Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2016, 18:50:42
Sapte7 Sapte7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Nevoia de cineva

Prieteni, ma confrunt de cateva luni cu o mare problema: nevoia de a vorbi cu cineva. Desi sunt casatorit si ma inteleg foarte bine cu sotia, din cauza faptului ca avem foarte putin timp ca sa-l petrecem impreuna, fiind ocupati cu serviciul si problemele de zi cu zi, nu mai reusesc sa-i transmit sotiei gandurile mele, simtirile mele de zi cu zi. Si ea este foarte ocupata, mi-a marturisit ca si ea se simte singura si e constienta ca nu e niciunul din noi de vina, dar parca de abia gasim cateva clipe doar pe zi sa stam impreuna. Serviciile sunt si de asa natura, incat nu putem renunta la ele sau sa ne gasim altceva, deoarece ne asigura un trai decent, cat sa acoperim cheltuielile zilnice. De aceea, de multe ori ma gandesc sa gasesc pe cineva cu care pur si simplu sa vorbesc, sa-i spun ce simt. M-am gandit si la preotul duhovnic, insa nu-l pot gasi in fiecare zi, sau sa fie preocupat atat de mult de ceea ce as vrea sa-i spun. Ce ma sfatuiti sa fac ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2016, 20:15:54
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sapte7 Vezi mesajul
Prieteni, ma confrunt de cateva luni cu o mare problema: nevoia de a vorbi cu cineva. Desi sunt casatorit si ma inteleg foarte bine cu sotia, din cauza faptului ca avem foarte putin timp ca sa-l petrecem impreuna, fiind ocupati cu serviciul si problemele de zi cu zi, nu mai reusesc sa-i transmit sotiei gandurile mele, simtirile mele de zi cu zi. Si ea este foarte ocupata, mi-a marturisit ca si ea se simte singura si e constienta ca nu e niciunul din noi de vina, dar parca de abia gasim cateva clipe doar pe zi sa stam impreuna. Serviciile sunt si de asa natura, incat nu putem renunta la ele sau sa ne gasim altceva, deoarece ne asigura un trai decent, cat sa acoperim cheltuielile zilnice. De aceea, de multe ori ma gandesc sa gasesc pe cineva cu care pur si simplu sa vorbesc, sa-i spun ce simt. M-am gandit si la preotul duhovnic, insa nu-l pot gasi in fiecare zi, sau sa fie preocupat atat de mult de ceea ce as vrea sa-i spun. Ce ma sfatuiti sa fac ?
Zici ca te intelegi foarte bine cu sotia, dar....
Daca n-ai timp de vorbit cu sotia, de unde ai timp de vorbit cu altcineva?
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2016, 23:56:26
Allexa Allexa is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2015
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Ține un jurnal... Sau comunică prin sms-uri cu soția:)

Dar nu înțeleg de fapt nevoia ta - de a împărtăși cuiva ceea ce trăiești, ceea ce gândești? De a cere sfat?
Nu vă puteți face un timp seara să mai stați de vorbă?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.01.2016, 00:26:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu serviciul e de vina..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.01.2016, 00:35:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sapte7 Vezi mesajul
Prieteni, ma confrunt de cateva luni cu o mare problema: nevoia de a vorbi cu cineva.
Vorbeste cu Dumnezeu , prin rugaciune , meditatie . lectura duhovniceasca , caci altfel imi miroase a gand de desfranare si mult mai mult de atat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.01.2016, 06:33:25
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sapte7 Vezi mesajul
De aceea, de multe ori ma gandesc sa gasesc pe cineva cu care pur si simplu sa vorbesc, sa-i spun ce simt.
Pe de o parte, orice semen e bun pentru asta.
Pe de alta parte, anumite lucruri nu merita sa le discuti decat cu sotia.
Desi putem vorbi si cu alti oameni unul si acelasi lucru, doar cu sotia are un anumit rost, o relevanta aparte, un sens special/inconfundabil...

Imi pare cu totul nenatural si nesanatos sa nu va gasiti putin timp ca sa fiti doar voi doi. De obicei, cei ce se iubesc se cauta, nu pot trai unul fara altul... Sau nu le place despartirea si fac tot posibilul sa aiba un timp doar al lor, impreuna.
Ce vi se intampla, in fapt? Cum de s-a ajuns la situatia asta?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.01.2016, 10:07:17
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Pe de o parte, orice semen e bun pentru asta.
Pe de alta parte, anumite lucruri nu merita sa le discuti decat cu sotia.
Desi putem vorbi si cu alti oameni unul si acelasi lucru, doar cu sotia are un anumit rost, o relevanta aparte, un sens special/inconfundabil...

Imi pare cu totul nenatural si nesanatos sa nu va gasiti putin timp ca sa fiti doar voi doi. De obicei, cei ce se iubesc se cauta, nu pot trai unul fara altul... Sau nu le place despartirea si fac tot posibilul sa aiba un timp doar al lor, impreuna.
Ce vi se intampla, in fapt? Cum de s-a ajuns la situatia asta?
Total de acord cu dumneavoastra! Doi soti (sau doi parteneri) care intradevar tin unul la altul si vor sa fie impreuna toata viata, indiferent de cat de greu sau solicitant este serviciul, vor gasi timp sa-si impartaseasca sentimentele, sa stea de vorba unul cu altul si sa se sustina reciproc.

Oricat de avantajos financiar ar fi un serviciu, cred ca pana la urma cel mai important este, intr-o relatie sau casnicie, comunicarea reciproca.

Incercati sa va faceti timp sa stati de vorba cu sotia dumneavoastra, sa-i spuneti absolut tot ce aveti pe suflet.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.01.2016, 14:29:24
Sapte7 Sapte7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Deja am inceput sa ma rog mai mult la Dumnezeu, si sunt mai impacat. Poate ca El imi va arata o cale. Nu e vorba de desfranare, asa cum a spus cineva mai sus. Multumesc pentru sfaturi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.01.2016, 20:39:03
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Pe de o parte, orice semen e bun pentru asta.
Nu e indicat sa dezvalui gandurile oricui...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.01.2016, 22:03:37
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Nu e indicat sa dezvalui gandurile oricui...
Tocmai ai facut-o!......:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare