Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 25.11.2009, 12:15:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Cred ca aici e locul cel mai potrivit pentru a va intreba despre parerea voastra cu privire la cea mai buna fapta din viata presedintelui in exercitiu, aceea de a crestina un copil musulman.
Nimic nu ramane nerasplatit pe lumea asta. Iar ce se face in ascuns va fi rasplatit tot in ascuns.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 25.11.2009, 12:21:09
serafim1 serafim1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawn_life Vezi mesajul
De ce urasc crestinii in generel alte credinte si mereu le iau in ras. Nu trebuie sa facem ce vrem sa primim, deci sa respectam alte credinte. Putem si noi sa gresim caci nu avem toate raspunsurile, ca sa nu mai vorbim de cate chestii se contrazic clar in Sfanta Biblie.

Ma refer la ura asta in special pentru musulmani, buddhisti, evrei si catre alte confesiuni crestine. Spre exemplu o profesoara a mea de religie radea de paradisul musulman.

Mereu se lauda de cati martiri crestini au fost omorati, dar nu sta deloc sa se gandeasca cum pacatuieste ea fata de alte religii.
Un preot ortodox a spus ca ortodoxia nu este o religie, este calea adevarata. Celelalte sunt religii ! Nici macar nu putem compara ortodoxia cu alte religii ! Nu rade nimeni de musulmani, budisti, evrei... mai degraba,sunt de plans. Fiind cu totii copiii aceluiasi Tata, nu avem cum sa radem de ei, doar sa ne rugam sa fim cu totii mantuiti.
__________________
"Domnul este ajutorul si aparatorul meu, in El a nadajduit inima mea si mi-a ajutat "
psalm 27
Reply With Quote
  #133  
Vechi 25.11.2009, 15:04:11
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Implicit

Sunt sigur acuma ca nu va veti grabi sa raspundeti unor "noi veniti" pe acest Forum dar, ati putea avea macar buna-cuviinta ca sa ne trimiteti acolo unde se poate gasi raspunsul la intrebarile puse. Asa ca ... "ramaneti ... in ceata" cu raspunsurile solicitate. Sa fie un mod de a "scapa" de raspunsurile "incomode" ... ?!

Cat priveste "gestul" lui Basescu, mi-ati dovedit ca ati "priceput" ce este cu el : un "politruc", care se face "frate" si cu ... "necuratul pana trece puntea" ! Spun asta deoarece nu pot sa cred ca, un "PCR -ist de pe pe timpul lui Ceausescu" a devenit peste noapte un "credincios", care-si "aduce pe calea buna" ne-credinciosii ... ("votanti" - de care are nevoie cand este vorba de "Alegeri").

Last edited by eugenb; 25.11.2009 at 15:06:44.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 26.11.2009, 09:54:10
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenb Vezi mesajul
Sunt sigur acuma ca nu va veti grabi sa raspundeti unor "noi veniti" pe acest Forum dar, ati putea avea macar buna-cuviinta ca sa ne trimiteti acolo unde se poate gasi raspunsul la intrebarile puse. Asa ca ... "ramaneti ... in ceata" cu raspunsurile solicitate. Sa fie un mod de a "scapa" de raspunsurile "incomode" ... ?!
Forumul asta are destule facilitati de cautare.
Oricum, nu vad cum as putea eu sa-ti dovedesc ca sint ateu "adevarat" raspunzindu-ti tie la un post.
Daca ai intrebari mai la obiect iti raspund la orice, indiferent cit de incomode ti s-ar parea tie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica - este produsul unei credinte slabe? dianagroza Generalitati 20 07.11.2011 15:49:51
Rugaciune pentru alte persoane catalin2 Rugaciuni 1 08.05.2011 21:16:39
Pastrarea dreptei credinte - conditie pentru mantuire sorin_b Intrebari utilizatori 0 17.09.2010 22:09:50
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
Alte ganduri... 14carol06 Generalitati 0 06.02.2009 15:29:58