Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2011, 11:54:18
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Implicit Ce parere aveti de fertilizarea in vitro?

Poate un crestin apela la aceasta metoda fara sa-l supere pe Dumnezeu?


http://www.nou-nascuti.ro/planning-f...-in-vitro.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.09.2011, 12:55:44
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Poate un crestin apela la aceasta metoda fara sa-l supere pe Dumnezeu?


http://www.nou-nascuti.ro/planning-f...-in-vitro.html
raspunsul e nu.
de ce e pacat fertilizarea in vitro?
Pentru ca acolo, in laborator se fecundeaza mai multe celule.(uneori chiar si 10).Deci vorbim de 10 embrioni.
Biserica invata ca inca din momentul conceperii, din momentul in care cele 2 celule se intalnesc si se unesc Domnul trimite viata.trimite sufletul. Deci acea gramajoara de celule are viata.Are suflet.
Or ce se intampla?in cazul f.i.v nu toti embrionii supravietuiesc.In conditii de laborator unii mor.Deci mor fiinte vii, care au suflete. si dintre ceice supravietuiesc se alege una mai sanatoasa(una, doua, in cazuri rare chiar mai multe) care se introduc in uterul femeii.
Altfel spus: se alege dintre cei mai frumosi , mai sanatosi unii care sa traiasca.
intrebarea se pune: cine i-a dat acest drept medicului sa aleaga cine sa traiasca si cine sa moara? Si cu ce drept alege sa traiasca unul si omoara noua?
femeia se bucura, vazand ca celula prinde viata si embrionul se transforma in fat.se bucura de copilul ei.dar ca acest copil al ei sa traiasca au murit 9 frati de ai lui. fost o alegere corecta?
vorbim de noua crime...infiorator, nu?
Ce sa mai zic de situatia in care procedeul nu da roade din prima, si operatiunea se repeta de 2-3 ori. daca inmultim media, sa zicem 7*3= 21 avorturi(groaznic)
Asadar, Biserica nu e o habotnica, care nu doreste ca toate femeile sa aiba copii. Din contra Biserica se roaga pentru nasterea de fii. Doar ca Domnul, in prestiinta lui ii trimite:uneori foarte repede, alteori mai tarziu, alteori niciodata.
se intampla de asemenea ca datorita pacatelor(prunci avortati in tinerete, cand deh, femeia nu era pregatita pentru o sarcina) femeia sa nu mai poata ramane insarcinata.E o urmare fireasca a pacatului. De asemenea se intampla ca Domnul sa trimita copii mai tarziu, pentru a incerca rabdarea parintilor si pentru a-i determina pe acestia sa se roage mai mult, sa il ceara mai fierbinte.
Dar chiar daca reuseste fecundarea unui copil prin fiv urmarile care se rasfrang asupra lui sunt dintre cele mai triste. se implinesc cuvintele pe care Domnul ii le spune lui Cain: "Sangele fratelui tau,Abel, striga din pamant la mine"

Cand omul se joaca de-a Dumnezeu, se comit crime oribile....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 06.09.2011 at 12:58:13.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.09.2011, 13:21:13
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Dar asta inseamna ca Dumnezeu ucide zilnic mii de oameni, pentru ca exista avorturi spontane. Si o fi mama pacatoasa. Dar ala micu, care moare la ea in pantece, ce vina are?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.09.2011, 00:42:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu e chiar asa...
1. Exista oameni (inlcusiv barbati) care nu pot avea copii din cauza uinor boli sau anomalii din nastere. N-are nici o legatura cu pacatul

2. Cum e asta? Biserica vrea ca femeile sa aibe prunci si Dumnezeu nu? Este o contradictie. Eu zic ca poate este invers. Dumnezeu vrea, iar biserica prin oameni interzice...

3. In general nu se aleg embrionii care vor fi implantati. Numai daca se face PID se aleg. Altfel, daca s-ar alege, s-ar prinde si ar reusi toate incercarile IVF.
Si chiar daca ar trai toti embrionii, s-ar putea dona/adopta embrionii care nu se folosesc de catre cuplu, altora care nu pot deloc si ar avea si ei copii. Solutii sunt la toate.

4. Nu este vorba de crime. Sa nu aruncam cu vorbele.
Exista si multi embrioni neviabili de la bun inceput. Asta nu se poate stii decat dupa ce embrionul s-a fixat in organism si a inceput evolutia.
Exista multi embrioni care sunt eliminati si dupa implantare, din diverse motive. Organsimul ii repsinge.
Si femeile pierd si pe cale naturala lunar embrioni.

Nimeni nu stie daca Dumnezeu decide si de ce asa, ca la unii sa nu le dea, la altii mai tarziu, iar la altii deloc.

Si chiar si la IVF nu se poate fara Dumnezeu. Tot El da viata embrionilor si acolo...Medicul doar ajuta sa se intalneasca celulele, atunci cand pe cale naturala nu se poate.

Prin interdictia asta asupra IVF, multe cupluri raman fara copii, cand ar putea avea aceasta sansa. Oare asa vrea Dumnezeu?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.09.2011, 01:57:39
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Prin interdictia asta asupra IVF, multe cupluri raman fara copii, cand ar putea avea aceasta sansa. Oare asa vrea Dumnezeu?
Sophia, nimeni nu are DREPTUL la copii. Copii nu sunt un drept, ci un dar de la Dumnezeu. Cand accepti lucrul asta, accepti si faptul ca unii nu pot sa aiba copii, prin voia si pronia lui Dumnezeu.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.09.2011, 08:56:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
raspunsul e nu.
de ce e pacat fertilizarea in vitro?
Pentru ca acolo, in laborator se fecundeaza mai multe celule.(uneori chiar si 10).Deci vorbim de 10 embrioni.
Biserica invata ca inca din momentul conceperii, din momentul in care cele 2 celule se intalnesc si se unesc Domnul trimite viata.trimite sufletul. Deci acea gramajoara de celule are viata.Are suflet.
Or ce se intampla?in cazul f.i.v nu toti embrionii supravietuiesc.
Corect. Dar e mai mult decât atât. FIV este crimă nu numai fiindcă presupune uciderea embrionilor și avort, ci este și păcat intrinsec. FIV disociază concepția de actul matrimonial, fiind păcat din exact aceleși motive pentru care prezervativul este păcat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.09.2011, 09:02:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sophia, nimeni nu are DREPTUL la copii. Copii nu sunt un drept, ci un dar de la Dumnezeu. Cand accepti lucrul asta, accepti si faptul ca unii nu pot sa aiba copii, prin voia si pronia lui Dumnezeu.
Exact aceasta este și ideea principală a documentului Donum Vitae ("Darul vieții") elaborat de Sfântul Oficiu al Inchiziției încă din anul 1980, când noua tehnică a FIV abia se născuse în entuziasmul unei lumi întregi hipnotizate de acest "succes".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.09.2011, 21:55:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Exact aceasta este și ideea principală a documentului Donum Vitae ("Darul vieții") elaborat de Sfântul Oficiu al Inchiziției încă din anul 1980, când noua tehnică a FIV abia se născuse în entuziasmul unei lumi întregi hipnotizate de acest "succes".
Mai exista Inchizitia?

"FIV disociază concepția de actul matrimonial, fiind păcat din exact aceleși motive pentru care prezervativul este păcat."
Nu este adevarat!!! Cuplul este impreuna in toate activitatile care fac parte din acest act medical. Nu se duce numai femeia de una singura.
Mihnea tu ai idee cum se face IVF? De la cap la coada? Ca eu am impresa ca nu stii.
Si cum poti sa compari cu folosirea prezervativului?
Aia sa face si in afara casatoriei si o poate face si barbatul singur si etc.
Si prezervativul se foloseste tocmai ca sa nu faci copii!
Pentru IVF, pentru procreere este nevoie de doi plus Dumnezeu.
Niciodata nu se intampla fara Dumnezeu!
EL da viata si la IVF!!!!
Si voi nu stiti cata iubire si suferinta inseamna pentru cei doi din cuplu ceea ce fac si o fac tocmai ei cel mai mult din iubire si impreuna, poate chiar mai mult decat cei ce capata copii pe cale naturala. Aia o fac de multe ori automatic si fara iubire, in casnicie sau in afara ei.
IVF nici nu ai voie sa faci in afara casatoriei in majoritatea tarilor, prin lege.
Ceilalti pot face copii cand vor ei, si in afara casatoriei si prin desfranare. Un de este pacatul mai mare?

Daca exista "Drept de a avea copil"
Nu stiu, eu stiu cred ca avem acest drept, chiar daca nu scrie nicaieri.
Nu ne poate opri nimeni sa avem copii? Sau poate veni cineva in casa si sa spuna: Stop! Nu aveti dreptul sa faceti copii! Despartiti-va!

Nu stiu aveti niste imagini deformate...
Exista chiar si o obligatie de a avea copii: "Cresteti si va inmultiti..."
Dumnezeu vrea sa facem copii. Eu asa cred. Ca nu ne da totusi la toti...nu stiu de unde vine si daca de la EL.
Nu stiu, tocmai asta este problema mare. Nimeni nu stie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.09.2011, 22:01:37
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
poate un crestin apela la aceasta metoda fara sa-l supere pe dumnezeu?


http://www.nou-nascuti.ro/planning-f...-in-vitro.html
mie nu mi se pare un lucru normal.ce este de la dumnezeu sa fie primit altfel nu.stie dumnezeu de ce nu ingaduie ca unele persoane sa nu aiba copii iar noi trebuie sa primim smerenie
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.09.2011, 22:05:15
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Ca si idee cred ca e periculoasa,ca ne face ca pe niste mici dumnezei,alegind noi momentul cind sa nastem viata,fortind creatia.Ca si intreaga genetica ,noi doar unim niste materii care vin de la Dumnezeu.Deci nici macar nu avem un mare merit.
Toate vin de la Dumnezeu.Doar sa nu cadm in mandria ca orice se poate rezolva,ca omu este atot-puternic.
Chiar de ar fi un pacat FIV ,copii rezultati din acest procedeu pot deveni sfinti.Ei sint fiinte ale lui Dumnezeu,la fel de iubiti de El,caci doar El este cel ce da viata,si nimeni altcineva nu va putea creea vreodata viata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? CM Punk Generalitati 24 10.09.2011 23:23:41
ce parere aveti cadrian79 Preotul 10 04.05.2011 22:36:49
Ce parere aveti? Floar3 Generalitati 11 20.01.2010 19:08:47
Fertilizarea în vitro și înseminarea artificială au fost interzise în România ! cristiboss56 Generalitati 143 19.10.2009 18:04:40
Voi ce parere aveti? AndreiM Generalitati 12 06.10.2009 10:13:24