Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 27.05.2009, 20:01:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dar eu niciodata nu am spus ca stiinta e omnipotenta si omniscienta.
Am spus doar ca e singurul instrument care ne poate apropia de intelegerea naturii.
Dintr-o anumita perspectiva.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #202  
Vechi 27.05.2009, 20:15:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dintr-o anumita perspectiva.
Sa zicem
Reply With Quote
  #203  
Vechi 03.06.2009, 16:47:07
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-ar place daca am discuta despre un caz real, cel al abolirii sclaviei din SUA si despre cum (nu) a putut religia sa decida daca acest lucru este sau nu moral. Ce ziceti, cine are curajul sa se bage?
Reply With Quote
  #204  
Vechi 03.06.2009, 16:55:28
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ce ziceti, cine are curajul sa se bage?
Avand in vedere ca tu vrei sa judeci crestinatatea bazandu-te pe ceea ce un pacatos are de spus, fie el chiar si un bun crestin, ar fi bine ca nimeni sa nu se bage. Daca vrei o parere personala deschide un topic nou pentru discutia asta si o vei auzi, dar daca crezi ca poti sa iti faci o parere despre crestinism judecand actiunile sau parerile unui pacatos gresesti din start.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
Reply With Quote
  #205  
Vechi 03.06.2009, 23:17:03
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aici nu se contreaza ateismul cu crestinatatea. In cel mai bun caz un simplu ateu cu o comunitate de crestini pe care, pe linga mintuirea proprie credeam ca ii intereaza si citeva din problemele globale ale omenirii. Si ca isi pot sustine ideea ca morala atee nu exista, ca binele si raul nu exista decit daca sint definite de o zeitate. Jalnic.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 04.06.2009, 00:44:43
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si ca isi pot sustine ideea ca morala atee nu exista, ca binele si raul nu exista decit daca sint definite de o zeitate. Jalnic.
O intrebare veche de cand lumea. TU cine esti? Si nu ma refer la identitate ci la cel care sta in tine si spune "Eu sunt asta". Pune-te serios pe studiat si spune-mi cine e constiinta ta, cine e persoana care sustine ca exista. Unde sta acel EU? In creier? In inima? In coloana vertebrala? Poti dovedi ca exista acea persoana care sustine ca esti TU? Cand o gasesti sa ma anunti si pe mine ca sa iti pot explica cum se face ca, raportat la acea persoana, doar credinta in Dumnezeu (aka dragostea desavarsita fata de Dumnezeu si creatia lui) poate spune ce e bine si ce nu. Pana atunci orice raspuns ai primi ar fi degeaba pentru ca informatia primita o vei raporta la ideile preconcepute care ti-au fost bagate in cap de un sistem infect, in nici un caz la adevarata ta personalitate care, odata ce o intelegi, iti dai seama foarte usor ca nu poate judeca singura fara interventia lui Dumnezeu.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
Reply With Quote
  #207  
Vechi 04.06.2009, 08:29:22
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
O intrebare veche de cand lumea. TU cine esti? Si nu ma refer la identitate ci la cel care sta in tine si spune "Eu sunt asta". Pune-te serios pe studiat si spune-mi cine e constiinta ta, cine e persoana care sustine ca exista. Unde sta acel EU? In creier? In inima? In coloana vertebrala? Poti dovedi ca exista acea persoana care sustine ca esti TU? Cand o gasesti sa ma anunti si pe mine ca sa iti pot explica cum se face ca, raportat la acea persoana, doar credinta in Dumnezeu (aka dragostea desavarsita fata de Dumnezeu si creatia lui) poate spune ce e bine si ce nu. Pana atunci orice raspuns ai primi ar fi degeaba pentru ca informatia primita o vei raporta la ideile preconcepute care ti-au fost bagate in cap de un sistem infect, in nici un caz la adevarata ta personalitate care, odata ce o intelegi, iti dai seama foarte usor ca nu poate judeca singura fara interventia lui Dumnezeu.
Nu sta nimeni in mine, eu nu am personalitate dubla.
Cred ca daca in momentul asta am sta fata in fata si ti-as trage o flegma, ti-as dovedi cel mai bine ca exista acea persoana care sustine ca sint EU.
Ei, acum poti sa imi explici cum se face ca numai credinta in Dzeu m-a facut sa nu iti bag si un pumnal in piept.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 04.06.2009, 08:43:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Atunci când, depărtat de Dumnezeu, omul ajunge să afișeze libertatea pentru a-și justifica imoralitatea, precum spune și Sfântul Pavel , că auzul nu va mai suporta învățătura sănătoasă. Există o mare diferență între a ignora ceva și a nu suporta, dintre a refuza și a nu suferi. Atunci când nu suporți ceva înseamnă că acel ceva te deranjează, te doare , se războiește cu tine pentru că aduce contrariul. Deși se zice că obișnuința este a doua natură, totuși omul mai păstrează în sufletul său urme ale moralei firești, iar atunci când greșește nu are o atitudine normală, ci caută imediat să își argumenteze păcatul sau să critice morala creștină .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #209  
Vechi 04.06.2009, 08:51:01
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Atunci când, depărtat de Dumnezeu, omul ajunge să afișeze libertatea pentru a-și justifica imoralitatea, precum spune și Sfântul Pavel , că auzul nu va mai suporta învățătura sănătoasă. Există o mare diferență între a ignora ceva și a nu suporta, dintre a refuza și a nu suferi. Atunci când nu suporți ceva înseamnă că acel ceva te deranjează, te doare , se războiește cu tine pentru că aduce contrariul. Deși se zice că obișnuința este a doua natură, totuși omul mai păstrează în sufletul său urme ale moralei firești, iar atunci când greșește nu are o atitudine normală, ci caută imediat să își argumenteze păcatul sau să critice morala creștină .
Sincer, nu am inteles nimic
Reply With Quote
  #210  
Vechi 04.06.2009, 09:01:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sincer, nu am inteles nimic
Și nici nu ai să înțelegi vreodat, pentru că eul din tine refuză , un eu răzvrătit , ce colcăie în minciună. Ești complet rupt de realitate, trăiești intr o lume creată de tine. Tu cauți în permanență confirmarea atitudinilor tale și îi consideri "prieteni" nu pe cei ce te critică , ci pe persoanele care îți aprobă atitudinile tale . Privind această logică , Sfântul Pavel avertizează că va veni vremea când oamenii nu vor mai accepta învățătura Bisericii, ci vor alcătui propriul cod moral, ca protecție a patimilor umanității căzute. Tu oare îți recunoști neputința, nimicimea ta ? Vezi , aici se separă gândirea și atitudinea dintre un creștin și un ateu. Vorbim , dragul meu pe două limbi diferite. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
morala

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 12:02:33
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 00:37:34
Morala Crestina - importanta ei iRoDiOn Morala Crestina 8 28.09.2011 00:45:33
Bioetica, familia si morala crestina corneliamate Intrebari utilizatori 10 31.05.2011 07:21:11
Morala ortodoxa - o morala a existentei, nu a legilor NagyAttilaPuli Intrebari utilizatori 8 04.07.2010 18:44:22