Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 04.11.2015, 16:31:16
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
goa trance.
goat trance.Daaa, iti place sa intri in transa cu capra
  #512  
Vechi 04.11.2015, 17:55:40
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
goat trance.Daaa, iti place sa intri in transa cu capra
Vorbesti din exprienta? Copacele, nebunaticule, ce faci cand capra corporatista se urca si iti roade frunzele?! :))))))))))))))))))))
  #513  
Vechi 04.11.2015, 18:15:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Inca mai crede ca ii cresc altele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #514  
Vechi 04.11.2015, 18:29:21
ffflorina ffflorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.04.2012
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Totusi,noi ca si crestini ce concluzie putem trage din tragedia asta?Eu zic ca ,(poate ma insel),cuvintele din textele astea de muzica rock metal uneori se concretizeaza,sau ne-a aratat Dumnezeu ca iadul poate fi real,ca 2 minute in foc iti pot fi fatale.Mentionez ca si eu ca multi de aici mai ascult rock dar nu genul asta,am cautat si eu clipuri de'ale lor si am ascultat insa pana la un punct.

Statul nu ne poate ajuta in situatii limita,am patit-o de mult ori.E greu sa traiesti in Romania.
  #515  
Vechi 04.11.2015, 18:45:02
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ffflorina Vezi mesajul
Totusi,noi ca si crestini ce concluzie putem trage din tragedia asta?
Noi, ca și oameni normali la cap, putem trage concluzia că tragedia care s-a întâmplat nu are nicio legătură cu vreun gen de muzică; nu are legătură cu natura manifestării care a strâns un număr de oameni într-un spațiu impropriu. Putea fi o piesă de teatru, un concert de muzică de cameră, o zi de naștere, o conferință despre agricultură, campionatul mondial de scuipat semințe sau orice altceva.

Concluzia pe care trebuie să o tragem este că atunci când nu se respectă normele PSI există un risc de incendiu cu consecințe fatale.

Iar ca și creștini trebuie să tragem concluzia că Dumnezeu ne poate chema oricând la El.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #516  
Vechi 04.11.2015, 18:49:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu prea se potriveste nimic din lista aia cu ideea de a aprinde artificii de genul ala, intr-un spatiu inchis.
Sigur, ca necredincios poti sa spui ca orice e posibil oricand ca nu exista legaturi de cauzalitate altele decat cele care pot fi probatte materiale.

Ca si credincios nu poti totusi sa nu observi ca ocupatia intra sub incidenta hazardului spiritual care merge nu de putine ori mai departe decat zona spirituala.

Sigur, rusine celor care au remarcat acest lucru pe un ton nepotrivit si de aici au dat-o in altele, dar legatura totusi exista.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.11.2015 at 18:53:34.
  #517  
Vechi 04.11.2015, 19:25:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Ovidiu si Iuliu, dar de trance/goa, si altele ce parere aveti? Nu e nici cu mesaje gen "moare dusmanii/ca n-are valoare" si nici " la noapte iti omor familia apoi iti iau sufletul", mno.
Nu am nici o parere. Nici nu vreau sa am o parere.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca si credincios nu poti totusi sa nu observi ca ocupatia intra sub incidenta hazardului spiritual care merge nu de putine ori mai departe decat zona spirituala.

Sigur, rusine celor care au remarcat acest lucru pe un ton nepotrivit si de aici au dat-o in altele, dar legatura totusi exista.
E adevarat. Ma asteptam totusi ca unii de-ai nostri sa fie un pic mai isteti - e vorba aia cu serpii si cu porumbeii.
  #518  
Vechi 04.11.2015, 19:25:56
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Alin, putea să fie unul care și-a aprins țigara de la o brichetă șmecheră, la campionatul de șah. Putea să fie unul care a aprins lumânarea, la o conferință ASCOR. Puteau să fie artificiile de pe tortul de ziua unui copil sau de pe un tort de nuntă. Dacă materialele din sală sunt de așa natură încât să ardă repede, ieșirile sunt puține, iar oamenii mulți, rezultatul....

În rest, cu privire la latura spirituală, nu mai știu care co-forumist a dat exemplul unui incendiu cu mult mai multe victime întâmplat: într-o biserică creștină, nu într-un club, o biserică ortodoxă, nu sectară; o biserică din România, nu din altă țară; de Paște, nu de Halloween. Deci, despre ce vorbim ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #519  
Vechi 04.11.2015, 19:49:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit A doua zi

Mii de persoane s-au adunat din nou, miercuri seară, în Piața Universității, aceasta fiind a doua zi de proteste după tragedia de la Colectiv, în care au murit 32 de tineri, iar peste 140 au fost răniți.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #520  
Vechi 04.11.2015, 19:58:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu am spus ca pentru noi nu ar reprezenta asta. Dar pentru ei nu e acelasi lucru. Ce naiba, parca voi nu ati fost sau nu ati avut prieteni rockeri.
Uite-l pe asta : Probabil il cunosc multi dintre voi. Si se afiseaza cu tot felul de cranii, cruci intoarse si asa mai departe :

https://www.youtube.com/watch?featur...Rw-j9Wiw#t=251
Asta nu inseamna ca nu ar avea acelasi efect ca si daca ar crede. Daca cineva se taie cu un cutit la un deget i se face rana si daca el stie ca e cutit si daca nu stie. Si daca cineva dracuie din obisnuita tot cheama pe vrajmasul chiar daca el nu-si da seama. Cuvantul "naiba" este tot o denumire a vrajmasului https://dexonline.ro/definitie/naiba
P.S. Si eu ma fost rocker, in sensul ca ascultam muzica heavy si eram intr-un grup.
Subiect închis