Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2009, 21:42:30
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit ura

Mi-am dat seama ca exista o persoana pe care o urasc. "Fosta" prietenului meu. Nu mai are nici o treaba cu ea, dar pur si simplu nu pot sa n-o urasc. Ati mai trecut careva prin asta?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.06.2009, 22:45:25
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Da,am o persoana pe care intr-un timp chiar o uram la maxim.Cand o vedeam i-mi venea chiar sa o iau la pumni si picioare.Timpul a trecut si ranile au inceput sa se inchida.Inca o mai urasc dar mai putin.Sa-mi dea Domnul putere sa o pot ierta ca sa ma ierte si ea pe mine.(Ionela)
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2009, 23:45:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padurariucristi Vezi mesajul
Da,am o persoana pe care intr-un timp chiar o uram la maxim.Cand o vedeam i-mi venea chiar sa o iau la pumni si picioare.Timpul a trecut si ranile au inceput sa se inchida.Inca o mai urasc dar mai putin.Sa-mi dea Domnul putere sa o pot ierta ca sa ma ierte si ea pe mine.(Ionela)
Nu există jumătăți de măsură nici în iubire și nici în ură. Chestia cu urâtul mai mult sau mai puțin, este o aberație. Ori urăști, ori iubești ? Din două una ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2009, 00:01:33
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Poate vrea sa spuna ca acum nu-i mai vine s-o ia la pumni si la picioare, dar tot o uraste.
Eu nu vreau s-o iau la pumni si la picioare, parca as vrea sa-i sterg existenta de pe fata pamantului. E clar, o urasc! Acum sa nu credeti ca as vrea sa moara, in nici un caz nu m-ar satisface cu nimic. Cred ca as vrea sa moara amintirea ei din mintea lui...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.06.2009, 00:03:14
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Mi-am dat seama ca exista o persoana pe care o urasc. "Fosta" prietenului meu. Nu mai are nici o treaba cu ea, dar pur si simplu nu pot sa n-o urasc. Ati mai trecut careva prin asta?
Probabil iti creaza o stare de nesiguranta; sau e vorba de propria ta nesiguranta.
Ura acesta, creata de teama, este lipsita de sens. Omul se poate debarasa de aceasta ura, cand scapa de gelozie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.06.2009, 00:14:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Probabil iti creaza o stare de nesiguranta; sau e vorba de propria ta nesiguranta.
Ura acesta, creata de teama, este lipsita de sens. Omul se poate debarasa de aceasta ura, cand scapa de gelozie.
Gelozie vindecată 100% nici unde. E patimă foarte grea ce apasă până în ultima clipă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.06.2009, 01:02:19
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ceva asemenator poate simt si eu Anna. Dar nu e ura,pur si simplu o antipatie sau mai bine spus un sentiment de respingere fata de acea persoana. Nu vreau sa cad in pacatul mandriei,dar am inceput sa invat sa scap de aceste sentimente: ura,invidie etc. Sau cel putin nu mai sunt ca acum cativa ani.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.06.2009, 09:17:42
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incearca Ana sa citesti pentru ea zilnic "Rugaciunea pentru binefacatori". Se gaseste in rugaciuni de toata trebuinta. La tine este o problema ce tine de adolescenta dar din pacate sunt si oamnei maturi ce contiuna sa urasca ani si ani de zile..chiar cu pretul transformarii propriei vieti intr-un bulgar de suferinta si nesiguranta. Cred ca ei urasc pentru ca nu-i iubim noi destul. Nu pentru ca ei doresc sa ne urasca. Iar tu urasti pentru ca inca nu ai simtit iubirea Lui Dumnezeu. Fruntea sus, Ana va trece. Trebuie doar sa arunci neputinta ta la picioarele Stapanei. Spune-i simplu, ia-o Tu eu nu pot scapa de ea. Dar spune-o din inima. Bucurie!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2009, 10:05:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ceea ce este interesant, si minunat deopotriva, este aceea ca odata aprinsa in noi [COLOR=darkred]dragostea pentru un om[/COLOR], noi nu ajungem sa'l iubim pe acela din prezent si pana la moarte, ci inca de la nasterea aceluia. Ii iubim copilaria, fotografiile de la gradinita, amintirile curate si toate cele ce tin de acela, inca din'nainte sa auzim ceva despre el.

Cheia intelegerii sta in gelozie. Gelozia este o putere a sufletului care reactioneaza de fiecare data, atunci cand se cere o impartire a ceea ce iubim. Acesta este un alt aspect al dragostei jertfelnice. Pentru ca dragostea noastra sa nu fie una cazuta in egoism si posesivitate limitata, este nevoie spre a putea imparti ceea ce iubim. Ma refer la a nu reactiona rau atunci cand persoana iubita petrece putin timp cu vreo ruda, etc.

Legat de fostele/fostii, aceasta e ceva mai sensibil. Intotdeauna mai ramane ceva acolo, care este neclar. Ciuda, antipatie, simpatie, admiratie, toate amestecate, etc.

[COLOR=darkred]Este esential a vedea si a trai in prezent.[/COLOR] Diavolul este singurul care ne face sa traim in trecut sau in viitor, in toate tristetile si caderile trecutului, si in toate visele si dorintele viitorului, cu temerile lor. [COLOR=darkred]Traieste in prezent si vei avea pace.[/COLOR]
[COLOR=#8b0000][/COLOR]
Prietenul tau este prietenul tau, nu al alteia. Poate [COLOR=darkred]chiar trecutul l'a ajutat sa fie ceea ce este astazi, ceea ce iubesti mai mult la el.[/COLOR] Poate chiar fostele lui prietene l'au modelat, fiecare intr'un anumit mod, spre a ajunge potrivit dorintelor si dragostei tale.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.06.2009, 13:17:49
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Poate chiar fostele lui prietene l'au modelat, fiecare intr'un anumit mod, spre a ajunge potrivit dorintelor si dragostei tale.
Nu zice asta ca ma apuc sa plang
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde