Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1641  
Vechi 30.10.2012, 23:16:25
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Va rog mult, frati crestini ortodocsi , numai continuati discutia cu 100-1 , pentru ca acesta din urma sminteste pe cei care citesc acest forum si care nu sunt bine induhovniciti.
Daca vreti sa-i faceti un bine rugati-va pentru el ! Si opriti discutia caci in felul acesta el va rastalmaci (in continuare) Sfanta Scriptura spre a lui pierzare (IIPetru3,16). Subiectul acesta a atins 164 de pagini: iar pe parcursul acestei discutii au intervenit zeci de useri (ortodocsi+catolici) pentru a-l opri pe "100-1" din erezia adventista , insa degeaba !
Deci rugati-va pentru el ca Dumnezeu sa-i lumineze mintea, caci rugaciunea aduce mai mult folos decat vorbitul cu peretii.
Iar pentru tine , domnule 100-1 te rog mult sa nu te superi pe mine, dar as vrea sa intelegi ca aduci sminteala ,celor mai putin induhovniciti, aducand diverse citate -pentru ca in cartile din care aceste citate provin exista continuari si explicatii.
Frate bluester, este necanonic sa te rogi pentru eretici.
Ei au cazut in hula impotriva Duhului Sfant. Consulta canoanele Sinodului apostolic Ierusalim 50 d.Hr. si vei putea constata aceasta.

Insa si eu propun sa-l lasam sa vorbeasca singur. Am ajuns si eu la concluzia aceasta.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1642  
Vechi 31.10.2012, 00:14:48
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

A uitat totusi sa raspunda la infrangeri si invinuiri. Defapt el (osutafara unu)evita sa raspunda la intrebarile incomode. Cum ramane cu istoria bisericii si cu minunile care nu se repeta ? Si cu Timotei care invata de la bunica si mama lui dar defapt biblia nu spune asta! Nu am eu timp dar mereu o dai din bara in bara. Si nu e nici greu sa-ti dovedesc adevarul la cat de departe esti de el!
Nimeni sa nu va amageasca cu privire la venirea Domnului (mai putin adventistii!).. Hahaha.
Reply With Quote
  #1643  
Vechi 02.11.2012, 09:43:32
Neaguu Neaguu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.06.2008
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Frate bluester, este necanonic sa te rogi pentru eretici.
Ei au cazut in hula impotriva Duhului Sfant. Consulta canoanele Sinodului apostolic Ierusalim 50 d.Hr. si vei putea constata aceasta.

Insa si eu propun sa-l lasam sa vorbeasca singur. Am ajuns si eu la concluzia aceasta.
Unde putem sa le consultam? Unde putem sa le gasim? Va multumesc.
Reply With Quote
  #1644  
Vechi 02.11.2012, 11:07:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Frate bluester, este necanonic sa te rogi pentru eretici.
Ei au cazut in hula impotriva Duhului Sfant. Consulta canoanele Sinodului apostolic Ierusalim 50 d.Hr. si vei putea constata aceasta.

Insa si eu propun sa-l lasam sa vorbeasca singur. Am ajuns si eu la concluzia aceasta.
Stiu ca ereticii nu pot fi pomeniti in rugaciunile bisericii ,in special la sf.Liturghie
Nu stiu daca pot fi pomeniti la sf.Maslu si Psaltire
Cum ar putea fi adusi ei la ortodoxie ,daca nu prin rugaciunea personala ?
Din pacate foarte putini sunt aceia care se intorc .
Sfantul Lavrentie de Cernigov spune ca ei raman in erezia lor pana la sfarsitul veacurilor.
Cei care necinstesc sfanta Cruce(ereticii) cand vor vedea crucea pe cer ,la a Doua Venire se vor rusina ,dar din pacate va fi prea tarziu.
Sa il lumineze Dumnezeu si pe 100-1 sa vina la credinta in care a fost botezat.
Ar putea sa ne spuna numele sa il pomenim cu durere pentru sufletul lui pierdut.
Reply With Quote
  #1645  
Vechi 02.11.2012, 22:59:46
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Stiu ca ereticii nu pot fi pomeniti in rugaciunile bisericii ,in special la sf.Liturghie
Nu stiu daca pot fi pomeniti la sf.Maslu si Psaltire
Cum ar putea fi adusi ei la ortodoxie ,daca nu prin rugaciunea personala ?
Din pacate foarte putini sunt aceia care se intorc .
Sfantul Lavrentie de Cernigov spune ca ei raman in erezia lor pana la sfarsitul veacurilor.
Cei care necinstesc sfanta Cruce(ereticii) cand vor vedea crucea pe cer ,la a Doua Venire se vor rusina ,dar din pacate va fi prea tarziu.
Sa il lumineze Dumnezeu si pe 100-1 sa vina la credinta in care a fost botezat.
Ar putea sa ne spuna numele sa il pomenim cu durere pentru sufletul lui pierdut.
Sf.Apostoli nu au dat acel canon din rautate sau din invidie pentru eretici - Doamne fereste! -, ci eu cred ca s-a dat acel canon si pentru a-i proteja pe cei dreptmaritori.
Rugaciunea impreuna cu ereticii duce tocmai la idei "ecumenice" asa cum sunt gresit intelese astazi, calcand peste diferentele dogmatice, calcand peste Adevar. Iar inchinarea adevarata este in "Duh si in Adevar".

Crezi cumva ca prin rugaciunea personala poti sa fortezi pe Dumnezeu sa-i intoarca pe eretici? Tu crezi ca Dumnezeu nu-i vrea pe eretici mantuiti? Dar Dumnezeu nu poate sa-i imbie de la spate ca pe vite, ci ii lasa in decizia lor pierzatoare, daca asa vor ei.

Situatia ereticului este mai grava decat cea a ignorantului: ignorantul, cel putin nu are curajul sa se pronunte asupra unui adevar dogmatic, pe cand ereticul distruge un adevar dogmatic si lupta cu asiduitate impotriva acestuia raspandind o alta invatatura de credinta. De aceea ei au cazut in hula impotriva Duhului Sfant, pentru ca duc o lupta acerba si continua impotriva Adevarului si, deci impotriva Duhului Sfant, mai precis impotriva lucrarii Duhului Sfant in oameni.
De aceea, sectarii se mai numesc si "ucigatori de oameni", asemenea fariseilor.
Se mai intampla, din cand in cand cate o minune Dumnezeiasca si se mai intoarce cate un eretic la Ortodoxie. In acel moment ereticul se izbaveste de hula impotriva Duhului Sfant si se lasa calauzit de Acesta.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1646  
Vechi 02.11.2012, 23:04:24
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Unde putem sa le consultam? Unde putem sa le gasim? Va multumesc.
http://www.manastirea-saharna.md/fis...Apostolice.pdf
In special canoanele 45 si 64.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 02.11.2012 at 23:18:44.
Reply With Quote
  #1647  
Vechi 02.11.2012, 23:37:01
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Stiu ca ereticii nu pot fi pomeniti in rugaciunile bisericii ,in special la sf.Liturghie...
Cum ar putea fi adusi ei la ortodoxie ,daca nu prin rugaciunea personala ?
Daca rugaciunea de la Sf.Liturghie nu-i poate intoarce pe eretici - unde o intreaga comunitate se roaga -, cum crezi ca rugaciunea personala va putea?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1648  
Vechi 03.11.2012, 01:06:12
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Frate bluester, este necanonic sa te rogi pentru eretici.
Ei au cazut in hula impotriva Duhului Sfant. Consulta canoanele Sinodului apostolic Ierusalim 50 d.Hr. si vei putea constata aceasta.
si totusi Biserica se roaga pt. cei rataciti:

RUGĂCIUNE PENTRU LUME ȘI PENTRU FOLOSUL OBȘTESC


Doamne, Dumnezeul nostru, primește această rugăciune pentru apărarea țării noastre și a celor ce viețuiesc în ea, pentru pacea și buna așezare a întregii lumi. Pe cârmuitorii pe care i-ai îndreptățit să cârmuiască pe pământ încununează-i cu arma adevărului și a bunăvoinței și veghează asupra lor în zi de primejdie. Dăruiește-le adâncă și statornică înțelepciune, sădește în inimile lor gânduri bune pentru Biserica Ta și pentru poporul Tău, ca astfel viață pașnică să petrecem, în toată cucernicia și curăția. Pe cei buni îi păzește, pe cei răi buni îi fă cu bunătatea Ta. Păzește țara, toate orașele și satele de boli, de foamete, de secetă, de cutremur, de potop, de foc, de năvălirea altor neamuri asupra noastră, de orice nenorociri, ca să ne bucurăm de statornică pace. Vremuri bine întocmite și de folos dăruiește, trimite ploi line spre rodire, binecuvântând cununa anului bunătății Tale.

Primește rugăciunea noastră pentru tot poporul Tău și peste toți revarsă mila Ta bogată, împlinind toate cererile cele de folos: cămările le umple de tot binele, căsniciile în pace și în unitate le păzește, pe prunci îi crește, tinerețile le călăuzește, bătrânețile întărește-le, pe cei slabi la suflet îi îmbărbătează, pe cei risipiți îi adună, pe cei rătăciți îi întoarce și îi unește cu Biserica Ta cea sfântă. Că Tu ești, Doamne, ajutătorul celor fără de ajutor, nădejdea celor deznădăjduiți, izbăvitorul celor înviforați, limanul celor ce călătoresc pe ape, tămăduitorul bolnavilor. Tu Însuți tuturor toate le fii, Cel ce știi pe fiecare și cererea lui, casa și trebuința lui, și fii Dătătorul nostru de bine, ca să Te slăvim în veci. Amin!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #1649  
Vechi 03.11.2012, 01:53:28
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
si totusi Biserica se roaga pt. cei rataciti:

RUGĂCIUNE PENTRU LUME ȘI PENTRU FOLOSUL OBȘTESC


Doamne, Dumnezeul nostru, primește această rugăciune pentru apărarea țării noastre și a celor ce viețuiesc în ea, pentru pacea și buna așezare a întregii lumi. Pe cârmuitorii pe care i-ai îndreptățit să cârmuiască pe pământ încununează-i cu arma adevărului și a bunăvoinței și veghează asupra lor în zi de primejdie. Dăruiește-le adâncă și statornică înțelepciune, sădește în inimile lor gânduri bune pentru Biserica Ta și pentru poporul Tău, ca astfel viață pașnică să petrecem, în toată cucernicia și curăția. Pe cei buni îi păzește, pe cei răi buni îi fă cu bunătatea Ta. Păzește țara, toate orașele și satele de boli, de foamete, de secetă, de cutremur, de potop, de foc, de năvălirea altor neamuri asupra noastră, de orice nenorociri, ca să ne bucurăm de statornică pace. Vremuri bine întocmite și de folos dăruiește, trimite ploi line spre rodire, binecuvântând cununa anului bunătății Tale.

Primește rugăciunea noastră pentru tot poporul Tău și peste toți revarsă mila Ta bogată, împlinind toate cererile cele de folos: cămările le umple de tot binele, căsniciile în pace și în unitate le păzește, pe prunci îi crește, tinerețile le călăuzește, bătrânețile întărește-le, pe cei slabi la suflet îi îmbărbătează, pe cei risipiți îi adună, pe cei rătăciți îi întoarce și îi unește cu Biserica Ta cea sfântă. Că Tu ești, Doamne, ajutătorul celor fără de ajutor, nădejdea celor deznădăjduiți, izbăvitorul celor înviforați, limanul celor ce călătoresc pe ape, tămăduitorul bolnavilor. Tu Însuți tuturor toate le fii, Cel ce știi pe fiecare și cererea lui, casa și trebuința lui, și fii Dătătorul nostru de bine, ca să Te slăvim în veci. Amin!
Da, eu cred ca este vorba de cei din Biserica risipiti in patimi si rataciti in meandrele ideologice ale acestei lumi, dar membrii ai Bisericii.
Canoanele Bisericii trebuie crezute ca pe adevarate faclii in intuneric; au fost scrise cu sange de martir!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 03.11.2012 at 13:58:48.
Reply With Quote
  #1650  
Vechi 04.11.2012, 00:51:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Da, eu cred ca este vorba de cei din Biserica risipiti in patimi si rataciti in meandrele ideologice ale acestei lumi, dar membrii ai Bisericii.
Canoanele Bisericii trebuie crezute ca pe adevarate faclii in intuneric; au fost scrise cu sange de martir!
cred ca si pentru erertici trebuie sa ne rugam. Si ei sunt fratii nostrii, chiar daca sunt frati neascultatori, sau mai bine spus ei sunt APROAPELE NOSTRU. Bunul Dumnezeu sa aiba grija de sufletele lor...dar si de al nostru!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 21:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 08:01:32