Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.08.2010, 17:50:29
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Question Daniel777 ce anume facea poporul evreu?

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Se refera la poporul evreu.
ce facea rau poprul evreu, ce anume? nu ma indrumati unde sa citesc mai mult? multumesc
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.08.2010, 18:10:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
ce facea rau poprul evreu, ce anume? nu ma indrumati unde sa citesc mai mult? multumesc
Evreii poate ca au facut atunci in VT poate ceva rau, insa mai nou au revenit in forta si acum Dumnezeu ia binecuvintat cu bogatii nemasurate, stau ciorchine in conducerea de partid conducator si de stat in SUA si FMI Banca Mond., aproape 100% din stelele superbogate( regizori, produceri, actori, etc) sunt jidanei, fara sa fie vorba de nici o masonerie,blah, blah. Pur si simplu isi vind ponturile unii altora si o fac la scara planetara, desigur prin diverse organizatii care-i aduna si pe care LE RECUNOSC intre ei.

Semnul acesta al indestularii are ramificatii si in lumea cealalta. De regula puterea de a crea aici pe pamint este un semn si de putere mare duhovniceasca si de atentie si ocrotire dumnezeiasca..desi noi dorim moartea "caprei lor" si "simtim" si ne rugam ca sfirsitul SA VINA ODATA ca acest "vad" al lor sa se sfirseasca pentru a ne aduce si noua saracilor IN SFIRSIT satisfactie.

Nu mor caii cind vor ciini!

Last edited by andreicozia; 06.08.2010 at 18:13:53.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.08.2010, 04:08:37
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
ce facea rau poprul evreu, ce anume? nu ma indrumati unde sa citesc mai mult? multumesc
Cel mai mare rau care l-a facut poporul evreu este ca ,datorita faptului ca au falsificat invataturile si si-au impietrit inimile,nu l-au recunoscut pe Iisus ca Mesia si L-au rastignit!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.08.2010, 16:15:33
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Evreii poate ca au facut atunci in VT poate ceva rau, insa mai nou au revenit in forta si acum Dumnezeu ia binecuvintat cu bogatii nemasurate, stau ciorchine in conducerea de partid conducator si de stat in SUA si FMI Banca Mond., aproape 100% din stelele superbogate( regizori, produceri, actori, etc) sunt jidanei, fara sa fie vorba de nici o masonerie,blah, blah. Pur si simplu isi vind ponturile unii altora si o fac la scara planetara, desigur prin diverse organizatii care-i aduna si pe care LE RECUNOSC intre ei.

Semnul acesta al indestularii are ramificatii si in lumea cealalta. De regula puterea de a crea aici pe pamint este un semn si de putere mare duhovniceasca si de atentie si ocrotire dumnezeiasca..desi noi dorim moartea "caprei lor" si "simtim" si ne rugam ca sfirsitul SA VINA ODATA ca acest "vad" al lor sa se sfirseasca pentru a ne aduce si noua saracilor IN SFIRSIT satisfactie.

Nu mor caii cind vor ciini!
In completare la ce a scris Daniel:

"

8.Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte înalt și I-a arătat toate împărățiile lumii și slava lor.
9. Și I-a zis Lui: Acestea toate Ți le voi da Ție, dacă vei cădea înaintea mea și Te vei închina mie.
10. Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, căci scris este: "Domnului Dumnezeului tău să te închini și Lui singur să-I slujești" (Matei 4:8 )
......

Se pare ca diavolul da imparatiile lumii si slava lor celor care i se inchina...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.08.2010, 20:17:39
mesagerul mesagerul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
am o nelamurire mare de tot. Daca in Sfanta Scriptura scrie asa in Iezech.18/20. " Sufletul care păcătuiește va muri." de ce se vorbeste despre nemurirea sufletului care a pacatuit si va merge in iad????
Sfanta Scriptura arata ca sufletul va muri (asa cum ai observat). "Nemurirea sufletului" are ca origine felurite filozofii sau credinte pagane, preluate de unele confesiuni crestine, de-a lungul timpului.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.08.2010, 21:01:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mesagerul Vezi mesajul
http://www.proto-teologia.info/wiki/...5?title=Suflet

P.S. Nu stiu cine a editat acel site (daca apartine unei confesiuni religioase).
Chiar nu știți cam cine ar fi putut edita acel site ? Sigur, sigur, sigurel că nu știți ? Să vă bată Ellen G White dacă măcar bănuiți cam ce soi de "creștini" ar fi putut face asta ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.08.2010 at 21:04:23.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.08.2010, 20:55:54
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mesagerul Vezi mesajul
Sfanta Scriptura arata ca sufletul va muri (asa cum ai observat). "Nemurirea sufletului" are ca origine felurite filozofii sau credinte pagane, preluate de unele confesiuni crestine, de-a lungul timpului.
Era un om bogat care se îmbrăca în porfiră și în vison, veselindu-se în toate zilele în chip strălucit. Iar un sărac, anume Lazăr, zăcea înaintea porții lui, plin de bube, Poftind să se sature din cele ce cădeau de la masa bogatului; dar și câinii venind, lingeau bubele lui. Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești. Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu, Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți. (Luca, 16, 19-31)

Se pare, după cuvântul Sfintei Scripturi, că sufletul nu este chiar așa de muritor și chiar așa de inconștient cum cred unii !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.08.2010, 22:38:58
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit suflete in rai sau in iad dar si in Egipt??

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Se pare, după cuvântul Sfintei Scripturi, că sufletul nu este chiar așa de muritor și chiar așa de inconștient cum cred unii !
Stimate kesarion_breb, cititi acest citat din Facerea capitolul 46 luat din Biblia ortodoxa:
"25. Aceștia sunt feciorii și nepoții Bilhăi, pe care Laban a dat-o roabă fiicei sale Rahila. Ea a născut lui Iacov de toate șapte suflete.
26. Iar sufletele, care au intrat cu Iacov în Egipt și care au ieșit din coapsele lui, au fost de toate șaizeci și șase afară de femeile fiilor lui Iacov.
27. Fiii lui Iosif, născuți în Egipt, erau de toți nouă suflete. Deci, de toate, sufletele casei lui Iacov, care au venit în Egipt cu el, au fost șaptezeci și cinci."
Va rog sa-mi raspundeti la alte intrebari ce au luat nastere in mintea mea:
--Cum se poate explica faptul ca Rahila a nascut lui Iacov 7 SUFLETE si nu 7 bebelusi??va sa zica ca a nascut 7 copii morti?
---Se intelege atunci ca Iacov cand a intrat in Egipt avea cu el 66 suflete de morti??
---In Egipt i s-au nascut lui iosif 9 copilasi sau 9 copilasi morti?? multumesc
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.08.2010, 23:14:40
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit pentru MariS

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga zizo,
moartea e de doua feluri: moarte trupeasca si moarte sufleteasca.
Moartea trupeasca inseamna despartirea sufletului de trup.
Moartea sufleteasca inseamna despartirea sufletului de Dumnezeu,
sursa sa de lumina, iubire si intelegere.
scuze MariS, nu te-am inteles. In care din aceste doua morti, moare sufletul? in al dpilea, nu? Ca tre' sa moara daca scrie in Scriptura ca sufletul care pacatuieste moare! multumesc, Violeta
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.08.2010, 00:30:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
--Cum se poate explica faptul ca Rahila a nascut lui Iacov 7 SUFLETE si nu 7 bebelusi??va sa zica ca a nascut 7 copii morti?
---Se intelege atunci ca Iacov cand a intrat in Egipt avea cu el 66 suflete de morti??
---In Egipt i s-au nascut lui iosif 9 copilasi sau 9 copilasi morti?? multumesc
Sunt uimit de asemenea întrebări. Noi credem că sufletul este plămădit de Dumnezeu o dată cu trupul. Când spunem că "România are 22 de milioane de suflete" nu ne referim la oamenii morți cu trupul care populează cimitirele patriei, ci vorbim de populația de trupuri vii a țării noastre. Este adevărat că, din cauza multor păcate, nu toți acești 22 de milioane de oameni sunt "vii pentru Dumnezeu", adică se află în stare de grație: aceștia sunt cei care, deși vii cu trupul, sunt "morți cu sufletul". Asta nu înseamnă că nu au suflet sau că acest suflet al lor va fi vreodată extinct, ci înseamnă că au pierdut legătura cu Dumnezeu. Tot așa, dacă ați pleca într-o țară fără acces la Internet și nu mi-ați mai putea nici măcar scrie pe forumul ortodox, aș spune "Zizo este moartă pentru mine", ceea ce nu înseamnă că ați dispărut din Univers, ci doar că am pierdut, pentru totdeauna, legătura cu dv.
Acum ați înțeles ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nemurirea - inainte de pacat. MrJuve Din Vechiul Testament 11 26.06.2011 17:32:45
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Cat timp acordam sufletului? Daniel777 Rugaciuni 9 27.09.2010 15:03:40
Nemurirea in lumea biologica yawbaj Teologie si Stiinta 21 30.06.2010 10:55:52
Orgasmul si moartea sufletului Traditie Nunta 408 20.04.2009 07:51:06