Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.01.2011, 12:21:03
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu doar pentru asta.Mai am si alte motive.
dar nu poti acepta sinceritatea? cuiva totul se pune la indoiala?.sa nu crezi ca am ceva cu femeile Doamne fereste dar as vrea sa se inteleaga ca legea e lege si acolo in Atos o aplica insus MAICA DOMNULUI.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.01.2011, 12:54:46
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ;287330
http://www.crestinortodox.ro/editoriale/avatonul-de-nu-voie-femeile-sfantul-munte-athos-121113.html
Am citit cu spaima ultima parte.......Dumnezeu sa aiba Mila de noi, Maica Domnului sa ne pazeasca pururea , sa nu ne paraseasca, Sfintii Domnului sa ne ajute.
Maria
Parintii din Sfantul Munte, spun intr-un glas: "Daca femeile intra aici, vine sfarsitul lumii. Asa ne-au invatat batranii nostri, asa au profetit sfintii nostri, care erau facatori de minuni, cuviosi, asceti sau nebuni pentru Hristos." Acest lucru este marturisit de toti parintii athoniti contemporani.

Într-adevăr și eu cred că vine sfârșitul lumii, dacă vor păși femeile. Bărbații sunt ființe mult mai slabe decât femeile, când vine vorba de instinctele sexuale, e de ajuns numai să se uite la fața lor. Dacă ar păși pe muntele Athos femeile, mulți călugări se vor sminti și atunci unde vom mai găsi oare bărbați buni? Iar atunci se va înmulți foarte mult fărădelegea și va veni sfârșitul lumii.

Părerea mea e că accesul femeilor este interzis nu pentru că ar fi ele inferioare, ci pentru că bărbații sunt mai slabi. Chiar zicea în articol că nu le dau voie să intre pentru că iubesc femeia. Deci nici nu intră în contradicție cu mișcarea feministă, pentru că ei recunosc că-s mai slabi și pentru că și această mișcare are interesul să fie mai puțini obsedați pe planetă. Ar avea de suferit feministele astfel.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.01.2011, 14:13:49
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Stati asa,ca nu inteleg. E vorba sa li se permita femeilor accesul in Sfantul Munte? Cine a zis asta? Cu voia cui va fi asa? Ma cam indoiesc,insa daca ar fi adevarat e grav tare. Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.01.2011, 14:43:12
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Sincer nu am o explicatie cu privire la interzisul femeilor! Banuiesc ca e propietatea calugarilor! Dar imi pare ilogic sa spui ca unii calugari s-ar putea sminti! Ispita e si fara femeie! Poate aparea si cand esti singur! Si nu ma refer la o anume ispita si la orice fel de ispita!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.01.2011, 15:33:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Problema este alta aici. Sau sunt mai multe de fapt.
In fond nu stiu de ce s-ar duce femeile in Athos, ce anume spune locul ala.
Sunt locuri mai interesante (pentru credinta in speta) si care chiar cu spun ceva tuturor.
Problema este ideea in sine de a ridica interdictii femeilor, din principiu, fara un motiv cunoscut si bine intemeiat. Si tocmai Sf.Maria? E mai greu de crezut ca nu a lasat ceva tocmai suratelor ei. Dar in fine. Nu stim.
Poate ca monahii au vrut asa, dupa nevoia lor. Nevointa si-au redus-o, ispita nu stiu (fiecare cum poate).
Si alta problema: lipsa unei "despagubiri", o echivalenta sa-i spunem.
1. Barbatilor nu li se interzice nici un mm de pe lumea asta.
2. Femeile nu au dreptul sa aibe si ele un loc numai al lor, ferit de ispite si de batai de cap. (?) Ceva echivalent Athosului, un rai numai al lor?
O sa spuneti ca nu se poate ca trebuie sa vina un preot la rastimpuri. Bun vine un preot, dar in rest nici un alt picior de barbat.
3. Cum de este totusi voie sa mearga femeile in Israel, la locurile sale sfinte? Este mare lucru si este bine. Inseamna ca El, nu a interzis nimic femeilor, le-a iubit si respectat si mai inseamna ca acolo chiar merita sa mergi, ai de ce.
Acolo este in fond toata viata si istoria Lui si a maicii sale si a Altora de Sus si nu in Athos.
Asa ca sa ne bucuram ca putem merge acolo.

Legat de ce se spunea aici cu feminismul si extrema cealalta. Din nou fac apel la moderatie. Nici una din extreme nu este buna. Nici feminismul, dar nici sclavia si umilinta femeii (chiar daca vad ca unele femei inca o mai aproba si sustin).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.01.2011, 15:39:22
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Parintii din Sfantul Munte, spun intr-un glas: "Daca femeile intra aici, vine sfarsitul lumii. Asa ne-au invatat batranii nostri, asa au profetit sfintii nostri, care erau facatori de minuni, cuviosi, asceti sau nebuni pentru Hristos." Acest lucru este marturisit de toti parintii athoniti contemporani.

Într-adevăr și eu cred că vine sfârșitul lumii, dacă vor păși femeile. Bărbații sunt ființe mult mai slabe decât femeile, când vine vorba de instinctele sexuale, e de ajuns numai să se uite la fața lor. Dacă ar păși pe muntele Athos femeile, mulți călugări se vor sminti și atunci unde vom mai găsi oare bărbați buni? Iar atunci se va înmulți foarte mult fărădelegea și va veni sfârșitul lumii.

Părerea mea e că accesul femeilor este interzis nu pentru că ar fi ele inferioare, ci pentru că bărbații sunt mai slabi. Chiar zicea în articol că nu le dau voie să intre pentru că iubesc femeia. Deci nici nu intră în contradicție cu mișcarea feministă, pentru că ei recunosc că-s mai slabi și pentru că și această mișcare are interesul să fie mai puțini obsedați pe planetă. Ar avea de suferit feministele astfel.
Am vazut Muntele Athos de pe un vas de croaziera,care s-a plimbat de-a lungul muntelui, la o distanta de aproximativ 500 metri,limita permisa turistilor aflati la bord pentru ca erau si femei.Am avut un sentiment profund de mahnire pentru ca acel loc dumnezeiec era intangibil pentru mine...Cu atat mai mult mi s-a parut mai mirific...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.01.2011, 15:42:53
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Legat de ce se spunea aici cu feminismul si extrema cealalta. Din nou fac apel la moderatie. Nici una din extreme nu este buna. Nici feminismul, dar nici sclavia si umilinta femeii (chiar daca vad ca unele femei inca o mai aproba si sustin).
Foarte corect!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.01.2011, 15:49:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Am vazut Muntele Athos de pe un vas de croaziera,care s-a plimbat de-a lungul muntelui, la o distanta de aproximativ 500 metri,limita permisa turistilor aflati la bord pentru ca erau si femei.Am avut un sentiment profund de mahnire pentru ca acel loc dumnezeiec era intangibil pentru mine...Cu atat mai mult mi s-a parut mai mirific...
La Meteora ai fost? Asta merita vazut. Este ceva deosebit.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.01.2011, 15:52:03
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Problema este alta aici. Sau sunt mai multe de fapt.
In fond nu stiu de ce s-ar duce femeile in Athos, ce anume spune locul ala.
Sunt locuri mai interesante (pentru credinta in speta) si care chiar cu spun ceva tuturor.
Problema este ideea in sine de a ridica interdictii femeilor, din principiu, fara un motiv cunoscut si bine intemeiat. Si tocmai Sf.Maria? E mai greu de crezut ca nu a lasat ceva tocmai suratelor ei. Dar in fine. Nu stim.
Poate ca monahii au vrut asa, dupa nevoia lor. Nevointa si-au redus-o, ispita nu stiu (fiecare cum poate).
Si alta problema: lipsa unei "despagubiri", o echivalenta sa-i spunem.
1. Barbatilor nu li se interzice nici un mm de pe lumea asta.
2. Femeile nu au dreptul sa aibe si ele un loc numai al lor, ferit de ispite si de batai de cap. (?) Ceva echivalent Athosului, un rai numai al lor?
O sa spuneti ca nu se poate ca trebuie sa vina un preot la rastimpuri. Bun vine un preot, dar in rest nici un alt picior de barbat.
3. Cum de este totusi voie sa mearga femeile in Israel, la locurile sale sfinte? Este mare lucru si este bine. Inseamna ca El, nu a interzis nimic femeilor, le-a iubit si respectat si mai inseamna ca acolo chiar merita sa mergi, ai de ce.
Acolo este in fond toata viata si istoria Lui si a maicii sale si a Altora de Sus si nu in Athos.
Asa ca sa ne bucuram ca putem merge acolo.

Legat de ce se spunea aici cu feminismul si extrema cealalta. Din nou fac apel la moderatie. Nici una din extreme nu este buna. Nici feminismul, dar nici sclavia si umilinta femeii (chiar daca vad ca unele femei inca o mai aproba si sustin).
Incearca singura si te vei convinge de la 500 metri pe mare, "ce anume spune locul ala".Vei fi coplesita de atata dumnezeire ce emana de acolo...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.01.2011, 15:54:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
La Meteora ai fost? Asta merita vazut. Este ceva deosebit.
Da, am fost...am si pupat craniul Sf Haralambie...
Nu poti cuprinde in cuvinte ce vezi la Meteora...

http://travel.descopera.ro/5754144-M...oape-de-ingeri

Last edited by Melissa; 16.01.2011 at 16:09:45.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ajung la sfantul munte athos? pacatos90 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 07.08.2012 13:26:20
Manastirea Iviron - Sfantul Munte Athos alex79 Intrebari utilizatori 0 13.05.2011 07:05:47
Intrebari de cateheeza:3.De ce femeile nu au voie sa intre in sfantul altar? savudanmihai Intrebari utilizatori 22 03.06.2010 03:43:38
Ajutor pentru Sfântul Munte Athos vbocan Stiri, actualitati, anunturi 0 27.04.2010 00:36:08