori mai multe decat pastele fainoase si de cinci ori mai multe decat carnea si ouale.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 17.11.2011, 16:45:21
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Stai linistit,e buna si soia,dar poti tu sa mananci numai asa ceva?? O dai in alte alea... Nu incerca sa ma convingi de aceste lucruri,am facut si eu 10 ani de sport,pot spune ca am idee despre nutritie cat de cat. Utilizatorii mai vechi ma stiu. Ca sunteti impotriva carnii va mai inteleg,dar cu ouale ce aveti?
Reply With Quote
  #188  
Vechi 17.11.2011, 20:37:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Bine ai revenit Raoul!

Eu nu-mi imaginez munca asiduua sau sport de competitie fara proteine!
Daca se va reusi si asta atunci va fi bine...
Tocmai de aceia postul si meditatia/rugaciunea merg mana in mana, iar in zilele in care vreau sa tin post negru,in mare parte trebuie sa dorm sau sa nu fac nimic,nu pot sa depun cine stie ce energie intr-o activitate pt ca nu am energie;nivelul de zahar in sange coboara f mult incat simt ca lesin.
Bineinteles,aceste particularitati sunt personale, sunt altii care nu se confrunta cu aceste senzatii si atunci tin post negru foarte usor.

Daca postul s-ar referi numai la carne,ar fi prea usor...Carnea nu inseamna prea mult pt mine.
In post,ma confrunt cu alte adictii alimentare:branza,oua,fructe de mare,frisca,iaurt,unt sau maioneza.Nu ca as consuma din acestea zilnic,dar in post parca tocmai astea imi lipsesc!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 17.11.2011, 20:53:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
eu am cam renuntat la carne...mai mananc putin pui si peste....cancerul e foarte prezent la consumul de carne...mai mult mananc branzeturi si fructe si legume...iaurturi...si ciocolata....mor dupa soco...
Sper ca vb despre iaurtul simplu,tip grecesc sau bulgaresc,si nu despre cele cu"fructe"adica coloranti,arome si o tona de zahar intr-un pahar?!?
Daca doriti iaurt cu fructe,va puteti face acasa folosind miere,nuci si fructe de seson sau fructe uscate.

Cancerul este intr-adevar prezent la consumatorii de carne...insa poate fi si la vegetarieni din cauza ca legumele,salatele,fructele sunt tratate chimic si/sau iradiate sa reziste in rafturile din supermarket.
Cumparati pe cat posibil de la piata.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 18.11.2011, 09:10:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Stai linistit,e buna si soia,dar poti tu sa mananci numai asa ceva?? O dai in alte alea...
Nu mananc numai soia. Mananc si altele: linte, naut, cartofi, legume, fructe...sunt zile cand mananc doar paine prajita cu ulei de masline iar deasupra pun fulgi de drojdie uscata inactiva (contine foooarte multa proteina - 43,7%) - are un gust foarte bun - drojdia o folosesc ca inlocuitor al branzei. Eu ma simt excelent fara a consuma produse de origine animala (carne, lapte, branza, oua), am mai multa energie, rezist muuult mai mult stresului si conditiilor de munca cu program prelungit. Inainte cand aveam o alimentatie haotica seara nu mai rezistam, simteam nevoia sa dorm, acum rezist muult mai mult. Oare sa fie intamplator?

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu incerca sa ma convingi de aceste lucruri,am facut si eu 10 ani de sport,pot spune ca am idee despre nutritie cat de cat. Utilizatorii mai vechi ma stiu. Ca sunteti impotriva carnii va mai inteleg,dar cu ouale ce aveti?
Nu incerc sa conving pe nimeni, stai linistit, eu m-am convins singur. Sa stii ca am facut sala o perioada de 2 ani si nu am simtit nici diferenta fata de colegii care aveau o alimentatie bazata pe proteina animala. Ridicam in rand cu ei fara sa se observe ca eu mananc doar "ierburi" asa spun eu naturismului.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ca sunteti impotriva carnii va mai inteleg,dar cu ouale ce aveti?
Un ou contine in functie de felul sau peste 220 mg colesterol. Ficatul poate procesa zilnic 200 mg. Ce se intampla atunci cand primeste 220? simplu! Supune ficatul la un efort foarte mare, incearca sa il elimine iar daca nu reuseste se reabsoarbe si se depune pe vase. Ei, omnivorul nu mananca doar 200 de mg , pt ca el nu mananca 1 ou si gata! Mai mananca si branzica si lapte si carne ...si se aduna o cantitate de colesterol imensa pe care ficatul nu o va putea procesa. Acest fapt duce evident in timp la deteriorarea ficatului, la arteroscelroza si alte boli date de excesul de colesterol.

Last edited by ovidiu b.; 18.11.2011 at 09:12:18.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alimentatie bio myself00 Generalitati 20 01.10.2012 09:24:46
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Septuaginta este cea corecta Ioana-Andreea Secte si culte 14 18.02.2011 03:45:08
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 02:40:42