Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.01.2012, 16:25:59
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit Omul, chipul si asemanarea lui Dumnezeu

Omul este chipul si asemanarea lui Dumnezeu. De aceea nu poti spune unui om animalule, prostule pentru ca nu poti spune chipului si imaginii lui Dumnezeu aceste lucruri.

Nu poti face la fel perversiuni, nu poti spurca , nu poti vorbi pe la spate sau alte lucruri . De magarule, boule nici nu mai vorbim.

Pentru ca omul este chipul si asemanarea lui Dumnezeu, Dumnezeu a pus ingerii sa i se inchine. Iata ce zice prima carte a lui Adam si Eva:

http://draculgol.wordpress.com/cartea-lui-adam-si-eva/
"
Și ea a plâns tare și a spus : “ Vai de capul tău diavole. De ce ne-ai atacat fără motiv ? Ce ai urmărit să faci cu noi ? Ce ți-am făcut noi tie ? pentru ce ne urmărești cu viclenie ? Sau de ce trebuie ca răutatea ta să ne atace pe noi? Ți-am luat noi gloria ta și te-am dezonorat? De ce trebuie tu să ne hârâi, dușmanule (și să ne persecuți) până la moarte cu răutate și invidie?”
Și cu un oftat greu, diavolul a vorbit: “O, Adame! Toată ostilitatea, invidia și supărarea mea este din cauza ta, de când din cauza ta am fost expulzat din gloria mea, pe care o aveam în ceruri, în mijlocul îngerilor, și din cauza ta am fost eu alungat pe pământ.
Adam a răspuns:” Ce imi spui tu ? Ce ți-am făcut eu ție sau care este vina mea împotriva ta? Vazand ca nu ti-am făcut nici un rau (si nu ti-am adresat) nici o injurie, de ce ne urmaresti ?
Diavolul a replicat: “ Adame ce îmi spui tu mie ? Din pricina ta am fost aruncat din acel loc.
Când tu ai fost format, eu am fost aruncat din prezența lui Dumnezeu și izgonit din compania îngerilor. Când Dumnezeu a suflat în tine suflare de viața și chipul și asemănarea ta au fost făcute conform imaginii lui Dumnezeu, Mihail de asemenea te-a adus și ne-a făcut să ne închinăm ție în apropierea lui Dumnezeu, și Domnul Dumnezeu a zis: Iată-l pe Adam. Te-am făcut după chipul și asemănarea noastră”."

Deci este total gresit ca omul sa se inchine ingerilor precum este in regiile estice cu ingerii cazuti care pozeaza pozeaza in Dumnezeu.

Asa cum s-a aratat mai sus ingerii cazuti sunt foarte suparati pe oameni si o problema pe care o au este ca omul e creat in chipul si asemnarea lui Dumnezeu. De aceea vrajitorii cand se apropie de ingerii bolnavi sunt incurajati sa isi acopere chipul cu piele de animal sau sa se tatueze pe fata ca ingerul bolnav sa nu poata vedea chipul omului dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Ingerii cazuti nu au putere si nu ei dau pedepsele deci Dumnezeu stabileste unde merge omul.

Religia este despre posibilitatea de a avea o viata prospera si buna si sanatate in viata urmatoare. Cine se alatura ingerilor rebeli poate lua parte la pedeapsa ce li se va putea aplica acestora deci poate alege chinul . Un exemplu, se spune ca in iad nu exista lumina. Deci ce te faci daca ai ce ai cu ce te bucura? Cu ce te bucura ca stii sa canti frumos, sa faci case , sa alergi, sa zambesti , sa faci excursii montane sau la mare daca nu este lumina.

In Biserica este icoana unde IIsus il scoate pe Adam in iad, pictata pe zid.
1.Daca Adam nu ar fi fost in iad si ar fi ajuns in rai, Adam nu ar fi scos din iad de IIsus
2.Daca Adam ar fi fost in iad si ar fi iesit inainte, IIsus nu l-ar fi scos pe Adam din iad.
3.Deci s-ar parea ca Adam a intrat in iad si a stat acolo vreo 5500 de ani. Unii zic ca legat. Altii ca in intuneric. Deci ce ore de caligrafie, muzica, matematica , citire, religie si altele daca nu vii la Biserica? NU mai zic daca treci la Protestantism sau te casatoresti in alta religie fara sa revii.
Evanghelia lui Nicodim zice ca in primii 5500 de ani Adam, Regele David, profetii Ieremia si altii au fost in iad si ca in ra i nu a intrat nimeni neffind Botezul si Biserica Crestina si BOTEZUL. In intelegerea mea Ioan 3:3 sau Ioan 3:5 sau Marcu 16:16 zice clar , nu botez, nu rai. Pregateste-te serios pentru cel mai important examen al vietii tale. Cum stii chimie, muzica, filozofie, asa sa stii si religie ORTODOXA.

Ai auzit de expresia toceste coatele? N-o folosi doar pentru fluff ci si pentru stuff.De fapt cel mai intelept om a fost Solomon care nu a tocit nici un cot ci s-a rugat lui Dumnezeu sa ii dea darul intelepciunii. Cel mai bun muzician a fost sfantul Romano care s-a rugat lui Dumnezeu sa-i dea darul muzicii si cand canta se opreau toti sa-l asculte. Deci nu tocit coatele ci roaga-l pe Dumnezeu sa te mantuiasca, sa te invete adevarul religiilor asa cum il stie Dumnezeu.Poate nu crezi dara daca este rugat Dumnezeu face. Doamne, forteaza-ma la mantuire pe mine si pe cati mai multi oameni, da-mi darul intelepciunii si al cunoasterii si aceste daruri da-le la cat mai multi oameni, fa-ma sa cunosc cum pot fi scoase toate creatiile din probleme si acest lucru invata cat mai multe creaturi si ajuta-le lor si mie sa facem tot ceea ce e posibil din partea noastra pentru restabilirea Creatiilor la starea cea mai buna fara greutati si cu bucurie, ajuta-ma sa fac ceea ce trebuie pentru a fi de ajutor cat mai mult si pentru a fi mandru de mine si la fel fa pentru cat mai multe creaturi, da-mi darul intelepciunii si cantarii frumoase si aceste daruri si altele da-le la cati mai multi oameni, invata-ma adevarul despre toate religiile din lume asa cum il stii tu si la fel invata pe cat mai multi oameni din cat mai multe timpuri si forteaza-ma sa ma duc la religia cea mai buna pentru mantuire si la fel sa se intample cu cat mai multi oameni, roaga-te si actioneaza prin mine si prin cat mai multe creaturi , da-mi mie si la cat mai multe creaturi ceea au nevoie pentru toate eternitatile si cand au nevoie si ajuta cat mai multe creaturi sa aiva tot timpul tot ceea ce le trebuie. Amin

Cine alege Crestinismul ortodox alege o viata in bunastare si fericire in viata viitoare alaturandu-se lui Dumnezeu.

Last edited by spre_rasarit; 08.01.2012 at 23:23:24.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2012, 01:39:26
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Sa nu clevetesti chipul si imaginea lui Dumnezeu:

Un bătrân zicea către un frate : "Păzește-te , fiule, de vorbă multă, de vreme ce tăcerea este mai bună. Iar din vorba cea multă, măcar de se intâmplă uneori a fi și de folos, insă prin ea se amestecă și cuvintele nefolositoare.
Pazește-te , fiule, cu multă luare aminte pentru vorbele tale, ca să nu te căiești mai pe urmă de cele ce ai vorbit. Că mulți pentru vorbă și-au pierdut cinstea, iar alții și-au pierdut viața. De-ai clevetit cumva pe vreun frate și te mustră pe tine cugetul tau, atunci să mergi cu smerenie la acel frate și, inchinându-te lui până la pământ, să zici : < Iartă-mă frate, ca am greșit și te-am clevetit ! > Iar după aceea să te păzești a nu mai cleveti pe nimeni, căci clevetirea este moartea sufletului. De va cleveti cineva către tine pe fratele său, să nu alungi și tu un cuvânt la clevetirea lui, ci ori taci, ori zi așa : < Eu frate, insumi sunt foarte păcătos și osândit, incât nu pot să osândesc pe alții . > Si așa te vei izbăvi de osândire și pe acela il vei folosi .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lepadarea de sine si chipul Lui Dumnezeu in om. MariS_ Din Noul Testament 36 24.08.2011 14:23:00
Ce Dumnezeu uneste, omul sa nu desparta Marius22 Intrebari utilizatori 7 04.03.2011 13:11:46
Omul..rob al lui Dumnezeu? voxdei55 Generalitati 26 10.02.2011 23:48:04
Dumnezeu-Omul, pelerin pentru oameni costel Pelerinaje la locuri Sfinte 1 12.10.2008 15:07:58