Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.06.2009, 21:58:12
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Matusa mea de pe mama a ajuns in Israel sa-si cunoasca viitorul sot.S-a dus la munca si s-a intamplat sa cunoasca acest barbat fiind din alta credinta.A inceput el s-o descoase mult si bine si ,matusa mea,cunoscand foarte bine de credinta noastra i-a dat de capat.Intr-o buna zi s-a dat batut si a spus:-"DA,ASTA ESTE CREDINTA IN CARE VREAU SA CRED,IN CREDINTA ORTODOXA O SA MA BOTEZ!"El avea vreo 42 de ani pe atunci si inca nu era botezat de nici o culoare.Parintii lui au si la ora actuala casa mare de rugaciune pentru sectanti in curtea casei lor.Numai dupa ce s-a botezat matusa mea s-a casatorit cu el.Eu una nu te sfatuiesc sa faci nici civila cu ea.Usor poti sa te pierzi caci nu cred ca esti inca pregatit sa infrunti religia ei.Gandeste-te bine caci sectantii nu se mantuiesc pentru ca au devenit hulitori ai Duhului Sfant,necinstind Sfanta treime.In fundul iadului stau cei care si-au luat viata.Insa dedesuptul lor stau cei ce si-au lepadat Credinta Ortodoxa.Daca te pierzi ce faci? -"ESTI PREGATIT SA INFRUNTI IADUL?"(Ionela)
__________________
cristian-ionela
  #42  
Vechi 22.06.2009, 23:47:20
Lemius Lemius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
Omule ,pe iubita aia a ta ,baptista ,nu a apucat-o CRAZY pt ca era ea baptista ci pentru ca era:om.Omul e imprevizibil.Se scoala dimineata cu o ideea si pina seara ii dispare:"NIMIC NU E ETERN IN AFARA DE...SCHIMBARE!"...
Nebunia(pandalia tradarii!!!) nu scuteste pe nimeni,fie ortodox,baptist ,adventist sau catolic,ori mai-stiu-eu-ce.Fiecare dintre culte se bate cu carmida in piept ca el este in Credinta Adevarta,numai ca atunci cind e vb sa-si arte CREDINTA-n Dumnezeu,DRAGOSTEA pt Dumnezeu si pt semen,si FRICA de Dumnezeu,toti se comporta cam la fel:SINT LASI! Daca L-am cunoaste pe Dumnezeu in asa fel incit sa_L reprezentam in caracterul nostru,n-ar mai exista astfel de framintari ideologice(dogmatice).Important este :SA FIM CRESTINI AUTENTICI! Intrebarea e:NE COMPORTAM NOI,ORTODOCSII(sau ,ei,ADVENTISTII,BAPTISTIII, si /sau altii) CA NISTE CRESTINI AUTENTICI?Sau ne multumim ca aprtinem unei grupari religioase ....Aceasta-i intrebarea!
Sa ne de Dumnezeu LUMINA!

cam ai dreptate frate.
  #43  
Vechi 03.09.2009, 16:29:31
Eu2009 Eu2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Mesaje: 2
Unhappy

sunt indragostita de un baiat de religie adventista iar eu sunt ortodoxa ..... Acest baiat imi este foarte drag si as face orice pentru el insa daca ma gandesc in viitor la o posibila convertire a mea la religia adventa nu as fi de acord. adica as putea trece de dragul lui doar cu titlul dar nu as practica si nu as crede si asta nu ar fi deloc bine nici pentru mine nici pentru el. am auzit si de cazuri de avdentisti exclusi din societate care nu mai sunt adventisti dar traiesc printre familiile lor adventiste . Asta cu convertirea la casatorie pare doar o modalitate de a mai creste numarul persoanelor adventiste...dragostea poate fi oarba Cat despre convertirea lui nici nu cred ca ar exista vreodata asa ceva. adventistii au principii bune insa trecerea la religia lor ar insemna negarea existentei de pana acum, negarea credintelor si a obiceiurilor tale..faptul ca ar trebui sa te convertesti pentru a te putea casatorii mi se pare o mare prostie ...Dumnezeu este Unul singur.. te casatoresti cu o persoana,nu cu religia ei ! si totusi religia ei are un mare impact asupra persoanei caci tocmai pentru ca e adventista te-ai indragostit marius si la fel am simtit si eu tocmai pentru ca e adventist m-am indragostit de el...si poate tocmai pentru ca e adventist nu voi fi cu el mai departe ((((((((. Religia nu ar trebui sa fie o piedica in dragoste- cel mai sfant sentiment de pe pamant!. relatiile dintre soti primeaza fata de cele dintre parinti copii asa spun si ei si totusi...Eu sunt foarte indecisa, trista, indragostita si foarte derutata las lucrurile sa curga de la sine daca e e daca nu nu si asta este ...
marius daca te gandesti ca nu poti traii fara ea si ca tie draga atunci gandeste te si la cati ani ai trait fara ea inainte sa o cunosti :D -suna aiurea stiu ..(((( si totusi dragostea indelung rabda si e capabila de orice sacrificiu! ...a..am luat parte la o casatorie dintre un catolic si o ortodoxa si casatoria s-a facut in biserica ortodoxa deci ortodocsii fac ceremoniile de casatorie cu persoane de alta religie... si el e catolic in continuare si ea ortodoxa si copilul a fost botezat ortodox......
  #44  
Vechi 03.09.2009, 17:55:17
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eu2009 Vezi mesajul
sunt indragostita de un baiat de religie adventista iar eu sunt ortodoxa ..... Acest baiat imi este foarte drag si as face orice pentru el insa daca ma gandesc in viitor la o posibila convertire a mea la religia adventa nu as fi de acord. adica as putea trece de dragul lui doar cu titlul dar nu as practica si nu as crede si asta nu ar fi deloc bine nici pentru mine nici pentru el. am auzit si de cazuri de avdentisti exclusi din societate care nu mai sunt adventisti dar traiesc printre familiile lor adventiste . Asta cu convertirea la casatorie pare doar o modalitate de a mai creste numarul persoanelor adventiste...dragostea poate fi oarba Cat despre convertirea lui nici nu cred ca ar exista vreodata asa ceva. adventistii au principii bune insa trecerea la religia lor ar insemna negarea existentei de pana acum, negarea credintelor si a obiceiurilor tale..faptul ca ar trebui sa te convertesti pentru a te putea casatorii mi se pare o mare prostie ...Dumnezeu este Unul singur.. te casatoresti cu o persoana,nu cu religia ei ! si totusi religia ei are un mare impact asupra persoanei caci tocmai pentru ca e adventista te-ai indragostit marius si la fel am simtit si eu tocmai pentru ca e adventist m-am indragostit de el...si poate tocmai pentru ca e adventist nu voi fi cu el mai departe ((((((((. Religia nu ar trebui sa fie o piedica in dragoste- cel mai sfant sentiment de pe pamant!. relatiile dintre soti primeaza fata de cele dintre parinti copii asa spun si ei si totusi...Eu sunt foarte indecisa, trista, indragostita si foarte derutata las lucrurile sa curga de la sine daca e e daca nu nu si asta este ...
marius daca te gandesti ca nu poti traii fara ea si ca tie draga atunci gandeste te si la cati ani ai trait fara ea inainte sa o cunosti :D -suna aiurea stiu ..(((( si totusi dragostea indelung rabda si e capabila de orice sacrificiu! ...a..am luat parte la o casatorie dintre un catolic si o ortodoxa si casatoria s-a facut in biserica ortodoxa deci ortodocsii fac ceremoniile de casatorie cu persoane de alta religie... si el e catolic in continuare si ea ortodoxa si copilul a fost botezat ortodox......
Solutii posibile:

1. Va casatoriti civil si ignorati casatoria religioasa.
2. Va casatoriti civil si religios in legea adventista. (+botez pentru cel nebotezat)
3. Va casatoriti civil si religios in legea ortodoxa. (+botez pentru cel nebotezat)
4. Nu va casatoriti nici civil, nici religios si stati ca si pana acum.

Nota 1: daca intrebi un ortodox o sa-ti spuna ca Dumnezeu e, intr-adevar, unul singur, doar ca ortodocsii se inchina la el, iar adventistii la altceva.

Nota 2: intre ortodocsi si catolici exista compatibilitate mare. Se recunosc taine, etc. Intre ortodocsi si adventisti exista doar incompatibilitate din punct de vedere religios.
__________________
User vechi: scrabble.
  #45  
Vechi 03.09.2009, 18:16:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Scrabble, vezi tu, cand te rogi o vreme indelungata lui Dumnezeu, si vine o zi cand trebuie sa traiesti cu un om care se roaga altfel, nu-ti poti spune ca pana atunci ai gresit modul in care te rugai. Si nici nu-i usor ai spune celui de langa tine sa se roage altfel. De aceea aceasta problema e foarte dificila. Exemplul e banal, dar poate exprima putin din situatia prezenta: mie nu-mi place sa mananc anumite mancaruri, daca le mananc vomit sigur. Dar poate celui de langa mine ii place sa le manance. Intr-o astfel de situatie, eu nu-i voi interzice acestuia sa nu mai manance, doar pentru ca mie imi fac rau. Eu zic sa se roage amandoi asa cum au fost invatati si poate in timp, se va petrece minunea de pe muntele Carmel, cand Ilie il descopera pe adevaratul Dumnezeu. Important e sa se iubeasca, caci in iubire graieste Dumnezeu.

Varianta 1 si 4 cade, pentru ca ei isi doresc sa se casatoreasca sub ambele forme.
  #46  
Vechi 03.09.2009, 18:58:00
dianaradoi dianaradoi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

[quote=Eu2009;163870] adica as putea trece de dragul lui doar cu titlul dar nu as practica si nu as crede si asta nu ar fi deloc bine nici pentru mine nici pentru el.]

draga mea..

sunt foarte trista cand citesc aceste lucruri...eu nu prea scriu pe acest forum, dar il citesc in fiecare zi. tocmai pentru a nu da nastere la conflicte...
cum poti sa spui ca ai trece la adventisti doar de forma...inseamna din start ca ti s-a inoculat ideea de a nu mai fi intru Hristos...asa ne pacaleste diavolul.

eu sunt avocat...si nu stiu daca stiti, dar la noi in procese, martorii jura pe biblie. cu toate acestea poti spune ca esti ateu - asa de forma, si sa nu juri cu mana pe biblie.

credeti ca e vreo diferenta intre a jura cu mana pe biblie si a-l nega pe Dumnezeu - asa de dragul cuiva?

a te boteza la adventisti echivaleaza cu negarea religiei ortodoxe. chiar daca tu in suflet zici ca asa ramai....nu vei ramane, sa stii...Iisus va plange amar pentru acest gest al tau.

eu totusi sper ca nu ai gandit serios.

ai grija de tine....
  #47  
Vechi 04.09.2009, 01:13:43
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Scrabble, vezi tu, cand te rogi o vreme indelungata lui Dumnezeu, si vine o zi cand trebuie sa traiesti cu un om care se roaga altfel, nu-ti poti spune ca pana atunci ai gresit modul in care te rugai. Si nici nu-i usor ai spune celui de langa tine sa se roage altfel. De aceea aceasta problema e foarte dificila. Exemplul e banal, dar poate exprima putin din situatia prezenta: mie nu-mi place sa mananc anumite mancaruri, daca le mananc vomit sigur. Dar poate celui de langa mine ii place sa le manance. Intr-o astfel de situatie, eu nu-i voi interzice acestuia sa nu mai manance, doar pentru ca mie imi fac rau. Eu zic sa se roage amandoi asa cum au fost invatati si poate in timp, se va petrece minunea de pe muntele Carmel, cand Ilie il descopera pe adevaratul Dumnezeu. Important e sa se iubeasca, caci in iubire graieste Dumnezeu.

Varianta 1 si 4 cade, pentru ca ei isi doresc sa se casatoreasca sub ambele forme.
Da, alternativele mele par simpliste, insa in ultima instanta ele acopera toate situatiile posibile. Alternativele 1 si 4 sunt valide, daca niciunul din cei doi nu doreste sa renunte la propria religie.
__________________
User vechi: scrabble.
  #48  
Vechi 04.09.2009, 04:54:09
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius007 Vezi mesajul
Nu e singurul forum in care am decis sa ma inscriu doar ca sa gasesc raspunsul la nelamuririle mele ! Si nu va fi nici ultimul !

Dupa cum v-ati dat seama din titlu.. Sunt intr-o relatie cu o fata de religie adventista ! Pana sa o fi intalnit nu stiam mai nimic despre aceasta religie ! Dar mai nou am inceput sa ma documentez sigur ( foarte putine aflate de la ea ). Ce sa zic ! Astept si eu o parere un sfat despre acest caz... nu derivatii de ale lui ! Eu unu nu vreau sa "cad" in religia lor si sunt foarte atent sa nu fiu orbit de dragoste in asa fel incat sa mi se fure religia mea ortodoxa ! Am avut la inceput discuti cu ea despre diuferenta de religii si "principiile religiei lor" dar discutiile duceau spre un final al relatiei DEJA ! Am preferat sa evit aceste subiecte...mai bine zis sa le aman ! sa nu comentez la "principiile lor" cu gandul ca voi decide singur mai tarziu alegerea pe care o voi face ! RECUNOSC ! E exact ce imi doresc.. si intr-un timp foarte scurt tzin la ea ca la ochi din cap !

Dupa cum prea bine stiti ! ei nu se casatoresc cu alte persoane de alta religie decat adventista ! si au o carutza de "principii" venite de la cea care a inventat (CRED) religia asta "ELLEN G WHITE" In biblioteca ei am gasit numai ELEN G WHITE (era sa lesin), si mai nou... am gasit si eu o carte online CONTRA _ ELLEN G WHITE: http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/egw16.htm

Astept replyuri si revin cu amanunte !

Draga frate. Musai sa iti spui ca si eu am fost cam in aceeasi situatie. Si spun sincer ca nu mi-as fi batut capul si ales sa pacatuiesc studiind secta si documentele lor, daca nu ar fi fost ea. Acesta "iluminare" mintala a avut un singur beneficiu: concluzia ca adventistii sunt dusi cu pluta. Si bineinteles, fata in cauza a preferat ca eu sa raman cu conluzia asta si nu ea cu mine. De atunci am inceput o campanie anti-adventista. Nu va speriati, nu sunt crestin practicant, doar in fiecare discutie pe aceasta tema afisam deschis, toate ineptiile lor. Din pacate, pentru ei, faceam asta cu o tonalitate anume, cu un zambet cuceritor pe buze din ala "asa-i ca esti prost, si tu stii asta, ca daca nu erai, nu mai stateai la povesti cu mine acum, dar eu sunt ingaduitor si te las in pace". Banuiesc ca e destul de enrvant asta. Nu stiu, incercari de atari persiflatii de la altii pentru mine au fost, insa fara succes.

Pai hai ca vorbim mai practic si mult mai serios acum. Fiind inginer, hai ca sistematizez totul in observatii.
Onr1: si eu am zis ca e persoana "exacta" si ca tin la ea ca ochii din cap. Imi amintesc un lucru pe care il voi tine minte cred ca toata viata: eu eram bucuros ca am intalnit o fata care nu vrea neaparat sex, care nu bea, fumeaza, nu e foarte trendy cand merge in localuri etc. In reveriile mele neroade aproape ca ma visam casatorit cu ea. INSA, si vad asta clar, toate calitatile ei nu o faceau sa fie persoana potrivita. Si imi dau seama acum, ca pentru mine tot timpul nu a fost decat o blasfemiatoare la adresa Maicii Domnului. Casatoria ce inseamna in ortodoxie? Cui se roaga sotiile crestine pentru sotii lor?
Onr2: elementul religie e foarte important. Sa stii ca si discutiile mele religioase cu ea presupuneau DEJA o terminare a relatiei. Cand mi-a zis prima daca ca a fost ortodoxa, dar ca ea a trecut la adventisti aproape ca am cazut pe jos.
Onr3: si eu am zis asta, ca tine, am amanat problema, nu am mai vb despre religie, etc. Dar problema era, nu disparea si ne despartea mai mult unul de altul cu cat incercam sa o evitam mai mult.
Onr4: asa am raspuns si eu, ca tine, la sfaturile unor frati de a nu cadea in ratacirile lor. Nu am cazut ce e drept, dar e destul cat am pacatuit citind cartile lor. O mare pierdere de timp dupa care imi pare rau! Am investit suflet unde mi-l pierdeam.
Onr4: de ce adventismul creste? o intrebare care m-a abatut mult, dupa ce s-a incheiat relatia si am trecut la chestii mai serioase. Am ajuns la unele pareri personale, nu stiu cat de exacte sunt, si rog pe cineva sa ma completeze
onr4.1 din cauza zeciuelii pe care mintea spalata a enoriasilor o platesc sistematic din cauza conceptului ca ei nu are proprietate proprie, totul e al bisericii, doar ca biserica le ingaduie restul
onr4.2 din cauza misionarismului masiv lui, care revine oricarei persoane adventiste limbute
onr4.3 din cauza actiunilor caritabile si sociale pe care le intretin si care trezesc simpatia oamenilor bastinasi spre religie
onr.4.4 din cauza unor sentimente anumite, unul dintre ele e de scris, sentimentul de "noi nu suntem ca ei", care, la o gandire nu foarte adanca se poate vedea ca e izvorat din sentimente de ura si dispret fata de celelalte religii, in special catolica (cei mai multi adventisti stiu ca provin din catolicism)
onr5 eu nu am ajuns in apartamentul ei ca tine, deci relatia voatra trebuie sa fie serioasa; asa ca sa consideri ca ce spun aici e parerea mea, si sa nu iei nici un sfat din asta
Concluzie: la inceput si in aparenta a fost chiar misto. Dar apoi mi-am dat seama ca nu am niciun punct comun cu aceasta fata adventista, si ca timpul care il petreceam cu ea aproape ca ajungeam sa o dispretuiesc tot mai mult, desi incercam sa nu fiu rau. Relatia noastra era terminata de la prima discutie, insa nu mi-am dat seama. Nu puteam sa ma apropii de ea din cauza religiei, si asta a pus punct.

Parerea mea e ca un ortodox si o adventista spalata pe creier si nu pe cap cu hipoclorit, genul fetei din experienta mea, nu pot sa fie impreuna. Poate numai daca se reintoarce la religia cea adevarata. Insa, ceea ce am scris eu aici e doar experienta mea. Tu poate ca ti-ai gasit aleasa. Poate. Cine stie. Vad ca esti foarte entuziasmat. Sper ca pesimismul meu nu te-a intunecat. Roaga-te: daca fata e cea aleasa, Dumnezeu te va aranja. Daca nu e, nu e. Eu cel putin, am vazut lucruri incredibile pe acest forum. Erau si mai incredibile ca se intamplau unor oameni obisnuiti, insa in Iisus. Succes. Iisus a spus:"Indrazneste, eu am biruit lumea!"

edit: ah, am uitat sa iti spun. nu incerca sa o "convertesti" sau ceva de genul daca nu vrei sa iti vezi lipsurile tale in materia religioasa proprie. Adventistii sunt limbuti si invart si dezbat si predica toate problemele pe care le-au pus crestinii. Sunt dresati sa aiba raspuns la toate problemele. Pastorii sunt dresati sa dreseze enoriasii si sa le implanteze in cap ideea ca in orice intrebare pusa de un provocator, desi nu au raspuns pe o moment, este totusi o solutie, pentru ca biserica lor e cea mai cea.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 04.09.2009 at 05:10:46.
  #49  
Vechi 04.09.2009, 08:48:39
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Pai ati putea sa va casatoriti in biserica ortodoxa chiar daca el nu se boteaza, nu? si botezati copiii ortodocsi.
Dar trebuie sa existe respect si intelegere in privinta asta din partea amandurora, adica sa nu iti interzica sa te inchini sa icoane, sa mergi la biserica etc, si nici tu sa nu incerci sa il convingi sa se converteasca daca el nu se gandeste la asta.
Numai ca trebuie sa te gandesti bine inainte, mai bine sfatuieste-te cu un duhovnic. Scopul casatoriei e mantuirea amandurora...
Doamne ajuta!
Biserica ortodoxa nu permite casatoria cu sectantii. Nu se poate administra o taina a bisericii unui eretica care u recunoaste biserica si tainele ei. Nu e voie si gata.
  #50  
Vechi 04.09.2009, 09:00:05
AeErDnA's Avatar
AeErDnA AeErDnA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2009
Locație: Romania....
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Doamne ajuta tuturor! Scriu pentru prima data pe acest forum, insa il citesc de cateva luni :). Referitor la aceasta problema pot spune ca am avut si eu o experienta asemanatoare cu un baiat catolic. Desi stiam de la inceput ca el este catolic am continuat insa, tot timpul imi doream ca el sa se converteasca, sa fie ortodox. Ca si voi, am amanat discutia legata de religie, de tot ceea ce decurge din practicarea credintei...si acest lucru nu a fost deloc benefic. Desi mi-a spus la un moment dat ca ar trece la ortodoxie pentru a ne casatori in B.O. nu am acceptat...ar fi facut asta doar de dragul meu (a si spus ca el ramane acelasi, crede in acelasi fel) si cu siguranta candva avea sa-mi si reproseze acest lucru.
RECOMAND tuturor aflati in astfel de situatii sa discute in prealabil aceasta problema.... Eu am ales sa raman cu Hristos, sa raman in adevar....si asta pentru ca intr-adevar imi doresc o familie ortodoxa (practicanta).
Minte luminata si Maica Domnului sa ne ajute!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox sau crestin ortodox? mara2008 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 07.01.2013 14:54:36
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
PC ortodox ? podariuv Generalitati 0 30.10.2009 23:59:54
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29