Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 18.03.2010, 20:51:03
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Mai ory, eu inteleg ce spui, dar nu vad nici un sens sa ne raportam la ce vedem in jur. Pana una alta, noi traim viata noastra, nu a societatii, cu gandurile noastre, nu ale societatii. Observatul moravurilor si raportatul la ceilalti nu face decat sa ne imprastie mintea. Daca in microuniversul nostru familial reusim sa ne gestionam intr-un anume fel trairea, ce importanta are ca suntem in 2010? Oare hormonii nostri sunt altii decat ai celor din secolul I? Sunt mai multe sexe, in afara celor doua? Avem noi alte nevoi fiziologice si psihologice decat aveau inaintasii nostri? Ne-au crescut ceva creiere in plus in ultimii doua mii de ani, si nu am invatat eu la scoala?

Nu cred ca Miha-Anca a zis ca o casatorie alba ar trebui sa fie norma, dar este o optiune, nu inteleg de ce e o problema faptul ca unele cupluri aleg sa faca asta. Nici eu nu practic (lol, la varsta asta) dar ce treaba am sa ii critic pe altii care aleg sa traiasca in curatie, chiar daca eu nu pot?

Mie vremurile nu mi se par importante, pentru ca pot fi foarte bine ignorate de cine vrea asta. Nu trebuie sa facem amor de 5 ori pe saptamana pentru ca asa scrie in Cosmopolitan ca e sanatos, nu trebuie sa purtam neaparat fusta scurta pentru ca asa e trendul in primavara 2010.

Deci "viata din jur", ca spectacol de varieteu, e fix zero barat. Singurul lucru la care nu avem voie sa fim imuni e suferinta aproapelui. In rest putem linistiti sa dam /ignore, pentru ca nu o sa ne judece Dumnezeu in functie de "viata din jur", atat timp cat ne-a dat ratiune, suflet si liber arbitru. Daca stiu ca fac altii x y z lucruri, ce, tre sa fac si eu? Ca sa ce?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 18.03.2010 at 20:53:08.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 18.03.2010, 20:52:39
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
scriu ca vreau......aici se vorbeste de iubire si de Dumnezeu nu se critica
de cand am intrat pe topic am intrat asa.....
nu vreau sa ma corectez e ceva?
dar sa ii zici Duhovnicului tau ca ai reusit prin 3 cuvinte sa faci pe cineva sa aleaga o alta confesiune
MULTUMESC ANCA!
de aici sper ca ai invatat ca pt orice cuvant in desert ve ti da raspuns...
evident asta inseamna ca trebuie sa invati cand sa taci si cand sa vorbesti.....
gicule,
crezi ca la Judecata, cand te va intreba Hristos "pentru ce M-ai parasit?", crezi ca o sa tina sa dai vina pe anca?
iti tai singur craca.. iti furi singur caciula...
Judecata este particulara fratioare... si ne judecam singuri... ne uitam ca intr-o oglinda unde ne vedem propria viata. si cand ai sa ajungi la acest eveniment cand, pentru niste vorbe, tu L-ai tradat pe Mantuitor...
ca si cum, pentru ca anca (o necunoscuta, fie vorba intre noi) ti-a spus nu stiu ce vorbe, iti uiti propriul tata... ca sa te razbuni pe ea...
iti dai seama cat esti de absurd cu amenintarile tale?
iti tragi singur suturi in fund...
mai gandeste-te...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #303  
Vechi 18.03.2010, 21:14:43
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul

De altfel fiecare dintre noi a zis asta: Anna, Anca si Jane spun ca este indispensabil sa renuntam la lume si la orice placere (desi sunt casatorite si au sau vor copii), dar recunosc ca sunt departe de a face asta. Eu spun ca trebuie sa traim si bucuriile si placerile cu multumire si 'oferindu-le lui' sau 'cu' Dumnezeu, ca cel care lucreaza in fata unui rege - dar recunosc ca sunt departe de asta si cel mai des le traiesc pentru ele insele si ma atasez de ele, sau sunt frustrata cand mi se iau.

Deci, oameni buni, nu vi se pare ca discutia noastra se urca in nori mistici cam departe de realitatea noastra?

Daca sunteti de acord ca suntem deocamdata simpli crestini care incearca, fiecare in felul lui (ei), sa traiasca o viata dupa voia lui Dumnezeu, cu multe caderi si ispite, atunci cred ca nu prea mai are rost sa ne contrazicem atata pe aceasta tema. Mi se pare chiar indecent, de la un punct in colo (vorbesc si despre mine). Mai bine decat sa stau pe forum sa aduc elogii trairii crestine a omului casatorit, as incerca sa o aplic in viata mai cu spor.
Nu suntem chemati sa fim simpli crestini ci sa ne rastignim fata de lume.

Tu sustii schimbarea poruncilor lui Dumnezeu numai ca sa fie o corespondenta între faptele si cuvintele tale. Ti se pare logic?

Iar daca cineva doar îndeamna la rastignirea fata de lume si nu are fapte e mai bun ca unul care nu are nici fapte si nici nu îndeamna.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #304  
Vechi 18.03.2010, 21:23:37
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

nu stiu cum sunt ceilalti barbati... dar eu m-as simti discriminat daca nu ar exista ea, femeia...

cat am fost mic... mama a fost biserica mea. cum as putea s-o discriminez?
am crescut, iar sotia m-a implinit si mi-a conturat sensul in viata. cum as putea s-o discriminez?
au plecat la Maica Domnului amandoua si vegheaza de undeva, de sus, drumul ce mi-a ramas de parcurs. cum as putea sa le discriminez?
si spun toate acestea ca un crestin, om al Bisericii.

nu va mai bateti capul... discriminarea o vad doar cele care se simt asa...
e valabil si in cazul prostiei...

indata se termina postul... poate scapati de ispite si de probleme sau intrebari absurde...

Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #305  
Vechi 18.03.2010, 21:34:24
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cum nu pomenesc? Am tot pomenit faptul ca trebuie sa ne si acceptam si asumam suferintele, sa le traim tot cu Dumnezeu si sa ne intarim prin ele.
De aftfel as dovedi ca sunt o adolescenta imatura daca as spune ca viata unui om casatorit este compusa numai din bucurii.
De exemplu, sotul meu are o boala declarata incurabila. Crezi ca viata mea este formata numai din bucurii si placeri? Si totusi, prefer sa vorbesc despre bucuii si de suferinte sa vorbesc mai putin. Bucuria este centrala pentru crestin. Ni se cere sa ne bucuram si sa multumim Domnumlui in toate.
Ce inseamna necesitate, insa? Orice am face, sufeim in viata. Suferinta incepe de la prima respiratie, cand copilul iese din burta mamei si da de frigul de afara, este frustrat ca nu primeste hrana in secunda in care ar vrea, sau ca nu este schimbat, sau la primele colici...
Cand esti casatorit, ai mereu si greutati si necazuri. Chiar viata in doi, am tot spus, nu este usoara si necesita sacrificii si daruire de sine.

Si nu, nu mi se pare o diferenta de la cer la pamant viata unui calugar de cea a unui om casatorit. Sunt cai diferite, pur si simplu, spre acelasi tel: mantuirea.
Bucuriile isi au si ele locul lor pe aceasta cale. Dumnezeu ne mai si mangaie, altfel ar fi foarte greu.. Si daca ii multumim pentru asta, ne folosim duhovniceste.



Nu m-ai inteles. Unde am spus e ca trebuie sa 'primim toate placerile cu bratele deschise'? Departe de mine, am spus ca le putem primi pe cele care ni se dau, fara sa le refuzam, cu cumpatare. Si am vorbit si despre necesitatea postului.
Nu scrie cum traia cizmarul in Pateric. Scrie numai ca traia o viata de familie si muncea. Dar era smerit: isi stia scaderile si greutatile. Cam asta ni se cere si noua. Sa traim ce ne da Dumnezeu cu multumire (atat pentru dureri cat si pentru bucurii) si sa ne dam seama de micimea noastra.



Am spus ca nu reusesc inca dar incerc.
Cum fac? Pai ma gandesc adesea la ceea ce nu reusesc si asta ma face sa ma mai smeresc. Ma gandesc ca nu multumesc cand si cat ar trebui, ca depinde de unele lucruri (de ex. de internet), ca imi lipseste rabradea si organizarea, ca.. dar nu are rost sa fac aici spovedanie publica. Am destule surse de smerenie in viata mea!

Dar tu, atunci, cum faci sa nu ai placeri? Mananci incercand sa nu simti gustul, sau iti ceri iertare pt ca ti s-a parut bun, sau cum? daca sotul te saruta, incerci sa nu simti nimic, sau cum? Daca iti place mirosul unei flori, zici: piei, ispita?
:-)



Ce inseamna a-ti trai viata din plin?

Eu nu vad acest lucru posibil, decat atunci cand ajungi sa nu iti mai trebuiasca aceste placeri; cand renunti de buna voie la ce nu e absolut necesar; cand renunti chiar la tine in favoarea celorlalti; cand traiesti pentru Hristos, nu pentru tine.

Da, aici suntem de acord. Sigur, asa ar treui sa traim, dar daca traim asa Dumnezeu ne da si bucurii.
Si cum zicea Sophia, cred ca ne ai da si mangaieri si ajutor, ca altfel nu am rezista. Pana sa ajungem noi sa fim complet indiferenti la aceste mangaieri, ehe, e cale unga.

Tu ai auzit de ispita de drepata?

Exista si sfinti care au trait bine merci si trupeste, au avut 10 copii, nu sunt martiri dar sunt sfiniti, de ex. parintii sfantului Vasile, care au avut parca 11 copii dintre care 5 sfinti.
Ca exista mai putini in calendar? Pai sfintii in totalitate numai Dumnezeu ii stie. Nu se stie de toti sfintii casatriti pentru ca este un mod de viata mai banal, mai discret.
Un raspuns plin de diplomatie, ca de obicei. Cand vii cu argumente din viata ta personala, nu e concludent, nefiind verificabil.
Noi aici discutam in principiu, ca sa ne lamurim in anumite privinte.

Intr-adevar Sf. Vasile a avut frati sfinti, dar acest lucru se datoreaza in primul rand vietii ingeresti pe care au dus-o: http://www.sfantulvasilecelmare.info/viata.php
Ei nu au cunoscut viata de familie, ramanand necasatoriti, si au fost dintru inceput dedicati lui Dumnezeu, prin asceza.

Am auzit de ispita de dreapta, dar inca nu am ajuns acolo. Vrei sa spui ca ai ajuns la ispitita de dreapta? Stii ce presupune acest lucru, nu? Prea multe osteneli, asta presupune.
Ajutorul pe care il primi de la Dumnezeu, este ca nu ne arata pacatele in fiecare secunda, ca nu am rezista. Placerile noastre vin din aceasta lume si in toti anii vietii mele nu am auzit nici un om laudandu-L pe Dumnezeu pentru frumusetea unei fiinte; ba mai degraba dorind sa pacatuiasca cu ea/el. Culoarea si parfumul unei flori mai usor ne duc cu gandul catre Dumnezeu. Apoftegma din Pateric nu pare a fi prea cunoscuta... si ma indoiesc ca oameni obisnuit ca noi gandesc asa. Imi este deci greu sa cred ca este cineva pe acest forum, ca sa nu dau nume, care da lauda lui Dumnezeu de cate ori vede un chip frumos. Si daca totusi exista vreunul, il rog sa ma ierte ca am facut aceasta afirmatie; dar in cazul acesta se inscrie la exceptii si nu costituie o regula.
In concluzie, Fani, cum nu discutam despre tine personal, ci despre afirmatiile noastre pe diversele teme, nu m-ai convins ca viata pe care o duc mirenii nostri, inclusiv noi, este cea care ne va aduce mantuirea. Pana nu ne curatam de pacate si patimi, nici nu am inceput sa punem inceput bun.
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
"Sigur, asa ar trebui sa traim, dar daca traim asa Dumnezeu ne da si bucurii."
Problema nu e ca Dumnezeu ne da bucurii, ci ca ni le luam singuri, inainte de a le fi meritat; si pe altele decat cele pe care ni le-ar da Dumnezeu.
Citesc acum din Sfintii Parinti, de aceea am si citate la indemana, si ei ne invata altceva despre drumul spre mantuire. De ce sa nu-i urmam pe ei, in limita puterilor noastre? Am sti macar ca suntem pe drumul cel bun.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 18.03.2010, 21:47:24
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
uite samarinean intru care nu este viclesug......
mereu avem impresia ca OAMENII INVARSTA au mai multa intelepciune.....
dar in cazul de fata lasa de dorit......
decat o cresdincioasa ca dumneavoastra care are docma la degetul mic si in schimb la capitolul repect lasa ti de dorit
ar fii bine sa invata ti sa respectati pe cei de langa dumneavoastra
deci daca vreti sa da ti dovada de intelepciune RESPECTUL SI BUNUL SIMT,ar fii temeila fara A IRONIZA S AU A LUA LA MISTO....
mai ales o doamna invarsta care presupune intelepciunea......va mai trebuie o viata sa cititi sf.parintii si tot nu o sa i intelegeti pt mandria si vanitatea de care da ti dovada........
uite de asta sunt crestini ortodoxi care pleaca la alte secte ca intalnid o doamna ca dumneavoastra cu siguratna va alege alta confesiune,acum inteleg de ce alte confesiuni au adept...uite in primul rand pt bunul simt de care dau dovada si al motiv ar fii respectul si nu luatu la misto.....dau un exemplu cand un aventist cere ajutorul altuia nu ii zice ironic...eu te pot ajuta doar la ortografie.......PACAT .........
am o propunere sa ma mut la alta confesiune si cred ca o voi face mi ai DAT CURAJ ANCA
ITI MULTUMESC PT AJUTORUL DAT ,AI REUSIT PRINR O FRAZA SA FACI PE CINEVA SA RENUNTE LA ORTODOXIE,
eram in dubi in suflet si nu stiam ce sa aleg si cu ajutorul dumneavoastra am reusit.....
Imi pare rau ca te-ai suparat. +++ Nu ti-am dat nici un curaj, ci un sfat, caci daca ai dreptul, nu te angajeaza nimeni, daca faci greseli de ortografie. Ai inteles?
Ti-ai si gasit asa repede unde sa te duci? La adventisti?
Ajutorul oferit era real, nu in gluma.
Reply With Quote
  #307  
Vechi 18.03.2010, 22:00:14
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Nooo....cum adica casatorie alba, dar aia normala...ce culoare are, cumva mai cenusie?

Daca eu fiind casatorita, as renunta la comunicare, sau la gatit.. sa zicem, a mea ar fi alba fosforescent?
Reply With Quote
  #308  
Vechi 18.03.2010, 22:17:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Nooo....cum adica casatorie alba, dar aia normala...ce culoare are, cumva mai cenusie?

Daca eu fiind casatorita, as renunta la comunicare, sau la gatit.. sa zicem, a mea ar fi alba fosforescent?
Sa traiesti cu sotul tau ca un frate , cam asta-i cea alba , iar fosforescenta ta e cu siguranta o realitate , data de insasi frumusetea ta . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #309  
Vechi 18.03.2010, 22:42:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
..." nu exista nici o diferenta "..., mai femeia, dar tu te auzi ce spui ?
Da, ory, ma aud, caci stiu ce spun. Intrebase cineva mai sus, daca numi barbatii sunt ispititi. Raspunsul a fost: Nu exista nici o diferenta, caci si femeile sunt ispitite in egala masura.
Ar fi bine daca inainte ce dam raspunsul, sa urmarim ce as scris fiecare, ca sa nu venim cu afronturi inutile.
Si ca sa te linistesti in privinta calugarilor, atat de gen feminin cat si masculin, iata ce ne spune Sf. Ignatie Briancianinov:
"Vasele Sfantului Duh au secat defintiv pretutindeni, chiar si in manastiri, aceste tezaure de evlavie si daruri harice, or substanta Duhului dumnezeiesc poate fi suplinita si restabilita numai prin uneltele Sale. Indelunga si milostiva rabdare a Domnului ingaduie sa se prelungeasca si sa fie amanat deznodamantul final penru cei alesi, care se vor mantui, intre timp, cei ce putrezesc sau au putrezit, vor atinge deplina putreziciune. Cei ce vor sa se mantuiasca, trebuie sa inteleaga bine acest lucru si sa foloseasca timpul dat spre mantuire, "caci timpul scurt este", iar trecerea in vesnicie aproape este pentru fiecare din noi."
si mai spune:
"Se cuvine sa fim mai impaciuitori fata de starea Bisericii si totodata intelegatori. aceasta stare jalnica este ingaduita de Sus. Apostazia are loc cu ingaduinta Domnului, nu incerca s-o opresti cu slabele tale puteri..."
Dar ce inseamna asta? "Indeparteaza-te, pazeste-te tu insuti de ea: aceasta este de ajuns. CVunoaste duhul vremii, cerceteaza-, ca sa poti evita pe cat posibil influenta lui! DE ACEEA TACEREA ASUPRA APOSTAZIEI ESTE CRIMINALA. N-avem voie sa pastram tacere asupra apostaziei, sa ne linistim pe noi insine si pe altii, ca totul ar fi in ordine, ca n-avem de ce sa ne tulburam. Sa ne pazim deci pe noi insine si pe semenii nostri, care nu vad si nu observa nimic, caci prin tacere Il tradam pe Dumnezeu, cum spune Sf. Grigorie Teologul."
am citat din "Sarea ne patrunde" -sub semnul apropierii sfarsitului.

Asa ca vezi, draga ory, care e situatia... Sa ne ajute Dumnezeu sa ne mantuim!
Reply With Quote
  #310  
Vechi 18.03.2010, 22:42:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa traiesti cu sotul tau ca un frate , cam asta-i cea alba , iar fosforescenta ta e cu siguranta o realitate , data de insasi frumusetea ta . . .
...Iti dai seama ca imi era aproape imposibil sa nu stiu ce presupune casatoria alba, numai ca...de aici reiese ca aceea fiind alba, cealalta...ar fi de alta culoare, de ce, si cine a caracterizat " casatoria alba" ca fiind alba, bazandu-se pe o comparatie intre deja doua tipuri de casatorie...eu asta ma intreb, si ma roade?!?

Deci...aceea e alba, dar atunci Casatoria in sine...cam cum ar fi de fapt?

Ceea ce am spus mai sus era o gluma, pentru ca practic...si eu as putea de maine renunta la ceva care face parte din casatorie, din Taina Casatoriei...si sa ma gandesc ca pentru acel lucru ar fi...si mai alba, si asa fiecare poate renunta la cate un aspect normal al casatoriei...si sa o numeasca tot casatorie, insa apeland la toate nuantele posibile ale non culorii-alb...definind astfel cate o renuntare, asa cum ar gandi fiecare casatoria, desi asta nu ar insemna ca un stil de viata e mai deschis la culoare decat cealalt, si tocmai decat Taina Casatoriei asa cum e lasata de Dumnezeu pe pamant...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46