Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.04.2014, 01:05:11
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit Vi se par normale intrebarile astea?

Nu stiu de ce dar ma deranjeaza intrebarile de genu "Vii maine la Biserica?" sau forma mai subtila "Poate ne vedem maine..." (din care reiese ca asteapta sa-i spui daca vii sau nu). Chiar daca vin nu am chef sa raspund mai ales cand intrebarea se pune in fata celorlalti. De fapt nu inteleg scopul acestei intrebari, eu nu intreb pe nimeni asa ceva, ca stiu ca ori imi va spune da, ori il voi pune in incurcatura si va simti nevoia sa se justifice daca nu poate veni.

Pe unii imi vine sa-i intreb daca nu cumva sunt insarcinati sa tina condica, sau catalog pentru ceilalti.

Last edited by Carine; 23.04.2014 at 01:27:28.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.04.2014, 01:41:22
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Eu nu m-am gandit niciodata la asta, pentru ca, chiar eu pun intrebari din astea :)). Si stii de ce o fac? pentru ca imi place sa merg mereu cu cineva si nu singur. Buna observatia cum ca ceilalti vor trebui sa se justifice, nu prea m-am gandit la asta. Am sa fiu rautacios si am sa citez: " Unde sunt 2 sau 3 adunati in numele Meu, acolo voi fi si Eu " :))
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.04.2014, 01:55:41
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eu nu m-am gandit niciodata la asta, pentru ca, chiar eu pun intrebari din astea :)). Si stii de ce o fac? pentru ca imi place sa merg mereu cu cineva si nu singur. Buna observatia cum ca ceilalti vor trebui sa se justifice, nu prea m-am gandit la asta. Am sa fiu rautacios si am sa citez: " Unde sunt 2 sau 3 adunati in numele Meu, acolo voi fi si Eu " :))
Desigur, asta este altceva. Si daca este pusa cu sensul asta intrebarea nu ma deranjeaza.

Dar aceeasi persoana m-a intrebat azi daca am luat anafura (nu cu rea intentie, ci pentru ca a crezut probabil ca nu vazusem anafura) si i-am spus ca nu ca am mancat (jenata totusi sa-i explic ca luasem un mic dejun cu sotul meu). Si dupa aceea, cand am mers la agapa imi spune ca din senin "noua daca nu mancam ni se face foame dupa slujba...". M-am simtit vizata, probabil ca astepta sa explic de ce am mancat ca sa-mi faca dupa aia cateheza...

Si nu stiu cum sa-i spun cu frumosul ca ma deranjeaza ca sta cu ochii pe mine si ca-mi pune intrebari.

Last edited by Carine; 23.04.2014 at 03:43:54.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.04.2014, 01:57:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Contextul conteaza mult.

E vorba de aceeasi persoana, poate o soacra cumva? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.04.2014, 02:15:45
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Contextul conteaza mult.

E vorba de aceeasi persoana, poate o soacra cumva? :)
E vorba de aceeasi persoana, da. Dar nu e soacra :)))))

Ideea e ca in prezenta acestei persoana trebuie sa fiu foarte atenta ce spun, ca parca e politist. O doamna ii spusese ca face ouale sambata (ca lucra si atunci avea timp), si i-a intors-o imediat ca ouale rosii se fac joia, ca asa este traditia... Desigur ca avea dreptate, ca ouale se inrosesc joia, dar atitudinea asta de "politist" pe mine ma tulbura.

Alt exemplu, i-am spus ca eu nu pot sa mananc miel, ca nu-mi place mirosul. Si mi-a spus ca ea s-a luptat cu sine pentru a-i placea gustul si ca se gandeste ca Mantuitorul este Mielul si atunci altfel mananca. Din cate stiu eu ne luptam cu patimile, de ce ar trebui sa ma fortez sa-mi placa mielul...

Last edited by Carine; 23.04.2014 at 02:26:15.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.04.2014, 03:05:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E musai sa ai o relatie cu persoana respectiva?
Ai putea sa o ocolesti si gata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.04.2014, 03:11:15
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E musai sa ai o relatie cu persoana respectiva?
Ai putea sa o ocolesti si gata.
e adevarat ca putem limita contactul...

Last edited by Carine; 23.04.2014 at 03:14:01.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.04.2014, 07:10:38
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
... i-am spus ca nu ca am mancat (jenata totusi sa-i explic ca luasem un mic dejun cu sotul meu)...M-am simtit vizata, probabil ca astepta sa explic de ce am mancat ca sa-mi faca dupa aia cateheza...

Si nu stiu cum sa-i spun cu frumosul ca ma deranjeaza ca sta cu ochii pe mine si ca-mi pune intrebari.
Poate că ea vrea să se laude și tu nu poți să-i faci față că n-ai cu ce.

Se pare că te deranjează dacă ți se spune că ești fățarnică; tu știi(nu-i așa?), dar nu-ți place să ți se spună.

Te rog să răspunzi măcar la una din următoarele întrebări:
1-De ce ai mâncat înainte de slujbă dacă-i rânduit să te abții?
2-Dacă ai mâncat de ce te-ai mai dus la slujba de la Biserică? Că se cade să fii văzută la slujbă?

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
Alt exemplu, i-am spus ca eu nu pot sa mananc miel, ca nu-mi place mirosul. Si mi-a spus ca ea s-a luptat cu sine pentru a-i placea gustul si ca se gandeste ca Mantuitorul este Mielul si atunci altfel mananca. Din cate stiu eu ne luptam cu patimile, de ce ar trebui sa ma fortez sa-mi placa mielul...
Pentru că Mielul S-a jertfit pentru tine.
Mileul n-are nici un fel de miros și nici tu pentru El.

Te rog să mă ierți că spun așa direct, dar trebuie să fii mai atentă la ce faci tu, nu la ce fac ceilalți.
Ceea ce te deranjează la ceilalți, de fapt se găsește în tine și de-aia te deranjează; dacă n-ar fi în tine, atunci ai avea multă înțelegere față de ceilalți
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 23.04.2014 at 08:54:20.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.04.2014, 09:28:50
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Persoana respectivă pare genul care dă sfaturi necerute, de obicei critică... Poate îi place să dețină controlul.

Dacă poți, limitează contactul.

Posibil și să fie ceva de învățat de aici, de exemplu să ai mai multă răbdare cu ea, sau să îți susții punctul de vedere și să nu pui la suflet ce zice... Chestia cu mielul este o mare tâmpenie, după părerea mea. Nu-ți place și gata.

Hristos ni se oferă în Euharistie. Ar fi o problemă dacă ai refuza, din diverse motive, să te împărtășești.

Sau să ții post, să respecți alte porunci ale lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.04.2014, 09:31:37
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De când trebuie un creștin să se laude?

De când e obligatoriu să nu mănânci dimineața ca să mergi la Liturghie?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare