Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.01.2012, 14:51:39
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
Cred ca putini ortodocsi exista care sa nu fi auzit de Sf Anton de Padova si de minunile Lui..Mai mult sunt convinsa ca foarte multi ortodocsi au beneficiat de roadele rugaciunilor si posturilor dedicate acestiu sfant care face mari minuni.Ma intreb daca noi ortodocsii avem vreun sfant la care sa se inchine/roage catolicii?
Noua ne sunt suficienti sfintii nostrii. Ai altora nu sunt sfinti. Cei care fac asta gresesc. Cum sa nu ai incredere in sfintii Bisericii tale si sa cauti in vecini? Asa sunt si ortodocsi care se duc la vrajitoare.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 18.01.2012 at 14:53:50.
  #32  
Vechi 18.01.2012, 15:19:49
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca a facut asta, a gresit. Parintele inca nu e canonizat. Si daca ar fi, chiar si sfinti gresesc. Sfant nu inseamna perfect. Omul este supus greselii.
Sfantul Ierarh Petru Movila a conceput un catehism gresit cu invataturi gresite, dar apoi l-a indreptat. Daca a facut greseala asta parintele Arsenie trebuia sa o corecteze.
Norocul Ortodoxiei că a apărut Lucian008 să corecteze și să arate greșelile sfinților.
  #33  
Vechi 18.01.2012, 15:57:47
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Norocul Ortodoxiei că a apărut Lucian008 să corecteze și să arate greșelile sfinților.
Nu. Norocul ortodoxiei e ca are o invatatura stabilita la Sinoade si nu se schimba in functie de ce viseaza "infailibilul inlocuitor al lui Hristos pe Pamant". Si aceeasi invatatura si aceleasi norme se aplica si pentru Sf Ap Petru si pentru Arsenie Boca si pentru Lucian008.

Am un raspuns pentru dvs la o postare anterioara, care are si o legatura cu topicul de fata. Dar ca raspunsul ca fie exact va voi raspunde diseara. Tot zic de ceva vreme sa va raspund dar uit. Astazi sper sa nu mai uit.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 18.01.2012 at 15:59:54.
  #34  
Vechi 18.01.2012, 16:24:56
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Oare daca institutia papala este oarecum eronata chiar demonica sa zicem Dumnezeu chiar este legat de maini si de picioare si nu poate binecuvinta enoriasii care s-au nascut catolici si care habar nu au care este dferenta intre dogmele noastre?
oare nu i poate iubi fara sa tina cont de diferente? Eu cred ca El este capabil de o asemnea iubire si capacitate de binecuvintare. Cel putin Dumnezeul atotpuernic in care cred eu poate acest lucru nefindus-i nimic imposibil in conditiile in care chiar si pe cei necerdinciosi ii iubeste si ii binecuvinteaza fara ca ei sa stie-tocmai pentru ca este invizibil.
iar daca ceva este vizibil sint roadele individuale-fie credincios fie necredincios.

Dumnezeu nu se uita la fata omului nici la credinta ci la suflet si fapte , la traire si la cit de intelept este omul -fiecare in parte si nu la gramada.

iar noi o s spunem dar Doamne noi am facut si am dres am scos draci in numele tau ,
Daca biserica si sinoadele vremurilor ar fi fost atit de infailibile nu ar fi trebuit inca din vremuri indepartate sa dea o anumita libertate religioasa Romei ca mai apsi sa fie portita de dezbinare a biserici care inca mai era Una.
poate daca ar mai fi fost inca un singur sinod al unui crestinism unitar nu ar mai fi fost posibuila nici Inchizitia si nici interdictia scripturii fara de mireni si deci nici prigoana unora care voiau sa studieze cu ochi lor fortindus-i sa creeze miscarea protestanta,
Si acum nu ne-am mai fi batut a chiorii in loc sa vedem la ce am ajuns in comun si sa pastram dragostea asa cum ne este porunca in ciuda unor nebuni care fac pe sfintii si care ne dezbina .

Fiindca daca vine acum Domnul nu o sa ne intrebe cit de mult am hulit pe alti crestini sau pe alte credinte sau necredinte ci cit de mult i-am iubit si i-am inteles , cit de bine am propovaduit adevarul Lui (nu al sinoadelor) poate nu atit pri viorba cit prin exemplu de traire fara partinire sau marire de sine fie ea si dogmatica..

iar noi o sa spunem ..dar Doamne noi am facut si am dres ,am luptat impotriva ereticilor , am scos draci in numele Tau si am ascultat de mai mari nostrii pusi de Dumnezeu .
iar El ar putea spune..Dar oare nu Eu v-am spus de lupi si de pui de cuci? oare degeaba v-am nascut intro tara in care ati invatat sa cititi singuri Cuvntul Meu in scrptura? Au oare ea a fost desfiintata de lupi?

Last edited by Mihai36; 18.01.2012 at 16:34:29.
  #35  
Vechi 18.01.2012, 16:34:46
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

chiar daca exista in Biserica Catolica sfinti ortodocsi de dupa schisma si chiar daca unii crestini rasariteni au o evlavie fata de unii sfinti catolici,eu zic ca la cati mii de sfinti avem canonizati de Biserica oficial sa ramanem la ei,ca gasim pe cineva.nu de alta dar sa nu facem vreo greseala.sa mergem pe varianta sigura,si rasariteni si apusenii.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #36  
Vechi 18.01.2012, 16:45:56
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
chiar daca exista in Biserica Catolica sfinti ortodocsi de dupa schisma
Daca sustii ca Duhul Sfant purcede si de la Fiul, de exemplu, sau ca papa este infailibil si tine loc de sinod nu poti sa fii sfant.
Nu este mantuire decat in Biserica, iar Biserica este Una.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #37  
Vechi 18.01.2012, 22:27:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am un raspuns pentru dvs la o postare anterioara, care are si o legatura cu topicul de fata. Dar ca raspunsul ca fie exact va voi raspunde diseara. Tot zic de ceva vreme sa va raspund dar uit. Astazi sper sa nu mai uit.
Asa si acum ca sa ma tin si de promisiune. Sfantul Nectarie, cel fata de care aveti evlavie, a scris o care foarte interesanta pe care v-o recomand cu sinceritate. Cartea este foaret bine documentata si argumenteaza pe rand toate aspectele si implicatiile temei la care face referire. Titlul ei este: De ce papa si supusii lui s-au despartit de Biserica lui Hristos".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #38  
Vechi 18.01.2012, 22:40:43
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca sustii ca Duhul Sfant purcede si de la Fiul, de exemplu, sau ca papa este infailibil si tine loc de sinod nu poti sa fii sfant.
Nu este mantuire decat in Biserica, iar Biserica este Una.
Dar iată, domnul Cătălin2 susține că există și mântuire în afara Bisericii, de exemplu împăratul Traian.

Pe de altă parte, nu poate decât să mă amuze modul în care userul Lucian008, de pe forumul crestinortodox, stabilește cu de la sine putere criteriile sfințeniei....

După părerea dumneavoastră, domnule Lucian008, ce s-a ales de sufletul numitului Anton din Padova ?
  #39  
Vechi 18.01.2012, 22:45:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dar iată, domnul Cătălin2 susține că există și mântuire în afara Bisericii, de exemplu împăratul Traian.

Pe de altă parte, nu poate decât să mă amuze modul în care userul Lucian008, de pe forumul crestinortodox, stabilește cu de la sine putere criteriile sfințeniei....

După părerea dumneavoastră, domnule Lucian008, ce s-a ales de sufletul numitului Anton din Padova ?
la intrebarea asta doar Dumnezeu stie
noi putem trage doar concluzii
ce...tu stii sigur?
  #40  
Vechi 18.01.2012, 23:00:04
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dar iată, domnul Cătălin2 susține că există și mântuire în afara Bisericii, de exemplu împăratul Traian.

Pe de altă parte, nu poate decât să mă amuze modul în care userul Lucian008, de pe forumul crestinortodox, stabilește cu de la sine putere criteriile sfințeniei....

După părerea dumneavoastră, domnule Lucian008, ce s-a ales de sufletul numitului Anton din Padova ?
Nu incepeti si dvs cu diversiuni. Exista intr-adevar exemplu imparatului Traian care s-a mantuit si nu a facut parte din Biserica.
Nu am stabilit eu criteriile sfinteniei. Le-a stablit Hristos. Iar Biserica de invata ca sfintenia de dobandeste doar in Biserica. Deci Anton de Padova nu este potrivit invataturilor Bisericii, nu ale mele, un sfant.
Nu sunt eu in masura sa spun ce s-a ales de sufletul lui Anton de Padova, dar sigur nu este sfant.
Asa, si acum pentru ca faceti afirmatii pe care ar trebui sa vi le asumati sa ne spuneti si noua unde am stabilit eu personal criteriile sfinteniei.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este postu SF.Anton? elenaf Generalitati 52 31.03.2016 11:51:28
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 22:58:33
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08
Postul Sfântului Anton mycateo Generalitati 2 06.06.2008 00:51:40