Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.08.2008, 17:29:03
cris22 cris22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

As cere si eu niste pareri...Sunt casatorita de cativa ani si, pana acum, nu am avut nici o relatie intima cu sotul. Ce-i drept, inainte de casatorie am trait impreuna, si timp de aproape un an lucrurile au mers bine dpdv sexual, dar dupa aceea el s-a inhibat/plictisit/schimbat punctele de interes si de atunci traim ca intr-o casatorie "alba". Intrebarea mea este daca unii dintre voi au mai avut astfel de probleme si cum le-au rezolvat? Sau singura solutie pt. voi a fost divortul?
Multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.08.2008, 05:51:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) ei, doar n-o sa divortezi ptr atata lucru...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2008, 08:57:23
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

De fapt asta chiar poate fi motiv de divort acceptat de biserica, fiindca o casatorie "alba" fara voia ambilor soti este cale libera spre adulter si spre alte rele.

Poate femeia vrea copii, cum sa ii faca altfel? Gasindu-si alt barbat? Si este dreptul ei sa vrea sa aiba copii ca de aia s-a casatorit.

Ai vorbit cu sotul tau? El ce spune? Poate este o problema care se poate rezolva medical...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2008, 12:22:27
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Da, am citit si eu ca esti indreptatita sa divortezi daca vrei copii. Mi-a spus o prietena de cineva care a divortat din asemenea motiv, doar ca nu au avut deloc relatii, niciodata, acel cuplu, nici nu i-a spus el dinainte ca nu-si doreste relatii sau copii. Nici nu era dispus sa mearga la medic sau sa incerce sa faca ceva. Am inteles ca s-au implicat si nasii lor, sa se asigure daca pot sa-i ajute cu ceva, dar nu au reusit.
Nu lua o hotarare asa usor. Trebuie sa vorbesti intai cu el, sa afli adevarata cauza a situatiei, sa stii daca il poti ajuta cu ceva.
Oare el e foarte credincios, cu ganduri de calugarie? Sau are vreo boala de care tu nu stii?
Sunt clinici specializate pe asemenea patologie, cu echipa de medici.
Pana nu afli adevarata cauza, nu te gandi la divort.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2008, 14:05:18
livadarufelix livadarufelix is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cris22
As cere si eu niste pareri...Sunt casatorita de cativa ani si, pana acum, nu am avut nici o relatie intima cu sotul. Ce-i drept, inainte de casatorie am trait impreuna, si timp de aproape un an lucrurile au mers bine dpdv sexual, dar dupa aceea el s-a inhibat/plictisit/schimbat punctele de interes si de atunci traim ca intr-o casatorie "alba". Intrebarea mea este daca unii dintre voi au mai avut astfel de probleme si cum le-au rezolvat? Sau singura solutie pt. voi a fost divortul?
Multumesc.
Dar daca accepta sa faca un copil sau 2 si dupa aceea nu vrea sa faca sex decat in zilele cand nu este post si numai atunci cand femeia nu este fertila adica 10,20 de zile pe an pe motiv ca orice mijloc contraceptiv nu este admis de Biserica si nu vrea 10 copii, cum ati reactiona?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2008, 16:05:08
cris22 cris22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri..Ca sa raspund la cateva intrebari: am apelat deja la cativa psihologi si duhovnici, dar problema tot nu s-a rezolvat. Cred ca lucrurile sunt prea complexe ca sa se poata rezolva prin discutii. Pur si simplu cred ca exista o nepotrivire intre noi (spirituala, fizica, de imagine, etc.) Pe de alta parte, m-am tot intrebat toti anii acestia cum poate un barbat sa mearga la bordel (nu vorbesc de sotul meu, care mi-a fost fidel, cel putin cu fapta) si sa aiba relatii cu orice femeie, dar nu poate/i-e rusine sa faca acelasi lucru cu nevasta?
In orice caz, si duhovnicul meu mi-a spus ca acesta este motiv de divort, dar pe de alta parte, nu cred ca lucrurile ar fi mai roz dupa aceea, mai ales ca pe alte planuri ne itelegem bine.
Se pare ca, dintr-un raspuns de-al vostru, reiese ca nu prea exista solutie la aceasta problema, sau ca nici altii nu au reusit sa o afle....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2008, 17:51:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livadarufelix
Dar daca accepta sa faca un copil sau 2 si dupa aceea nu vrea sa faca sex decat in zilele cand nu este post si numai atunci cand femeia nu este fertila adica 10,20 de zile pe an pe motiv ca orice mijloc contraceptiv nu este admis de Biserica si nu vrea 10 copii, cum ati reactiona?
:) eu as reactiona bine. in general, nu femeile sunt cele ahtiate dupa sex, ci barbatii. deci, un barbat mai potolit nu cred ca ar deranja... ceea ce deranjeaza este barbatul complet indiferent.

scuze ca nu m-am putut abtine sa nu comentez!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2008, 19:07:29
cris22 cris22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2008
Mesaje: 12
Implicit

De altfel, 20 de ori pe an inseamna cam 2 ori pe luna, ceea ce e destul de normal...Nu cred insa ca numai barbatilor le place sa faca dragoste, sa nu generalizam...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.08.2008, 20:24:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

a-ti place ceva nu e tot una cu a fi obsedat/ ahtiat
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.08.2008, 08:37:20
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

Chiar nu il inteleg pe sotul tau...e primul caz de acestfel pe care il aud.
Nu am inteles inca daca vrea copii sau nu....poate ca daca vreti copii va fi de acord.
Este un drept al tau care iti este refuzat, dar nu cred ca ar fi motiv de divort...si apoi, poate se va schimba daca nu e pronlema fizica...
Scopul nostru e sa ne mantuim....si sa-i ajutam si pe ceilalti...oricum, poti oferi aceasta jertfa Domnului ca ispasire pentru atatea pacate impotriva fidelitatii in casatorie....(in nici un caz sa nu comiti adulter)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sexul fara casatorie filipstefan Intrebari utilizatori 1 19.08.2011 22:13:55
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
12 fara 5.... eodor nastasa Generalitati 8 13.07.2010 15:02:37
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42