Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.03.2009, 00:32:47
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Post Matraguna / Mandragore

Geneza, Cap. 30
Citat:
14. Iar pe vremea seceratului graului s-a dus Ruben si, gasind in tarina mandrgore, le-a adus la mama sa Lia. Rahila insa a zis catre Lia, sora sa: "Da-mi si mie din mandragorele fiului tau!"
15. Iar Lia a zis: "Nu-ti ajunge ca mi-ai luat barbatul? Vrei sa iei si mandragorele fiului meu?" Si Rahila a zis: "Nu asa, ci pentru mandragorele fiului tau, sa se culce Iacov noaptea aceasta cu tine!"
Poate pentru unii care au studiat mai mult e evident, dar eu nu imi pot da seama de ce era asa important mandragorele. Din ce am gasit pe net am inteles ca se foloseste in diverse ritualuri magice, dar nu cred ca e vorba de asta. Ceva imi scapa. Stiti sa se mai faca referire undeva in Biblie referitor la mandragore? Se folosea la ceva anume? Ceva important?
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.03.2009, 01:23:02
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

MANDRAGÓR//Ă ~e f. Plantă erbacee cu fructe mari și rădăcina ramificată, folosită în medicină. /<sl. manudragora

"Sedativele, somniferele si stupefiantele cuprindeau macul, canepa din India (cannabis indica), mandragora si maselarita. Plantele medicinale se culegeau sistematic din flora spontana autohtona, dar se obtineau si pe calea schimburilor comerciale"
http://farmacist.pulsmedia.ro/articl...tic--5717.html
Un articol f interesant, scris de Prof. Maria Besciu Doctoranda in istoria medicinei
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.03.2009, 02:03:47
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Merci de link. Tocmai am citit articolul. Intr-adevar e un ingredient vechi si in farmacie, dar totusi... ce poate fi asa important la planta asta?

Chiar daca ambele femei erau sotiile lui, sa decizia luata de Rahila mi se pare putin deplasata. De fapt mi s-ar parea deplasata chiar daca nu era vorba de un schimb, ceea ce ma face sa stau pe ganduri. Probabil planta asta o fi avand vreo valoare care imi scapa.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
Reply With Quote
Răspunde

Tags
mandragore, mandrake, matraguna

Thread Tools
Moduri de afișare