Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.02.2011, 14:58:12
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Patalamaua de profesor sau psiholog nu conferă, din păcate, și autoritate morală. Printre acești oameni se pot strecura și scursuri, foști studenți, foști sau actuali clienți ai cluburilor de noapte și sexului în grup... În nici un caz, educație sexuală nu înseamnă poziții și nșpemii de teorii cu privire la realizarea actului sexual, la producerea de orgasme și mai știu eu ce găselnițe de telenoveliste, care se mai consideră și creștine.
Observ ca aveti o problema personala cu cadrele didactice.Sunteti foarte subiectiv in ce spuneti si poate nu va dati seama.In fine,nu e treaba mea.
Dar ma intreb totusi, nu va e greu sa va lasati copiii la scoala, ca poate proful de mate practica sexul in grup? V-ati gandit la asta?:-))

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul

Și închei, nu mă tem de educația sexuală din școli, mi-e teamă de cei care s-ar putea să o facă!
Chestia asta imi aduce aminte de o vorba care vi se potriveste :un barbat nu trebuie sa-si contrazica niciodata sotia.Trebuie doar sa-i acorde timpul necesar si o va face ea singura.:-))
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.02.2011, 15:13:45
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul


2. Fie sexul este numai pentru "facere de prunci", numai martea si joia, te indeparteaza de Dumnezeu, te face murdar, sau oricum nevrednic de apropierea de Dumnezeu, nu mai poti intra in biserica, etc.

Sexualitatea in sine nu este un lucru pacatos. Este de fapt un dar de la Dumnezeu, si ca orice dar trebuie si pretuit si respectat si folosit asa cum Dumnezeu vrea sa fie folosit, si tot ca orice dar de la Dumnezeu are ca scop sa ne ajute sa ne mantuim. Nu poti sa spui tanarului sau tinerei care simte atractie fata de alti tineri sau curiozitate fata de propriul corp ca ceea ce simte, simte gresit, si ca de fapt nici nu ar trebui sa simta asa ceva, si daca simte e un mare pacatos/oasa. Aceasta atractie este normala si este cu voia lui Dumnezeu. Dar la fel de normala este si sa o controlezi si sa o intelegi si sa o canalizezi spre ceea ce isi doreste Dumnezeu. Trebuie sa li se explice ce inseamna castitatea, care este scopul castitatii, cum ca nu inseamna negarea sexualitatii, ci are ca scop implinirea ei dupa voia lui Dumnezeu in cadrul casatoriei pentru cei chemati spre casatorie. Tinerii au nevoie de exemple concrete care sa arate ca o viata casta este posibila si normala. Imi aduc aminte ca am ramas placut impresionata cand profesorul de religie din liceu, un preot pe care noi toti il apreciam si inca tanar, la intrebarea putin obraznica "dar cine se mai casatoreste virgin in ziua de azi?" , a raspuns "Eu, de exemplu, sotia mea, altii pe care ii stiu." Si trebuie de asemenea invatati ca pentru caderi, care se pot intampla, oameni fiind, exista intotdeauna Sf. Spovedanie.
Ai punctat foarte bine ! Ceea ce am bolduit SI SUBLINIAT, este una din extreme.Cea care te face sa te simti vinovat si incearca sa te indoctrineze religios..Cealalta extrema este sexul practicat ca sport.Intre ele, trebuie sa existe EDUCATIA SEXUALA care sa ofere echilibru prin informare corecta.Educatia sexuala EVIDENT CA trebuie facuta acasa de parinti (nici nu am spus altceva-aviz d-lui Calin).Dar trebuie luat in considerare ca nu toti parintii sunt capabili sa faca educatie sexuala(din nestiinta,din ignoranta,din timiditate,din rusine,facand deseori din sex un subiect TABU),asa cum NU toti parintii sunt capabili sa faca acasa tema la mate sau fizica cu copiii lor.De aceea, sustin in continuare ca educatia sexuala trebuie facuta obligatoriu in scoli.In asa maniera incat sa educe nu sa strice copiii de cap.Ca de aceea ii spune EDUCATIE sexuala, nu KAMA SUTRA.

Last edited by Melissa; 15.02.2011 at 15:16:30.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.02.2011, 15:34:56
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Cea care te face sa te simti vinovat si incearca sa te indoctrineze religios..Cealalta extrema este sexul practicat ca sport.Intre ele, trebuie sa existe EDUCATIA SEXUALA care sa ofere echilibru prin informare corecta.
Cum adica echilibru? O zi facem sport, o zi facem copii? :))
Ce echilibru mai bun poate fi decat explicatiile date in omiliile la casatorie ale Sfantului Ioan Gura de Aur? Eu nu am vazut nici un fel de extrema in ceea ce invata religia ortodoxa. Ca nu suntem noi pregatiti sa intelegem si sa acceptam este altceva...
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.02.2011, 15:49:13
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Cum adica echilibru? O zi facem sport, o zi facem copii? :))
Ce echilibru mai bun poate fi decat explicatiile date in omiliile la casatorie ale Sfantului Ioan Gura de Aur? Eu nu am vazut nici un fel de extrema in ceea ce invata religia ortodoxa. Ca nu suntem noi pregatiti sa intelegem si sa acceptam este altceva...
Nu vorbim despre noi aici, ci despre adolescenti.Daca le servesti prima extrema la varsta la care le tropaie hormonii in cap, o sa fuga de ortodoxie ca si cainele de lantz!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.02.2011, 15:53:05
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu vorbim despre noi aici, ci despre adolescenti.Daca le servesti prima extrema la varsta la care le tropaie hormonii in cap, o sa fuga de ortodoxie ca si cainele de lantz!
"le tropaie hormonii in cap", dar ce s-a întâmplat cu neuronii? Au alunecat pe coloana vertebrală în alte părți ale organismului?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.02.2011, 15:53:47
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Lucrurile nu se rezuma la atat,draga Camy.De exemplu,cand vrei sa faci un bebelas, NU pui prezervativ..
Nu, dar la educație sexuală nu-i rău dacă vrei să ai o legătură extraconjugală, atâta timp cât te protejezi ca să nu iei un hiv ceva.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.02.2011, 16:07:38
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Daca le servesti prima extrema la varsta la care le tropaie hormonii in cap, o sa fuga de ortodoxie ca si cainele de lantz!
Ma gandesc cu bucurie la faptul ca un sfant roman, ar putea fi numit ocrotitor al adolescentilor, anume Sfantul Ioan Valahul, care a primit martiriul la varsta de 18 ani.

Este nevoie ca fiecare adolescent sa ia cunostinta nu doar de viata sa, ci mai ales de moartea sa. A murit pentru ca si-a pazit pana la sfarsit credinta si curatia trupeasca desi, s-ar fi putut converti cu usurinta la mahomedanism si s-ar fi putut deda desfraului spre care a fost indelung ispitit.

Fericiti sunt cei care reusesc sa potolesca "hormonii ce le tropaie prin cap" citind acatistul si viata Sfantului Ioan Valahul!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.02.2011, 16:12:52
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
asta cu vaca in lucerna e bestiala...
E un banc care se potriveste cu incheierea mesajului tau : mama fiicei de 12 ani :"draga mea, cred ca a venit timpul sa vorbim despre sex",la care fiica raspunde "ok mama, ce vrei sa stii?"...
E un banc care spune că, la un moment dat, s-a născut un neuron în capul unui bărbat care începe să strige "hei, hei, e cineva pe aici", nimeni - nimic; repetă ăsta întrebarea și iarăși, nimeni - nimic. Și tot așa, până apare un alt neuron șontâc - șontâc pe coloana vertebrală în sus. "Măi, frate, îi spune, nu te agita atâta, hai, mai bine, jos, că aici suntem ăștialalți".
Oare de ce când îți citesc mesajele de pe acest topic, cred că în loc de "capul unui bărbat" trebuia să scriu "capul unui om", indiferent de specie?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 15.02.2011, 16:15:07
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
E un banc care spune că, la un moment dat, s-a născut un neuron în capul unui bărbat care începe să strige "hei, hei, e cineva pe aici", nimeni - nimic; repetă ăsta întrebarea și iarăși, nimeni - nimic. Și tot așa, până apare un alt neuron șontâc - șontâc pe coloana vertebrală în sus. "Măi, frate, îi spune, nu te agita atâta, hai, mai bine, jos, că aici suntem ăștialalți".
Oare de ce când îți citesc mesajele de pe acest topic, cred că în loc de "capul unui bărbat" trebuia să scriu "capul unui om", indiferent de specie?
E tare bancul
Reply With Quote
  #60  
Vechi 15.02.2011, 16:18:48
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu vorbim despre noi aici, ci despre adolescenti.Daca le servesti prima extrema la varsta la care le tropaie hormonii in cap, o sa fuga de ortodoxie ca si cainele de lantz!
Cei care citesc omiliile la casatorie(si nu numai, mai sunt si despre educarea copiilor) ale Sfantului Ioan Gura de Aur or sa vada ca nu sunt numai pentru cei casatoriti, ci incepe cu o vrsta mai frageda, si mai ales o sa vada ca nu sunt extremiste. Iar adolescentilor nu le tropaie hormonii in cap decat daca sunt stimulati de TV, discoteci, anturaj, etc etc.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog

Last edited by FiulRisipitor; 15.02.2011 at 16:21:08.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 11:59:23
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 18:12:16
Pastor in religia ortodoxa? Paradox sau Ironie patinina34 Generalitati 19 12.01.2009 17:08:41
adolescentii din ziua de azi andreeacatalina Generalitati 0 31.07.2008 22:34:14