Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.12.2014, 17:33:02
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Mi-a placut raspunsul tau, iustin. Adevarul este ca atunci cand am devenit ateu cautam un ateism serios, dar TOATE paginile erau jignitoare la adresa credintei, numind crestinii "cretini" iar religia noastra "cretinism", si alte batjocuri care nu mi se pareau folositoare. Cu ce iti foloseste sa injuri sau sa batjocuri religiile? Nu iti dai seama ca astfel batjocuri si oamenii, si iubirea, dragostea, sperantele si sentimentele lor? De aceea eu nu am injurat sau batjocorit niciodata credinta sau religia nici a noastra si nici a celorlalti, ceva inauntrul meu nu ma lasa. Multi colegi de ai mei crestini cu numele fac asta, injura de Dumnezeu, se lasa prada viciilor si merg la biserica odata pe an, nu vreau sa ii judec, fiinda prietenii mei au o inima buna, dar ei sunt crestini doar cu numele. Prin credinta in Dumnezeu toate sunt posibile.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.12.2014, 23:05:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna. Am 17 ani si mai nou m-am intors pe calea credintei, dupa ce am fost ateu o vreme. Credinta mea a recapatat mult sens cu cat mai mult citeam despre ateism cu cat mai mult deveneam mai credincios si credeam mult mai mult in cuvantul lui Iisus. Am sa fac subiectul scurt pentru ca am mare nevoie de ajutor.
De tot timpul, de cand sunt mic, mi-e foarte frica de intamplarile supranaturale, de fantome, de demoni, nici nu mai stiu cum sa le zic, mi-e frica sa dorm singur in casa si uneori chiar sa stau singur pe aici, mi-e foarte frica de lucrurile astea (Desi de multe ori am dormit singur acasa, adica complet singur si nu s-a intamplat absolut nimic). Chestia cea mai ciudata ii ca NICIODATA nu mi s-a intamplat ceva supranatural pe cat de mic ar fi asa ca da, pot spune ca frica mea este neintemeiata. Dar ce sa ma fac ca sa scap de frica asta, mi-e frica sa nu fiu atacat de vreun demon sau diavol sau fantoma si alte ganduri din astea, dar repet, inca nu mi s-o intamplat nimic, si nu stiu cum sa scap de aceasta frica neintemeiata.

Am scris aici la exorcisme pentru ca nu stiam altundeva unde sa incadrez tema asta, ce mi-ati sfatui?
Citeste Vietile Sfintilor. Demoni exista. Insa fricosii nu-I plac lui Dumnezeu. Noi trebuie sa avem o atitudine activa si curajoasa, nu sa facem pe noi de frica in fata celor necurati. De fapt, noi n-avem treaba cu necuratii. Daca traim autentic crestinismul, in smerenie, in rugaciune si in fapte bune, necuratii fug singuri. Daca facem voia lor, atunci ei se salasluiesc exact in noi. Iisus S-a rastignit pentru ca noi sa putem ajunge temple ale Duhului Sfant.

Daca nu-l avem pe Dumnezeu in noi, atunci il avem pe necuratul. Ne luptam sa indepartam duhurile rele din noi, in primul rand, pentru a nu deveni noi insine unelte ale necuratului. Cu cat avem mai multa trezvie, cu atat observam mai repede un gand inuflat de necurat. Trebuie trezvie si lupta cu gandurile rele si vointa puternica pentru a face voia lui Dumnezeu. Altminteri, putem deveni noi insine salas al necuratilor fara sa ne dam seama. Nu trebuie sa ne asteptam sa-l vedem pe necurat luand o anumita infatisare.

Necuratul ia anumite infatisari atunci cand intalneste oameni care tanjesc dupa desavarsire. Pe ceillalti oameni ii ispiteste prin ganduri. Oamenii pot crede ca anumite ganduri sunt ale lor, cand, de fapt, sunt inspirate de necurat. noi trebuie sa avem frica de Dumnezeu, nu de necurat. Daca avem frica de Dumnezeu, cautam sa-i respectam poruncile. Sa pomenim numele lui Iisus cat mai des ( Doamne, Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine, pacatosul.), iar Dumnezeu ne va da indrazneala necesara. E plin iadul de fricosi. Noi, crestinii trebuie sa fim curajosi si fericiti, caci am primit un Mantuitor care ne-a invatat smerenia, postul, rugaciunea, iubirea de Dumnezeu si de aproapele, adica ne-a armele de lupta impotriva fortelor raului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.04.2015, 17:30:13
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit catehumenat

Salut,
Ma bucur ca esti intr-un moment de regasire spirituala. Poate frica de demoni vine din cauza ca te simti "orfan" si neajutorat. Trebuie sa fi barbat si sa sti ca demonii nu au nici o putere asupra noastra. Sunt mai degraba mascarici. Roaga-te si nu uita ca ai un inger pazitor. Poate totusi ca aceasta frica sa fie o ispita, sa ititi doresti sa ti se intample o "minune" fie ea intunecata. "Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut", ne zice Mantuitorul.
Pentru inceput citeste evangheliile si patericul egiptean.

Daca vrei, da-mi un add pe facebook. Sunt cam de varsta ta, asa ca poate o sa fim pe acelasi limbaj. Claudiu Zellu ma gadesti.

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare